+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Ölünceye kadar bakma akdi

Ölünceye kadar bakma akdi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İZMİR
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ölünceye kadar bakma akdi

İyi akşamlar,

Forum sayfalarında benzer konuları araştırdım ama maalesef tam olarak açıklağa kavuşmayan sorularım var.
    Annem 80 yaşında, kanser hastası. Yaklaşık 4 yıl önce bir böbreği alındı. 2 Yıl önce de mesane kanseri için ameliyat oldu. Halen takipleri ve kontrolleri devam ediyor. Şeker, hipertansiyon vb... sorunları da mevcut.

Halen tek başına yaşayabiliyor ve bu şekilde yaşamayı tercih ediyor ama hastalığı ile ilgili kontrolleri, yazlığa ulaşımı, babamdan bağlanan emekli maaşını çekebilmesi, alışverişleri vb.. konularda sadece ben yardımcı oluyorum. Ben de dulum ve tek başıma yaşıyorum ve tıp doktoruyum.

3 kız kardeşiz ama 2 kardeşimden birisi (ikisi de evlidir) sadece 5 kat üstte oturduğu halde ilgilenmiyor, bu ilgisizliği konusunda bir apartman dolusu şahidimiz de mevcut. Benim oturduğum mevki dik yokuşlu olduğu için yakınlarıma alamıyorum, annem de sürekli sorun ve tartışma (örneğin ısrarla annemden maaş vekaleti talep ediyorlar ama akli melekeleri kendi maaşını idare etmekte halen gayet yeterlidir) yaşandığı için mümkün mertebe diğer kardeşlerimden uzak kalmaya çalışıyor.

Yaklaşık 19 yıl önce anneme miras yolu ile kalan bir evin satışı sonrası alınan bir evin kullanım hakkını kendisine alıp mülkiyeti biz üç kardeşin üzerine yapmıştı. Annemin kullanım hakkı olan bu evi de kirada ve kendisi de ayrı bir binada kiracı olarak oturuyor, babamdan bağlanan maaş durumu da geçimi için yeterli.

Yaklaşık 2-3 sene önce de babama ait bir evi satıldı ve annemin üzerine bir yazlık alındı. Bahsi geçen yazlığın da bütün tadilatı, işleri, hatta telefonu ve su parası bile tarafımdan otomatik olarak karşılanıyor.

Geçen sene içinde babamı kaybettik ve Alzheimer hastası olan babamın bakımı ile (son 6 ay yatalak olarak bakımı ben ve benim çalıştığım hastaneden nöbetleşe eve gelen paramedikler tarafından karşılandı) kardeşlerim ilgilenmediği hatta cenazesinde dahi bulunmadıkları için annem oldukça gergin ve evin kesinlikle diğer 2 kızına geçmesine karşı. Annem önce bu yazlığı mehmetcik vakfına bağışlamayı düşündü ama bu kararın iptalinin kolay olacağını öğrendik.

Halen annemin bakımında ağırlıklı rol oynuyor olsam da vicdanen severek gönüllü olduğum için bu konuda bir hak talep etmem gerektiğini hissetmiyorum. Annem ise "Ölünceye kadar bakma akti" yaparak bu yazlığı benim üzerime geçirmek, benim de evlenmemem durumunda evin mehmetcik vakfına geçmesinde ısrarlı.

Bu durumda, bu aktin yapılması halinde, annemin vefatı (yazarken bile nahoş bir duygu) sonrasında ablalarım ile yaşayabileceğimiz sorunları merak ediyorum. Annemin kullanım hakkı olan kiradaki evi bizlerin üstüne yaptığını ispat edebilmem mümkün müdür? Bunun ispatı durumunda yazlığın ölünceye kadar bakım akti ile üzerime almamda bir sıkıntı olur mu?

Biraz uzun yazmış olmakla birlikte yardımınız ve okuma sabrınız için şimdiden teşekkür ederim...

Saygılarımla....

Hukuki NET Güncel Haber

Ölünceye kadar bakma akdi konulu yargıtay kararı ara
    Ölünceye kadar bakma akdi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ölünceye kadar bakma akti

Merhabalar,

Anlattiginiz durumda anneniz diger kizlarini (mirascilarini) "aile hukukundan dogan yukumluluklerini onemli olcude yerine getirmedikleri" gerekcesiyle mirastan cikarma (iskat) yoluna gidebilir. Bu durumda mirastan cikarilan kisiler mirastan pay alamayacagi gibi, tenkis davasi da acamaz.

Ancak burda dikkat edilmesi gereken sey, mirastan cikarma durumunda, mirasciliktan cikarilan kisinin miras payi, mirasciliktan cikarilanin varsa alt soyuna veya yasal mirascilarina kalir. Yani sizin durumunuzda, annenizin diger kiz kardeslerini mirastan cikarmasi durumunda, onlarin sakli payi, eger var ise kardeslerinizin cocuklarina kalacaktir.

Anneniz resmi olarak gecerli bir vasiyet hazirlayip, gerekceleriyle beraber kizlarini mirastan cikardigini belirttigi zaman, bu tasarruf gecerli olacaktir.
    Bu tasarruftan kiz kardeslerinizin haberi olmasi halinde cikarmaya itiraz (iptal) davasi acabilir, bu durumda mirascilarin aile hukukundan dogan yukumluluklerini yerine getirmedigini ispat etme yukumlulugu mirasciya (yani sizin durumunuzda annenize) aittir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Ozca,
    İlginiz ve verdiğiniz yeni fikir için çok teşekkür ediyorum. Maalesef annemin "torun"ları ile de dargınlığı var. Sanıyorum babamın vefatından tam 3 gün sonra başsağlığı dilemek için 7. kattan 2. kata anca inmeleri gibi annemin canını acıtan detaylardan dolayı İlgisizliklerini ispat etmekte hiçbir sıkıntı yaşamayacağımıza eminim ama annemin alt soy fikrine de sıcak bakmayacağını biliyorum. Bir şekilde yazlığının en nihayetinde Mehmetcik Vakfına kalmasını arzu ediyor.

Alt soyun da aynı şekilde ilgisizliğini ispat etme durumumuzda tenkis davası açılmaması söz konusu olabilir mi? Belki bu şekilde annemi ikna edebilirim?
    (yeğenlerimin yaşları büyük, 27 ve 20)

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Annemle görüştüm, hem benimle ölünceye kadar bakma akti hemde 2 kızına iskat davası açabilir mi diye merak ettik?
    Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı drayse rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Ozca,
    İlginiz ve verdiğiniz yeni fikir için çok teşekkür ediyorum. Maalesef annemin "torun"ları ile de dargınlığı var. Sanıyorum babamın vefatından tam 3 gün sonra başsağlığı dilemek için 7. kattan 2. kata anca inmeleri gibi annemin canını acıtan detaylardan dolayı İlgisizliklerini ispat etmekte hiçbir sıkıntı yaşamayacağımıza eminim ama annemin alt soy fikrine de sıcak bakmayacağını biliyorum. Bir şekilde yazlığının en nihayetinde Mehmetcik Vakfına kalmasını arzu ediyor.

Alt soyun da aynı şekilde ilgisizliğini ispat etme durumumuzda tenkis davası açılmaması söz konusu olabilir mi? Belki bu şekilde annemi ikna edebilirim?
    (yeğenlerimin yaşları büyük, 27 ve 20)
    Annemle görüştüm, hem benimle ölünceye kadar bakma akti hemde 2 kızına iskat davası açabilir mi diye merak ettik?
    Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Simdi iki durum uzerinden ayri ayri degerlendirme yapalim:

a) Olunceye kadar bakma sozlesmeleri ivazli (karsilikli) tasarruflardan oldugu icin kural olarak terekeye tenkisi (eklenmesi) istenemez. Ancak burda dikkat edilmesi gereken nokta bu tasarrufun "diger sakli pay sahiplerini etkisiz kilmak amaciyla" yapilmamis olmasidir. (Sizin durumunuzda babaniz hayatta olmadigi icin annenizin sakli pay sahipleri siz ve 2 kardesiniz oluyor) Bu sozlesmelerin hali hazirda sakli payi olan mirasciyla yapilmasi konusunda herhangi bir engel yok. Ayrica, mirasbirakanin sozlesmenin kurulmasi sirasinda ozel bakima ihtiyac duymamasi veya bu sozlesmenin yapilmasindan cok kisa sure sonra vefat etmesi (bahsettigimiz kisi sizin anneniz, boyle cumleleri okumasi bile zordur tahmin ediyorum ama isin teknik kismi soz konusu oldugunda bu sekilde yazmak gerekiyor) bu sozlesmenin sakli pay haklarini bertaraf etmek icin yapildigi anlamina gelmiyor. Annenizin boyl bir tasarrufu sonucunda ablalarinizin tenkis veya iptal davasi acacagini varsayarsak, somut olayin kosullarina gore bu sozlesmenin tenkise tabi olup olmadigini belirleyecek kisi hakim olacaktir.

b) Mirastan cikarma durumunda ise daha once dedigim gibi ablalarinizin sakli paylarinin kendi yasal mirascilarina gecmesi durumu soz konusu. Ancak bu durum Medeni Kanun m.511'de "Mirasbırakan başka türlü tasarrufta bulunmuş olmadıkça", mirastan cikarilan mirascilarin haklari kendi yasal mirascilarina gecer, cumlesiyle ifade edilmis. Burdan, eger anneniz ablalariniza ait sakli paylar uzerinde, onlari cikardiktan sonra baska turlu bir tasarruf yaptigi takdirde, bu tasarrufun gecerli olacagi ve ablalarinizin cocuklarinin herhangi bir hak talep edemeyecegi sonucu cikartilabilir.

Doktrinde ve kanunda bahsettigimiz iki durumun (mirastan cikarma ve olunceye kadar bakma sozlesmesi) beraber yapilamayacagi yonunde herhangi bir aciklama bulunmamakta. Ancak anneniz ikisini birden yaptigi takdirde ablalarinizin "annenizin tamamen kendilerini bertaraf etmek adina" hareket ettigi yonunde savunma yapmalarina imkan tanimis olabilirsiniz. Eger nihai amac o yazlik evin ablalariniza degil de size kalmasi ise olunceye kadar bakma sozlesmesiyle bunu yapmak en mantiklisi gorunuyor.

Bir de sunu eklemek isterim, annenizin saglik durumu nedeniyle ablalariniz "vasiyet/olunceye kadar bakma akdi kurulurken annenizin ehliyeti olmadigi" yonunde bir iddiasi da olabilir daha sonra. Bunu bertaraf etmek icin vasiyetname veya sozlesme hazirlanirken tam tesekkullu bir devlet hastanesinden bu yonde bir rapor almaniz sonradan olusabilecek bu tur iddialari bertaraf etmenize yardimci olur.

Olayi tum ayrintilariyla bilmedigim icin su an icin bu kadar yardimci olabiliyorum. Umarim bir fikir edinmenize faydasi olmustur.

Nerede
    Sömürgistan
    İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ölünceye kadar bakma akdi

Ölünceye kadar bakma veya vasiyetname düzenleyecek.Bunların şartları ve olaya uygunluğu için bulunduğunuz ilden avukat yardımı alın.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Orca,

Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için ne kadar teşekkür etsek az. Konu hakkında gayet net ve faydalı bilgilendirmelerinizin ışığında hareket etmeyi düşünüyoruz.

Annem ve ben size sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir haftasonu diliyoruz. Kolay gelsin.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size de teşekkür ederim sayın 9. köy...
    İyi haftasonları....

Nerede
    Sömürgistan
    İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ölünceye kadar bakma uymayabilir.Yargıtay kararlarına bakmak lazım.İyi araştırın.

İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Orca,

Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için ne kadar teşekkür etsek az. Konu hakkında gayet net ve faydalı bilgilendirmelerinizin ışığında hareket etmeyi düşünüyoruz.

Annem ve ben size sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir haftasonu diliyoruz. Kolay gelsin.
    Rica ederim Ayse Hanim. Yardimci olabildiysem ne mutlu. Ancak son olarak sunu soylemek isterim, hem vasiyetname hem de olunceye kadar bakma akdi cesitli sekil ve usul sartlari olan tasarruflardir. Bu baglamda bunlari hazirlarken bir avukata danismanizi tavsiye ederim.

Size ve annenize de iyi haftasonlari diliyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: