arkadaşlar Danıştay 2.Dairesinin 2011/1488 Esas Nolu Eğitim-Sen’in açtığı Dava Dosyasına verdiği yürütmeyi durdurma karı ile mebin anadolu liselerine sınavsız öğretmen alımı ile ilgili yaptıgı yönetmeliği değişikliği iptal olmuştur söz konusu yönetmelik değişikliği 19.12.2010 tarihinde yapılmıştı
danıştay kararda "sınav ile öğrenci seçtiğin yere öğretmeni de sınav ile seçmelisin" demişti

ancak meb üzerinden epey bir zaman geçmesine ragmen bu kararı halen daha uygulamamıştır

ayrıca bu iptal edilen yönetmelik maddesi uyarınca bizim agustos ayında yapılan yer değiştirmelerimiz de olmamıştır şöyle ki eğer meb and. liselerine tüm öğretmenlere açmasa idi ben sadece and lis. öğretmenleri ile tercihte yarışacakken bu sayı da ilçemde tayin isteyen and lise öğr. sayısı yani ortalama 30-40 oalcaktır örneğin benimle aynı okulu isteyen ama meb and. lis. e yer değişitmeyi herkese açınca 1000 lerce kişi ile yarışmak durumunda kaldım ve özellikle 45 yaş üstü hocaların hizmet puanı yüksek oldugundan atanmam imkansız olmuştur, ama bu yönetmelik iptal edilmiştir ve hukuk dısı bulunmuştur dolayısı ile benim de yer değişitrme noktasında hak kaybım olmuştur

şimdi arkadaşlar iki durum var

1. mebin danıştay kararını uygulamaması; kararın kendilerin tebliğ tarihinden itibaren ne kadar sürede uygulamak zorundalar?? uygulamazlarsa ne yapılmalı ne gibi cezai müeyyideleri var?

2. 19.12.2010 tarihinden bu yana uygulanan yönetmelik gereği magdur olan sınav ile atanan öğretmenler var kimi sınavsızlar yüzünden norm fazlası oldu ve hakettiği okuldan ayrılmak zorunda kaldı (sınav basarısı ile geldigi halde) kimi benim gibi and. lis yer değiştiremedi hak kaybına ugradı vs birçok mevcut and lis öğretmenleri için hak kaybı var bu noktada idare mahkemesinde mi dava açmalıyız yoksa danıştayda mı?

2005 yılında da benzer bir durum oldu danıştay yine sınavsız alımı iptal etti ama meb uygulamadı, bunun üzerine egitimsen danıştay kararının uygulanması için tekrar danıştayda dava açtı ve uygulandı

sunu sormak istiyorum danıştay karar verince itiraz olayından da sonra meb bunu uygulamak zorunda değil mi? tekrar dava açılacagına uygulamadıgı için suç duyurusunda bulunulması gerekmez mi?

son olarak danıştayda nasıl dava açılır?
idare mahkemesinde naıl dava acılır? nette aradım ama tam bilgi bulamadım
istanbuldayım ankaraya gitmeden de dava açabilir miyim danıştayda

şimdiden teşekkür ediyorum ilgileneceklere