+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Annem Boşanırsa Evi Kurtarabilir miyiz? Babama vasi tayin edilebilir miyiz?

merhaba
    annem ve babam 32 yıllık evliler
    babam emekli (maaşı 1 milyar ) annem ev hanımı 2000 senesinde kendi adına satış yoluyla alınmış bir evi,ve miras yoluyla kalmış arazileri var (para etmiyorlar ama var )
    hiç çalışmadı, herhangi bir geliri yok

babam yıllardır bize küfür hakaret, bir kez karakolluk olduk
    bir kez de boşanma davasında duruşmaya çıktık annem vazgeçti.

Babam uzun yıllardır şans oyunları oynuyor, eve hiçbir katkısı yok
    ben ve kızkardeşim evin geçimini üstlenmeye çalışıyoruz ancak yetişemiyoruz

Şu anda babamın 2 bankaa toplam 15 milyar borcu var
    ödememiş ve yasal takibe başlanabileceğine dair mesaj geliyor bankalardan

annem boşanacağını söylüyor, küfür ve hakaretten de bıktık
    ve babamın evle hiçbir alakası yok

korkumuz eğer babam borcunu ödemezse ve banka borcu icraya verirse acaba annemin evi ve arazisi ya da eşyalarımızı satmaya kalkarlar mı?
    ev annemin adına, ve annemle babamın mal ayrılığı ile alakalı herhangi bir sözlesmesi bulunmuyor 1977 yılında evlenmişler

Babamın borcu ödeyecek durumu olmadığını biliyorum-şans oyunları yüzünden

ve banka benim evdeki eşyam-bilgisayarım, kızkardeşimin bilgisayarı satılır mı? kızkardeşimin maaşından borcu almaya kalkarlar mı?

benim gelirim düzenli değil maaşım yok..

Banka yasal süreci başlatmadan annem boşanma davası açsa, evini kurtarabilir mi ? (dava açılmış ve devam ediyor olursa)

Annem ya da ben dava açıp babama maddi olarak vasi tayin edilmeyi talep edebilir miyiz? babam bizi tehdit ediyor öyle birşey yapamazsınız sizi gebertirim diye..

Ne yapacağımızı şaşırdık ,olay karmaşık- maddi aile hukuku tehdit, hakaret hepsi birarada ama lütfen bilgisi olan tek tek yanıtlarsa çok sevinirim lütfen yardımcı olun

3 kadın gerçekten çok zor durumdayız, teşekkürler saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

Annem Boşanırsa Evi Kurtarabilir miyiz? Babama vasi tayin edilebilir miyiz? konulu yargıtay kararı ara
    Annem Boşanırsa Evi Kurtarabilir miyiz? Babama vasi tayin edilebilir miyiz? konulu hukuk haber
    Konu moonbeam2009 tarafından (10-10-2009 Saat 22:17:47 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Annem Boşanırsa Evi Kurtarabilir miyiz? Babama vasi tayin edilebilir miyiz?

Oturduğunuz ev anneniz adına, 01.01.2002 den sonra edinilen mallar eşler herhangi bir mal rejimini seçmemişlerse ortak mal sayılır. Ev anneniz adına 2000 yılında alındığına göre kişisel maldır. Yani annenize aittir. Ancak babanızın bu evin alımında bir katkısı varsa katkı payı isteyebilir Bu da ayrı bir dava konusudur.

Annenize miras yolu ile kalan mallar annenizin kişisel mallarıdır. Babanızın bu mallar üzerinde mirasçılık dışında (annenizin vefatı haricinde) herhangi hakkı yoktur.

Babanızın borçlarına kefilliğiniz yoksa size ait kişisel eşyalarınızı alamaz, maaşınızdan haciz yoluyla kesinti yapamazlar.

Boşanma davası ile birlikte anneniz mahkeme kanalı ile oturduğunuz eve aile konutu şerhi koydurabilir. Boşanma davası bitene kadar bu şerh tapu üzerinde kalır. Satış devir yapılamaz.
    Boşanma davası olmadan da anneniz dilerse bağlı olduğunuz tapu müdürlüğünden aile konutu şerhi konulması için talepte bulunabilir.

Ayrıca dilerse anneniz boşanma davası ile birlikte Ailenin Korunmasına Dair Yasa gereği tedbir isteyebilri, babanızın eve ve sizler yaklaşması ile rahatsız etmesini engelleyecek önlemler alınmasını isteyebilir..

Vesayete gelince ..
    vesayet nedir..
    BİRİNCİ AYIRIM
    VESAYETİ GEREKTİREN HALLER

A. Küçüklük

Madde 404.- Velâyet altında bulunmayan her küçük vesayet altına alınır.
    Görevlerini yaparlarken vesayeti gerektiren böyle bir hâlin varlığını öğrenen nüfus memurları, idarî makamlar, noterler ve mahkemeler, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorundadırlar.

B. Kısıtlama

I. Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı

Madde 405.- Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini göremeyen veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gereken ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokan her ergin kısıtlanır.
    Görevlerini yaparlarken vesayet altına alınmayı gerekli kılan bir durumun varlığını öğrenen idarî makamlar, noterler ve mahkemeler, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorundadırlar.

IV. İstek üzerine

Madde 408.- Yaşlılığı, sakatlığı, dene-yimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetemediğini ispat eden her ergin kısıtlanmasını isteyebilir.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Annem Boşanırsa Evi Kurtarabilir miyiz? Babama vasi tayin edilebilir miyiz?

Medeni Kanunun 202. Maddesi uyarınca, eşler arasında edinilmiş mal sistemi asıldır. Taraflar aksi bir anlaşma yapmadığı müddetçe 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren evlilik içinde edinilen mallar için yeni Medeni Kanun geçerlidir. 1 ocak 2002 den sonra edinilen mallar istisnalar baki olmak üzere paylaşıma girdi ve bu tarihten önceki mallar kimin üzerine kayıtlı ise onun üzerinde kalmıştır. Bu mallar artık kişisel mal, 1 ocak 2002’den sonra evlilik içinde sahip olunan mallar genel olarak edinilmiş mal olacaktır.

Madde 202 - Eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanması asıldır.
    Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kanunda belirlenen diğer rejimlerden birini kabul edebilirler.

Eşlerin diğer rejimleride seçmeleri mümkündür. Ancak bir rejim seçmemişler ise kanunun kabul ettiği rejim EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA rejimidir.

Üçüncü kişilere karşı sorumluluk açısından

Mal ayrılığı rejimi için Madde 246. " Eşlerden her biri, kendi borçlarından bütün malvarlığı ile sorumludur"
    Mal ortaklığı rejimi için Madde 268 ve 269

C - ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE KARŞI SORUMLULUK
    I. ORTAKLIK BORÇLARI
    Madde 268 - Eşlerden her biri, aşağıdaki borçlardan kişisel malları ve ortaklık mallarıyla sorumludur:

1. Evlilik birliğini temsil veya ortaklık mallarını yönetme yetkisine dayanarak yapılan borçlardan,

2. Ortaklık mallarını veya ortaklık mallarına giren gelirleri kullanarak bir meslek veya sanatın icra edilmesi nedeniyle yapılan borçlardan,
    3. Diğer eş için de kişisel sorumluluk doğuran borçlardan,

4. Kişisel mal yanında ortaklık mallarının da sorumlu olacağı hususunda eşlerin üçüncü kişilerle anlaşarak yaptığı borçlardan.

II. KİŞİSEL BORÇLAR

Madde 269 - Her eş, diğer bütün borçlardan kendi kişisel mallarıyla ve ortaklık mallarının değerinin yarısı kadarıyla sorumlu tutulur.

Ortaklığın zenginleşmesinden kaynaklanan istemler saklıdır.

Edinilmiş mal rejimini düzenleyen maddeler 218-241 arası maddelerdir.

Üçüncü kişilere karşı sorumluluk başlıklı madde ise 224. madde olup madde metni aşağıdaki gibidir

Eşlerden her biri kendi borçlarından bütün malvarlığı ile sorumludur
    Buna göre üçüncü kişilere karşı sorumluluk açısından borçlu olmayan eşin sorumluluğu seçtikleri mal rejimine göre tespit edilecektir.

Edinilmiş mallara katılma rejiminin en temel özelliği evlilik devam ettiği müddetçe mal ayrımı uygulanmaktadır. Evlilik, boşanma veya ölüm ile bittiğinde mallar ayrılmaktadır. Bu noktada evlilik devam ederken diğer eşin borçları nedeni ile haciz gelmesine imkan yoktur. Boşanma ya da ölüm halinde, eşlerin edinilmiş malları ve müşterek mülkiyetteki edinilmiş mallar tasfiyeye tabi tutulur.

Her eş kendi kişisel malını ve edinilmiş mallarını yasal sınırlar içinde yönetme, bunlardan yararlanma ve tasarrufta bulunma hakkına sahiptir. Bunun istisnası aile konutudur. Mal rejimi ve kimin üzerinde kayıtlı olursa olsun aile konutunun devri, rehin, intifa hakkının verilmesi ve hatta kira kontratının feshi diğer eşin muvafakatine bağlıdır.

Eşlerden birisi diğerinin rızası olmaksızın müşterek mülkiyetteki mal üzerinde tasarruf edemez. Daha önce müşterek malı istediği gibi tasarruf edebilirdi. Yasa değişikliği sonrası tasfiye anında diğer eşin müşterek mülkiyetteki malı alma hakkı mevcut olduğundan, ortak kullanımdadır. Bu nedenle eşler beraber tasarruf etmek zorundadır.

Edinilmiş mal rejiminde her eş kendi malını yönetir. Malların ayrımı, boşanma ya da ölüm halinde gerçekleşir.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba cok tesekkurler
    babam şans oyunlarını aşırı oynadığı, sürekli kredi çekip sonra banka borrçlarını ödemediği ve evimizle ilgili maddi hiçbir katkısı olmadığı için vesayet davası açmayı düşünüyorum
    ben 31 yaşındayım,bekarım ve ailemle yaşıyorum
    acaba babamı maddi açıdan etkisiz hale getirebilir miyiz? bari ordan burdan kredi çekmesinin şans oyunları oynamasının ve maaşını alıp sağa sola harcamasının önüne geçebilirim diye düşünüyorum
    maaşıyla borclarını ödeyebilirim,
    yoksa durum çok kötü
    borçlarını katiyen ödemediği gibi , benim borcum yok diyor
    fakat bankalar sürekli evi arıyor..
    babamın vasisi olabilir miyim maddi açıdan?
    teşekkür ederim
    Konu moonbeam2009 tarafından (12-10-2009 Saat 17:06:50 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhba
    son soruma yanıt alamadım acaba bilgisi olan yanıt verebilir mi?
    teşekkürler

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba
    lütfen bir bilen bana yanıt yazsın
    babam maaşını sağa sola harcıyor ve evle asla ilgilenmiyor
    sürekli loto oynuyor-loto oynamak için kredi çekiyor sonra da bankaya borcunu ödemiyor
    acaba bir sekilde maaşına tedbir konulabilir mi ya da annem babama vasi tayin edilebilir mi?mümkünse ben de açabilirim davayı
    lütfen bilen yazsın
    vasilik davalarına baktım,hep yaş ve akli durumla alakalı örnekler var
    bu değişik bir durum ve örnek bulamadım
    o yüzden sormak zorundayım

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Babanızın tasarruf yetkisinin kısıtlanmasını talep edebilirsiniz.

Bir de üstte sn. dardayım'dan farklı düşündüğüm bir husus var. Anneniz adına tescilli ve şu anda oturmakta olduğunuz eve aile konutu şerhi koydurmanız annenizi babanıza bağımlı hale getirecektir. Ben şahsen böyle bir şerh vermenizi tavsiye etmem.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukat hanım çok teşekkürler
    eve aile konutu şerhi koydurmayacagız tamam
    babam yine 3 aylık emekli maasını aldı- 3000 ytl civarında
    1500 ytl yı zorla alıp borclara verdık
    fakat onumuzde 3 aya yakın sure var ve nakıt parayı yıne lotoya yatırmaya basladı
    bugun bayramın 4. günü ve yine tutarını bılmedıgım bır meblagı lotoya yatırıp geldı kazandıgı da yok
    annem sesini cıkarmıyor her hale razı galıba
    olan bana ve kızkardesıme oluyor
    kızkardesim engelli ve bir kurumda calısıyor
    resmen evi onun maasıyla idare ediyoruz ama inanın calısıcak durumda degıl
    cok ama cok zor ıse gıdıyor ve tum bunlara ragmen annem 3 maymunu oynayıp sessız kalıyor babam da hepımızı kendısı ıcın kurban edecek potansıyelde
    babama kesinlikle bır dava acmalıyız ama ne davası?
    gercekten bazen ölmek istiyorum bıktım artık
    herkesın babası sorumluluk sahıbıyken benımkı neden boyle
    dayak var hakaret var sorumsuzluk var
    herseyıyle hayatımızı engelleyen hayatımızı mahveden bır ınsan
    kendimi çok ama çok kötü hissediyorum yaşayan bir ölü gibiyim

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

rizasi olmadan vasi edilebilirmi

borcum var bosanirsam düşer mi

musterek eve esin borcundan dolayi aile konutuna haciz konmasi

vasi tayin edilen kişi taşınmaz malları satabilir mi

konut kredi ceken esler bosanirsa