ben gebze de özel bir fimada 13 aydır üretim sorumlusu olarak çalışıyorum.
çalıştığımız firmada maaşlar ve ssk primleri asgari ücret üzerinden gösterilmekte , geri kalan maaş farkları elden ödenmektedir. çalışmış olduğum firma maaşlarımızı haziran ayının sadece asgari ücret kısmını ödeyip(en son bankaya 20.08.2008 tarihinde personel haziran açıklamasıyla hesaplarımıza yatırdılar) maaş farkını vermemiş olup,temmuz ve ağustos maaşlarını ödememiştir. ödemeler yaklaşık son 6 aydır bir maaş geriden gelmete idi, ben 25 ağustos tarihinden itibaren fizik tedavi görmeye başladım. 2 ekimde tedavim ve raporum bitiyor. işveren vekilini maaşımı istemek için telefonla aradığımda, artık iplerin koptuğunu raporumun bitiminden sonra hesabımın kesileceğini bana iletti. ancak alacağım yaklaşık 7ooo liralık maaş alacağımın, çalışmam esnasında, 23 ekim 2008 tarihinden bir makina parçası alımı için yaklaşık 5000 liralık bir parçayı ya iade etmemi
yada alacağımdan kesileceğini belirtti. makina revizyonu için bu parça alımını patron dahil fabrika müdürü ve satın almanın nezdinde yapıldığını ve bu parça montajını kış sezonunda iş olmadığından dolayı bu kışa bıraktırdıkları için montajının yapılmadığını kendilerine hatırlatmama rağmen. parçayı benim aldırdığımı ve iade edemezsem benden keseceklerini bu nedenle firmayı arayıp iade ettirebilirsem paramı alabilmem için yardımcı olabileceklerini söylediler.)

öncelikle 2 ekimde ayrılma dilekçesi vermeyi düşünüyorum. dilekçemde haziran ayından 527 lira aldığımı geri kalan maaşımı alamadığı ve diğer ayların maaşlarını alamadığım için;

MADDE 34.yer alan - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir.

Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

bu maddeye dayanarak gereğinin yapılmasını isteyeceğim.
benim net maaşım 2500 liraydı. ancak bunu beni işe alan fabrika müdürüm haricinde resmi olarak kanıtlayabileceğim herhangi bir belgem yok. müdürüm işten ayrıldığından dolayı mahkemede gerçekleri söyleyebileceğini ifade etti.

bu durumda açıkçası nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. nasıl bir dilekçe yazmalıyım. hangi kurumlara gitmeliyim. maaşımı nasıl ıspatlayabilirim .
firma alınan bir malzemenin ücretini benden kesmeye hakkı varmıdır.
hangi adımları izlemeyim bu konuda acil bir yol gösterirseniz sevinirim.

sevgiler, saygılar iyi çalışmalar.