İlk olarak site yöneticilerine teşekkür ediyorum.
Yazacağım konu epey karışık o yüzden elimden geldiğince basit anlatmaya çalışacağım.20 yıldır bir işhanında kiracıyım.20 yıldır kira ve genel gider masrafları adı altında alınan paraları düzenli bir şekilde ödedim.Bazı sebeplerden ötürü yer sahibine 100 milyar civarında kira borcum birikti ve haliyle adamla papaz olmuş durumdayız bende işyerimi tahliye edicem.Detaylarsa şu şekilde :
1-Yeri ilk kiraladığım yıllarda binanın iskanı yokmuş,benimde bundan haberim yoktu ve yaklaşık 10 yıl boyunca bir sorunda çıkmadı.Fakat 99 depreminden sonra hukuka aykırı olan tüm mevzuatları mecburen yerine ben getirdim,epeyde masraf ettim.Bu masrafları tahsil etmek gibi bir şansım var mı?
2-En son kira sözleşmesinide noter tasdikli olarak ruhsat-iskan işlerini yaparken 2001 yılında yaptım ve sözleşmeye göre bir adet mağazanın üstündeki kira meblağı 2001 yılı rakamlarıyla aylık sadece 48 milyon lira(Bugünün parası 48TL).Fakat diğer mağazanın kira sözleşmesini bulamıyorum ve üstündeki meblağ ne kadar hatırlamıyorum.Bu sözleşmeleri noterden bulmam mümkün mü?Sözleşmede kira artış hükümlerine dair herhangi bir ibare yok.Bu durumda kira artışları neye göre belirlenir ?
3-2001'den beri elimde kira verdiğime dair bir belgede yok.Bazı forumlarda bunu kanıtlamanın çok zor olacağından bahsetmişsiniz.Nerdeyse tüm ödemeleri çekle yaptım.Fakat çeklerde hamiline kesilmişti.Ama karşı tarafın elinde herhangi bir senet vs'de yok.Benden alacak talep edebilir mi?Ederse hangi tarihten itibaren alacak talep edebilir?Mahkeme kira miktarını sözleşme üzerindeki rakamdan mı tespit eder?
4-Salonlar annemin üzerine,en kötü ihtimalle annemin üzerine olan tüm gayrimenkulleri başkasının üzerine yapsak bizim için daha iyi olmaz mı ?
5-İçerdeki malzemelerin hepsi bana ait,alabildiğimi alsam daha sonra bir sıkıntı olur mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.