Herkese merhaba. Babama ait bir kooperatifte üyeliği var, sitenin inşaatı geçen sene tamamlandı ancak henüz tapu çıkarılmadı. Vefatından kısa süre önce babam üyelik üzerindeki tüm haklarını ablama devretti ve civardaki bir emlakçıya evi göstermesi için anahtar bıraktı. Henüz onu kaybetmenin acısını yaşarken emlakçımız bizi arayarak çok iyi bir kiracı adayı bulduğunu söyledi ancak 900 TL. olan kiranın 800 TL.'na; iki kira bedeli istediğimiz depozitonun da 1000 TL.'na indirilmesini önerdi. Kirayı 800 TL., depozitoyu da 1600 TL. olarak yeniden ayarladığımızı kendisine bildirdik. Takip eden günlerde emlakçımızdan haber almadık, dolayısı ile kiracı adayının vazgeçtiğine karar verdik. 6 Temmuz 2009'da biriken aidatı öğrenmek için site yönetimine telefon açtım ve Haziran ayının son haftasından beri bir kiracımız olduğunu şaşırarak öğrendim. Kiracıyla önce telefonda, daha sonra da yüzyüze görüştüm; emlakçı ile kontrat yaptıklarını, kira bedeli olarak 800 TL. ve depozito bedeli olarak 1000 TL.'de anlaştıklarını öğrendim. Zoraki kiracımız bunun üzerine bir de komisyon bedelini ekleyerek ücretin tamamını emlakçıya vermiş olduğunu söyledi. Annemin zaten ödenecek kiraya ihtiyacı vardı, açıkçası evde oturan aileyi de güvenilir bulduk ve onlarla kontrat yapmayı arzu ettik. Emlakçıya kaptırdıkları para çok fazla olduğu için Temmuz ayı boyunca bedelsiz oturmalarına da izin verdik. Bu süreçte dolandırıcı emlakçımızdan paralarını geri alacaklarına inanıyorduk.
Temmuz ayı ortalarında kiracı adayımıza 3 Ağustos 2009 tarihi için işimden izin aldığımı, kira kontratı yapmak üzere geleceğimi, evin doğalgaz ve elektrik sözleşmelerinin vefat eden babam üzerine olduğunu ve bu sözleşmeleri de iptal ettireceğimi söyledim. Sözleşme iptallerini gerçekleştirdikten sonra kendisiyle yaptığımız telefon görüşmesinde parayı toparlayamadığını, bir kısmını hemen verip kalanını 5 Ağustos 2009'da hesabımıza yatıracağını söyledi. Annemin sabrı bu noktada taştı, kontrat yapmaktan vazgeçti ve bunu kiracı adayımıza bildirdi. Sonuçta fazlası ile iyi niyetli davranmış, evimizde en az bir ay kira vermeden oturmasına izin vermiş ve bu süreçteki elektrik, doğalgaz borçlarını ödemiştik. Merak ettiğim hususlar şunlar:
1) Sözleşmeleri iptal ettirdiğimiz için kısa süre sonra bu hizmetler kesilecek; yine de evin herhangi bir zarar verilmeden tahliyesini garantilemek için izleyeceğimiz bir yol var mı?
2) Evimize birilerinin yerleştiğini öğrendiğimizden bu yana bir ay geçti, gecikmeden dolayı sıkıntı yaşar mıyız?
3) Herhangi bir ücret almadık (elden ya da banka yolu ile) ve hak sahibi olan ablam kiracı adayımız ile bugüne kadar hiç bir temas kurmadı. Zoraki kiracımız, annem ve ben kendisi ile yüzyüze görüştüğümüz için sözlü bir kontratımız olduğunu iddia edebilir mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.