+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cep telefonu iade işlemi

  arkadaşlar ben nokıa 2680 telefon aldım telefonu alırken araştırdım ve her yerde 32 mb hafızası olduğu ayrıca nokıa nın kendi web sitesinde bile 32 mb olduğu yazıyor eve satış elemanıda aynı şeyi söyledi telefon aldım fakat telefon 12 mb hafızası çıktı mağazaya gittim telefona baktılar ve haklısınız ama iade işlemi yapamıyoruz bunun için tüketici haklarına başvurun heyet onay veridkten sonra değiştiririz diyorlar böyle bir durum söz konusumu yoksa direk alma yetkileri varsa işi uzatmakmı istiyorlar
 2. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  28
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Cep telefonu iade işlemi

  Ayıplı Mal
  Madde 4- Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

  Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

  İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına göre kredi veren ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

  Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

  Tüketici Mahkemeleri
  Madde 23- Bu Kanunun uygulanmasıyla ilgili olarak çıkacak her türlü ihtilaflara tüketici mahkemelerinde bakılır.

  Tüketici mahkemeleri nezdinde tüketiciler, tüketici örgütleri ve Bakanlıkça açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Tüketici örgütlerince açılacak davalarda bilirkişi ücretleri, 29 uncu maddeye göre bütçede öngörülen ödenekten(*) Bakanlıkça karşılanır. Davanın, davalı aleyhine sonuçlanması durumunda, bilirkişi ücreti 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre davalıdan tahsil olunarak 29 uncu maddede düzenlenen esaslara göre bütçeye gelir(*) kaydedilir. Tüketici mahkemelerinde görülecek davalar Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun Yedinci Babı, Dördüncü Faslı hükümlerine göre yürütülür.

  Tüketici davaları tüketicinin ikametgahı mahkemesinde de açılabilir.


  Umarım yardımım dokunmuştur. Şimdiden geçmiş olsun.

 3. #3
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Cep telefonu iade işlemi

  birde bugün valiliğe tüketici hakları danışma bürosuna gittim bana kullanma klavuzunda hafıza ne kadar olduğu yazmıyorsa herhangi bi şekilde itiraz hakkımın olmadığınıı söyledi peki size soruyorum bu üreticiler web sitelerinde tanıtım kartlarında farklı özellikler yazıp kullanma klavuzlarında hiç özellik yazmayıp ve bunu yazdıktan sonra tanıtım kartlarında ve sitelerinde yazılanlarla birbirini tutmadığı zaman suçlu kim oluyor

 4. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Cep telefonu iade işlemi

  yardımm edecek kimse yokmu

 5. #5
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Turkiye.
  İletiler
  68
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Post Cevap: Cep telefonu iade işlemi

  Sayın ziyankar,
  Doğru bir dilekçeyle tüketici hakem heyetine başvurun. Onlar mutlaka kayda girsinler. Yazılı olarak cevap vermek zorundalar. Eğer tatmin olmazsanız tüketici mahkemesine gidersiniz.
  Benim kişisel fikrim sözlü olarak söylediklerinden farklı bir karar alacaklardır. Bulunduğum ildeki hakem heyetine bir sorum olduğunda yanlış yönlendirdiler. Doğrusunu öğrendiğimde 15 gün kaybetmiştim. Hukukçu olmadığımı da belirtirim. Saygılar.

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 3
  Son İleti: 09-04-2014, 19:00:02
 2. Cep telefonu gaspı/iade edilememesi ile alakalı dilekçe taslağı
  Yazan: Fatih Mehmet Koçak Forum: Program, Dilekçe ve Matbu Evrak
  Yanıt: 4
  Son İleti: 17-02-2013, 15:23:31
 3. Telefonu iade ederken yeni oluşan çizikler sorun oluşturur mu?
  Yazan: murat ates Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 11-12-2011, 22:16:11
 4. Cep telefonu iade
  Yazan: kenn Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 15-08-2011, 01:22:04
 5. Yanıt: 7
  Son İleti: 03-11-2008, 00:15:12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

telefon iade şartları

telefon iade şartları 2014

yeni alınan telefonun iade süresi

telefon aldım geri iade edebilirmiyim

cep telefonu iade şartları

telefon iade koşullarıyeni alınan telefon iade edilir mitelefon iadesi şartlarıtelefonu nasıl iade ederimtelefon geri iadetüketicini cep telefonu iade hakkıtelefon iade formu nasil cep telefonunda iade süresitelefon nasıl iade edilircep telefonu aldım iade edebilir miyimcep telefonu iade koşullarısıfır alınan telefon iadesıfır telefon iadecep telefonu iade suresisıfır telefon iadesialınan bir cep telefonu geri iade edilirmitelefon iadesi tüketici haklarıyeni alınan cep telefonu iadesitelefonu nasıl iade edebiliriminternetten alınan cep telefonu iade
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2015 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Kral | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2015 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2015 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.