+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  05.01.2005 tarihinde Macintosh Operatorü olarak işe başladım. İşe başladıktan sonra 4 yada 5 ay sonra hastalandım ve işyerim hastalık nedeniyle iş sözleşmemi feshetti yani hastalık nedeniyle bana istifa ettiğimi beyan eden tüm haklarımı aldığıma dair bir dilekçe imzalattı. Ben aynı işyerine 15.10.2005 tarihinde yeniden işe başladım.

  15.10.2005 tarihinden itibaren bu işyerinde Macintosh Operatörü (Dizgici) olarak çalışmaktayım. 2007 yılı içerisinde şirketin matbaa bölümü kapatılınca şirketçe grafik servisince yapılan grafik tasarım işlerinin tarafımdan yapılmasını sözlü olarak bildirdiler ben ise bilgi ve becerilerimin grafik tasarımı ile örtüşmediğini sadece macintoshta kitap dizgisi işini yapabileceğimi defalarca kendilerine anlattım. Nihayetinde Grafik ve Tasarım işlerinin tafafımdan yapılmasını istediklerini bildiren yazılı bir belge düzenlemelerini aynı zamanda iş sözleşmemim yeniden yapılmasını istedim. Fakat görev tanımımı yapmadılar ve bir iade yazı ile iş ve işin gereklerinden dolayı şirkette çalışan herkes için bilgi ve deneyimi olan herkesten bu tip işleri istediklerini ve yaptırdıklarını bu gibi işleri yapmanın bilgi ve becerilerimi arttıracağına dair bir yazı ile karşılık verdiler. Sonucunda işime devam ettim... Malumunuz işimden olmamak istediğimden.

  Yine aynı şekilde şirketimizce internet aracılığı ile sürekli düzenlenen ve takip edilen bilgilerin PC bilgisayarda verilerinin girilmesi ve düzenleme işi yapılmaktadır. Elektronik ortamda yapılan bu işte seri klavye kullanımı ve o programı bilmek ve kullanmak gibi tecrübe gerektirmektedir. Tabii bizde sonuçta her ne kadar Macintoshta kitap dizgisi yapsakta PC üzerinde bu programı kullanmayı ve seri bir şekilde veri girişi yapmaya zorlanmaktaydık...

  Bu işi yapan deneyimli personelimizin bir hafta izine gönderilmesi ile şifahi olarak bu işi diğer işlerimle birlikte yapmamı istediler. Yani Grafik Tasarım işini istediler zorla olsada işlerini yaptırdılar, Görevim olmayan PC de Veri girişi işini istediler zorla olsada yaptımaya kalkıştılar... Ve kendi üzerime olan işi zaten başarılı bir şekilde yapıyordum...

  Şimdi asıl sorum şu?

  Bu son izine giden personelin yerine veri girişinide bana yaptırmalarını istediklerinde şifahi olarak sözlü biçimde şefimize bu işin beni görevlerimden olmadığımı psikolojimi bozduğunu kendi yaptığım işide yoğunlaştırdığını, iş şartlarının yoğunlaştığını ve çok yorulduğumu izah ettim.

  15.07.2009 tarihi itibari ilede şu tip bir dilekçe ile görevimi bırakacağımı yazılı olarak bildirdim... Dilekçe aşağıdadır.

  15.10.2005 tarihinde şirketinizde Macintosh Operatörü (Quark Ekspress programı) olarak göreve başladım.

  2007 yılında şirkette yapılan yapısal değişiklikte (matbaa ve grafik sevisinin kapatılması) ile birlikte 17.05.2007 tarihinde Grafik Tasarım işlerinin tarafımdan yapılmasını istediğiniz için görev tanımımda olmayan bu işin tarafıma yazılı olarak bildirilmseni istedim ve görev tanımımın yeniden yapılmasını sözleşmemim yenilenmesini istedim. Verdiğiniz ilgi yazılı cevaba istinaden (verilen cevapta bilgi ve becerilerinizin her personel arkadaşımıza da verildiği gibi bu işi yapabileceğinizi ayrıca bilgi ve becerileriniz daha da arttıracağına dair bir yazı idi) görevimi sözleşme değişikliği yapmadan istediğiniz şekilde devam ettirdim.

  15.10.2005 tarihinde şirketinizde başlayan görevimi iş ve işin şartlarının görev tanımıma uymadığını, sorun ve sorunların görev tanımım ile ilgisi olmadığından iş şartlarından dolayı görevimden 15.07.2009 tarihinde ayrılacağımı beyan ederim..

  şeklinde bir dilekçeyi yazılı olaarak personel müdürlüğüne bildirdim.

  Personel Müdürlüğü bu verdiğim yazı ile, istifa ettiğimi ve 8 hafta süre ile ihbar süremi çalıştıracağını sözlü olarak bana beyan etti. Hiç bir savunma ve konuşma yapmadan...

  Oysa ben istifa etmediğimi iş ve işin şartlarının yoğunlaştırıldığını, görevim olmayan veri girişi işini bile o işin personeli izine çıktığından bana yaptırmak istedikleri için böyle bir yazı yazdığımı söyleyebilirim...

  1- Ben şimdi istifa mı ettim?
  2- İhbar sürem başladı... Bu süre içinde ne yapmam gerekir?
  3- Kıdem tazminatı isteme hakkım var mı?
  4- İş Mahkemesine Kıdem Tazminatı ve diğer haklarım için dava açabilirmiyim? (Şahit olarak 2007 nin sonunda ayrılan arakadaşım bu gibi değişikliklerin yapıldığının şahitliğini yapsa kabul edilir mi?)
  5- Yıllık ücretli iznim 15.10.2009 tarihinde doluyor? Oysa benim dilekçem 15.07.2009 + 8 hafta eklenince 15.09.2009 oluyor. Ücretli izin sürem yok mu? Ayrıca işe ilk giriş tarihim 05.01.2005 ve hastalık sebebiyle o zaman istifa etmiş ve 15.10.2005 tarihinde yeniden işe alınmıştım. Hangi başlangıç tarihi Kıdem ve İzin sürem için geçerli olur?

  Teşekkürlerimi sunarım...  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk? konulu yargıtay kararı ara
  İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  18.371
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  1-Evet
  2-Normal çalışmanıza devam etmeniz gerekiyor ihbar süresinin sonuna kadar.
  3-Yukarıda belirttiğiniz dilekçeye göre, YOK.
  4-Yukarıdaki dilekçeye göre açacağınız davayı kazanma ihtimaliniz pek yok.
  5-İzin süresi hesabında daha önceki çalışmalarınız da hesaba katılsa da, 1 tam yılı doldurmadığınız için yeni dönem izne hak kazanamazsınız.

  Noter kanalıyla bir ihtar gönderip, kendi isteğinizle istifa etmediğinizi, çalışma şartlarının ağırlaşması, çalışma şartlarında esaslı değişiklik nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi belirtip, işten ayrılabilir, dava açarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  Teşekkür ederim. Yalnız dediğim gibi istifa ediyorum demiyorum. İş ve İşin şartlarını görev tanımına uymadığınından dolayı diyerek işi bırakacağımı beyan ediyorum.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  Sorumun şu an cevabını alabilsem yarın noterden ihtar yazısı çekeceğim. İşten ayrılma nedenimi işin ve işin şartlarının görev tanımıma uymadığı için bırakacağımı 15.07.2009 günü işverne bildirdim. Yarın yani 21.07.2009 tarihinde noterden kendi isteğimle istifa etmediğimi çalışma şartlarını ağırlaştığı ve değiştiğini bildiren ihtar çeksem sonucu ne olur. Sen istifa ediyorsun sonra istifa etmedim diyorsun diyebilirler mi? Yardımlarınızı bekliyorum...

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.169
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  Alıntı seabis rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Yalnız dediğim gibi istifa ediyorum demiyorum. İş ve İşin şartlarını görev tanımına uymadığınından dolayı diyerek işi bırakacağımı beyan ediyorum.
  "iş şartlarından dolayı görevimden 15.07.2009 tarihinde ayrılacağımı beyan ederim.."

  Cümleniz, istifa etmişsiniz gibi yorumlanmaya daha müsait.
  Erdoğan Bey'in dediği gibi bir ihtarnameyi vakit geçirmeden gönderin bence.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  Aslında 15.07.2009 günü yazdığım istifa kabul edilen dilekçenin birebirini aşağıya yazıyorum.

  Şirketinizde 15.10.2005 tarihinde Macintosh Bilgisayarda (Quark Express Programı) Mac Operatörü olarak işe başladım ve 15.07.2009 tarihine kadar da görevimi yapmaktayım.
  Şirketimizde bu tarihten itibaren yapısal olarak değişen ortamda Matbaa Bölümünün kapatılması ile başlayan (grafik-tasarım) iş yoğunluğu nedeni ve görev tanımım ile ilgili 01.11.2007 tarihinde Personel Müdürlüğünüze verdiğim dilekçe ile sorun ve sorunlarımı belirtmiştim. Bu dilekçeye verdiğiniz cevaba istinaden verilen tüm işleri bilgi ve becerilerim doğrultusunda en iyi şekli ile yapmaya gayret ettim.,
  15.10.2005 tarihinden itibaren, yaptığım işin tanımı görevli olduğum iş tanımına uymadığından dolayı şirketinizdeki görevimi bırakmak istediğimi 15.07.2009 günü beyan ederim.

  şeklinde.

  Şimdi ben bugün notere gidip şirkete ihtar da çektim, oda bu şekilde;

  15.07.2009 günü verdiğim dilekçe ile kendi isteğim ile istifa etmediğimi, çalışma şartlarının ağırlaşması, çalışma şartlarında esaslı değişiklik nedeni ve 4857 s. Kanunun 24 ncü maddesini II nci bendinin (a) fıkrasına göre sözleşmemi feshettiğimi bildirir ihtar çektim...

  1- Yine soruyorum bu istifamıdır.
  2- Yapmam gerekenler neler. Bu yapılanlar ile dava açarsam kazanma şansım nedir?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  Nerede
  bursa
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  Bir beyaz eşya mobilya mağazasında 3 senedir çalışıyorum, 25.09.2006da işe başlamama rağmen ssk girişi 22/11/2006 da yapılmış. ssk primlerimizde asgari ücretten yatırlıyor ama net maaşım 650tl. hergün sabah 9 akşam21 olmak üzere günde 12 saat çalışıyorum artı 15günde 1 pazar günü tatil veriyor ve 3 senedir yıllık izin kullanamıyorum izin vermiyorlar. resmi tatil günlerinde de sürekli çalıştım. Bu çalışma şartlarını sebep göstersem tazminata hak kazanırmıyım ve fazla çalıştığım pazar günü ve resmi tatillerimin ücretini alma hakkım var mı? lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. ben bi bilekçe hazırladım ve 01/08/2009 tarihinde noterden göndermeyi ve 8 hafta sonunda işten ayrılmayı düşünüyorum. tazminat, resmi tatil, fazla çalıştığım pazar günü ve yıllık izin ücretlerimi talep etme hakkım var mı? Teşekkür ederim...

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İş Akdinin haklı nedenle işçi tarafından fesih edilmesi hk?

  Erdoğan Hocam şu soruma cevabınızı bekliyorum. Bir bilgilendirseniz...

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Bu bir istifa mıdır?

  Görevim olmayan ve baskılar sonucu o işi üstlenen kişininde yıllık izine çıkmasından dolayı şirketin yaptırmak istediği veri girişi işini yapmak istemediğimden o anki psikolojik durumum karşısında işverene aşağıdaki dilekçeyi yazdım.

  Şirketinizde 15.10.2005 tarihinde Macintosh Bilgisayarda (Quark Express Programı) Mac Operatörü olarak işe başladım ve 15.07.2009 tarihine kadar da görevimi yapmaktayım.
  Şirketimizde bu tarihten itibaren yapısal olarak değişen ortamda Matbaa Bölümünün kapatılması ile başlayan (grafik-tasarım) iş yoğunluğu nedeni ve görev tanımım ile ilgili 01.11.2007 tarihinde Personel Müdürlüğünüze verdiğim dilekçe ile sorun ve sorunlarımı belirtmiştim. Bu dilekçeye verdiğiniz cevaba istinaden verilen tüm işleri bilgi ve becerilerim doğrultusunda en iyi şekli ile yapmaya gayret ettim.,
  15.10.2005 tarihinden itibaren, yaptığım işin tanımı görevli olduğum iş tanımına uymadığından dolayı şirketinizdeki görevimi bırakmak istediğimi 15.07.2009 günü beyan ederim.

  Yazdığım dilekçe bu şekilde...

  21.07.2009 günüde notere gidip şirkete aşağıda yazılı ihtarı çektim, oda bu şekilde;

  15.07.2009 günü verdiğim dilekçe ile kendi isteğim ile istifa etmediğimi, çalışma şartlarının ağırlaşması, çalışma şartlarında esaslı değişiklik nedeni ve 4857 s. Kanunun 24 ncü maddesini II nci bendinin (a) fıkrasına göre sözleşmemi feshettiğimi bildirir ihtar çektim...

  1- Soruyorum bu istifamıdır.
  2- Yapmam gerekenler neler. Dava açarsam kazanma şansım nedir?
  3- Şu an ilk günki verdiğim dilekçe itibariyle, şirket benim ihbar süremi çalıştırıyor. Bu doğrumu dur?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bu bir istifa mıdır?

  sanıyorum cevap alamayacağım... İlginiz için teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 0
  Son İleti: 01-11-2010, 20:35:17
 2. Yanıt: 4
  Son İleti: 01-12-2008, 22:46:41
 3. Haklı fesih hakkı ile ilgili (işçi tarafından)
  Yazan: kerem26 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 26-05-2008, 23:34:28
 4. Haklı olarak iş akdinin fesih edilmesi.
  Yazan: maydinbil Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 28-01-2007, 19:18:01
 5. Haklı nedenle fesih
  Yazan: sennur Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-07-2006, 15:45:37

Bu sayfada bulunan kavramlar:

işçi tarafından ihtarname

isci fesih dilekceleri

is birakma ihtarname örneği

haklı fesih ihtarname örneği

iş akdinin haklı nedenle feshi ihtarname örneği

işçinin haklı nedenle feshi ihtarname örneği

noterden hakli sebeplerle fesih icin ihtarname

iş hakkı feshi dilekçesi örneği

fesih ihtarname örneği

iş sözleşmesinin haklınedenle feshi ve ihtar

iş akdinin feshi ihtarnamesi

iş akdinin işçi tarafından feshi ihtarname örneği

haklı nedenle fesih ihtarname

iscinin noterden iş akdi fesih bildirimi örneği

noter kanaliyla is akdinin feshi

işçi tarafından iş akdi fesih bildirimi noter örneği

iş akdinin haklı feshi ihtarname zamanı

işçi fesih ihtarname örneği

işçinin haklı fesh ornek dilekçeleri

haklı nedenle fesih bildirimi örneği

iş akdinin feshi ihtarname örneği

haklı fesih dilekçesi

is akdi fesih yazisi

iş akdinin işçi tarafından feshi dilekçesi

iş bırakma ihtarname örneği

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.