2008 nisan ayında zabıta memuru (4 yıllık fakülte)olarak işe başladım. belediyenin ilanında 2004 ve sonrası kpss sınavından 70 üstü puan almıs olmak diye bir madde vardı. ve 2007 kpss A puanımla atandım. atanma onay sürecinde belediye, içişleri bak. , mahalli idareler genel müdürlüğü, ve en garibi osym den onay alındı. memuriyete girişinde negel yoktur diyerek.
2009 mart sonunda personel başkanlıgından bir yazı geldi yanlıs atama yapıldıgı ve ivedilikle alınan zabıtaların işten çıkarılması ie alakalı. belediyemiz geçmiş danıstay kararlarını ve zabıta yönetmeliğinde a veya b diye kpss de bir ayrım olmadıgını ver zabıta memurlarını çıkartmayacagını bildiren bir yazı gonderdi. ona benzer şekilde olumsuz cevap geldi ve 3 aylık kovalamacadan sonra bir hafta sonra işimize zorunlu şekilde son verilecek.
bizim durumumuzda olup su an davalık olanlar var. yürütmeyi durdurma alan olmadı.
bulundugum belediyede 6 kişiyiz. bizim anlamadıgımız nokta sudur; 1- belediye ilan ederken a ve b diye bir ayrım oldugunu bilmiyormus. biz sorduk basvuru yaparken 2007 a puanları geçerli denildi.
2-biz işe başlarken osym içişleri gibi kurumlar olur veriyor. en ilginc olanı osym kpss sınavını yapan kurum a ve b grubunu bilmeden olur veriyor. 3-neden 15 ay bekleniyor bu yazı gonderilmesi için. 2008 işimize yarayan kpss sınavına memurluga girdigim için girmedim.hayatım alt üst olmak üzere.
4- a gurubu puanıyla b gurubu kadrolara atanamıyoruz onu anladık. peki pomem (üniversiteli polis) mezunu 10.000 e yakın polis 2005 ve 2007 a grubu kpss puanıyla atandılar ve hala atanıyorlar. onların boyle bir sorunu yok. zabıta yonetmeliğinde gecen kpss sartıyla pomem yonetmeliginde gecen kpss şartı kelimesi kelimesine aynı...bu çifte standart neden kaynaklanıyor. herhalde polislerin a grubu memur oldugunu savunmayacak kadar zekidirler.
suan dava acacagız bilgisi olan benzer durumla karsılasan arakadaşlar lütfen bilgi versinler.
avukatlar osym kılavuzunun geçerliliği olmadıgını (yönetmelik yada kanun gibi) sadece klavuzla memuriyete son verilmeyecegini savunuyorlar. fikriniz nedir?