kardeş öncelikle kolay gelsin diyorum.
benim eşim de yabancıl (kırgızistan vatandaşı)

ben gittim kırgızistan da evlilik yaptım onu anlatayım.
bence hiç burada uğraşmayın derim. Sen git FAS a orada halledin gelin

oraya giderken sadece Nüfus kayıt örneği (vukuatlı nüfus kayıt örneği) ni al ve git
fas a gittiğinde konsolosumuz ile görüş,

orada yapılacak işlemler ;
1. nüfus kayıt örneğin o ülkenin diline çevrilecek (yeminli tercüman tarafından)
2. tercüman tarafından çevrilen belge o ülkenin yetkili makamlarınca onaylanacak.
3. onaylanan o belge ile, fas taki yerel evlendirme dairesine birlikte müracaat edilecek
4. Evlendirme dairesinde resmi nikahınız kıyılacak, sonra size evllilik cüzdanı verilecek
5. Evlilik cüzdanını -fas dilinde yazılmış- yine yeminli tercüman a bu sefer Türkçeye
çevirteceksiniz
6. Yeminli tercümanın türkçeye çevirdiği evlilik belgelerini bu sefer bizim konsolosluk
tasdik edecek onaylayacak.
7. Resmi olarak yapılan türkçeye çevrilen ve bizim b.elçilik/konsolusluk tarafından
onaylanan evlilik belgeleri türkiyede sizin nüfusa kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne
getirilip kayıt işlemi yapılacak. Bu işlem yapıldıktan sonra artık türkiyedede evlisiniz.

Not. Bizim konsolus un onayladığı belgelerin 2 şekilde ülkeye getirilme yolu vardır.
bunlardan birincisi, siz hiçbirşeye karışmazsınız konsolusluk sizin nüfus müdürlüğü
nüze posta yoluyla gönderir bu seçenekte en az 1 ayı bulur belgenin gelmesi ve
kayıt işlemi
Diğer seçenek te konsolosluk görevlisine rica edersiniz belgeyi bana verin ben
kendim ile birlikte götüreyim nüfus müd. de kayıt ettireyim diye. Bu seçenekte
zaman olarak daha hızlı olur çünkü siz kendiniz yapıyorsunuz.

şimdiden kolay gelsin diyorum.