+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Öncelikle herkese merhaba.

  Forumu çoktandır takip ediyorum fakat üye değildim.Kendi sorunumu kapsayan bir soru bulamayınca üye olup sorunumu dile getirmek istedim.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Şu anda Fas'lı bir bayanla nişanlıyım.Kısmet olursa önümüzdeki yaz ben mezun olunca Türkiye de resmi nikah yapmak istiyoruz.

  Yalnız şöyle bir durum var.

  Müstakbel eşim ve ailesi Kanada ya göçmen olarak gittiler. Gerekli olan belgeleri Kanada konsolosluğundan mı yoksa Fas Konsolosluğundan mı almalı ?

  Türkiye ye elinde hiç bir belge olmadan gelse bütün belgeleri burda toparlayabilir miyiz ?

  Evliliğimizin Kanada'da ve Fas'ta geçerli olması için ne yapmaıyım ?

  Evlilik için hukuki işlemler tahmini ne kadar sürer ? Çünkü Türkiye ye kısıtlı süreyle gelecek.

  Ve de tam olarak hangi belgelere ihtiyaç duyacağız ?

  İlgilenirseniz sevinirim. Teşekkürler...  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık) konulu yargıtay kararı ara
  Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık) konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Sorularıma cevap verebilecek deneyimde biri yok mu acaba?

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  Nerede
  ankara
  İletiler
  3.294
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Yabancilarin Türkiye'de Evlenmesi
  Türkiye'de bir Türk vatandasi ile bir yabanci veya ayni devlet vatandasi olmayan iki yabanci ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler.

  Ayni devlet vatandasi olan iki yabanci kendi milli kanunu yetki vermis oldugu takdirde, o devletin Türkiye'deki temsilcilikleri önünde evlenme yapabilecekleri gibi Türk makamlari önünde de evlenebilirler.

  Yabancilarin evlenme isteklerine dair müracaatlari evlendirme memurlugunca kabul edilerek, bu yönetmeligin Türk vatandaslarinin evlenmeleri hakkindaki esas ve usul hükümleri yabancilar için de uygulanir.

  Evlenme ehliyet belgesinin getirtilmesi konusunda evlendirme memurlari yabanci devlet baskonsolosluklari ile dogrudan yazisma yapabilecekleri gibi, Genel Müdürlük araciligiyla da bu belgeleri getirtebilirler.

  Vatansiz veya vatandaslik durumu düzgün olmayanlarin evlenmesi:

  Vatansiz veya mültecilerle, vatandaslik durumu muntazam olmayan yabancilarin müracaatlari evlendirme memurlari tarafindan kabul edilir.

  Bunlarin evlenme manilerinin bulunup bulunmadigi, Türkiye'de nüfus kaydi tutuluyorsa Genel Müdürlükten verilecek evlenme ehliyet belgesi ile, henüz nüfus kaydi tesis edilmemis ise emniyet makamlarinca tutulan dosyalardaki bilgilere göre bu makamlarca verilecek belge ile tesbit edilir.

  Evlenme Ehliyeti ve Sartlari
  Evlenebilmek için asagidaki sartlari tasimak gereklidir.

  1- Resit olmak.

  2- Mümeyyiz olmak.

  3- Yakin akraba olmamak.

  4- Evli olmamak (bosanmis olma durumunda kesinlesmis mahkeme karari)

  5- Kadin için kanuni evlenme yasagi bulunmamak.

  6- Kazai evlenme yasagi bulunmamak.

  7- Zührevi ve bulasici hastaligi bulunmamak.

  Müracaat Sirasinda Doldurulmasi Gereken Belgeler
  1- 4 adet Evlenecek kisilerce imzalanmis "Evlenme Beyannamesi"

  2- Nüfus cüzdaninin asli, yabancilar için pasaport, kendi Konsolosluklarinin ya da bulunulan ülkenin vatandasi ise yerel makamlarinin düzenleyecekleri onayli dogum belgesi (birth certificate)

  3- Saglik raporu (Eslerden birinin talebi halinde)

  4- 4'er adet vesikalik resim.

  5- Medeni durumlarini gösterir resmi belge.

  6- Evlenme Ehliyet Belgesi (Marriage License). Yabancilar için, yetkili merkezi makamlar veya o devletin mahalli temsilcilikleri tarafindan verilmis ve usulüne göre tasdik edilmis olan evlenme ehliyet belgesi.

  Marriage in Turkey / Formalities
  According to Turkish Marriage regulations, a Turkish national and a foreigner or two foreigners with different nationalities can be married by Turkish authorities.

  Two foreigners of the same nationality can be married either by the offices of their own Country's Embassy or Consulate or by the Turkish authorities.

  All marriages done by the Turkish authorities are subject to the relavant articles of the Turkish Civil Code and related regulations.

  Whether they are Turkish or foreigners, Turkish relevant authorities do not conduct these marriages, unless the petitioners can provide their marriage licences issued by the proper Civil Status Registrars of his or her own Country, that they hold the nationality of, respectively.

  Conditions for a legal Marriage

  1- Capacity to marry: Only those persons who are of sound mental capacity to make fair judgments are allowed to marry. Mental illness is, therefore, a bar to marriage. In addition, a person must have reached the minimum age of 18 to marry.

  2- Absence of consanguinity: Marriage between close relatives is prohibited.

  3- Already existing marriage: Monogamy is one of the essential principles of Turkish family law. A second marriage can not be entered into unless the first is terminated.

  4- Waiting period: Married women whose marriage has been dissolved cannot marry before the expiration of three hundred days from the date of dissolution. The divorce decree may also state a waiting period due to which a ex-spouse may not remarry.

  5- Sickness: Certain medical conditions also constitute a bar to marriage.

  Only civil marriages performed by authorized marriage officers are legally binding in Turkey.

  Necessary documents for marriage:

  1- Petition of the marriage. To start an action the groom and bride must file a petition of the marriage. "Evlenme Beyannamesi"

  2- Passport, Identification card, birth certificate,

  3- Health certificate.

  4- 4 pictures belong to bride and groom.

  5- Certificate of Capacity to Marry. (Single, divorce, widow or widowed.) Yabancilar için, yetkili merkezi makamlar veya o devletin mahalli temsilcilikleri tarafindan verilmis ve usulüne göre tasdik edilmis olan evlenme ehliyet belgesi.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  Nerede
  ankara
  İletiler
  3.294
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Çiftlerden biri yabancı uyruklu ise ; Türkiye ‘ deki bağlı bulunduğu Konsolosluktan Bekarlık Belgesi , Doğum Belgesi , Evlenme İzin Belgesi alarak Konsolosluğunun bulunduğu İlin Valiliğinden onaylatıp Pasaportuyla birlikte müracaat etmeleri gerekir.  Yabancılar için, yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından; kişinin adını, soyadını, ana ve baba adı ile doğum tarihini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve usulüne göre tasdik edilmiş olan belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.

  Yabancı resmi makamlarca verilmiş olan evlenme ehliyet belgeleri aşağıda belirtilen şekilde işleme alınır.

  A ) Tasdik mecburiyeti olmayan belgeler

  Belge, La-Haye Devletler Özel Hukuku çerçevesinde hazırlanan ve ülkemizin de taraf olduğu “Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi” gereğince Apostille edilmiş ise, belgenin noter onaylı Türkçe çevirisinin yapılmış olması,

  • Belgenin, Milletlerarası Kişi Halleri Komisyonunca hazırlanarak uygulamaya konulan ve ülkemizin de taraf olduğu sözleşmeler gereğince üye ülkelerce düzenlenmiş ve düzenleyen makamın imza ve mührünü taşıması,

  • Belge, dış temsilciliğimizin bulunduğu ülkedeki yetkili makamlarca verilmiş ise, belgenin ve usulüne uygun çevirisinin dış temsilciliğimizle onanması,

  hallerinde, belgeler makamca bir işleme tabi tutulmaksızın kabul edilerek işleme alınır.

  B ) Tasdik işlemine tabi tutulacak belgeler

  • Belge yurt dışından alınmış ve müracaat edilen ilde belgeyi veren ülkenin temsilciliği bulunuyorsa, o ülkenin dış temsilciliğinin tasdiki ile noter onaylı Türkçe çevirisinden ve Valilikçe onaylandıktan sonra,

  • Belge, müracaat edilen ildeki yabancı ülkenin dış temsilciliğince verilmiş ise, noter onaylı Türkçe çevirisi yapıldıktan ve Valilikçe onaylandıktan sonra,

  • Müracaat edilen ilde belgeyi veren ülkenin temsilciliğinin bulunmaması halinde; belgenin o ülkenin Türkiye’deki bir temsilciliğinin tasdiki ile, noter onaylı Türkçe çevirisi yapılıp temsilciliğin bulunduğu Valilikçe onaylandıktan sonra, şayet belge o ülkenin Ankara’daki temsilcilince verilmiş ise noter onaylı Türkçe çevirisi yapıldıktan ve Dışişleri Bakanlığınca onaylandıktan sonra, kabul edilerek işleme alınır.

  C ) Diğer yabancı makamlarca verilen belgeler

  • Belge, dış temsilciliğimizin bulunmadığı veya Türkiye’de dış temsilciliği olmayan ülke makamlarınca verilmiş ise akredite (ilgili ülke adına işlem yapmakla yetkili) olduğu ülke temsilciliğince tasdiki ile noter onaylı Türkçe çevirisinden sonra, Dışişleri Bakanlığınca onaylanması; akretide olduğu ülke temsilciliğinin bulunmamamsı halinde ise Bakanlıkça verilecek talimata göre işlem tesis edilir.

  • Fahri konsolosluklarca tanzim edilen belgelere dayanılarak işlem tesis edilmez.

  Evlendirme Memurluğunca belgelerin doldurulduğundan şüphe edilmesi halinde, Bakanlık aracılığı ve Dışişleri Bakanlığı kanalı ile ilgili devletin temsilciliğine gönderilmek suretiyle doğruluğu tevsik ettirilebilir.

  Vatansız, mülteci ve vatandaşlık durumu düzgün olmayanların evlenme ehliyet belgeleri ise, bu yönetmeliğin 13 üncü maddesinde belirtildiği üzere, kayıtların tutulduğu makamlarca kişinin tam künyesi ile kayıttaki bilgilere göre evlenmesine engel halinin olup olmadığını belirtir şekilde ve tasdiklenmiş olması gerekir.

  “Evlenme ehliyet belgelerinin asılları evlenme dosyasında saklanır.”

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Teşekkürler genel bilgiler için.

  Bu yazıya göre elinde hiç bir belge olmadan gelse konsolosluktan gerekli belgeleri temin edebiliriz.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Oct 2006
  Nerede
  Istanbul, Turkey.
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Merhabalar,

  Elinde belge olmadan gelmesini tavsiye etmiyorum. Diğer ülke durumları hakkında pek fazla bilgim olduğunu söyleyemem ancak evlilik izni için valilikce tasdik edilmiş bir belgeye ihtiyacınız vardır.
  Bu belgeyi de buradaki konsolosluktan (Istanbul ve marmara bölgesi için) yada Ankaradaki büyükelçilikten alabilirsiniz.
  Bu belgeyi de alabilmeniz için çoğu konsolosluk doğum belgesi yada ülkede bekar olduğunu ve evlenmeye bir engel olmadığını gösterir belge istiyorlar. Ancak bu belgenin ülkede alınması yeterli olmuyor ayrıca ülkenin dışişleri bakanlığınca yada yetkili mercilerince "Apostil" şerhi (yapılmış) olması gerekiyor.
  Ülkeden alınacak olan tüm evrakların mutala Apostil li olmasına dikkat ediniz. Bu Apostil olmadan evrakların uluslararasında geçersiz sayılmaktadır.

  Saygılarımla,

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Doğum belgesi getirmesi gerekir ülkesinden diyorsunuz fakat şöyle bir durum var kendisi buraya ülkesinden değil göçmen olarak gittiği Kanada'dan gelecek.
  Buraya gelirken ülkesine uğraması mı gerekiyor yani ?

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Nov 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Merhaba,

  Ben Türk vatandaşı bir bayanla İtalyan vatandaşı bir erkeğin Türkiye'de evlilikleri hakkında bir soru sormak istiyorum. Bildiğim kadarıyla İtalyan kanunlarına göre, evlenen kadınların soyadı değişmiyor. Fakat ülkemizde bu durum böyle değiil. Sorum şu: Türk vatandaşı bayan Türkiye'de yapacağı evliliğinde, İtalyan eşinin soyadını mı alıyor?

  Teşekkürler.

 10. #9
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  Evlilik yer itibariyle Türkiyede Türk kanunlarınca ön görülen usüller doğrultusunda yapılacaksa kadın evlenmeyle birliktye kocasının soyadını alm ak zorundadır isterse kocadan aldığı soyadı önüne kendi kızlık soyadını da yazdırabilir.Ancak Türkiye de gerçekleştirilcek bir evlilik birliği sonucunda Türk kanunlarının bu işleme bağladığı hüküm ve sonuçlar doğmaktadır.Dolayısıyla Türk makamlarınca tanzim edilecek evlilik cüzdanı gibi belgelerde kocanın soyadını alacaktır.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Dec 2010
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Yabancı uyruklu biriyle Türkiye de evlilik! ( biraz daha karışık)

  selam herkese çok tşk ediyorum öncelikle bize yardımcı olduğunuz için benim kız arkadaşım aslen katar lı biz onla türkiyede evlenmek istiyoruz fakat işe nerden başlamımız gerektiğini bimiyorum adım adım neler yapmamız gerekli birde oda türkiyede okudu üniversite bitirdi yani yabancı dei türkiyeye gelip gidiyor onların devletten alması gereken belgeler nelerdir veya burdaki konsolosluktan her türlü belgeyi alabiliyozmu onaylatılacaksa hangi belge nereye onaylatılcak bu tür konularda bana yardım ederseniz size minnettar kalırım

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Yabancı uyruklu bayanla Türkiye'de evlilik
  Yazan: Jit4n Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 85
  Son İleti: 31-03-2016, 12:02:35
 2. Yabancı uyruklu ve yurtdısındaki biriyle Türkiye'de bosanma
  Yazan: a_a Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 11
  Son İleti: 11-10-2015, 19:59:03
 3. Yabanci Uyruklu Biriyle Evlilik ve Boşanma
  Yazan: purified Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 7
  Son İleti: 07-03-2009, 15:07:44
 4. Yabancı uyruklu biriyle evlenme ve velayet
  Yazan: Questions Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 16-10-2008, 17:15:51
 5. Yanıt: 7
  Son İleti: 28-07-2008, 17:44:30

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yabancı biriyle evlenmek için gerekli evraklar

alman uyruklu biriyle evlenmek

yabanci uyruklu biriyle turkiyede evlilik

yabancı reşit olmayan kızla nasıl evlenirim

http:www.hukuki.netshowthread.php58932-Yabanci-uyruklu-biriyle-Turkiye-de-evlilik!-biraz-daha-karisik

turkiyede yabanci kadinla evlenmek

yabancı uyruklu erkekle formalite evlilik

turkiyede yabanci biriyle evlenmek

yabancı biri ile türkiyede evlilik

yabancı uyruklu birinin türkiyede evlenmesi

yabanci biriyle turkiyede evlenmek

yurtdışından gelen bayanla türkiyede evlenirken ne gerekli

türkiyede konsoloslukta evlenmek

yabancı uyruklu anlaşmalı evlilik

yabancı biri ile evlenmek için gerekli evraklar

yabancı biriyle evlenmek için gereken evraklar

yabancı uyruklu biriyle türkiyede evlenmek ne kadar sürer

yabancı birisiyle evlenmek için gerekli evraklar

yabanci ile türkiyede evlilik

yabancı uyrukluyla nikah işlemleri ne kadar sürer

yabanci ulkeden gelen biri icin nikah evraklari

türk vatandaşının bir yabancı ile türkiyede evlenme koşulları nelerdir

fasli kadinlarla evlilik evlilik icin ne gerekir

yabancı biriyle evleme evrakları

bir türk vatandaşı ve bir yabancının nikah islemleri

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.