+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ev sahibim su aboneliği için gereken tüm masrafları benden talep ediyor ne yapmalıyım?

İyi günler;
    22.12.08 tarihinde şu anda ikamet etmekte olduğum evi kiraladım.Evi kiraladığım dönemde oturduğum daireye ait ayrı bir su saati bulunmamaktaydı başka bir daire ile ortak kullanıyorduk.haziran ayı içerisinde bana su saati aboneliğine başvurmamı çıkacak olan masrafları da kiradan düşememi söyledi.bende haziran ayında gidip su aboneliğine başvurdum.daireye ilk defa su saati bağlanacağı için su keşif bedeli+saat parası+abonelik ücreti ödedim.haziran ayının 22'sinde kira günümde abonelik ücreti olan 75 TL hariç keşif bedeli ve saat parasını kira bedelinden düşerek verdim toplam (166TL)
    ev sahibi bunu kabul etmeyerek parayı almadı ve bana ihtar çekeceğini bildirdi.
    şimdi benim sorularım şu;
    1.İlk defa yapılan su saati aboneliğinden doğan keşif bedeli ve saat ücretini benden talep etme hakkı var mıdır?bu ücreti yasalar önünde ben mi ödemek zorundayım?
    2.Kirasını almadığı için ve herhangi bir banka hesap numarası olmadığı için kiramı ödememiş gözüküyorum ne yapmalıyım?
    3.bu koşullarda Bana kiramı ödemediğim ya da eksik ödediğime dair ihtar çekebilir mi?
    4.Eğer ihtar çeker ise ben nasıl bir yol izlemeliyim?
    Şimdiden teşekkür ediyorum İyi çalışmalar...

Hukuki NET Güncel Haber

Ev sahibim su aboneliği için gereken tüm masrafları benden talep ediyor ne yapmalıyım? konulu yargıtay kararı ara
    Ev sahibim su aboneliği için gereken tüm masrafları benden talep ediyor ne yapmalıyım? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ev sahibim su aboneliği için gereken tüm masrafları benden talep ediyor ne yapmalıyım?

1-Abonelik dışındaki ücretten sorumlu olmadığınız kanaatindeyim.
    2-PTT yolu ile konutta ödemeli kirasını yollayın almazsa Sulh Hukuk Hakimliğinden ödeme yeri tayini isteyin mahkemenin belirlediği bankaya ödemenizi yapın.
    3-4-İhtar çekerse cevabi ihtarname ile mahsup ettiğiniz masrafları belirtiniz cevabi ihtarnamenin masrafını da bir sonraki aydan mahsup edeceğinizi belirtiniz.
    Kolay gelsin.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ev sahibim su aboneliği için gereken tüm masrafları benden talep ediyor ne yapmalıyım?

Alıntı doğrutürk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İyi günler;
    22.12.08 tarihinde şu anda ikamet etmekte olduğum evi kiraladım.Evi kiraladığım dönemde oturduğum daireye ait ayrı bir su saati bulunmamaktaydı başka bir daire ile ortak kullanıyorduk.haziran ayı içerisinde bana su saati aboneliğine başvurmamı çıkacak olan masrafları da kiradan düşememi söyledi.bende haziran ayında gidip su aboneliğine başvurdum.daireye ilk defa su saati bağlanacağı için su keşif bedeli+saat parası+abonelik ücreti ödedim.haziran ayının 22'sinde kira günümde abonelik ücreti olan 75 TL hariç keşif bedeli ve saat parasını kira bedelinden düşerek verdim toplam (166TL)
    ev sahibi bunu kabul etmeyerek parayı almadı ve bana ihtar çekeceğini bildirdi.
    şimdi benim sorularım şu;
    1.İlk defa yapılan su saati aboneliğinden doğan keşif bedeli ve saat ücretini benden talep etme hakkı var mıdır?bu ücreti yasalar önünde ben mi ödemek zorundayım?
    2.Kirasını almadığı için ve herhangi bir banka hesap numarası olmadığı için kiramı ödememiş gözüküyorum ne yapmalıyım?
    3.bu koşullarda Bana kiramı ödemediğim ya da eksik ödediğime dair ihtar çekebilir mi?
    4.Eğer ihtar çeker ise ben nasıl bir yol izlemeliyim?
    Şimdiden teşekkür ediyorum İyi çalışmalar...

1-İlk defa yapılan su saati aboneliğinin masrafı kat malikine yani ev sahibine aittir bundan seni sorumlu tutamaz,yanlız burada senin sorumlu olduğun ücret sadece abone ücretitir şimdi nekadar bilmiyorum 30 milyonmu 20 milyonmu nedir sadece abone ücreti diyorum. eyer su saatinin tamamen işlemini ev sahibi üzerine yaptıysan yani abone tamamen ev sahibinin adına gözüküyorsa bu abone ücretindemde mesul değilsin.

2-Bu kiranı PTT Yolu ile adresine gönder PTT kağıdınada kira aidatı diye yaz. bu kirayı almassa para sana gelecek,bu dekontuda eklemek sureti ile Bir dilekce yazarak Sulh Hukuk Mahkemesi hakimliğine diye buradan Tespit mahali isteyince hakim sana git şu bankaya actır hesap yatır kirasını diyecek. sen buraya yatırırsın. ilerde kiranı ödemediğinden dolayı sana ihtar ceker takip yapar tahliyeni isterse Tutar kulağından kafasını hesabı yatırdığın bankanın memurunun önündeki bankoya vurursun işte buraya baş vuracan diye. işte paran burada diye.

cünkü bu seni temerrüte düşmekten kurtarır.(bu sistem) hic birşey yapamaz ev sahibin onun yaptığı terbiyesizliğin dik alası. isterse evinde vergilerini sana ödetsin.ondan sonra kiracı kötü olur bak heleee. sen hele ptt ile gönder kirasını gecikme.almassa yaz yine bu mesajının altına sana yolu yordamı ben gösterecem bende taktim şimdi ev sahibine senin.

Ayrıca Belediyeyede ev sahibini şikayet et buzamana kadar süzme saatten su kullandığı ve kullandırdığı icin. Maliyeyede şikayet et muhtasar beyannamesi vermişmi vermemişmi.Tutmayın bizi artık.))))))

Birde kiralarını elden veriyorsan .Elinden yazılı belge al işte 2009 yılı haziran ayı kira parasını elden aldım diye imzalat bundan sonra ev sahibine yoksa başına iş cıkarma. Uyurken bile ev sahibinin evinin olduğu istikamete döndüğünde tek gözün acık olsun,yorulunca ötekini kapatır ötekini acarsın ikisini birden sakın kapama.aman haaaa gözünü seviyim.))))

..................POSTANESİ MÜDÜRLÜĞÜ
    HAVALE SRVİS ŞEFLİĞİNE

1-.../../2009 Tarih ve .... sayılı havele ile ...................'ya gönderdiğim,ikametgağta ödemeli ...........TL'lik havalenin alıcısı tarafından kabul edilmediğini .../.../2009 tariğ ve .../.... geliş nolu haber kağıdından öğrendim.

2-Havale kağıdı'nın özel yerine de yazdığım gibi, gönderdiğim havale bedeli,kiracısı bulunduğum mecurun ......2009 ayı kira parasıdır.

3-Adı gecen kira parasını ................ tarafından kabul edilmiyerek iade edilmiş olduğu hususunun,Mahkemeye müracaat ederek"ÖDEME YERİNİN TESPİTİNİ"isteyeceğimden,işbu dilekceme derkenar sureti ile şerh edilerek tarafıma iadesini saygılarıma rica ederim. ..../.../2009

Adı ve Soyadı
    İmza

ADRES.........................

SONRA MAHKEMEYE DİLEKCE.

.............................SULH HUKUK HAKİMLİĞİNE

ÖDEME YERİİSTEYEN
    ADISOYADI :
    ADRES

KARŞI TARAF
    ADI SOYADI :
    ADRES

KONUSU :Ödeme yeri tespit dileğimdir.

İZAHI : 1- .../.../...... tarihli Kİra sözleşmesine göre karşı tarafa air gayrımenkulde kiracıyım Aylık kira parası .........Tl dir.

2-Sözleşmenin başlangıcından beri kira parasını muntazaman alan kiralıyan,.......2009 ayına ait kira parasını almamıştır.

3-.............Postanesinden" İKametgağta ödemeli" olarak gönderdiğim kira parasınıda kabul etmiyerek geri göndermiştir.

4-Kiralıyanın bu temerrüt halinin gelecek aylar kira parası içinde sözkonusu olacahı açıktır.Bu sebeble,"Ödeme Yeri" gösterilmesi hususunda Mahkemenize başvurmak zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEBLER :İlgili Mevzuat.

SUBUT SEBEBLER :Havele kağıdı,...........Postanesinin yazısı.
    SONUC VE İSTEK .Yukarıda arz ve izah ettiğim sebebler karşısında; ödeme yeri tayin edilmesine karar verilmesini saygıyla dilerim..../.../2009

Ödeme Yeriİsteyen
    Adı ve Soyadı

imza.
    Konu esmerman tarafından (03-07-2009 Saat 15:44:26 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için ben hemen pazartesi sabahı gidip ptt yolu ile kirasını ikametgah adresine yollayacağım.almazsa dediğinizi yapıp sulh hukuk mahkemesine başvuracağım.
    şimdiye kadar kirasını hep elden verdim kira kontratının arkasına da aldığına dair imza attırdım.mayıs ayında bir ara kontratımı bulamadım o hala daha kontratım kayıp sanıyordu.bana kontratım olmadığını düşünerek aralık ayından bu yana kiramı ödemediğimi söylerek ihtar çekeceğini bildirdi.
    İnanır mısınız şoka girdim benim ev sahibim 73 yaşında bir bayan kirasından kestiğim bedel sadece 166 TL bu 166 TL için bana iftira atmayı bile göze alabiliyor.çok şükür ki kontratım elimde yoksa beni 3.500 TL borçlu çıkaracaktı.
    Evini tuttuğuma bin pişman oldum bu kadar çirkin bir insan olduğunu bilseydim asla evini kiralamazdım.
    şimdi sizin dediğiniz birşey aklıma takıldı.vergileri için söyledikleriniz aslında bende bunu düşünmedim değil.
    şöyle ki ev sahibi kira bedelini bankaya yatırmamak için düşük gösteriyor.sanırım bu yaptığı bir suç illegal bir iş yapıyor ve bunu sadece bana değil bizim apartmanda ben dahil 3 dairesi altta da 2 dükkanı bulunuyor hepsinin kiralarını elden alıyor böylelikle devlete kira bedelini daha az gösteriyor.
    şimdi ben bu çok muhterem ev sahibesini maliyeye şikayet etsem başına neler gelir?
    ben bu durumdan mesul olur muyum?
    ve nereye nasıl bir dilekçe ile başvurmalıyım?

Son bir sorum var ev sahibimin herhangi bir banka hesap numarasını bulsam ve kesintili olan haziran ayı kira bedelini ptt değilde o hesap numarasına yatırsam olabilir mi??
    yoksa illa ptt yolu ile mi yollamalıyım?

tekrardan çok çok teşekkürler ediyorum zaman ayırdığınız için...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php58807-Ev-sahibim-su-aboneligi-icin-gereken-tum-masraflari-benden-talep-ediyor-ne-yapmaliyim

sıfır ev için su aboneliği

ilk su aboneliği için gerekli evraklar

su saati aboneliği

su aboneliği kaç para

su saatini ev sahibimi kiracimi taktirir

ilk su aboneliği ücretisu saati üstüne alma masrafıyeni bina su aboneliği ücretiabonelik su yeni eve kiracisu sayaci degisimi ucreti kiraciya mi aitsıfır ev kiralık su aboneliğisıfır eve su aboneliğisifir dayrenin su aboneligi kac lira tutarilk su aboneligi kim oderkiralik evin abonelik evraklarikiralik evlerde aski abonelikdsireye su bsglstms ksc psrssusaati aboneligi parasinekadarsifir daireni su baglama ucretiSüzme su saati su aboneligine ne kadar parailk su abone ücreti ev sahibinesu saati alma masrafiyeni evde ilk defa su actirma
Forum