Ben 06.10.2002 tarihinde Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü nün yaptığı yönetici adaylarının eğitimi sonun da yapılan sınav sonucun da 80 in üzerinde puan almıştım. O zaman ki yönetmeliğe göre bu puanla A tipi bir kuruma müdür olarak atanabilirdim. Aynı yönetmelikte 1. başvurumda atamam yapılmasa dahi; yönetici veri tabanına kaydedilerek 6 ay içerisinde atamam yapılabilirdi.
Ancak bu yönetmelik döneminde açık okul müdürlükleri valilik tarafından ilan edilmediği için ben ve benim gibi adaylar her hangi bir okula başvuruda bulunamadılar. 11.6.2003 tarihinde yönetmelik değişti bu yönetmelikle taktir puanı 10 puana çıkarıldı ve atanması yapılanların bir sonraki atamada değerlendirilmek üzere veri tabanına yerleştirilmesi kaldırıldı.Ben 11.6.2003 tarihinde değiştirilen yönetmeliğe göre başvuruda bulundum ve atamam yapılmadı. Daha sonra;
11.1.2004 Tarihinde MEB Kurumları yöneticilerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliği tekrar değişti ve yeni yönetmelikte aynı kuruma baş vuran ilk 5 aday puanlarına göre değerlendirmeye alındı ve mulakat getirildi. Daha önceki yönetmliğe göre sadece sınavı kazanan adaylar değerlendirmeye tabi tutulurken(baş vuru yapabilmek için sınavı kazanma şartı aranırken) yeni yönetmeliğe göre müdür yardımcıları ve müdürlerde başvuruda bulundular ve sınav kazananlarla aynı değerlendirmeye tabi tutuldu ve sınavı kazanan değil de daha önce müdürlük yapmış birini atadılar.(Bu sırada MEB bir genelge yayınlayarak daha önce sınavı kazanarak müdürlük hakkı olanlara öncelik verileceğini bir genelge ile ilan etti)Bu sırada danıştay mulakat şartını iptal etti ve o dönemde mulakat olarak müdür olanların müdürlüğü ellerinden alındı.Bir süre sonra MEB tekrar açık okulları ilan etti ve bu okullara daha önce müdür yardımcılığı yapmış, müdürlük yapmış ve 3 yıl önce sınavı kazanmış müdür adayları baş vuruda bulundu. Aynı okula başvuruda bulunan 5 kişi değerlendirildi ve daha önce sınavı kazanmak, puanı yüksek olmak gibi hiç bir kıstasa bakılmadan birisi atandı. Baş vuru formunda daha önce sınavı kazananların puanları dikkate alınmayacak diye ibare de vardı (oysa aynı sınavı kazanarak ataması yapılanların puanları%20 oranında değerlendiriliyordu ilk yönetmeliğe göre)
Bu durumda 3 yıl önceki yönetmeliğe göre elde edilmiş bir hak 3 kez yönetmelik değişikliği sonunda hak olmaktan çıkmışsa dava hakkı olurmu önerileriniz için teşekkür ederim