+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi?

Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi?

Öncelikle herkese merhaba diyorum ve bu uzun yazımı okuyup yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ediyorum...
    Ben 30.01.2006 tarihinde barış gücünde şoför olarak askerliğimi yaptığım Bosna'da bir trafik kazası yaptım.2008 yılında ifade vermem için askeriyeye çağrıldım,ifademi verdim.15 Ekim 2008 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığında görüşülen davada gerekçeli hüküm verilmiş.Buna göre benden hazine zararı olan 11.609 TL'yi ödememi talep ediyorlardı.Ben bu gerekçeli hüküme bir itiraz dilekçesi yazarak duruşmalı mahkeme talebinde bulundum.Elimdeki bazı evrakları ve resimleri de bu dilekçeyle gönderdim.Çünkü kararda
    Ankara Adli Tıp Grup Bşk.lığının
    ''sürücü sevk ve idaresindeki araçla gündüz vakti seyrederken yola gerekn dikkatini vermemiş,hızını yol,trafik,zemin,durum ve icap şartlarına ayarlamamış,ağır tonajlı araçların oluşturmuş olduğu bozuk satıha rağmen aracı tehlikeli bir şekilde sollamaya çalışmış,hızlı seyrettiği için direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle meydana gelen bu olayda dikkatsizliği,tedbirsizliği ve nizamlara aykırı hareketi ile tamamen kusurludur.Olayın gündüz vakti meydana gelmesi ve yolda görülebilir faaliyet olması,bozuk satıhta aracın nizami olarak kullanılması sırasında ayrıca her durumda sürücülerin yol,trafik,zemin,durum,icap şartlarına göre ayarlaması gerektiğinden tercümanın seyir esnasında verdiği bilginin araç komutanı tarafından sanığa iletilmesi sırasında tercümeden kaynaklanan hatalı bir durumla açıklanmasının aynı mahiyette olduğu,açıklanan bu husus karşısında sürücünün bu yere gelmeden hız azaltıp kontrollü seyretmesi gerektiğinden bu durumun kazanın oluşmasında etkisi yoktur.Sürücü tam kusurludur.Yol durumunun ve tercümeden kaynaklanan hatalı bilginin kazanın oluşumunda etkisi yoktur"
    yönündeki 05 Eylül 2008 gün ve ... sayılı raporu ve tüm dosya kapsamıyla sabit görülmüştür.
    şeklinde yazıyordu.
    Aslında kısaca kaza şöyle oldu;
    Ben önümdeki aracı takip etmem için emir aldım,önümdeki araç hızlı gidiyordu.Ford Focus marka bir aracı lasitkleri aşınmış,kilometre göstergesi bile çalışmayan bir Land Rover ile takip etmeye çalışıyordum.Hatta küçük bir ayrıntı daha;
    bir ara boşnak tercüman bana "sen Türkiye'nin Schumaher'isin herhalde diye bir espiri yaptı,bende "hayır ben değilim,Schumaher O!" diyerek öndeki aracı gösterdim.
    45 dakikalık bir yolculuktan sonra tercüman beni bir konu hakkında uyardı,ingilizcem yeterli gelmedi ve araç komutanım olan Türk subayımıza sordum.O'nun da ingilizcesi yeterli gelmemiş olacak ki bana yolda kasis olduğu konusunda uyardığını söyledi.Bende "kasislere yaklaştığımızda öndeki araçların yavaşlamasıyla ve stop farlarının yanmasıyla da kasislere yaklaştığımızı anlarız,o sorun olmaz dedim" Çünkü yolun ilerisini görebiliyordum,görüş açısı genişti.Fakat tercüman kasis değil yoldaki ağır tonajlı araçların meydana getirdiği asfalt çökmesiyle oluşan çukurlarla ilgili uyarmış.Bunu kazadan sonra anlayabildik.
    Yolda araç komutanım olan Türk subayımızı 15'er dakikalık arayla 2 kere uyardım."Komutanım hızlı gidiyoruz,bu yolda bu hız tehlikeli" dedim.O sadece "Dikkatli git,takip et!" dedi.Ondan medet umamayınca son olarak Portekizli yüzbaşıya söyledim, O da "Geç kaldık,o yüzden hızlı gidiyoruz" dedi.Ben de emir altında takibe devam etmek zorunda kaldım.Daha sonra da bir sollama anında bozuk satıhlı zemine denk geldik ve araç kontrolden çıktı ve kaza yaptık.
    İşte ben bunu mahkemeye verdiğim ifadelerde bir türlü anlatamadım.Beni sanki kafama göre gidiyormuşum gibi yargıladılar.4 tane üst rütbeli komutanın olduğu,hatta Türk subayın haricindekilerin yabancı uyruklu olduğu bir araçta ben nasıl kafama göre gidebilirim.Askerlik yapan herkes bu durumu anlar.Ben basit bir emir eriydim.
    Ben verdiğim itiraz dilekçesiyle mahkemeye çıkıp elimdeki delillerle (aracın fotoğrafları,hasar gören yerleri,Litvanyalı üsteğmenin ifadesindeki "sürücünün en ufak bir hatası yoktur,en iyi sürücü bile o durumda hiçbirşey yapamazdı" yazısı) kendimi savunup adaletin yerini bulacağını umut ederken dün son karar tekrar geldi.Kararda eski dosyaya bakılmış sadece son sayfasının altına şöyle bir yazı yazılmıştı;
    "İş bu hüküm Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesinin 03.03.2009 gün ve ... sayılı müteferrik kararı ile itiraz reddedilmekle 03.03.2009 tarihinde kesinleşmiştir. 11.609.015 YTL Hazine zararının tahsiline işaret olunur 23.03.2009
    Anladığımıza göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra bu davaya Hava Kuvvetleri Komutanlığı bakmış,itirazı reddetmekle kalmamış temyiz yolunu da kapamıştı.Temyiz hakkı için bir şey yazmıyordu çünkü.
    Ödeme planı aylık 193 TL lik taksitlerle 5 yıllık bir plan bile oluşturulmuş ve adıma bir hesap bile açılmış para yatırmam için.Bu durum kaçınılmaz son mu,adalet ancak buraya kadar mı?Bosna'daki araçlar sigortasızdı ve orada kaza yapan diğer araçlar şoför ve araç komutanıyla birlikte hasarı ortak karşılıyordu.Benimki sadece benim üzerime yıkılıyor.Ben vatani borcunu ödemek için ölümü bile göze alarak askere giden sıradan bir vatandaşım.Annem babam emekli ve bende asgari ücretle çalışıyorum.Verdiğim 15 ayımın yanında bir de 5 senem isteniyor.Bu benim gelecek planlarımı ve psikolojimi bozuyor.
    Sizlerden ricam şimdi bu durumda temyiz hakkım olup olmayacağı ve bu duruma nasıl itiraz edebileceğimi öğrenmemde yardımcı olmanız.Bu konuda ne yapabilirim,nereye nasıl itiraz edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.
    Bu uzun yazımı zahmet verip okuyan ve bana yardımcı olmak için bildiklerini paylaşan herkese sonsuz teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi? konulu yargıtay kararı ara
    Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi? konulu hukuk haber
    Konu 35bucuk tarafından (14-05-2009 Saat 22:35:34 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eklenti

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi?

Merhaba arkadaşım,

Öncelikle geçmiş olsun. Temyiz yolunu hiçbir mahkeme kapayamaz. Her mahkemenin verdiği kararı temyiz etme hakkın vardır. Bunun için karar verildikten sonraki yedi (7) gün içerisinde ya davanı gören mahkemeye veya herhangi bir savcılığa temyiz dilekçesi vermen yeterlidir. (Mesela, davam görüldükten sonra duruşma salonundan çıkıp yan odaya geçtim ve temyiz dilekçemi yazıp hemen verdim.) Ancak yedi gün geçtikten sonra hakkını kaybedersin. Anladığım kadarıyla kararın verilmesinin üstünden yedi günden fazla bir süre geçmiş. Bu durumda temyiz hakkını kaybetmişsindir. Yine de temyiz haricinde yapılabilecek başka şeyler olabilir. Bunun için askeri kanunlar hakkında bilgisi olan bir avukata danışmanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ortada bir kargaşa var. KKK Askeri Mahkemesinin baktığı bir davayı Hava Kuvvetleri Askeri Mahkemesi nasıl hükme bağlamış?

Askeri Mahkeme kararlarına itiraz Aynı usul yönüyle yapılır. İtirazı Askeri Yargıtay değerlendirir. Kararın tebliği üzerinden 7 gün itiraz hakkı bulunmaktadır.

Anlattığınız olayda bir ''atlama'' bulunmakta.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs down Re: Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi?

Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler,
    Bugün bir avukata gidip danıştım,bu olayda yapılacak hiçbir şeyin kalmadığını söyledi.KKK bu mahkemeye bakmış ve bir karar vermiş,ardından benim gerekçeli hüküme itiraz dilekçemden sonra değişien kanun nedeniyle (yargıtay ın yükünü hafifletmek için davaya bir üst mahkeme bakıyormuş) davaya bu sefer HKK bakmış ve hiçbirşey incelemeden red etmiş hatta temyiz yolunu da kapatmış.
    Ortada bir usulsüzlük olduğunu ama artık yapacak birşeyin de bulunmadığını söyledi çünkü karar kesinleşmiş.Ben KKK mahkemeye bakarken sadece ifade vermem için beni askeriyeye çağırmışlardı,şu tarihte mahkemen var diye bir tebligat gelmedi.verdiğim ifade sonrasında da birşey değişmedi çünkü bilirkişi raporu zararı belirledikten sonra yapacak birşey yokmuş öğrendiğim kadarıyla.Ancak zamanında haberimiz olsaydı bilirkişi raporuna itiraz edebilirmişiz ama dediğim gibi haberimiz de olmadı.Araçta bu kadar bir hasar olmadığına eminim hatta fotoğraflarını çekmiştim ve mahkemeye de ifademle birlikte vermiştim.Kimbilir bu masrafın içinde benim sorumluluğumda olmayan daha neler eklendi faturaya.Dediğim gibi km göstergem bile bozuktu ve araç kazadan sonra kademede yatarken parçalarını söktükleri de oldu.
    Artık yapabilecek tek şeyin AİHM'ye başvurmak olduğunu öğrendim.Ama bu dava bakılana kadar ben bu parayı ödermişim...Verdiğim onbeş aydan sonra bir de beş yılıma daha mal olundu hem de suçsuz yere...Doğmamış çocuğumun rızkını yok yere veriyorum,artık 34 yaşında özgür bir insan olacağım...
    Yani gerçektende adalet dediklerinin pek de adil bir şey olmadığını yaşayarak öğrendim...
    Pardon...
    Konu 35bucuk tarafından (19-05-2009 Saat 23:39:36 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eklenti

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben genelde Askeri mahkemeleri savunurum. Ama bu olayda gerçekten gariplik var. Ya siz anlatamıyorsunuz ya ben anlamıyorum.

Siz karacı mıydınız?

Mahkeme Kararına itirazı bir üst mahkeme değil Askeri yargıtay denetler. Üst Mahkemenin bakacağı karar ana mahkeme öncesi olan Tutuklama v.b tedbirlere yapılan itirazdır. Nihai yargılama sonrası verilecek karara itirazı değerlendirme mercii sadece askeri yargıtaydır.

Uyuşmazlık mahkemesi diye bir mahkeme var ülkemde...

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Askeri Mahkeme Kararının Temyize Gidilememesi?

Anlattıklarım aynen doğrudur.Ben karacıydım.Baış gücü askeriydim,hatta Ankara'da şoför değil avcı eri seçilip gittim Bosna'ya.Biliyorum anlattıklarım saçma ama böyle.Hatta ifade vermem için çağrıldığımda tebligat gelmedi yine,sabah saat 8'e doğru karakoldan aradılar,bugün askeriyede ifade vermek için çağrılmış diye.Gelsin tebliğgatı imzalasın öyle gitsin hemen demişler.Telefona babam çıkmıştı,o da demiş kardeşim saat 9:00 da olan bir şey için şimdi mi haber verilir,bir de gelsin imza atsın diyosunuz,yetişsin ifade vermek için dönüşte atar imzayı demiş.Bunu daha önceden haber vermek sizin görevinizdi ama biz yine de size yardımcı olalım,dönüşte atar imzayı demiş.İşte böyle saçma sapan şeyler de yaşandı bu olayda.Danıştığım avukat da dedi; burada bir saçmalık ve usulsüzlük var diye.Senin katılmadığın,tebliğgatı bile gelmeyen bir mahkeme nasıl olur diye.Anlamamakta haklısınız ve yanlız değilsiniz ama benim anlatamadığım bir durum yok.Bende bunları yaşayana kadar askeriyede herşeyin düzenli olduğunu düşünürdüm ama fikrim değişti.Milyarlarca liralık vergi borçlularının hatta dağdaki teröristin affedildiği bir ülkede vatani borcumu ödemek için seve seve gittiğim askerlik görevime hemde hiç suçum yokken başıma gelenler yüzünden artık herşeyden soğumuş durumdayım bu ülkede.Bakalım,tek şansım AİHM gözüküyor artık.Değişen kanun sonrası yargıtayın yükünü hafifletmek için gerekçeli hükümlere yapılan itirazlara bir üst mahkeme bakabiliyor hatta temyiz yolunu da kapatabiliyormuş,avukatın dediği bu.Bende yeni öğrendim,ne de güzel mahkemeler yapılıyormuş ülkemde...
    Konu 35bucuk tarafından (24-05-2009 Saat 17:27:49 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eklenti

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selam arkadaşım,

Durumun gerçekten garip ve üzücü. Belirtmek istediğim bir nokta var. Tek şansının AİHM olduğunu söylemişsin. Ama AİHM'nin sana pek de bir faydasının dokunacağını sanmam. Çünkü AİHM, mahkemeleri bağlayıcı bir kurum değil, yani mahkemenin verdiği kararı bozamaz, erteleyemez. Sen mahkemenin verdiği karara göre borcunu ödersin. Ama haklı olduğunu göstermek için AİHM'ye başvurman da tabii ki fayda var. Kolay gelsin.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

teşekkür ederim...
    bu olayda ben maddi ve manevi çok zarara uğradım,umarım bunu görecek bir kurum olur...
    iyi günler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askeri mahkemeye temyiz dilekçesi

askeri yuksek idari mahkemenin vermis oldugu red kararina nereye itiraz edebilirim

Forum