Kamyon şoförü olarak çalıştığı Türkiye Polonya yolunda aracında kaçak mal yakalan Fazlı Uzun , uzun yıllardır Bulgaristan’da mahkum olarak yatmaktadır. İşin hukuki boyutunu fazla bilmesem de insani boyutunun içler acısı olduğuna yakından şahit oluyorum.

Devlet-i Aliye zamanında olsaydı asla bir Müslüman’ın başka bir ülkede bu kadar uzun süre insanlık dışı şartlarda yaşamasına müsaade edilmezdi. Maalesef ki, daha dünkü köyümüz olan Bulgaristan’a bizim devletimiz söz geçiremiyor.

En azından yargılamanın Türkiye’de yapılıp sonuçlanmasını yapabilirdi ama olmadı. Şimdi düşünüyorum da insan düştü mü gerçekten düşenin dostu olmuyor. Beraber okuduğu okul arkadaşları çalışma arkadaşları köylüleri hemşerileri yakın dostları yani kendisini tanıyan herkes sanki hiç yaşamamış gibi davranabiliyorsa biz burada İbrahim Tenekeci’nin bir mısraı ile seslenmek ihtiyacı hissediyoruz. ‘’ Nüfus arttıkça insanlık ölüyor’’

Fazlı Uzun hâlâ mahkum… Anlı şanlı hemşerilerimiz milletimiz lafa sıra gelince mangalda kül bırakmayanlarımız bari siz nerdesiniz? Öldün mü kaldın mı soran olmuyorsa bizim insanlığın yaşadığında şüphe duyma hakkımız doğmuyor mu? Her geçen gün insan yanlarımızdan bir parçanın döküldüğünü hissediyoruz. Bu ülkede duyarlı insanların da var olduğuna olan inancım beni feryat etmek zorunda bırakıyor.

Bir Türk vatandaşı Bulgaristan’da insanlık dışı şartlarda mahkumsa bizim kendimiz özgür hissedebileceğimizi nasıl düşünebilirsiniz? Elimiz mahkum değil çok şeyler yapılabilir.

Sesimizi gür çıkardığımızda dünyayı yerinden oynatırız. Yetkili organları harekete geçirecek çok çeşitli imkanlara sahibiz. Burası bir muz cumhuriyeti değil dünya milletleri arasında saygın bir yere sahip bir ülkede yaşıyoruz. En azından ben bunun böyle olduğuna inanıyorum.

Fazlı Uzun hâlâ mahkum… Bu mahkumiyet bana göre çok uzun sürdü. Böyle olmamalıydı. Ülke olarak bir şeyler yapmalıydık. Yine de geç kalmış sayılmayız. İnsan hakları örgütleri, uluslarası kuruluşların Türkiye temsilcilikleri bu iş için kurulmuş her ne varsa bir şekilde harekete geçirilmelidir. Bu ülkede garibansanız sizin bir sahibiniz olmalı. Sahip çıkan birileri mutlaka çıkacaktır. Yeter ki bu çığlığı yerine ulaştırabilelim. Ben insan olarak insan çığlığının gücüne inanıyorum. Fazlı Uzun hâlâ mahkum… Nüfus arttıkça artık insanlık ölmesin…

yardımlarını bekliyorum