YAÜ Hukuk Fakültesi'ne tahsis edilen belediyeye ait binanın yapımını üstlenen müteahhit, parasını alamadığı iddiasıyla binaya 'satılık veya kiralık' yazısı astı.

İnternethaber - 30 Nisan 2009

Eski Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu döneminde Sağlık İşleri Müdürlüğü binası olarak yapımına başlanan, daha sonra YAÜ bünyesindeki Hukuk Fakültesi'ne tahsis edilen binanın müteahhidi Hasan Ekşioğlu, parasını alamadığını iddia etti.

Hizmet binasının yapım ihalesini aldıktan sonra kısa sürede çalışmaları tamamladıklarını belirten Ekşioğlu İnşaat'ın sahibi Hasan Ekşioğlu, ''Biz binayı yaparken Yalova Belediyesi'nden binanın üniversiteye tahsis edildiği bilgisi geldi'' dedi.

Yalova Belediyesi'nden binayı 14 Mart'a kadar yetiştirmeleri konusunda talep geldiğini belirten Ekşioğlu, ''O zaman Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu ve Rektör Prof. Dr. Niyazi Eruslu ile görüştük. Biz o tarihe kadar da teslim ederdik, ama paramızı alamadığımız için yapmadık'' diye konuştu.

Ekşioğlu, 29 Mart yerel seçimleri sonrası Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'ı ziyaret ettiklerini ve durumu ilettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Kendisine bir ödeme planı yapma teklifinde bulunduk, ancak halen ses çıkmadı. Belediyeden bize binayı 30 Nisan'a kadar teslim etmemiz konusunda yazı geldi. Biz paramızı almadan binayı teslim etmeyeceğiz. Tepki olarak da binaya bu yazıyı astık. Eğer ilerleyen zamanlarda da bir sonuç çıkmaz ise hukuk yolu ile binanın satışını isteyeceğiz. Bizden binanın devrini istiyorlar, ancak ödemenin ne zaman ve ne şekilde yapılacağına yönelik somut bir adım atılmıyor.''

550 bin TL tutarındaki alacaklarını, yasal faizleriyle birlikte almak için yargı yoluna gideceklerini kaydeden Ekşioğlu, ''Bu binayı yaparken piyasaya ciddi oranlarda borçlandık. Ben, paramız ödenmeden kesinlikle bu binayı devretmeyeceğimi yetkililere de söyledim, yeniden de tekrarlıyorum. Ayrıca biz hukuki anlamda gerekenleri yapacak ve dava açacağız. Binanın yargı yoluyla satışını isteyeceğiz'' dedi.

''BORÇLARIN HEPSİNİ ÖDEYECEĞİZ''

Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özsümer ise belediyenin bunun gibi birçok müteahhide borcunun bulunduğunu belirterek, ''Bu borçların hepsini, bir ödeme planı yaparak, ödeyeceğiz. Müteahhit, bunu tepki olarak yapmıştır. Ödeme planı hazırlandıktan sonra borçlarımızı yavaş yavaş ödeyeceğiz'' dedi.