Merhaba . Kardeşime bütçemize göre bir araba almaya karar verdik . fiat marea marka bir araç üzerinde karar verdik. Sonra internetten araştırma yaptım 10 - 15 gün kadar. Araç satış sitelerinde bir araba bulduk Araç başka bir şehirde idi. Fiyatı uygundu ve 2004 model 12000 tl yazıyordu ön kaporta boyanmış ve sağ aynada boya dökülmesi vardı. Bu araçlar donanım olarak da iyi. Satıcıya telefon ettim. Aracın kazası olup olmadığını ve başka değişeni boyananı olup olmadığını sordum. Bana aracın kazası olmadığını başka değişeni olmadığını ama yinede kendimizin görmemiz gerektiğini söyledi. Ben de fiyatın en son ne olacağını sordum. Bana en son 11000 tl ye bırakacağını söyledi. Bizde 3 gün sonrasına yani 8.4.2009 tarihinde gelip aracı görebileceğimizi söyledik.08.04.2009 Çarşamba günü için iş yerinde izin aldım. 8.4.2009 tarihinde saat 00:45 de A şehrine gitmek üzere kardeşimle trene bittik Saat 09:00 gibi satıcıyı aradım ve geldiğimizi ve bulunduğumuz yeri söyledim.bana 45 dakika sonra oraya gelebileceğini söyledi. Buluştuk. Ben aracı tofaş yetkili servisine götürmek istediğimi söyledim ve adresi verdim. Yetkili servis de araç plakası girerek sorgulama yaptırdım. Ve aracın sağ ön çamurluk sağ amortisör sağ salıncak ve ön tamponun kazadan dolayı değiştiğini ayrıca airbag lerinde kaza dolayısıyla açıldığından değiştirildiğini öğrendim. Bu durumu satıcıya söyledim ve bir şeyden haberi olmadığını aracın burada olduğunu kendimizin bakıp görmemiz gerektiğini söyledi. Fazlaca canım sıkılmıştı. Kardeşimle yaptığım görüşmeden sonra aracı almaya karar verdik. Banka şubesinden para çekmek üzere servisten ayrıldık. Kardeşim banka şubesine girdi ben de bu arada araçdan indim. Dışarıdan aracı inceliyordum ki sağ arka tekerin normalde olması gerektiğnden 2 cm geride olduğunu tespit ettim. Ve araç sahibine. Bunu gösterdim moralim iyice bozulmuştu. Bu aracın şasesi 2 cm kayıktı. (dikkatli bakınca belli oluyor) kardeşim parayı çekti( vadeli hesapdaki parasını bozdurdu). Saat 12 :00 ye yaklaştığı için notere yetişemeyeceğimizden yemeğe gitmeye karar verdik. Saat 13:00 gibi notere gittik. Park yeri ararken (test için aracı ben kullanıyorum ) noterden 50 m uzakta bir oto yıkamacısına girdik. Ben alım satım işlemleri yapılırken vakit kaybı olmasın diye aracın iç ve dışını yıkatmaya karar verdim.koltuk döşemelerinin üzerindeki eski kılıfları sökmesini söyledim. Yıkamacıda arabayı bıraktık ve yürüyerek notere gittik. Araç eşinin üzerine olduğu için kendisinin nüfus cüzdanıyla gelmesi gerekiyordu. Bu arada aracın vergi dairesinden ‘borcu yoktur’ kağıdı da gerekiyordu. Araç sahibi eşini ve borcu yoktur kağıdını almak için noterden ayrıldı. Saat 13:30 da ben yıkamacıya gidip aracın işinin bitip bitmediğine baktım. Daha bitmemişti. Geri döndüm. Araç sahibi gelmemişti. 13:45 civarı tekrar yıkamacıya gittim. Araç hazırdı. Arka kapıyı açtım ve içeri baktım . koltuklardan biri farklıydı. Yıkamacıdaki görevliye koltuğun kılıfını neden sökmediğini sordum. Bana kılıfları söktüğünü ve altından farklı bir koltuk çıktığını söyledi. İyice sinirlenmiştim. Arka koltuğun (sürücü koltuğu arkası )biri farklıydı. Ve satıcı bunu bana söylememişti , ben de kılıfları sökmeden mümkün değil bunu anlayamazdım. Hemen kardeşime telefon ettim. Satıcının gelip gelmediğini sordum. Bana geldiğini söyledi . imzayı attın mı diye sordum. Hayır dedi. Sakın imza atma bu araba bize uymaz ben almaktan vazgeçtim dedim. Yıkama ücretini ödedim ve görevliye kılıfları tekrar takabilir misiniz diye sordum. O da takarız dedi ve onunda ücretini ödedim. Koltuğu satıcıya göstermek için kılıfları şimdilik taktırmadım . aracı noterin karşısına bıraktım .hepsi dışarıdaydı. Anahtarı satıcıya uzattım ve artık tahammül edemeyeceğim aracın arka koltuğu bile farklı ben bu aracı almaktan vazgeçtim dedim. Hiç şaşırmadı ve tamam dedi. Kılıfları söktürmüştüm isterseniz geri taktırabilirim ücretini ödediğimi söyledim. Gerek yok dedi. Hanımıyla beraber araca binip gittiler. Bizde noterden evraklarımızı alıp çıktık. Kağıtlar hazırdı sadece imza atılmamıştı. ikimizde yorgun uykusuz ve moral bozukluğu içinde otogara doğru yola çıktık. 15 dakika sonra satıcı beni tekrar aradı ve araca ne yaptığımızı sordu? Ben de ne yapmışız diye sordum . Bana airbag lambasının yandığını söyledi. Ben de araca bir şey yapmadığımı sadece dışını yıkatıp içinin temizlendiğini söyledim. İsterseniz yıkamacıya gidip sorabileceğimizi söyledim. Gerek yok dedi. Bana yaptığımın ayıp olduğunu söyledi. Ben de tekrar araca zarar vermediğimi ama bahsettiğiniz problem neyse beraber servise götürüp baktırabileceğimizi ve masrafını ödeyeceğimi söyledim. Satıcı cevap vermeden telefonu kapattı. Biz yürümeye devam ettik. (Sanırım Ankara yolunu takip ederek )
10 dakika sonra satıcının yanımızdan geçtiğini fark ettik . kolumu sallayarak kendimizi göstermeye çalıştım. Araç sağa çekerek durdu. Biz aracın yanına doğru yürüdük ve tam arac yanına geldiğimizde (yarım metre kala) satıcı aracıyla beraber hareket etti. Biz şaşırmıştık. Ne yapmaya çalışıyor diye düşündük. O gün bir daha görüşmedik. Biz otogardan otobüse binip Eskişehir e geldik. Ertesi gün sabah 10:00 gibi satıcı beni tekrar aradı. Bana aracın airbag beynine su girdiğini ve beni mahkemeye vereceğini söyledi. Ne isterse yapabileceğini benim içimin rahat olduğunu söyledim. Kendisine yaptığının yanlış olduğunu aracın ilanda yazılmayan bir çok ayıbı bulunduğunu bunu bize söylemeyerek kendisinin ayıp ettiğini Eskişehir den kalkıp saatlerce yol geldiğimizi 250 tl ye yakın masraf yaptığımızı asıl mağdur olanın biz olduğumuzu söyledim. Ayrıca kendisine dünkü konuşmaları hatırlattım ve yaptığı hareketi anlattım. İddia ettiği problemi servise giderek çözebileceğimizi ve varsa masrafını ödeyeceğimi söylememe rağmen telefonu yüzüme kapattığını anlattım. Bana mahkemede hesaplaşacağız deyip telefonu kapattı.
Sormak istediğim şu mahkeme beni suçlu bulur mu ?
Servisin verdiği rapor mahkemede kullanılabilir mi ?
Bilirkişi raporu istemeliyim
Bu arada araç satılırsa ne olur
İnternette yayınlanan ilanda “bu sayfada yayınlanan ilandan ilan sahibi sorumludur” deniyor. İlan sahibi ayıplı malın ayıbını gizleyerek ve eksik bilgi vererek çıkar elde etmek ve 3. şahısları mağdur etmekle suç işlemiş olmuyor mu ?
Karşı dava açarak masraflarımı alabilir miyim ?
Cevap verirseniz sevinirim .İyi günler.