Kiracım kendi isteğiyle konutu boşalttı. 300 dolar olan depozito -güvence- parasını benden talep etti. Ben de buna aşağıda belirteceğim gerekçe ile itiraz ettim, kabul etmedi. Şimdi de bu parayı icra yoluyla istiyor. Ben şehir dışında bulunduğum için icra tebligatını oğlum bugün teslim almış, bana telefonla bildirdi.
Konutumda oturduğu süre içerisinde konutun genel giderleri haricinde kiracının ödemesi gereken apartman aidatını kiradan kesilmek suretiyle ben ödedim. Sözleşmemizde böyle bir şart yok. Fakat, apartmanın genel giderleri ve yönetici talebi diyerek kiracı bana bu parayı kiradan keserek yöneticiye ödedi. Kiracı evi tahliye ettikten sonra ben de kiradan kesilerek kiracının apartman yöneticisine ödediği söz konusu parayı depozitodan düşerek kalanını kendisine iade edeceğimi söyledim kabul etmedi. Eski kiracım şimdi 300 dolar güvence parasını benden icra kanalıyla talep ediyor.
Sizden açık ve net öğrenmeyi rica ettiğim sorularım şu olacak:
- Ben bu depozito parasına sözünü ettiğim gerekçeyi göstererek itiraz edebilir miyim? İcra dairesine nasıl bir gerekçe ile itirazda bulunabilirim? Yâni açık ve net belirtmem gerekirse, kiramdan kesilen apartman aidatını, hukuka göre kiracıya ödemem gereken depozitodan kesebilir miyim? Bu konuda hukuk neyi emrediyorsa ben onu yerine getirmek; tavsiye ve göstereceğiniz yol ne ise onu uygulamak istiyorum. Selam ve saygılarımla..