Merhaba,

Öncelikle genel durumu izah etmeye çalışacağım, ardından maddeler halinde durum tespiti yapmaya çalışarak yardımlarınızı rica edeceğim.

36 daireli bloğumuzda yapılan toplantı neticesinde 2009 yılı Ocak ayında yönetim kurulu üyesi olarak seçildim. Akabinde 4.500 TL kadar toplanamamış aidat ve takribi 5.000 TL kadar da eski borç ile karşı karşıya geldik. Her kafadan ayrı bir ses çıkan bir toplantı neticesinde eski yönetim ibra oldu, bir anda kendimizi yüklü borcun altında bulduk. Bu noktada her yönetimin yapacağı üzere alacakları toplamaya giriştik ve borçları ödemeye, gemiyi yürütmeye çalıştık.

-Üç girişli bloğun 1. ve 2. girişlerindeki asansörlerde sıkıntı tespit ettim. İkisi de kazaya sebebiyet verebilecek düzeyde.
-Bloğun çatısı akıyor ve haliyle buna müdahale etmemiz gerek. Ancak çatı kesinlikle çökmüş çürümüş durumda değil. Onarılmaya müsait.
-Yönetim Kurulu üç üyeden oluşmasına rağmen tüm toplantılarımızda sadece yönetici ve ben varız.
-Son toplanmamızda alacak verecek hesaplarında toplanamayan aidat 7.000TL mertebesine, ödenemeyen borç ise 8.000TL mertebesine ulaşmış durumda.
-Ayrıca 12.000TL civarı bir borcumuz daha var. bunun detayı da apayrı bir mesele, onu da yazacağım.
-Yönetici bloğun girişlerine asılan bir duyuru ile yapılan toplantıların geçerli olduğu savında. Bu toplantılara katılanların çoğunluğu da bu görüşte. Kimseye laf anlatamıyorum.

Genel durum yukarıdaki gibi.

Çatı onarılabilecek durumda olmasına rağmen yönetici onarım yerine çatının sil baştan sökülerek yeniden yapılmasının bayraktarlığını yapıyor. Daha evvel kiremit olarak sil baştan yapılması gereken çatı için 25.000TL teklif almışken aynı firmadan bir başka usulle yapılacak çatı için 50.000TL teklif alıp 50.000TL'lik teklifi savunuyor. Kiremit usulü için 2. bir firmadan 23.500 TL teklif alıyor ve üç teklif aldık diye sunup 50.000TL'liği savunuyor.

Bu işi her kat malikinin firmaya payına düşen kadar senet vermesi ile yapılmasını talep ediyor, firmaya senet vermek istemediğini, apartmana karşı sorumlu olduğunu, ödemeleri makbuz karşılığı apartmana yapacağını söyleyenlere "firma sizi icraya verir o zaman" gibi abuk bir söylemle yaklaşıyor. Artık adına korkutmak mı dersiniz sindirmeye çalışmak mı ikna çabası mı yoksa başka birşey mi bilemem.

Bloğun akan çatısını onarmak yerine sıfırdan çatı yapmaya kalkan yöneticimiz aidatlarını ödemeyen dairelere icra girişiminde bulunmamayı yeğliyor. Aylık %5 gecikme faizini ise uygulamamakta ısrarcı. 8000 TL'lik borçtan bahsediyor ama 7000TLlik alacağı toplamak için avukata resmi alacak takibi için yetki vermemekte ısrar ediyor. Gerek %5, gerek avukata yetki verme konusunda Ocak ayında yeni yönetimce yetki almıştık. Yönetici tek imza yetkisi olan yönetim kurulu üyesi. Yani imza olarak hiçbir yetkim yok.

7000 TL aidatları toplamak için hukuki girişimde bulunmayan, 8000TL borcu olan bloğun yöneticisi çatıyı onarmak yerine baştan yapmaya kalkıyor ama can güvenliği sakıncası bulunan 1. ve 2. girişteki asansörlere müdahaleyi acelesi olmayan sonraki iş olarak görüyor. Kendisi 3. girişteki giriş katında oturuyor.

Binanın bir de toplu yapı yönetimine 12.000 TL borcu var 3 yıldır ödenmeye ödenmeye birikmiş, ama bunu da kimse kabul etmiyor, bu sene toplu yapı yönetimi aidatlarının bütçeden çıkartılması ile toplu yapı yönetimine üyeliğin fesh olduğu, eski borcun da buharlaştığı yönünde bir görüş hakim.
Ben mi? Ben bloğun öcüsüyüm, kötü kedi şerafettin oldum çıktım insanların gözünde, ne kadar borç olduğunun dökümünü aldım diye Taksim'de sallandırılmadığıma şükrediyorum Güler misiniz ağlar mısınız...

Bu noktada,
İstifa konusunda sorularım:

1. Başta asansörlerdeki can güvenliği sorunu olmak üzere alayla sıkıntının da etkisi ile istifa etmek istiyorum. İstifamı en hızlı ve sorunsuz şekilde nasıl gerçekleştirebilirim?

2. Asansör konusundaki umursamaz davranışa yönelik muhalefetimi istifa dilekçeme gerekçe olarak yazmam yahut yazmamam bir sıkıntı yaratır mı?

3. İstifamın ibra edilmesi gerekiyor sanırım. Buna yanaşmayarak bana karşı artniyetli bir yaklaşım içine girebilirler mi?

Asansör ve çatı konusunda:

4. Kendi girişimdeki ile birlikte diğer girişlerdeki asansörleri de bir an önce güvenilir kılmak istiyorum. Bunu metazori yaptırmanın yolu yordamı nedir?

5. Bildiğim kadarıyla anataşınmazın çatısının su geçirmesi nedeniyle meydana gelen zararın devamının önüne geçilmesi için kat malikleri çatı bakım-onarımını ivedilikle yaptırmakla mükellef. Ancak onarım mümkün iken sil baştan sıfır çatı yapımına kalkışılması (hele ki bu kadar borç ve toplanamayan aidat varken) çok masraflı ve lüks olan işler kapsamnda değerlendirilebilir mi?

Bina çok eski değil, 8-10 yıllık bir geçmişe sahip, ve binlerce konutluk bir toplu yapının bir parçası. Çevrede çatıyı söküp sil baştan sıfırdan yapma işine girmeye gerek gören tek blok olmadığı gibi sorun olduğunda hepsi onarım yoluna gidiyor, ve daha da önemlisi görüştüğüm herkes bu işe acı acı gülüyor.
Dediğim gibi onarımı mümkün olan aslen gayet iyi durumda olan bir çatının sil baştan yapılmaya kalkışılması çok masraflı ve lüks olan işler kapsamında değerlendirilebilir mi? Aidat toplanamaz borç ödenemz,asansörler can güvenliğini tehdit ederken ve çatının onarılması mümkünken yöneticinin bu işe kalkışması durumunda buna kat maliklerinin katılma durumu nedir, çok lüks ve masraflı iş kapsamında katılmama seçeneğimiz var mıdır?

Toplu yapı aidatları konusunu tam olarak araştırmadım henüz. Yazmamın amacı, bloğun asıl borcunun aslen 8.000TL değil de 20.000 TL olabileceğine işaret ederek çatının sıfırdan yapılmaya kalkışılmasının nasıl göründüğüne dikkat çekebilmekti. Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra çıkış kapısı bulamazsam o konuda da görüşlerinizi almak isterim.

Kafanızı şişirdim ama onarmak yerine sök-sıfırdan yap işine girme olayına KMK ile tam bir cevap bulamadım. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok memnun olurum.

Not: Rakamların küsüratları var, ancak net anlaşılabilmesi için rakamları yuvarladım.