+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kiracı Bina Demirbaş Ücretlerine iştirak eder mi?

merhabalar...

ben bir kiracıyım.yönetim(........... sitesin)in aidatlarla yaptığı harcamalar(catı izocam kaplaması,pimaşlar,yan binada bulunan wc lerın kaldırılması için avukat parası,birinci kattaki ev sahibinin mahkemeye verilmesi-mahkeme takipsizlik verdikçe yenisini açıyor-kalorifer kazanı borularının değiştirilmesi,çatının tamiri....ve daha bir çok demirbaş masraflarını aylık 30 tyl olarak toplanan aidatlardan yapmaktadır.
    Yönetici bayan ve apartmanı adeta bir kral gibi yönetiyor(diktatör!!!!) kiracılar toplantıda yapılan masrafların ev sahiplerini ilğilendiren bölümlerinin ayrı toplanması ve harcamalardaki bu tür masrafların kendilerine ödenmesini istediklerinde ise "SİZ KİRACISINIZ ÇIKIN GİDİN" DİYOR. Hatta ısrarcı olan bir kiracıya da saldırdı. Biz kiracılar adı N.......e ........olan bu yöneticiye ne yapalım.Bu durum ev sahiplerinin de işine geliyor.Yani yönetici bayanı dövelim mi?
    yoksa kanunlarda bu işi halletmenin bir yolu var mı?
    bu tür masrafları ayrı tutmadığından aidatları ödemesek de_nede olsa bizi mahkemeye verecek-orada yani mahkemede hakkımızı arasak olur mu? Ayrıca yeni yıl yakıt parasını 150şer dolarlık iki taksitteödenmesi kararı alınmış.ayın 25 ine kadar ödemeyenlerden ,ödemedikleri her ay için %10 faiz alınmasını kararlaştırmışlar.Yasal faizler bile bu kadar yüksek değilken bu zalim yönetici bunu yapabilir mi?
    Veee ben hiç para ödemesem bu hesapların kontrol edilmesini veya bilir kişi tarafından incelenmesini ve benden alınan fazla paraların bana ödenmesini talep edebilir miyim?
    Ayrıca yöneticiye kiracıyız diye bizi küçük ğörmesinden dolayı (veya yaptıklarından dolayı)TAZMİNAT davası açabilir miyiz?
    Daha yazacak çok şey var .Ama bu konularda bizi aydınlatırsanız ve birde hanği kanuna göre yapacağımızı yazarsanız sizlere müteşekkir kalırız.
    Kusura bakmayın Ama ancak oluyor bu işler.internet evde olmayınca kısıtlı imkanlarla bu kadar oluyor

Hukuki NET Güncel Haber

Kiracı Bina Demirbaş Ücretlerine iştirak eder mi? konulu yargıtay kararı ara
    Kiracı Bina Demirbaş Ücretlerine iştirak eder mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

KMK nun Madde 41. md. - Kat malikleri kurulu, yöneticinin bu görevdeki tutumunu devamlı olarak denetler ve haklı bir sebebin çıkması halinde onu her zaman değiştirebilir.
    Hesapların denetlenmesi için yönetim planında, belli bir zaman konulmamışsa; bu denetim her üç ayda bir yapılır; bununla beraber haklı bir sebep çıkarsa, hesap denetlenmesi her zaman yapılabilir.
    Kat malikleri kurulu denetim işini, kendi aralarından sayı ve arsa payı çoğunluğuyla seçecekleri bir denetçiye veya üç kişilik bir denetim kuruluna verebilir; bu halde denetçi veya denetim kurulu yönetim planında yazılı zamanlarda, eğer zaman yazılmamışsa, her takvim yılının birinci ayı içinde kat malikleri kuruluna verecekleri bir raporla denetimin sonucunu ve anagayrimenkulün yönetim tarzı hakkındaki düşüncelerini bildirir; bu rapor çoğaltılarak birer örneği taahhütlü mektupla kat maliklerine gönderilir.

Ayrıca, %10 faiz alınabilir, aidatlar için üst limit %10 dur. Kiracıya saldırdıysa, ceza davası açabilir. Eğer size de saldırırsa karşı koymak en önemli görevinizdir. Sizi küçük görmesiyle ilgili bir dava açamazsınız fakat sövme veya hakaret gerçekleşirse tabii ki açabilirsiniz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhabalar.

Bu yönetici ile karşılaşmak istemiyoruz.Aidatları ve yakıt bedelini BANKAya yatırmak istiyoruz.Ama yöneticimiz banka hesap numarasını bildirmiyor.Hatta daha önceden var olan hesap numarasını da iptal ettirmiş.Bizde bu yönetici ile konuşmuyoruz.Oda bunu bildiğinden özellikle bu hesap nosunu vermeyip gecikme faizi almak yada avukata vermek için bekletiyor.
    Ayrıca her ay bununla uğraşmak yerine otamatik ödeme talimatıyla yatırmak istiyoruz.Hesap numarası yok ki bu işi yapalım.
    Şimdi bu yönetici kanunen böyle yapma hakkına sahipmi?
    Yoksa hesap numarasını görünür bir yere asma zorunluluğu var mı?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

KMK nun Madde 41. md. - Kat malikleri kurulu, yöneticinin bu görevdeki tutumunu devamlı olarak denetler ve haklı bir sebebin çıkması halinde onu her zaman değiştirebilir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

selamlar

kat maliklerinin denetlemesi gerektiğini anladık ama bu bayan kendine bir grup oluşturmuş.Denetleme kurulunu (hatta yönetici yardımcılarını bile kendi seçiyor.) bile kendisi seçiyor.Apartmandaki ev sahiplerinin çoğunun işine geldiğinden bir şey demiyorlar.Öyle ki borcu olanlar açıklansın dedik ama ev sahiplerinin de borcu olduğundan açıklanmaması kararı aldılar.Neymiş efendim KOMŞUYMUŞ. Peki kiracılar ve yönetinin sevmedikleri komşu değil mi?İşin doğrusu kat malikleri bu denetleme işini ya bilmiyorlar yada (büyük ihtimalle işlerine geliyor.Daha önce de söylediğim gibi aidatlala demirbaş tamir ve onarım yapılıyor böylece ev sahipleri daha az harcıyorlar.
    Benim merak ettiğim apartmana ait bir banka hesap numarası olması mecburi mi?
    Bu yönetici ile muhatap olmadan ödemeleri nasıl yapmalıyız?
    tekrar belirtmeliyim ki kat malikleri kurulu tamamen onun istediği kişilerden oluştuğu için ordan hiç ama hiç birşey çıkmaz . Bu durumda biz ne yapacagız.Herhalde Allah bu gibileri hep kiracı kılsın demekten başka bir yol yok gibi mi gözüküyor.NE DERSİNİZ.

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Konuya cevap olarak yazmıyorum.

Burası bir hukuk sitesidir. Yazdığını konu başlıkları, alelade veya anlamsız olamayacağı gibi bir hukuki değer ifade etmelidir.
    "Kiracı olmak suçmu ... soru ve ünlem işaretleri" hukuk sitesindeki üsluba yakışmaz.
    Site yöneticilerinin de bu konuda daha hassas olmalarını rica ediyor, forum başlığını değiştiriyorum.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Afedersiniz ama bu site de bu şekilde bir sürü forum var . Neden benim formumun adını siz değiştiriyorsunuz.Bunda bir hukuka aykırılık mı var. Biz bize yapılanların ne kadar acaip ve hayret verici şeyler olduğunu ifade etsin diye özellikle öyle yazdık.Her isteyen kafasına göre değiştirecekse bizde başka sitede yazalım daha iyi. Hukuken bu insan haklarına tecavüz sayılır.Lütfen her türlü görüşe saygılı olalım

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın "hainyönetici", her isteyen kafasına göre değiştirecekse bizde başka sitede yazalım daha iyi demişsiniz. Burası bir hukuk sitesidir, düzen sağlanmalıdır ki bir hukuk sitesi diğer sitelere örnektir.
    Kiracı olmak suç mu sorusundan sonraki ünlem ve soru işaretleriniz tepkinizin boyutunu ve yöneticiye karşı ne kadar sinirli olduğunuzu gösteriyor. Sizin yöneticinizin bu sitede sizin yazdıklarınızı okuması ihtimalini mi gözönüne alarak böyle bir başlık attınız bilinmez.
    Ayrıca hainyönetici rumuzunuz da site kurallarına uymamaktadır. Burada bir aşağılama ve hakaret gerçekleşmiştir.
    Hukuken bu insan haklarına tecavüz sayılır.Lütfen her türlü görüşe saygılı olalım demişsiniz, insan haklarına tecavüz böyle olmaz. Yine de isterseniz AİHM'ye bir başvuruda bulunun...
    Site kurallarına uymayan başlıklar yöneticiler ve yetkililer tarafından değiştirilir, sizin yine başka bir sitede yazabilmeniz, insan hakları dahilindedir ve bu sitede zorlama yapmamaktayız.
    Saygılarımla

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hainyönetici ismini açmamda yöneticinin görme düşüncesi yoktu.O böyle şeylerle ilgilenmez.İlgilenmesini de isterdim.Enazından k.m.k. hakkında bilgi sahibi olurdu.
    Belki de o anki kızgınlıkla açtım bu ismi.Daha sonra bir kaç kez değiştirmeyi denedim ama mümkün olmadı.İnternete kısıtlı bağlanmam sebebiylede fazla uğraşamadım.
    AMA İNKAR ETMEMEM GEREKEN ŞEY İSE BU SİTE SAYESİNDE KAT MÜLKİYETİ HAKKINDA EPEY TEFERRUATLI BİLGİYE SAHİP OLDUĞUMDUR.Dilerdim ki yöneticilerde bu tür yerlerden bilgi sahibi olsalardı ne kadar iyi olurdu.
    Ama bu sitede hala cevap alamadığım ve çok merak ettiğim sorumun cevabını bulmakisterdim.
    Yönetici veye yönetim kurulunun BANKADA HESAP açtırmaması suç değil midir?
    Bu soruyu birkaç tane site de sormama rağmen nedense kimse bir tek cevap bile yazmamakta.Para ile ilgili kanun mu yok, yoksa bu konunun bir cevabı mı yok anlayamadım. Bu konuda yardımcı olacak dostlara şimdiden teşekkürler.

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

- Kiracının mal sahibi tarafından verilmiş bir temsil yetkisi yoksa bu nevi konulara müdahil olma YETKİSİ yoktur. Bu husulara Kat MALİKLERİ genel kurulu ve yetki verdiği YÖNETİM karar verir.

- Yanlız bahsettiğiniz daimi giderleri Kira kontratlarınızdaki anlaşma nedeniyle KİRACILAR öder. Demirbaş giderleri ise KAt malikleri tarafından ödenir.

- Sayın Emrah Yavuzcan gerekli açıklamayı yapmış olduğundan diğer konulara girmiyorum.

- Yöneticinin BANKADA hesap açması zorunluluğu yoktur.

- Site kurallarına saygılı olmanızı rica ediyorum. Kurallar toplum huzuru içindir. Sizin gibi sorunu olan birinin bu yanıtları okuyabilmesi ve bilgi alabilmesi için "Kiracı olmak suç mu????!!!! " gibi hiç ilgisi olmayan bir başlığa itibar edeceğini sanmıyorum.

Ha burada sadece ben bilgileneyim başkalarından banane diyorsanız o zaman size de cevap verilmemesini anlayışla karşılamak zorundasınız.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kiracı bina demirbaş ücretlerine iştirak eder mi

binanin demirbaş giderlerinin kiraci mikiracı aidat ödemelimibina demirbasi kiraciyibina demirbaş listesi
Forum