2007 yılında 6136 sayılı kanunu muhalefetten (çakı taşımak) 6 ay hapis cezası aldım. Hakim cezamı iyi hal nedeniyle 5 ay 15 gün süreye indirdi. Kalan süreyi ise 3375 TL'ye çevirmişti. Ancak miktarın tamamını ödeme imkanımın olmadığını belirttiğimde cezanın 375 TL'sini ödemem halinde geriye kalan miktarın tekrar 5ay süreli hapis cezası olacağını söyledi. 2 yıl süreyle benzer bir suç işlemediğim takdirde cezamın silineceğini belirtti.

Ben gazeteciyim ve yaptığım bir haber nedeniyle birkaç gün önce Cumhuriyet Savcısı tarafından soruşturma açıldı ve ifadem alındı. Haberdeki bazı bilgileri nedeniyle sorular sorudu. Eğer soruşturma sonucunda mahkemeye sevk edilir ve burada da basın kanununa aykırı bir eylem yaptığım gerekçesiyle hükümlü durumuna düşersem 2006 yılında almış olduğum cezamı etkilermi. Ertelenen hapis cezalarının benzer bir suç işlenmemesi takdirde verilen süre sonunda silindiğini biliyorum. Eğer mahkemeye sevk edilir ve suç işlediğim kabul edilirse diğer suçumla bir benzerlik teşkil edermi. 2006 yılındaki cezamı da yerine getirmek zorunda kalırmıyım.

Teşekkürler...