öncelikle herkesi selamlıyorum,aşagıda yazacagım konu hakkında ,fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.
Sevgili hukukçu arkadaşlarım konu aynen aktardığım gibidir.
istanbul ili üsküdar ilçesi sınırları içinde geçmektedir ,1975 yıllarında beylerbeyi küplüce mahallesinde 10.000m2 tapu kayıtlarında tarla diye geçmekte olan
arazi hisseli tapu verilmek kaydiyle hisse bazında 200m2 olarak çeşitli kşilere yaklaşık 6000m2 i satılmıştır, bu kişi sayısı 30 civarındadır,bu kişlerden yaklaşık beş tanesi aldığı hisseli araziye bina yapmanıştır kalan 25 kişi arsalarına muhtelif zamanlarda bina yapmış ikamet etmektedir ,bu alan içersinde hiç tapusu olmadan bina yapan şahıslarda bulunmaktadır,bina yapan kişilerden
200m2 tapusu olduğu halde 200m2 nin üzerinde yer işgal eden kişiler olduğu gibi
220m2 tapusu olduğu halde 120m2 işgal de bulunan kişilerde vardır
Benim durumum ,200m2 tapum vardır işgal ettiğim alan ise 195m2
10.000m2 den 6000m2 nin durumu kısaca bu şekildedir,kalan 4000m2 f.b adında bir bayana atittir ,bu fb adındaki bayana ayit olan alan,hiç tapusu olmayan kişiler,tapusundan fazla yer işgal eden kişiler,ve belediyenin büyük bölümünü,yolyaparak işgal etmesi neticesinde bulunamamıştır,bir kısmıda
ufak parçalar halinde tespit edilmiştir
F.b adındaki şahıs şu anda ölümü sagmı belli degildir kayıptır,hazinenin
f.b adındaki kişiye ayit olan 4000 arazide menfatleri olduğu gerekçesi ile
istanbul deftardarlığı kayyum olarak atanmıştır,kayyum bilirkişi gödererek
herbir hanenin kime ayit olduğunu ve nekadar yer işgal ettiğini tespit edip
beşsene geriye dönük olarak kira bedeli istemektedir,bu kira bedeli her bir hanenin işgal ettiği yer oranında paylaştırılmıştır
benim işgal ettiğim alan 195m2 dir tapum ise 200m2 dir ,benden istenen payıma düşen 50m2 nin kirsıdır,hiç tapusu olmayan kişilerle aynıdır,durum bundan ibarettir .şuan mahkeme devam etmektedir ,öğrenmek istediğim kayyum bu davayı kazanabilirmi,emsal davalar ne şekilde sonuçlanmaktadır
not f.b adındaki şahsın üzerine kayıtlı bulunan araziden satiş yaptını doğrulayan deliller mevcuttur
fikirleriniz belirtirseniz sevinirim saygılarımla muharrem akardere