+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Eve gelen haciz ile ilgili

Eve gelen haciz ile ilgili Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Eve gelen haciz ile ilgili

Evimize karsı tarafın avukatıyla haciz memuru gelerek bir tutanak tuttu, ve 6-7 kalem esya yazdılar. Sonra anneme yediemin olarak imzalattılar. 7 gun sonra tekrar geleceklerini soyleyip sure tanıdılar. karsı tarafın avukatı odeyin diye sert bir sekilde konustu. bu listede benim bilgisayarımda var fakat toplama oldugu icin " eger faturan olursa dilekceyle basvur dedi memur. ödeme durumu yok annemin. karsı tarafın avukatı ise "zaten bunlar borcu karsılamaz" dedi ve odememiz icin yol bulun diye cok baskı yaptı. bundan sonraki prosedur nedir?esyaları alınca bu is bitiyor mu? bu sure zarfında esyaları alıp gotureceklermi yoksa bizde mi duracak? lutfen beni aydınlatırmısınız.. bilginize cok ihtiyacımız var. tesekkurler ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Eve gelen haciz ile ilgili konulu yargıtay kararı ara
    Eve gelen haciz ile ilgili konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Eve gelen haciz ile ilgili

değerli avukatlar lütfen bizi yönlendiriniz çok müşgül durumdayız bu gelen haciz senet kredi kartı gibi bir durumdan değil ayrıca.

İletiler
    1.024
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eve gelen haciz ne kaynaklı o zaman.?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı isoguchi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evimize karsı tarafın avukatıyla haciz memuru gelerek bir tutanak tuttu, ve 6-7 kalem esya yazdılar. Sonra anneme yediemin olarak imzalattılar. 7 gun sonra tekrar geleceklerini soyleyip sure tanıdılar. karsı tarafın avukatı odeyin diye sert bir sekilde konustu. bu listede benim bilgisayarımda var fakat toplama oldugu icin " eger faturan olursa dilekceyle basvur dedi memur. ödeme durumu yok annemin. karsı tarafın avukatı ise "zaten bunlar borcu karsılamaz" dedi ve odememiz icin yol bulun diye cok baskı yaptı. bundan sonraki prosedur nedir?esyaları alınca bu is bitiyor mu? bu sure zarfında esyaları alıp gotureceklermi yoksa bizde mi duracak? lutfen beni aydınlatırmısınız.. bilginize cok ihtiyacımız var. tesekkurler ederim.
    sayın ısoguchi,
    öncelikle borcun ve bu borçtan dolayı gelen hacizin mahiyetini bilmediğim için
    size genel bir bilgi verebileceğim,aciliyetinize binaen.

Bir borçtan dolayı borçlunun adresine haciz amaçlı gelindiğinde,hacizden sorumlu bir icra memuru hacizi avukatın talepleri ve kanuni yükümlülükler ışığında sevk ve idare eder.
    Burda genel usul şudur.
    İcra memuru borçluya borcun mahiyetini anlatır ve ödeme yoluyla o anda borcu kapatıp kapatamıycağını sorar,borçlu ödeme yaparda borç kapanırsa sorun yoktur.icra ve haciz işlemi durdurulur.
    Ödeme yapılamayan durumlarda ise icra memurunun haciz görevi ortaya çıkar.

Bu aşamada gelmiş olduğu adreste Avukatın talebi doğrultusunda kanunen haczedilmesinde sakınca olmayan her eşyayı haciz listesine ekler,bu listeye eklenen eşyaların sahibin borçludan başkası olması durumu çeşitli durumlara göre değişir.Sizin durumunuz için icra memurunun söyledği işlem doğrudur. bu listeleme işleminden sonra haciz işleminin birinci aşaması tamamlanır.

İkinci aşama avukat'ın insiyatifinde oluşur.İcra memuru Haczedilen eşyaların yedi emin deposuna kaldırılıp kaldırılmayacağını avukata sorar,Avukat dilerse
    haczedilmiş olan eşyaları bir araca yükletip icra ile anlaşmalı ve ücretli depolara
    ( yedi emin deposu) taşıtabilir,dilersede borçluya emaneten bırakabilir.
    Borçlu söz konusu eşyaların zarar görmemesinden ve kaybolmamasından sorumlu olur.

Burdaki fark şudur,depoya kaldırılması demek borçlunun borcuna yeni bir masraf eklenmesi demektir,çünkü eşyaların taşınması ve depolanması karşılığında yediemin depoları belli bir ücret alırlar ve bu ücretide icra servisi borçlunun borcuna ekler.
    Bu nedenle Avukatlar borçluda iyi niyet görürse borcun artarak borçluyu daha zor duruma düşürmemesi için eşyayı borçluya veya aynı adresde farklı bir kişiye emanet edebilir.Bunun böyle olmasıda borçlunun çıkarına bir işlemdir.
    Hem eşyaları evinden çıkmamış olacak hemde ek bir masraf ödememiş olacaktır.

Gelelim,borcun hacizden sonraki durumuna.
    Hacizin yapılmış olması borcun kapandığı anlamına gelmez.Avukatlar için haciz yapılma işlemi aslında istenmeyen bir durumdur,tahsilatını yapamadığı alacağı için Borçluya borcunu ödemesi hakkında bir uyarıdır haciz.
    icra yoluyla haczedilen eşyaların yedi emin olarak tesliminden sonra Avukat sizdede olduğu gibi isterse bir miktar süre tanır borçluya.Bu süre içinde borcun kapanmasını ister.aksi takdirde Haczedilmiş eşyaları gelir alır yedi emin deposuna götürür ve borca mahsuben satar.satılması ile ( ki bu satışlarda eşya gerçek değerinin % 10 dan da aşağı fiyatlarda gerçekleşir.) elde edilen tutardan yedi emin deposu masrafı ve satışla ilgili vergi ve masraflar düştükden sonra kalan tutarı borçlunun borcuna mahsuben avukat tahsil eder.
    Kalan borç içinde borçludan ödemesini, talep eder,yine ödeme olmaz ise
    borçlunun haczedilebilecek maaşı,gayrimenkulü,bankada parası ,arabası,neyi varsa tesbit ettirip icra yoluyla haciz koyar ve satar.
    Borç kapanana kadar bu böyle sürer.

Borçlu içinde Avukat içinde haciz işlemi aşamasına dahi gelmeden borcun ödenmesi en hayırlısıdır.
    Haciz işlemleri hem yorucu ve üzücüdür hemde borçluya her hacizde yeni masraflar yükler ve borcun çoğalmasına neden olur.
    Özet olarak bir standart icra işlemini anlatmaya çalıştım size,ama baştada değindiğim gibi,borçtan dolayı haczin çok geniş ve çok çeşitli bir uygulama alanı vardır.Bu işlemlerde en doğrusu tıpkı alacaklının yaptığı gibi,borçlununda bir avukat desteği almasıdır.
    Maddi gücü var ise icra ve haciz aşamalarında en az hakkaybına uğramasını sağlaması açısından bir Avukatının olmasından fayda görür.

Umarım sorunuzun cevabına gerek kalmadan borcunuzu ödemek nasip olmuştur.
    Konu malidanışmanım tarafından (17-02-2009 Saat 10:43:24 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginize tesekkur ederim sayın malidanısmanım,borcun kaynagından bahsedeyim, haksız yere bizden para alındıgına dair dava acmıstık kabası biten evimiz ile ilgili yapan kisiye cunku ne fis ne makbuz verilmisti bize meger yapan kisinin muteahhitlik karnesi bile yokmus fakat eski tarihli faturalarla ve bilemedigimiz sebeplerden bilirkisi gelindiginde bilirkisi daha alacagı var seklinde karar verdi(5-6 sene surdu bu dava).en sonunda Yargıtaya giden dava dosyası sonucuda farklı olmadı zaten avukat masrafları bu haciz isleminde temel meblagı olusturuyor. icerigi bu sekilde efendim. ayrıca davalı annem ve tek mal varlıgı babamın vefatından sonra aldıgı ssk maası. Bu maasa haciz koyabilirler mi? evden esya goturuldukten sonra tekrar tekrar gelebilriler mi eve gene haciz icin? cunku kirada oturuyoruz.
    Konu isoguchi tarafından (17-02-2009 Saat 11:25:39 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    1.024
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginize tesekkur ederim sayın malidanısmanım,borcun kaynagından bahsedeyim, haksız yere bizden para alındıgına dair dava acmıstık kabası biten evimiz ile ilgili yapan kisiye cunku ne fis ne makbuz verilmisti bize meger yapan kisinin muteahhitlik karnesi bile yokmus fakat eski tarihli faturalarla ve bilemedigimiz sebeplerden bilirkisi gelindiginde bilirkisi daha alacagı var seklinde karar verdi(5-6 sene surdu bu dava).en sonunda Yargıtaya giden dava dosyası sonucuda farklı olmadı zaten avukat masrafları bu haciz isleminde temel meblagı olusturuyor. icerigi bu sekilde efendim. ayrıca davalı annem ve tek mal varlıgı babamın vefatından sonra aldıgı ssk maası. Bu maasa haciz koyabilirler mi? evden esya goturuldukten sonra tekrar tekrar gelebilriler mi eve gene haciz icin? cunku kirada oturuyoruz.
    Yukarıda gayet net olarak açıklanmış. Annenizin SSK maaşına haciz koyamazlar. Haciz koysalarda yetkili icra dairesine itiraz edersiniz haciz kalkar. SSK maaşları nafaka borcu dışında haciz edilemez.! Ev eşyalarını haciz ettikten sonra yediemin olarak size veya annenize bırakılır veya avukatın insiyatifine göre yediemin deposuna kaldırılır. Eşyalarınız borcu karşılamazsa ara sıra tekrar hacize gelebilirler.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Eve gelen haciz ile ilgili

sayın alexander1972 verdiğiniz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Birde tesbit edilen mallar icin gelindiginde masa cekemce ve yatak odasındaki dolapları acıp karısıtırma yetkileri var mıdır gelenlerin? yoksa sadece gorunur salon takımı yemek takımı buzdolabı camasır makinesi tv gibi esyalara mı haciz islemi uygulayabiliyorlar? tekrar tesekkurler.

İletiler
    1.024
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın alexander1972 verdiğiniz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Birde tesbit edilen mallar icin gelindiginde masa cekemce ve yatak odasındaki dolapları acıp karısıtırma yetkileri var mıdır gelenlerin? yoksa sadece gorunur salon takımı yemek takımı buzdolabı camasır makinesi tv gibi esyalara mı haciz islemi uygulayabiliyorlar? tekrar tesekkurler.
    Haciz memuru gözetiminde çekmecelere, dolaplara bakabilirler ve değerli birşey bulduklarında haciz ederler. Bunun dışında genelde yükte hafif ama değerli eşyaları haciz etmeyi tercih ederler ancak uygulamalarda çocukların oyuncaklarına kadar haciz yapıp yediemin deposuna kaldıran avukatlar vardır. Allah yardımcınız olsun.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

tesekkurler alakanıza, son birsey sormak istiyorum

Haciz yapılıp esyalar alındıktan sonra hep tekrar gelinecek korkusu ile mi yasyacagız? bunun proseduru nedir acaba?

ayrıca eger avukatla anlasmak icin konussak 5000 tl borcun 2000ini odeyip bu haciz olayından kurtulmak mumkunmudur, yani pazarlık yapma sansımız olabilir mi? lutfen aydınlatırsanız cok sevinirim.yoksa illa o meblag mı odenmek zorundadır?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eve gelen haciz ile ilgili

merhabalar benim bir sorum olucak sizlere aslında yukarıdaki sorulardan bir çok cevabı aldım fakat merak ettiğim konu şu türk telekomun adsl hizmetini kullanmaktaydım 2007 yılında.fakat bir süre borcu ödeyemedim.yaklaşık bir 5-ila 6 ay sonra borcu ödemeye gittim fakat durumun avukatlık olduğu söylendi.ve bana bir bilgi verilmedi.tabi aptallık bende üstüne fazla gitmedim telekomun devir dönemi filanı o zaman özellişiyordu aptalca bir umut işte.en son mayıs 2009 ayında tebligat geldi.işte borcu ödeyin filan diye bende avukatı aradım fakat kesinlikle taksit yapılmayacağını borcun tamamını ödememi istediler durumumun olmadığı söyledim.o zaman icra denildi.o zaman mal beyanıda vermedim.fakat en son 19kasım 2009 da bir tebligat daha geldi.bu sefer mal beyanı vermek için icra dairesine gittim.oradan taksitlendirme istedim dilekçe ile biz yapamayız dediler.bende tekrar avukatı aradım.ödeyeceğimi şu anda yaşanan krizi vs bahane gösterdim ama yine aynı tepki benim sorum kusura bakmayın uzun oldu ama olayı anlatmak istedim bu borcu taksitlendirmek gibi bir kanuni hakkım varmı ve zamanında vermediğim ama daha sonra verdiğim mal beyanından bir ceza alırmıyım konu çok acildir teşkkürler şimdiden

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

haciz kaç günde gelir

icra geldiğinde evde yoksam

eve gelen haciz nasıl durdurulur

eve gelen haciz memuru

icra kac gunde gelir

eve gelen icra nasıl durdurulurhaciz borcu karşılamazsahaciz ne kadar surede geliricra yapılamayan durumlarhaciz ne kadar sürede geldiev esyasi yediyeminev esyasi yedieminne kadar borca icra gelirhttp:www.hukuki.netshowthread.php52521-Eve-gelen-haciz-ile-ilgiline kadar borca haciz gelireve gelen icra haciz memuruna imza atalimmieve gelen haciz memurlari evden eşya çıkarabilirhaciz geldiğinde evde yoksamhaciz memurlari kac gunde gelirne kadarlık borca icra gelirhaciz gelmiyorhaciz memuru dolaplara bakabilir miicra memuru kac kisi gelireve haciz ne kadar borca gelirhaciz memuru geldiginde
Forum