Merhaba,

Ben Türkiye'de birçok ilde şubesi olan bir firmanın Bursa mağazasında yönetici olarak görev yapmaktayım.Fakat ilk işe girdiğimden beri bu şirkette görev almama rağmen başka bir ftaşeron insan kaynakları firmasının çalışanı olarak gözükmekteydik.Şirket bu insan kaynakları firması ile sözleşmesini bitirdiğini bütün çalışanlarını kendi bünyesinde çalıştıracağını bu yüzden yeni sözleşme yapılacağını bildirdi.Bu sözleşmeyi yaparken önceki firmadan kaynaklanan tazminat ve benzeri hakları kabul ediyor bu hakkımızın saklı olduğunu ileride kullanabileceğimizi söylüyor.Yani sözleşme imzalamazsanız bu hakkınızı alamazsınız imzalarsanız ileride alacaksınız diyor.Devir sözleşmesinde de yazıyor.Fakat yeni sunulan sözleşmelerde bana göre ucu açık bazı maddeler nedeni ile imzalamakta tereddütlüyüm.
1-Sözleşmede şirket aynı ya da başka il sınırları içinde de olsa çalışanını aynı ya da başka bir görevle hakları sabit olak kaydıyla gönderebilir diyor.
2-2 ay içerisindeki deneme süresi içinde işten sorgusuz çıkarabilir yazıyor.
3-Performansını beğenmezse ya da yaptığı işte çalışanın yetersiz olduğunu kanaat getirirse işten tazminatsız çıkarabilir diyor.
Bu ve bunun gibi genelde işveren tarafından nasıl işten çıkarılır bilgileri yazıyor sözleşmede.Şimdi benim bu maddelere bakarak aklıma bir kaç soru takılıyor.
Görev yaptığım şubenin temmuz ayında kapanacak olması kesin gibi...sorular

1-Şirket beni rızam olmadan başka şehir yada aynı şehire gönderebilir mi?Gönderirse daha alt kadroda gönderebilir mi?
2-Bu sözleşme imzalandıktan sonra 2 ay içinde işten çıkarabilir mi?
3-Performansımı sebep göstererek(5 yıldır yöneticilik yapıyorum) işten çıkarabilir mi?
4-Temmuz ayında şirket kapanıp ben işten çıkarıldığımda alacağım işsizlik maaşı için son 7 aylık süremi yoksa 5,5 yıllık süremi değerlendirilecek.(şirketin bana söylediği 5 yıl içindeki sigorta primlerine göre bunun belirlendiği son iş yeri ile ilgisinin olmadığı)
5-Eğer imzalamazsam şirket benim tazminatımı vermek zorunda mı?
.Çünkü 1 Ocak itibari ile sigorta girişlerinin ssk dan yapıldığı bildirildi.

Mesajı biraz uzun yazdım ama karar vermem için 2 günüm kaldı.Benim durumumda ve alt kadromda çalışan 4-5 personelim daha var çok kararsısız.Teşekkürler