+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 5´e kadar toplam 22 ileti bulundu.
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kablo TV Borcu

Merhaba ,

Bugün eski evime bir tebligat geldi. Komşum aradı ve haber verdi. Evrakları ona teslim etmiş postacı. İlgili avukatlık bürosunu aradım. 2002-2003 döneminden 86 TL. lik bir borcum olduğunu ve faiz , av. ücretleri v.s 600 TL. yi bulduğunu söylediler. Aradan 5 yıl geçmiş, bugüne kadar tek bir uyarı-ikaz gelmedi bana . Açıkçası ödenip ödenmediği konusunda da net değilim. O kadar çok zaman geçtiki... Sonuç olarak borçlu gözüküyorum ama bu kadar zaman üzerine harekete geçilmiş olmasını da sindiremiyorum. Aklıma ilk gelen , ilgili avukatlık bürosunu arayıp, önce pazarlık yapıp sonrada " durumum el vermeyecek, şu kadar taksit yapalım" demek. Bir iki ay önce de o adresten taşınmıştım. Ödemezssem ne olur , görüşlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Kablo TV  Borcu konulu yargıtay kararı ara
    Kablo TV  Borcu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kablo TV Borcu

Ödeme dekontlarını ve faturaları saklamış iseniz, bunlar üzerinde inceleme yapmanızı, hangi dönem faturalarını ödemediğinizi tespit etmenizi, faturalarda yer alan eski dönem borç bildiriminden de yararlanmanızı, eğer bir sonuç alamaz iseniz telekom müdürlüğüne başvurup bilgi istemenizi öneririm. Yani öncelikle borcun neden dolayı ortaya çıktığını araştırdıktan sonra kurumun yetkilileriyle ve avukatla görüşerek faiz indiriminden yararlanmaya çalışabilirsiniz.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yazdığınız şekilde olaylar malesef yaşanıyor ancak yasal olarak haklarınızda var.
    Tebligat size yeni geldiğine göre süreyi kaçırmadan yasal olarak itiraz etmenizi öneririm.

Yargıtay İçtihadı birleştirme genel kurulu 2003/1 sayılı kararında "Taraflar arasında yazılı şekilde yapılmış olmakla birlikte geçerli sözleşme ilişkisinden doğan uyuşmazlıklarda faturalara ( bedelin belli bir sürede ödenmemesi halinde vade farkı ödenir ) ibaresinin yazılarak karşı tarafa tebliği ve karşı tarafça TTK.nun 23/2. maddesi uyarınca sekiz gün içinde itiraz edilmemesi halinde bu durum sadece fatura münderecatının kesinleşmesi sonucunu doğurup vade farkının davalı yanca kabul edildiği ve istenebileceği anlamına gelmeyeceğine 27.06.2003 tarihli ilk toplantıda üçte iki çoğunlukla karar verildi.
    Denilmektedir. Yani karşı tarafın bu kadar bekleyerek size fahiş faizli takip yapması hukuksuzdur.

Ayrıca borçlar kanunu 101. maddeye göre borçlu alacaklının ihtarı ile temerüde düşer. Bu nedenle de yapılan takipteki faiz talepleri hukuksuzdur.
    İhtarname keşide edilmeden yapılan takipte ancak takip tarihinden itibaren faiz talep edilebilir.

Bu hukuksuzlukları ancak itiraz ile düzeltme şansınız olur. Bence vakit kaybetmeden itiraz edin.
    Diğer önemli bir konuda takip ile birlikte size dayanak belgelerin onaylı birer suretinin gönderilmiş olması gerekir. Siz ise bu dayanak belgelerin varlığından dahi haberdar değilsiniz.
    Yazdığınız kadarı ile İcra iflas kanunun 58 ve 61. maddelerindeki açık kurala da uyulmamıştır.
    Merak etmeyin haksız itiraz halinde %40 ceza alınır ama bu şartlarda sizin haksız olduğunuzu kimse söyleyemez.
    Aksine itirazınız sonrası karşı taraf dava açabilirse aynı oranda tazminatı siz alırsınız.

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Phantom of Law,

Yukarıda sunduğunuz Yargıtay İBGK Kararı'nda faturaya 8 gün içinde itiraz edilmesi yada edilmemesi durumunda fatura içeriğinde yer alan hangi hususların kabul edilip edilmemiş sayılacağı konusunda bir açıklama yapılmış diye düşünüyorum, bu konuyla ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca hizmet sağlayıcısı ile TÜKETİCİ arasındaki ilişkiye nasıl Türk Ticaret Kanunu'nu uyguladığınıza anlam veremedim. Açıklarsanız sevinirim.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Başak Şahin
    fatura tebliğ edildiği halde itiraz etmemek fatura içeriğinin kesinleşmesini doğurur. Vade farkının istenebileceği anlamına gelmez iafedesi bence çok açık.
    Fatura tebliğ edilmiş dahi olsa. Vade farkı talep edilmesi tartışmalı ise; Peki hiç tebliğ edilmemiş ve hiç ihtar edilmemiş fatura içeriğine üstelik beş yıl boyunca nasıl faiz tahakkuk ettirilir? İlgili İBK nın tamamını okumadan yorum yapmamak gerektiği kanısındayım.
    Konu ile ilgisi olmadığını söylemenize şaşırdım.

Vergi Usul Kanunun 229. maddesinde yer alan tanımlamaya göre: "Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari bir vesikadır."
    Ayrıca faturaya yasal olarak itirazın nasıl yapılacağını anlatan TTK hükümleri dışında bir tüketici yasası hükmü biliyormusunuz? Konu fatura ise TTK hükümlerine göre değerlendirilir. Yasal olarak tebliğ edilen bir faturaya Tüketici nasıl itiraz eder? yada, Hangi yasa hükümlerine göre itiraz eder?

Bu olayda malesef hukuka uygun olmayan pekçok konu var.
    Ben sadece birkaç tanesini yazdım.
    İBK ya itiraz etmişsiniz ama borçlar kanunu 101. madde ye görede 5 yıl ihbarda bulunmadan bekleyip faiz tahakkuk ettirilmesi de hukuka uygun değildir.
    Yazdıklarımda yanlış birşey bulamadım.
    Dilerseniz bir tane daha yazayım. 4077 sayılı yasanın 22. maddesine göre 2008 yılı için değeri 827 YTl nin altındaki tüm uyuşmazlıklar için TSHH ne başvurmak zorunludur. Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2008/7875 ve 2007/1775 sayılı kararlarına göre doğrudan icra takibi yapılması da hukuksuzdur.

Örnek Kararlar;
    Bir faturayı alan kimse aldığı tarihten başlayarak sekiz günlük sürede içindekiler (munderecat)
    hakkında bir itirazda bulunmamış ise onu kabuletmiş sayılır. (Y. 15. HD. 19.01.1978,

E:1977/1857, K:1978/63)Salt faturanın bildirilmesi alacak hakkı doğurmaz; satış sözleşmesine dayanan davacı tacir, bu iliş
    kiyi ve malın teslimini kanıtlamalıdır. (Y. 11. HD.03.04.1978, E:1978/1788, K:1978/1687)

Davacı tacir olmadığına ve ticari defterleri de bulunmadığına göre mukabil davacının, mukabil davalıya mal satıp teslim ettiğini ve alacaklı bulunduğunu HUMK. m.288 ve TTK’nın 23/2.
    maddelerine uygun şekilde ispatlaması gerekir. (Y. 19. HD. 06.11.1992, E:1992/10441,
    K:1992/5741)
    Konu Phantom of law tarafından (06-01-2009 Saat 22:22:07 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon