+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Yalancı şahitlik

Yalancı şahitlik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    213
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yalancı şahitlik

Boşanma davasında Mahkemede şahit gösterilen kişilerin hiçbirini tanımıyorum , eşim malesef' ki kendini kurtarmak adına şahit bulamadığı için ( bulamazda çünkü yok) yalancı şahitlik yapacak 3 insanı bulmuş.

1: DURUŞMA gününe 1 ay var, bu şahitler gelicek ama ben şahitleri ne gördüm nede tanımıyorum ne yapmam lazım?

2: Daha duruşma olmadı ama kesinlikle yalancı şahit olduğu için atıp tutucaktır yoksa neden hiç hayatımızda görmediğim bir insan beni tanımayan biri şahitlik yapsın?

3: Bu durumda yapmam gereken kanuni haklarım varmıdır , varsa nelerdir ?

Saygılarımla.

HAYATIM CEHENNEM OLDU BİR TÜRLÜ BİTMEK BİLMEYEN BU BOŞANMA DAVASINDA...
    AMA EN BÜYÜK İLAÇ SABIR SABIR SABIR... ALLAHIM SABIR İHSAN EYLE ...

Hukuki NET Güncel Haber

Yalancı şahitlik konulu yargıtay kararı ara
    Yalancı şahitlik konulu hukuk haber
    Konu sevcanakay tarafından (25-12-2008 Saat 11:12:31 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yalanci şahitlik

Alıntı sevcanakay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanma davasında Mahkemede şahit gösterilen kişilerin hiçbirini tanımıyorum , eşim malesef' ki kendini kurtarmak adına şahit bulamadığı için ( bulamazda çünkü yok) yalancı şahitlik yapacak 3 insanı bulmuş.

1: DURUŞMA gününe 1 ay var, bu şahitler gelicek ama ben şahitleri ne gördüm nede tanımıyorum ne yapmam lazım?

2: Daha duruşma olmadı ama kesinlikle yalancı şahit olduğu için atıp tutucaktır yoksa neden hiç hayatımızda görmediğim bir insan beni tanımayan biri şahitlik yapsın?

3: Bu durumda yapmam gereken kanuni haklarım varmıdır , varsa nelerdir ?

Saygılarımla.

HAYATIM CEHENNEM OLDU BİR TÜRLÜ BİTMEK BİLMEYEN BU BOŞANMA DAVASINDA...
    AMA EN BÜYÜK İLAÇ SABIR SABIR SABIR... ALLAHIM SABIR İHSAN EYLE ...

Sevgili Akay sanırım şu aşağıdaki bilgiler bir işe yarayabilir.. Bende benzer durumla karşlı karşıyayım yalan yere tanıklık eden, olayları saptıran, bildiklerini mahkemeden saklayan, bildiği halde haberim yok diyen tanıklarla karşı karşıyayım.. Bu tür kişilere karşı acaba aşağıdaki kanun maddeleri uygulanabilirmi..

Yalan yere yemin

Madde 275 - (1) Hukuk davalarında yalan yere yemin eden davacı veya davalıya bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Dava hakkında hüküm verilmeden önce gerçeğin söylenmesi hâlinde, cezaya hükmolunmaz.

(3) Hükmün icraya konulmasından veya kesinleşmesinden önce gerçeğin söylenmesi hâlinde, verilecek cezanın yarısı indirilir.

acaba yalan yere tanıklık yapmak da aşağıdaki madde içinde değerlendirilebilirmi ?

Suçluyu kayırma

Madde 283 - (1) Suç işleyen bir kişiye araştırma, yakalanma, tutuklanma veya hükmün infazından kurtulması için imkân sağlayan kimse, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bu suçun kamu görevlisi tarafından göreviyle bağlantılı olarak işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(3) Bu suçun üstsoy, altsoy, eş, kardeş veya diğer suç ortağı tarafından işlenmesi hâlinde, cezaya hükmolunmaz.

birde bu madde var yalan yere tanıklık eden kişi yada kişiler sizce nasıl değrlendirmeli acaba..tabii tümü boşanma davası içinde geçen durumlara göre değerlendirilmeli..

İftira

Madde 267 - (1) Yetkili makamlara ihbar veya şikâyette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği hâlde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idarî bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin maddî eser ve delillerini uydurarak iftirada bulunulması hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

(3) Yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş mağdurun aleyhine olarak bu fiil nedeniyle gözaltına alma ve tutuklama dışında başka bir koruma tedbiri uygulanmışsa, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olan mağdurun bu fiil nedeniyle gözaltına alınması veya tutuklanması hâlinde; iftira eden, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna ilişkin hükümlere göre dolaylı fail olarak sorumlu tutulur.

(5) Mağdurun ağırlaştırılmış müebbet hapis veya müebbet hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezasına; süreli hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, mahkûm olunan cezanın üçte ikisi kadar hapis cezasına hükmolunur.

(6) Mağdurun mahkûm olduğu hapis cezasının infazına başlanmış ise, beşinci fıkraya göre verilecek ceza yarısı kadar artırılır.

(7) İftira sonucunda mağdur hakkında hapis cezası dışında adlî veya idarî bir yaptırım uygulanmışsa; iftira eden kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(8) İftira suçundan dolayı dava zamanaşımı, mağdurun fiili işlemediğinin sabit olduğu tarihten başlar.

(9) Basın ve yayın yoluyla işlenen iftira suçundan dolayı verilen mahkûmiyet kararı, aynı veya eşdeğerde basın ve yayın organıyla ilân olunur. İlân masrafı, hükümlüden tahsil edilir.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    213
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu maddeleri okudum ama ne yapmam lazım halen anlamış değilim. Daha öz ve anlaşılabilir biçimde bilgi yokmu acaba?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mahkemeye eşinizin şahit olarak belirttiği kişilerin hiç birini tanımadığınızı,onların da sizi tanımadığını,dolayısıyla verecekleri bilgilerin gerçek dışı olduğunu bildirebilirsiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu maddeleri okudum ama ne yapmam lazım halen anlamış değilim. Daha öz ve anlaşılabilir biçimde bilgi yokmu acaba?
    Davanız görülürken avukatınızın veya sn hakimin şahitlere soracağı birkaç soru ile (sizi tanıyıp tanımadıkları, nerede tanıştıklarını, ne gördükleri, nerede, hangi gün, saat kaçta hatta üzerinizde ne renk kıyafet vardı vs...) gerçekler ortaya çıkabilir. Yalancı şahitlik yapan şahıslar bu ve buna benzer sorulara cevap verdikleri anlardaki tepkileri ( heyecan, şaşkınlık, düşünme süresi, tavırlar, gözleri kaçırmalar vs...) yalan ifade verdiklerini gösterecektir. Hiç endişelenmeyin. Avukatınızla karşı tarafın şahitlerine soracağnız soruları hazırlayın. Değerli hakimlerimiz bazen şahitlere öyle sorular soruyormuş ki şahitler diyecek birşey bulamayıp tepkisiz kalıyormuş adalete güvenin

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ayısıgım08 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Davanız görülürken avukatınızın veya sn hakimin şahitlere soracağı birkaç soru ile (sizi tanıyıp tanımadıkları, nerede tanıştıklarını, ne gördükleri, nerede, hangi gün, saat kaçta hatta üzerinizde ne renk kıyafet vardı vs...) gerçekler ortaya çıkabilir. Yalancı şahitlik yapan şahıslar bu ve buna benzer sorulara cevap verdikleri anlardaki tepkileri ( heyecan, şaşkınlık, düşünme süresi, tavırlar, gözleri kaçırmalar vs...) yalan ifade verdiklerini gösterecektir. Hiç endişelenmeyin. Avukatınızla karşı tarafın şahitlerine soracağnız soruları hazırlayın. Değerli hakimlerimiz bazen şahitlere öyle sorular soruyormuş ki şahitler diyecek birşey bulamayıp tepkisiz kalıyormuş adalete güvenin
    Evet bu konuda size katılıyorum. Düşününki yıl içerisinde binlerce kişi geçiyor o kürsünün önünden, İnsan sarrafı olmuş durumdalar artık. Bende benzer durumu yaşadım. Avukatımla hazırladığımız bir kaç soru karşı tarafın yalancı tanıklarını zor duruma düşürdük. Bu soruları ve sorulara verilen yanıtları da tutanaklara geçirttik. Tanık ve delil değerlendirme aşamasında bu sorular ve verilen yanıtlar çok işimize yarayacaktır diye düşünüyoruz..
    Rahat olun sayın üyenin dediği gibi tanıkların isimlerini öğrenip uygun soruları avukatınızla birlikte hazırlayın.. Geçmiş olsun..
    ..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    213
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anladığım kadarı ile soru hazırlamam en mantıklısı, duruşma anında müdahalemi etmem lazım yani duruşma esnasında bu şahitlere soru sormak mı lazım, yoksa YALANCI şahit olduklarını bir dilekçe ile yada şikayet dilekçesi ile savcılığamı şikayet etmek en doğrusu olur, duruşma bittikden sonra yada duruşma esnasında.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anladığım kadarı ile soru hazırlamam en mantıklısı, duruşma anında müdahalemi etmem lazım yani duruşma esnasında bu şahitlere soru sormak mı lazım, yoksa YALANCI şahit olduklarını bir dilekçe ile yada şikayet dilekçesi ile savcılığamı şikayet etmek en doğrusu olur, duruşma bittikden sonra yada duruşma esnasında.
    İlk yazınızda şahitleri tanımadığınızı yazmışsınız. Dava sırasında size söz hakkı verildiğinde şahitleri tanımadığınızı ifade edebilirsiniz. Davanızda hakim size söz hakkı verdiğinde avukatınızın hazırladığınız soruları şahitlere yönelttiği taktirde verilecek yanıtlardaki duygusal - davranışsal tepkilerden yalan beyanları anlaşılacaktır. Şahitlerin yalan beyanları ortaya çıktığı taktirde de
    TCK madde 227
    madde 275 ' te ifade edilen hükümlerden yalancı şahitlerin ceza almalarını sağlayıp ,suç duyurusunda bulunabilirsiniz Böylece bir daha yalancı şahitlikten veya başka bir konu hakkında hukuku yanıltma düşüncelerine sahip olmazlar

Nerede
    istanbul
    İletiler
    213
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yalancı şahitlik

Kesinlikle tanımıyorum, şahitleri, nasıl bir soru sormam lazım onu düşünüyorum, tabiki sorucağım şey ben sizi tanımıyorum sizde beni demem yeterli değil sanırım, NASIL BİR SORU SORMAM LAZIM ki yalancı şahit olduğunu ispat edeyim, bir akıl verseniz. Örnek verecek biri varsa çok sevinirim...
    Konu sevcanakay tarafından (25-12-2008 Saat 14:51:31 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı dardayım rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet bu konuda size katılıyorum. Düşününki yıl içerisinde binlerce kişi geçiyor o kürsünün önünden, İnsan sarrafı olmuş durumdalar artık. Bende benzer durumu yaşadım. Avukatımla hazırladığımız bir kaç soru karşı tarafın yalancı tanıklarını zor duruma düşürdük. Bu soruları ve sorulara verilen yanıtları da tutanaklara geçirttik. Tanık ve delil değerlendirme aşamasında bu sorular ve verilen yanıtlar çok işimize yarayacaktır diye düşünüyoruz..
    Rahat olun sayın üyenin dediği gibi tanıkların isimlerini öğrenip uygun soruları avukatınızla birlikte hazırlayın.. Geçmiş olsun..
    ..
    Sn dardayım
    Siz boşanma davanızda avukatınız ile birlikte eşinizin yalancı tanıklarına (çok özel olmayacaksa) hangi soruları yöneltmiştiniz?

Sn sevcanakay'a yardımcı olabilmemiz için bir ön bilgi olması amacıyla sizden bu konuda bilginizi ve deneyiminizi rica ediyorum

Sn dardayım bu arada şahitlerle ve delillerle ispatlayıp eşinizde boşanabildiniz mi boşanma süreciniz nasıl ilerliyor

Şimdiden teşekkürlerimi sunarım

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yalancı şahitlik suç duyurusu

yalancı tanık nasıl anlaşılır

yalanci sahit nasil anlasilir

yalancı şahit suc duyurusu

http:www.hukuki.netshowthread.php49816-Yalanci-sahitlikyalancı şahitlik şikayet dilekçesi örneğiYalancı şahit nasıl anlaşılıryalancı şahitlikyalancı şahit hakkında suç duyurusuyalancı şahitlik mahkemede anlaşılır mıYalan şahitlik ve suç duyurusuyalanci tanigi ifadesinden anlaya bilinir miyalanci sahitlik nasil anlasiliryalanci sahit mahkemede nasil ortaya cikaryalan tanık nasıl anlaşılırhakim yalanci sahit nasil anlaryuruyen cezada yalan tanik sikayet dilekce ornegiyalanci sahitlik suc duyurusu nasil yapilıryalamci sahitlik suc duyurusubosanmada yalan tanik nasil anlasilirYALANCI ŞAHİTLİK ŞİKAYET DİLEKÇESİmahkemede yalancı şahitliğe suç duyurusuBosanma davasinda yalanci sahit nasil anlasiliryalancı şahitlik dava dilekçesiyalancı şahitlik için açılan dava ve dilekçe örneği
Forum