+ Konuyu Yanıtla
3 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 52 ileti bulundu.

Konu: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Alıntı fatih cem karabıyık rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    avukatlar 1 saat danışma için para da alıyorsa denecek tek şey kalıyor...yok artık lebron james
    Neyapacaklardı o birsahat her gelenenin derdini dinleyip üstüne birde yemek mi ısmarlıyacaklardı..

Hukuki NET Güncel Haber

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi konulu yargıtay kararı ara
    Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fatih cem karabıyık rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    24 saat üzerinden mesai ye tabiyiz.bu da şu demek oluyor.birlik komutanı dese ki eğer kardeşim herkes haftasonu da dahil gece 12 ye kadar çalışacak..gıkını çıkaramazsın.ve ben denizciydim.deniz hepsinden zor ..çünkü 4 günde bir nöbetçi vardiya olayı var.yani nöbetiniz olmasa bile 4 günde 1 geminizde kalmak zorundasınız.ve hiçbir şekilde maaş dışında ücret almıyosunuz.yurtiçi seyirlerinde bile.
    Bugünkü moda deyimle; "zaten bunun için maaş alıyorsunuz", hatta "maaşınızı ben veriyorum, vergi ödüyorum..." dense?
    Kanımca herkes mesleğinin hakkı olanı almalı, buna avukatlar da dahil !
    Herkes bilgisini satıyor, siz ister memur olur aylık alırsınız, ister doktor veya avukat olup peyderpey alırsınız. Emek de bilgi de kutsaldır. Bir avukata danışmanın ücretsiz olduğunu bir an için farzettiğimizde, peki sizce avukatlar hayatlarını ne ile idame ettirecekler? Serbest avukatların maaş da almadıklarına dikkatinizi çekerim.
    Konu litigation tarafından (10-10-2009 Saat 01:36:20 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

tamam ya.kızmayın kötü bişey demedim ki.alıyorsanız da helali hoş olsun)

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    195
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ccakar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benim anlamadığım birşey yok. danışma ücretini savunanlar kolay yoldan para kazanma sevdalısı olanlar. bu durumun eleştirilmesi de hoşlarına gitmiyor tabi. okul dönemindeki zorlukları her meslek grubundakiler yaşıyor. sadece avukatlığa özel bir durum olduğunu sanmayın.

bir de "Elinizi cüzdanınız üzerinden çekip vicdanınız üzerine bırakınız." demişsiniz. asıl buna benzer bir söz ben size söyleyecektim ama bu da gayet uygun bir söz olmuş sizin için. aslında sizin bana "elinizi vicdanınız üzerinden çekip cüzdanınız üzerine bırakınız" demeniz gerekirdi. sanırım yanlış yazdınız. çünkü durum aynen benim yazdığım gibi.

benim de geçenlerde hukuki bir problemim oldu ve bir avukatla görüşmem gerekti. gittiğim avukatların çoğu ücret talep etti. tabi bu duruma karşı olduğum için kabul etmedim. sonunda ücret talep etmeyen birkaç avukat buldum ve birisiyle görüştüm. bu anlayışı karşısında vekilim olarak o avukatla anlaştık ve gerekli maddi karşılığını da alınteriyle hakederek aldı. sonuç olarak içinizde haktan hukuktan anlayan, elini vicdanına koyan arkadaşlar da var. emin olun diğerlerinden çok kazanıyorlar. sizin anlayacağınız dilde söylemeye çalıştım.
    peki anlaştığınızı söylüyorsunuz davayı vermişsiniz yani peki gerekli bilgileri kendisinden alıp o avukat ile anlaşma yapmasaydınız o avukat kendini ne yerine koyardı acaba

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eş,dost dışında gelen kişiye soracaksın.İşini mı vereceksin yoksa danışacakmısın, eğer danışacaksan danışma ücreti şu kadar.Kalkar giderse de gitsin.

Geçen bi tanıdığı gördüm.Bir cep telefonu oparatörü bayisi,faturalı hattına artık vergi gelmeyeceğini belirterek onu kandırmış.Tabi vergi de yansımış yine faturaya.Borcunu ödememiş ve icra takibi yapmışlar bu adama.Bayideki kız hakkında kendisini kandırıdığı,dolandırdığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş.Borcumu ödemiycem alamazlar diyor.Danıştığın avukata ücret verdin mi dedim.Gülerek vermem dedi.Yani avukatlara bedava iş yaptırınca kendileriyle gurur duyuyorlar.İçlerinden afadersiniz ama salak yerine koydum bu avukatı diyorlar.Adam suç duyurusunda bulunduğu için operatörün alacağından vazgeçeceğini sanıyor.Avukata vermediği 50-100 lira için belki de 1000 tl zarara girecek.O dalga geçtiğin avukata işte o zaman koşarak gideceksin ama iş işten geçmiş olacak.
    Konu unbelievable tarafından (14-03-2010 Saat 13:19:54 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı unbelievable rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İçlerinden afadersiniz ama salak yerine koydum bu avukatı diyorlar.
    Eşi dostu arkadaşı değilse ücret de vermemişse danıştığını sandığı avukatın verdiği bilgiye çok güvenmemelerini öneririm.
    Her gün bir kaç kişi profilimde (Forum dışında soru sormayınız, site dışında irtibat kurmayınız)yazmasına rağmen ya internet üzerinden ya telefonumu bulmak suretiyle arar bulur beni ,ve "sizi hukuki.netten buldum müsaitseniz bir şey sorabilirmiyim?" derler. Müzacım gereği tersleyemiyorum ama hiç bir işine yaramayacak hatta zararına olacak bilgiyi alır ve dediğiniz şekilde kaybolur giderler.
    Burdan sesleniyorum; forum dışında verdiğim bilgilere itibar etmeyiniz ve salak yerine koymayacağınız bir avukat ile yüz yüze görüşünüz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba
    Şöyle genel bir sorun var danışma ve danışmanın ücretli olması konusunda: 1saatte gerçekten de aradığınızı bulup bulamayacağınızı bilemiyorsunuz!
    Yani, seçmiş olduğunuz avukatı genelde güvenilir olduğu için referansla seçiyorsunuz ve o spesifik Avukat belki sizin davanız konusundan birhaber!
    Mesela, izale-i şuyu davası için davamıza girip-dilekçe vermesi için acilen güvenilir olan ve şehirlerarası gidebilecek bir Avukata ihtiyacım vardı.
    Bunun için 1000tl istedi.
    Öncesinde bir öngörüşme yaptım, görüşme için de ayrıca ücret alacağını söyledi.
    Yaptığımız görüşmede izale-i şuyu konusunda bir tecrübesi olmadığını ve ayrıca ticaret-emlak vs.. konusunda bir bilgisi olmadığını gördüm.
    Sonuçta benim davaya verdiğim yönde gitmesi konusunda fikirbirliği ederek karar kıldık.
    Davada dilekçesi de benim verdiğim doğrultularda yazıldı.
    İzale-i şuyu ve emlak konusunda bilgilerimi aktarmış ve onu iki konuda da aydınlatmış olan ben oldum.
    Şimdi
    Ben o Avukata gerçekten danışmış oldum mu?
    veya
    O Avukatım sadece Av.ruhsatı olduğu için davama'ya girip, dilekçe sunacağı için gerçekten 1000tl'yi hak etmiş olur mu?
    Bence olmaz!
    Saygılar,
    Konu tbalan tarafından (15-03-2010 Saat 19:18:19 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Yine tarife ile ilgili ama konuşmanızın doğrultusunda olmayan bir sorum olacaktı.

Mümkünse cevap alabilir miyim?
    Biten bir davanın sonucunda davacı tarafa yapılacak ödemeye ayrıca bir de, 2005'den beri işleyen faiz eklemesi gerekiyor (davalı taraf KamuKurumu)
    Davacının alacağının hesabında sorunum yok!
    Avukatlık ücreti olarak
    1- İlam Avukatlık ücreti-takip talebinde belirtilmiş Av.Asgari ücrete göre hesaplanmış bir meblağ var. 2007yılı.
    2- İcra Avukatlık ücreti - İcra müdürlüğünün pusulasında belirtilmiş Av.As.Ücrete göre hesaplanmış bir meblağ var. 2009yılı.

Sorun şurada başlıyor;
    a-)Avukatımız,
    *her iki maddeyi de tahsil etmiş
    *1+2 maddelerin toplam meblağı üzerinden %09faiz işletmiş.Alacağına eklemiş.almış.
    b-)Konuşulmamış ve anlaşılmamış bir KDV'yi de ayrıca bizden tahsil etmiş.(yine 1+2 Toplamı üzerinden)

Avukatımızın A ve B maddelerinde bulunan meblağların tamamını bizden kesmekte haklı olduğunu düşünmüyorum!
    Ya İcranın 2009da belirlediği Av.Ücretini
    ya da 2007deki Ücreti alması gerekiyordu.

Kanundan okudugum kadarıyla ben böyle bir sonuc çıkartıyorum.
    Mahkemenin takdir edeceği meblağ dışında veya KDVyi bizden almaları konusunda bir Anlaşmamız da yok!

Sizce haklı mıdır? Yasal dayanakları nedir?
    Yasal dayanaklarını maddelemesini istediğim zaman asla birsey söylemiyor!

Ben KDV konusunda yine bu sitede yayınlanmış bir Yargıtay kararını buldum, okudum. B maddesinde-KDVyi bizden kesmekte haklı olmadığını çıkartabiliyorum.
    Bu yargıtay kararı benim durumumumda da kullanılabilir bir emsal olabilir mi?

Saygılar,
    Konu tbalan tarafından (16-03-2010 Saat 12:09:24 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eşi dostu arkadaşı değilse ücret de vermemişse danıştığını sandığı avukatın verdiği bilgiye çok güvenmemelerini öneririm.
    Her gün bir kaç kişi profilimde (Forum dışında soru sormayınız, site dışında irtibat kurmayınız)yazmasına rağmen ya internet üzerinden ya telefonumu bulmak suretiyle arar bulur beni ,ve "sizi hukuki.netten buldum müsaitseniz bir şey sorabilirmiyim?" derler. Müzacım gereği tersleyemiyorum ama hiç bir işine yaramayacak hatta zararına olacak bilgiyi alır ve dediğiniz şekilde kaybolur giderler.
    Burdan sesleniyorum; forum dışında verdiğim bilgilere itibar etmeyiniz ve salak yerine koymayacağınız bir avukat ile yüz yüze görüşünüz.
    Evet sayın Oğuz aslında bu belirttiğiniz hususu da yazacaktım ama unutmuşum.

Suç duyurusunda bulundu ya 10 gün geçmiş merak etmiş bizimkisi bir avukatın yanına gitmiş.(Beni görmeden hemen önce bir avukatın bürosundan çıkmıştı sanırım)Şikayetimin akıbeti ne olacak demiş avukata, o da senin takip etmen lazım diye yanıt vermiş.Ben de şikayetini savcılık kaleminde tutanak altına alırlerken adresini vermedin mi dedim.Verdim dedi.E o zaman takipsizlik kararı verilirse sana bunun tebliğ edilmesi lazım çünkü itiraz hakkın var dedim ağır ceza mahkemesi başkanına.

Sonra düşündüm ki avukat bu adamı başından savdı,bi de gitsin adliyede oyalansın,kafası meşgul olsun istedi.Bilerek yanlış bilgi verdi

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tbalan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba
    Şöyle genel bir sorun var danışma ve danışmanın ücretli olması konusunda: 1saatte gerçekten de aradığınızı bulup bulamayacağınızı bilemiyorsunuz!
    Yani, seçmiş olduğunuz avukatı genelde güvenilir olduğu için referansla seçiyorsunuz ve o spesifik Avukat belki sizin davanız konusundan birhaber!
    Mesela, izale-i şuyu davası için davamıza girip-dilekçe vermesi için acilen güvenilir olan ve şehirlerarası gidebilecek bir Avukata ihtiyacım vardı.
    Bunun için 1000tl istedi.
    Öncesinde bir öngörüşme yaptım, görüşme için de ayrıca ücret alacağını söyledi.
    Yaptığımız görüşmede izale-i şuyu konusunda bir tecrübesi olmadığını ve ayrıca ticaret-emlak vs.. konusunda bir bilgisi olmadığını gördüm.
    Sonuçta benim davaya verdiğim yönde gitmesi konusunda fikirbirliği ederek karar kıldık.
    Davada dilekçesi de benim verdiğim doğrultularda yazıldı.
    İzale-i şuyu ve emlak konusunda bilgilerimi aktarmış ve onu iki konuda da aydınlatmış olan ben oldum.
    Şimdi
    Ben o Avukata gerçekten danışmış oldum mu?
    veya
    O Avukatım sadece Av.ruhsatı olduğu için davama'ya girip, dilekçe sunacağı için gerçekten 1000tl'yi hak etmiş olur mu?
    Bence olmaz!
    Saygılar,
    Haklısınız,ilk önce konu nedir diye sormak lazım,o hukuki mesele hakkında hiçbir bilgin yoksa hiç dinlememek gerekir.Varsa danışma ücreti şu kadar diye en baştan söylenmeli.Davayı alacağını belirtmesine rağmen bir de danışma ücreti istemesini yanlış buldum.Ben istemem fakat şu da olabilir,davayı vericem deyip bir daha gelmeyenler de oluyor.Ben de alıp dava verilince vekalet ücretinden düşerim.En mantıklısı bu bence.(Ben hakimlik savcılık mülakatlarına giriyorum,hiç avukatlık yapmadım,hakimlik olmazsa iyi,güvenilir ve meslek ahlakına uygun hareket eden bir avukat olacağım)

+ Konuyu Yanıtla
3 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

AAÜT 34

http:www.hukuki.netshowthread.php49525-Avukatlik-Asgari-ucret-Tarifesi

Forum