2 Ay önce bir şansa benim adıma kredi çektik. Krediyi çeken ben olmama karşın tüm krediyi kullanan benim ilk kefilim olan kişidir. Krediyi ben çektim bunun dışında iki kefil daha var yani krediyi çeken ve bir kişi daha bana kefil durumda. Krediyi veren şube müdürününde konu hakkında malumatı var.

Şimdi kredi benim adıma kullanıldı fakat benim değil. Üstüme herhangi bir taşınmaz vs yok sadece ssk da görünen çalıştığım o kadar onun dışında benim üstüme ev, araba, banka hesabı vs. hiçbirşey yok. İlk sormak istediğim ben 18'ini geçmiş bir insanım ama ailemle yaşıyorum. Bu nedenle ailemin evine haciz gelebilir mi?

Bir diğer sormak istediğim ise şube müdürününde bilgisi olduğuna göre yasal işlemlerin kefiller üstünden yürütülmesi sağlanılabilir mi. Banka bu gibi icra işlemleri esnasında kefiller yada asıl kredi sahibi'ne icra çıkarma kararını neye göre alır.

Bundan birkaç ay önce bir bankadan kredi çektim. Fakat bu krediyi alan ben olsamda kullanan kişi ben değildim yani o paranın tek kuruşuna dokunmadım. Benim kefilim olan kişi asıl parayı kullanan kişi birde onun kefili var. Yani asıl borçlu benim ve benim ardıma 2 kefil var.

Şimdi sormak istediğim şey şu. Bu kişi ödeme yapmıyor ve adresime icra tebligatı geldi. Fakat şuana kadar ödenmiş tüm taksitler daha önceki yapılandırma tüm görüşmelerde banka ile bu kişi muhattap oldu ve banka görevllileri bu konunun böyle olduğunu biliyor. Yani ben tamamaen kurban durumdayım.

Şimdi sormak istediğim şey şu.
1. Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde icra gelir mi?
2. Eve girmek için çilingir marifeti kullanır mı?
3. Oturduğumuz ev kira ve kira sözleşmesi ablamın adına evdede bana ait herhangi bir fatura yok. Bu durumda icra ablamın evindeyim diye onun eşyalarını icra edebilir mi?
4. Olurda ben icra görürsem bana asıl borçlu olan kişiden almak için bir hak doğar mı?
5 ve en önemlisi icra benim üstümden yürümek zorundamı kefillerle bu işi halledemez mi?
ve birde iyi niyetli olarak maaşımın 1/4'ünü haciz etmelerini isteyebilirmiyim yani eve icra gelmeden maaşım ile ilgili işlem yapın deme şansım var mı

Teşekkür ederim.