+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Nöbetçi Savcının İşi Nedir?

Nöbetçi Savcının İşi Nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Nöbetçi Savcının İşi Nedir?

Merhabalar,
    hayatımda ilk kez yolum Adliye Sarayı'na düşmek zorunda kaldı bugün. Ve ilk kez adalate olan güvenimin sarsıldığı günde bugün.

Suç duyurusunda bulunmak için uygun bir dilekçeyi süslü sözlerle süsleyip durumu anlattım dilekçemde. Saat 16:53 te Sivas Adliyesi ne ulaştım ve memurların bulunduğu odaya girip durumumu anlattım. Memurlar mesainin bittiğini ve basvurumu nöbetçi savcının alacağını söyledirler. Tam o sırada odaya birisi girdi ve ne olduğunu sordu. Durumu izah ederken

" Bu saate mi kalınır " dedi.

Kendisine olayın daha 30 dakika önce geldiğini söyledim.

"Pazartesi gelin" dedi.

Ve bende her üniversite öğrencisinin diline dolanan bir sözcükle cümleye başladım

"HOCAM inanınki olayın aciliyeti var" deyince karşımdaki kişi kendisinin Cumhuriyet Savcısı olduğunu HOCA nın camide olduğunu bağırarak bana söyledi.
    kendisinin makamında olmadığını üzerinde bir yaka kartında bunun yazmadığını ve yine kendisinin kendisini tanıtmadığını ki bunların hepsini yapsa bile ben sade bir vatandaş olarak yaşça benden büyük olan o kişiye abi, amca , hocam diye hitap edebileceğimi izah etmeye kalmadan işleme almayın karakola sevk edin dedi ve bağırmaya devam etti.

"Savcı bey özür dilerim " desemde "Savcı bey değil Sayın Savcım" diyeceksin dedi.
    Adliye sarayında kapıdaki polis dahil memurlara bile "bu savcıyı nasıl ve kime şikayet edebilirim bu binanın bir idari amiri yokmudur" diye sorsam da bir cevap alamadım ve polis "sakin olun arkadaşlar gidin evinize sakinleşin pazartesi gelin" dedi ve bizi kibarca bina dışına çıkardı.

Şimdi ;

1. Savcı, Hakim hatta Orgeneral ve Cumhurbaşkanına Hocam Amca Dayı Abi demek yasadışımıdır.
    2. Nöbetçi Savcı sadece sevk mi eder. benim derdimi dinlemek zorunda değil mi ?
    3. Daha 3 gün önce vergi ödedim ve o kişi o vergi ile maaşını aldı zor durumda kalmış kişileri dinlemesi , aciliyeti olan bir olayı kesinlikle değerlerndirmesi gereken bir kişi koskoca anayasanın hangi maddesine dayanarak beni kovar?

4. Cumhuriyet i kuran Ulu Öderimizin yeni video görüntüleri yayınlandı halkla o kadar samimi bir çobanla bile iletişlm kuruyor, kimseyi küçümsemiyor kimseye bana "ulu önder " diyeceksiniz demiyor da Cumhuriyet Savcısı kim oluyorda ona Hocam dedim diye beni azarlıyor.

Sonuç ;

Adalete güvenmiyorum. Bundan sonra umarım adliye sarayındaki ilk ve son işim bu olur.
    Bir savcıyı şikayet edebilecek bir kurum bulamadığımdan etsemde bir tek şahidim çıkmayacağını bilmemden dolayı çaresizlikle bir forum sitesine yazıyorum. Ben bu kadar aciz bir ülkede yaşıyorum.
    Üniversite rektörüne bile HOCAM şeklinde hitap ediyorum ama savcı dan azar işitiyorum.
    Kendi hukuk sisteminin uygulanışında hukuk dışı davranışların olduğu bir kuruma güvenmemi ve o kurumun doğru düzgün işleyeceğine bu saatten sonra beni kim inandıracak bilmiyorum.

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Nöbetçi Savcının İşi Nedir? konulu yargıtay kararı ara
    Nöbetçi Savcının İşi Nedir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Nöbetçi Savcının İşi Nedir?

Cumhuriyet Savcısı kim oluyor derseniz;

Alıntı Av.Feyz Pazarbaşı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Lozan'da doktora yaptıktan sonra Atatürk tarafından "Hukuk Reformu yapmakla" görevlendirilen Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, savcılar için "Cumhuriyet Savcısı" unvanının isim babasıdır.

Ata'nın huzurunda "Hukuk Reformu" için beyin fırtınası yapılırken, Bozkurt'un beyninde şimşekler çakar: "Neden sadece savcılara Cumhuriyet Savcısı denilir?
    Cumhuriyet Başbakanı, Cumhuriyet Bakanı, Cumhuriyet Müsteşarı, Cumhuriyet Valisi, Cumhuriyet Büyükelçisi olmuyor da, neden Cumhuriyet Savcısı?
    Savcılara neden bu imtiyaz (ayrıcalık)?

Atatürk, Bozkurt'a, "Ne diyorsun?" diye sorar.
    Bozkurt'un cevabı çok net olur: "Çünkü öyle zaman olur ki, cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. İşte o Cumhuriyet Savcısı'dır."

Atatürk, gülümseyerek hoşnut kaldığını belli eder.

"Devam et Bozkurt" der.
    Cumhuriyet Savcısı'nın bu cumhuriyeti korumak ve kollamak yorumu hukuk reformuna ve Atatürk'ün yorumuna kadar uzanır.
    Üniversite rektörüne hocam diye hitap edersiniz,orası üniversite,ve malesef hocam kelimesi dilimize en çok orada yerleşiyor, ama Cumhuriyet Savcısına hocam diye hitap edil(e)mez.

Yazıklarımı olayın doğrusu yanlışı için söylemiyorum, ama üslübunuz oldukça yalnış.
    Konu nikon tarafından (22-11-2008 Saat 11:25:45 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nikon rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cumhuriyet Savcısı kim oluyor derseniz;

Üniversite rektörüne hocam diye hitap edersiniz,orası üniversite,ve malesef hocam kelimesi dilimize en çok orada yerleşiyor, ama Cumhuriyet Savcısına hocam diye hitap edil(e)mez.

Yazıklarımı olayın doğrusu yanlışı için söylemiyorum, ama üslübunuz oldukça yalnış.
    Merhabalar
    O zaman adalet bakanlığı illerde savcıları tanıtan broşürler bastırsın ve bu kişileri gördüğünüz yerde "sayın savcım" diye hitap ediniz desin. Ben o kişinin görevini bilmek zorunda değilim ki anlında yazmıyor, makamında değil adliye sarayında herkese sayın diyelim o zaman. Allah aşkına makam rütbe derdine düşmeyelim. O kişi bana hizmet etmek için orada bana hakaret etmek için değil. Suçluya bile rendice edici davranmak yasal değil ; ki ben suçlu olarak değil suç duyurusunda bulunmak için oradaydım.

Ben hala idda ediyorum bir savcıya, başbakana, cumhurbaşkanına abi amca beyfendi hocam demek gayet normal bir durum bu üslupta anormallik aramak bu halkın birbirine saygı göstermek için kullandığı hitap şekillerini bilmemek demek.

saygılar

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Beyfendi, Hanfendi bunlar olması gereken ve kullanılması gereken hitap biçimleridir,

Lakin amca, abi,hocam bunları kullanamazsınız, çok yalın düşünüyorsunuz,akrabalık ilişikiniz bulunmayan birine amca,abi denmeyeceği gibi,savcıya polise hakime, hocam da denmez,

Kanımca malesef ülkemizde en çok yapılan hatalardan birisi,misal her gün karşılaştığım bir şey olan;dolmuş a biniyorum,şöföre kaptan diye sıfat takıyor yolcular,
    İyiniyet yada kötüniyet o kısmı ayrı ama herkese hissetdiğimiz şekilde sıfat takıp hitap etmek doğru bir yaklaşım olmaz.
    Şahsen ben artık çevremde yada dışarıda, beyfendi hanfendi kelimesini artık duyamıyorum bile

Türkçemizde bunun gibi güzel sözcükler var, bunları kullanmaya biraz gayret etmek her zaman doğru bir yaklaşım olur.

Saygılar
    Konu nikon tarafından (22-11-2008 Saat 15:07:10 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Nikon hitap tarzı konusundaki açıklamasında son derece haklı. Ve yine kendisin de belirttiği gibi sadece savcılar için geçerli değil, minibüs şoförleri için de geçerli.

Ancak "C. savcısı kim dersen" başlıklı alıntısını anlamakta zorlandım. C. Savcısının kim olduğu konusunda şüphe yok. Ancak C. Savcısı x bey ya da sayın savcı hakkında şüphe var. Yani kavram olmaktan çıkıp ete kemiğe büründüğü zaman sorun var ki konuyu açanın şikayeti de bu yönde. Yani savcıların yetkisinin sınırlarından ve nereye kadar uzandığından şikayet etmiyor. Benim kanaatim bahsedilen anekdotta bahsedilen o geniş ve ağır sorumluluk çerçevesini kişisel bilgi, beceri, yetenek ve deneyimleriyle doldurmakta zorlanan savcıların az sayıda olmadığı yönünde. Müfettişlerde de sık görülen bu meslek hastalığına tutulmaları aynı şekilde seyrek görülen bir durum değil. Aksi halde bir savcının uğradığı bir haksızlık nedeniyle kendisine başvurmaya çalışan bir vatandaşı -her ne sebeple olursa olsun- azarlaması ve daha da vahimi şikayetinin bu davranışı nedeniyle işleme alınamamış olmasının sırf gücü yettiği için bir adamın karısına fiziksel veya psikolojik şiddet uygulamasından ne farkı var ?

Hukukçu olmayan ve bugüne kadar mahkeme veya savcılarla işi olmamış 45 yaşında biri olarak savcı ve hakimliğe atanmak için -diğer koşulların yanı sıra- en az 5 yıl avukatlık yapmış olma şartı getirilmesinin bu sorunları aşmaya yardımcı olacağını düşünüyorum.
    Konu Necropolis tarafından (23-11-2008 Saat 12:09:07 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Savcılar millete hizmet etmek zorundadır. Birisi hocam dedi diye savcı hoca olmaz. Ya bir yaşlı amca gelse, savcıya halk dilinde "oğlum" veya "yavrum" dese suçlu mu olacak. Kelimelere takılmayalım. Belliki o savcı birine kızmış o arkadaş da o ana denk gelmiş.
    Saygılar

İletiler
    501
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Resmi Kurum'a resmi bir başvuru için gidiyorsunuz. Memuruna, polisine "Memur Bey"; savcısına "Savcı Bey"; hakimine de "Hakim Bey"; yazı işleri müdürüne de "Müdür Bey" diyeceksiniz tabiki. Bakkaldan ekmek almıyorsunuz sonuçta. Sizi hitap konusunda haklı görmek mümkün değildir.

İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Haklı olup olmadığınız hakkında yorum yapmayacağım. Ama bu durumda şikayet edeceğiniz merci Adalet Bakanlığıdır.Adalet Bakanlığına şikayet edebilirsiniz.
    .

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Jilet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Resmi Kurum'a resmi bir başvuru için gidiyorsunuz. Memuruna, polisine "Memur Bey"; savcısına "Savcı Bey"; hakimine de "Hakim Bey"; yazı işleri müdürüne de "Müdür Bey" diyeceksiniz tabiki. Bakkaldan ekmek almıyorsunuz sonuçta. Sizi hitap konusunda haklı görmek mümkün değildir.
    Hitap konusunda fikrimi yukarıda yazmıştım. Tuhaf olan bu olayın içinden yorum yapmayı gerektiren tek kısım olarak hitap tarzını seçmiş olmanız. O zaman devam edelim. Sayın savcı veya savcı bey yerine "hocam" demek suç mudur ? Tartışılabilir derseniz ilgili savcı kızdığına göre kendince suç olarak görüyor. Suçlu bir vatandaşa yapılacak uygulama nedir ? Azarlamak mı ? Bence sorun burada.

Hastanelerde kaç kişinin doktorlara "doktor" şeklinde müstehzi hitapta bulunduğunu tahmin edemezsiniz. Eğer o doktorlar bu hastaları azarlayıp bu savcının yaptığı gibi kendilerine gelme sebebini bir yana bıraksalardı vahim sonuçlar ortaya çıkardı. Malum ya onlarda bakkaldan ekmek almıyor.

Önemli olan şu bence; savcı biraz bozulup, kızsa -ki bu bizim kültürümüzde vardır diyebiliriz- akabinde de vatandaşın şikayetiyle ilgilenseydi burada bir konu başlığında bunu tartışıyor olmazdık.

İletiler
    501
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mesai saati bitmemişse ve Cumhuriyet savcısı şikayeti almamışsa buna karşı denilecek birşey yoktur. Zaten bu yanlıştır. O sebeple buna değinme gereği duymadım. Hitap konusunda ise yanılıyorsunuz. Elbette resmi bir kurumdaysanız, resmi bir işlem yapıyorsanız resmi olarak hitapta bulunmalısınız. Olması gereken budur.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nöbetçi savcı

nobetci savci

nobetci savci var

nöbetçi savcı nedir

nöbetçi savcılık çalışma saatleri

türk hukukunda nöbetçi savcılık nedir

nobetci mahkeme saat kacta olur

savcılık nöbetiankara nobetci savciankara nöbetçi savcılık telefonnobetçi savcı nerelerde bulunurnobetci savcı ne iş yaparvatandasin sikayetini almayan polis memurlarini kime sikayet edebilirizçorum nöbetçi savcı tel noeskişehir n9betçi savciliknobetci savcilar ne zamana kadar aciknobetci savci tahkikat yapar mic. savciligi gece acikmidirnobetci hakim cumartesinobetci savci nerede bulunurpazar gunu nobetci savci ne zaman gelirnöbetçı savcılıknobetci cumhuriyet savciligiNobetci savci yokcumhuriyet savcilarin isi nedir
Forum