+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 29 ileti bulundu.

Konu: Kira gelirimden vergi kesilir mi?

Kira gelirimden vergi kesilir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    cengizim Misafir

Tanımlı Kira gelirimden vergi kesilir mi?

Benim 525 ytl karşılığında kiraya verdiğim bir dairem var. Ama bende devlet lojmanında oturuyorum ve 130 ytl kira ödüyorum. Acaba benim kira gelirimden vergi alınırmı. Bir duyuma göre 500 ytl sınırı belirlenirken ödediğiniz kiradan kira geliriniz düşüyormuş bu durumda benim kira gelirim 525-130= 395 ytl mi oluyor.

1-Eğer böyle bir durum varsa devlet lojmanına ödenen kiralar bu hesaba dahilmidir.
    2-Acaba yeni kira kanunun tümüne nasıl ulaşabilirim.
    3-Son olarak aylık 525 ytl kira geliri olanlar senelik ne kadar vergi ödeyecekler bu vergi aylıkmı yoksa senelik bir defada toplam olarak mı yatırılacak.

Hukuki NET Güncel Haber

Kira gelirimden vergi kesilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Kira gelirimden vergi kesilir mi? konulu hukuk haber
    Konu cengizim tarafından (01-11-2008 Saat 10:59:25 ) de değiştirilmiştir. Sebep: içerik

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap

cengizim Misafir

Tanımlı Re: Kira gelirimden vergi kesilirmi

Arkadaşlar internette yaptığım bir araştırmayla kanunun tam metnine gib sitesinden pdf olarak ulaştım linkini buraya ekliyorum.

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...i/kira2006.pdf

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cengizim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar internette yaptığım bir araştırmayla kanunun tam metnine gib sitesinden pdf olarak ulaştım linkini buraya ekliyorum.

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...i/kira2006.pdf

Bu belgede gerekli cevapları bulmuşsunuzdur, ama bir ekleme yapayım.
    Bu belge 2006 yılında elde edilen kiralar için mart 2007'de verilen beyanname için açıklamalar içeriyor.
    2008 yılında elde edilen kiralar için mart 2009'da verilecek beyannamede prensipler aynı olsa da, muaf olan kısım ve değişik dilimlere göre oranlar artacak.

Yani 2200 YTL'lik muafiyet 2009 yılındaki beyannamede 2400 TL'ye çıkabilir.
    Sonra ilk vergi diliminin üst sınırı artabilir vs.

Yani bu kitapçıktaki YTL olarak geçen değerler her sene yeniden belirlenir, güncel değerlere bakmak lazım. (Güncel değerler lehinize olacak, bu kitapçığa göre hesapladığınızdan daha az ödeyeceksiniz.)

Bu kitapçıkta 12-14. sayfalarda gerçek ve götürü gider yöntemlerinden birini seçebileceğiniz yazılı. Gerçek giderde oturduğunuz diğer masrafların yanında evin kirasını düşebiliyorsunuz. Götürü giderde masrafları tek tek belirtmek yerine kafadan 1/4 gider düşebiliyorsunuz. Birini seçtikten sonra birkaç yıl boyunca aynı yöntemi kullanmanız lazım.

Dolayısıyla sadece tek evi ve tek kiracısı olan için gerçek yöntem çoğu kez daha karlı. Ama birden fazla evi olan kişi oturduğu evin kirasını her birinden ayrı ayrı düşemeyeceğinden 1/4 götürü yöntemini seçmesi daha makul.

2008 yılında her ay 525 ytl kiranız olsa 6300 lira kira geliri, 2400 muaf, kaldı, 3900 lira. 3900 lirada götürü 975 lira düşersiniz. 2925 lira için gelir vergisi ödersiniz.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Re: Kira gelirimden vergi kesilirmi

Benim 525 ytl karşılığında kiraya verdiğim bir dairem var. Ama bende devlet lojmanında oturuyorum ve 130 ytl kira ödüyorum. Acaba benim kira gelirimden vergi alınırmı. Bir duyuma göre 500 ytl sınırı belirlenirken ödediğiniz kiradan kira geliriniz düşüyormuş bu durumda benim kira gelirim 525-130= 395 ytl mi oluyor.

1-Eğer böyle bir durum varsa devlet lojmanına ödenen kiralar bu hesaba dahilmidir.
    3-Son olarak aylık 525 ytl kira geliri olanlar senelik ne kadar vergi ödeyecekler bu vergi aylıkmı yoksa senelik bir defada toplam olarak mı yatırılacak.
    Arkadaşlar, gelirlerin vergilendirilmesi 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nda ele alınmıştır. Kira geliri ise mahiyeti itibarıyle gayrimenkul sermaye iradı olduğundan, 70-74 'ncü maddelerdeki açıklamaların yanısıra vergi oranlarının yer aldığı madde 103'e göre de vergiye tabi gelirin vergisi hesaplanmaktadır. Giderlerin açıklandığı madde 74'te lojman kirasının indirilebileceği açıkça belirtilmemişse de 2007 gelirlerinin vergilendirilmesi için 2008'de yayınlanan kitapçıkta (ki PDF ve HTML formatları mevcuttur, buraya HTML formatının adresini koyuyorum : http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...HBERI_2008.htm ) , ödenen lojman kiralarının da gerçek gider olarak sayıldığını görmekteyiz. Vergilemede esas takvim yılındaki toplam gelirlerdir. Arkadaşımızın kirasının Ocak - Aralık /2008 dönemi boyunca olduğunu ve ödediği kiradan başkaca bir gerçek gideri olmadığını kabul edersek vergisi şöyle hesaplanır:
    12 * 525 = 6.300.- Yıllık gelir
    2.400.- Yıllık istisna (Gelir V.K. md. 21) ve GVK tebliği :266.
    3.900.- Gider düşümüne esas bedel
    --------------
    Gider paylarının hesabı ve karşılaştırılması:
    965.- Gerçek gider payı (= (12*130) * (3900/6300))
    975.- (götürü gider payı = 3.900 * % 25)
    975.- daha büyük olduğundan genel olarak 975.- tercih edilir, ancak götürü usülden, 2 yıl uyguladıktan sonra dönüş yapılabilir.Eğer gelecek yıl yüksek kiralı bir yere çıkılacaksa gerçek usulü seçmek daha mantıklı, buradaki rakamlara göre. Biz götürü gideri seçmiş olalım.)

975.- Götürü gider (belge ibrazı gerektirmez)
    ---------
    2.925.- Vergi matrahı.
    % 15 Vergi oranı (md.103, 7.800.-YTL'ye kadar olanlar % 15)
    ---------
    438,75 Ödenecek vergidir.

Bu vergiyi de 25 Mart 2009 akşamına kadar, ikametgahınızın bağlı olduğu gelir vergisi dairesine , yoksa mal müdürlüğüne beyanda bulunarak Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödeyebilirsiniz. Beyanname için ayrıca damga vergisi alınmaktadır, 2008 'de bu rakam 22,70 YTL idi. 2009'da verilecek beyannameler için henüz açıklanmadı ise de 25.-YTL civarında olacağını tahmin ediyorum. Bu damga vergisi de ilk taksitle birlikte mart ayı sonuna kadar ödenecektir. Beyannamenizi, bulunduğunuz yer vergi dairesi otomasyona geçmişse, sadece GMSİ beyan eden mükellefler için verilmekte olan internet şifresini vergi dairenizden alarak, beyannamenizi internet ortamında da vergi dairerisine verebilirsiniz. Bunu için yine GİB sitesinden, bu formata uygun e-beyan programını "bdp" 'yi (= Beyanname Düzenleme Programı), bilgisayarınıza indirerek kurmuş olmanız gerekir. Ayrıca bilgisayarınızda JAVA ve PDF (adobe acrobat) yok ise bunları da, e-beyan programlarının yer aldığı www.gib.gov.tr adresten indirerek bilgisayarınıza kurmalısınız. Aksi takdirde "bdp" programı çalışmaz. Sonuçta, sizin kiranız banka hesabınıza hiç bir kesinti yapılmadan yatırılacaktır. Ancak işyeri kirası olsa idi, ondan zaten % 20 oranında kesinti yapılıyor olsa gerekti. Bu takdirde yıllık brüt kira geliriniz 19.800.- YTL'yi geçmediğinden 2008 yılı için beyanname vermenize gerek kalmayacaktı.
    (Brüt kira = 525 (net) / 0,80 = 656,25 aylık kira hesabı ile
    yıllık brüt kira = 12 * 656,25 = 7.875.- YTL'dir.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

(Az önceki yanıtıma ilave olarak)
    Bir de küçük bir ayrıntı : Kira geliri elde ettiğiniz daireye eşinizle birlikte sahipseniz, o zaman her ikiniz için ayrı ayrı beyanname verileceğinden 2.400.- YTL lik istisna da doğal olarak iki kere uygulanacaktır. Bu durumda lojman kiranızı biriniz gerçek gider olarak kullanırken, diğeriniz götürü gider usulünden yararlanabilirsiniz.

cengizim Misafir

1- bu durumda şimdi ben kira gelirim 500 ytl den düşük olduğu halde yinede vergi ödemek zorundayım. Yani kira geliri 500 ytlden düşük olanlar bankaya yatırmak zorunda değiller bilgisi vergi vermeyecekler anlamına gelmiyo.

2- ben bankaya ve devlete kira gelirimi bildirmesem devlet benim kira gelirim olduğunu tespit edebilirmi

3-eşimle evi ortak aldık ama tapu benim üstüme bu durumda tapunun ortakmı olması gerekiyordu yoksa böyle bir zorunluluk yokmu

4- mesela aylık kira geliri 400 ytl olan bir şahısta vergi ödemek zorundamı

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1- bu durumda şimdi ben kira gelirim 500 ytl den düşük olduğu halde yinede vergi ödemek zorundayım. Yani kira geliri 500 ytlden düşük olanlar bankaya yatırmak zorunda değiller bilgisi vergi vermeyecekler anlamına gelmiyo.

2- ben bankaya ve devlete kira gelirimi bildirmesem devlet benim kira gelirim olduğunu tespit edebilirmi

3-eşimle evi ortak aldık ama tapu benim üstüme bu durumda tapunun ortakmı olması gerekiyordu yoksa böyle bir zorunluluk yokmu

4- mesela aylık kira geliri 400 ytl olan bir şahısta vergi ödemek zorundamı
    1. eVET
    2. eVET
    3. Tapuda hisseniz neyse, kira gelirinden payınız da odur. Kiranın yarısını eşinize vermeniz yarı gelirin sizin, yarı gelirin onun olduğunu göstermez.
    4. aylık değil yıllık kiraya bakmak lazım. Yıllık kira geliriniz toplamınız 2400 YTL'den fazlaysa vergi çıkar. Mesela 15 Ekim 2008'de bir ev alıp 800 liraya kiraya verseniz, başka kirada gayrimenkulünüz yoksa 2008 yılında bu evden 2,5 ayda alacağınız kira 2000 lira olduğu için vergi ödemezsiniz. Ama senelerdir elinizde olan evi 210 liraya kiraya vermiş ve 12 ay boyunca kira almışsanız bu toplamda 2520 lira eder. 2400 lirası muaf, kalan 120 liradan götürü usulü 30 YTL daha düşersiniz. 90 YTL için beyanname verir ve vergi ödersiniz.

İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı surrealist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar, gelirlerin vergilendirilmesi 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nda ele alınmıştır. Kira geliri ise mahiyeti itibarıyle gayrimenkul sermaye iradı olduğundan, 70-74 'ncü maddelerdeki açıklamaların yanısıra vergi oranlarının yer aldığı madde 103'e göre de vergiye tabi gelirin vergisi hesaplanmaktadır. Giderlerin açıklandığı madde 74'te lojman kirasının indirilebileceği açıkça belirtilmemişse de 2007 gelirlerinin vergilendirilmesi için 2008'de yayınlanan kitapçıkta (ki PDF ve HTML formatları mevcuttur, buraya HTML formatının adresini koyuyorum : http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...HBERI_2008.htm ) , ödenen lojman kiralarının da gerçek gider olarak sayıldığını görmekteyiz. Vergilemede esas takvim yılındaki toplam gelirlerdir. Arkadaşımızın kirasının Ocak - Aralık /2008 dönemi boyunca olduğunu ve ödediği kiradan başkaca bir gerçek gideri olmadığını kabul edersek vergisi şöyle hesaplanır:
    12 * 525 = 6.300.- Yıllık gelir
    2.400.- Yıllık istisna (Gelir V.K. md. 21) ve GVK tebliği :266.
    --------------
    Gider paylarının hesabı ve karşılaştırılması:
    965.- Gerçek gider payı (= (12*130) * (3900/6300))
    975.- (götürü gider payı = 3.900 * % 25)
    975.- daha büyük olduğundan genel olarak 975.- tercih edilir, ancak götürü usülden, 2 yıl uyguladıktan sonra dönüş yapılabilir.Eğer gelecek yıl yüksek kiralı bir yere çıkılacaksa gerçek usulü seçmek daha mantıklı, buradaki rakamlara göre. Biz götürü gideri seçmiş olalım.)

975.- Götürü gider (belge ibrazı gerektirmez)
    ---------
    2.925.- Vergi matrahı.
    % 15 Vergi oranı (md.103, 7.800.-YTL'ye kadar olanlar % 15)
    ---------
    438,75 Ödenecek vergidir.

Bu vergiyi de 25 Mart 2009 akşamına kadar, ikametgahınızın bağlı olduğu gelir vergisi dairesine , yoksa mal müdürlüğüne beyanda bulunarak Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödeyebilirsiniz. Beyanname için ayrıca damga vergisi alınmaktadır, 2008 'de bu rakam 22,70 YTL idi. 2009'da verilecek beyannameler için henüz açıklanmadı ise de 25.-YTL civarında olacağını tahmin ediyorum. Bu damga vergisi de ilk taksitle birlikte mart ayı sonuna kadar ödenecektir. Beyannamenizi, bulunduğunuz yer vergi dairesi otomasyona geçmişse, sadece GMSİ beyan eden mükellefler için verilmekte olan internet şifresini vergi dairenizden alarak, beyannamenizi internet ortamında da vergi dairerisine verebilirsiniz. Bunu için yine GİB sitesinden, bu formata uygun e-beyan programını "bdp" 'yi (= Beyanname Düzenleme Programı), bilgisayarınıza indirerek kurmuş olmanız gerekir. Ayrıca bilgisayarınızda JAVA ve PDF (adobe acrobat) yok ise bunları da, e-beyan programlarının yer aldığı www.gib.gov.tr adresten indirerek bilgisayarınıza kurmalısınız. Aksi takdirde "bdp" programı çalışmaz. Sonuçta, sizin kiranız banka hesabınıza hiç bir kesinti yapılmadan yatırılacaktır. Ancak işyeri kirası olsa idi, ondan zaten % 20 oranında kesinti yapılıyor olsa gerekti. Bu takdirde yıllık brüt kira geliriniz 19.800.- YTL'yi geçmediğinden 2008 yılı için beyanname vermenize gerek kalmayacaktı.
    (Brüt kira = 525 (net) / 0,80 = 656,25 aylık kira hesabı ile
    yıllık brüt kira = 12 * 656,25 = 7.875.- YTL'dir.

oncelikle uzun uzun yaptiginiz aciklamalar icin tesekkurler. fakat soyle bir sorum var, ben hem kira geliri elde ediyorum hem de kiraciyim. gercek gider yontemi ile kendi kiralarimi gider gostermek istiyorum. kiralarimi gider olarak gosterebilmem icin ne yapmam gereklidir? bankaya yatirdigim kira bedelinin dekontundan baska elimde bir de kontratim var. burada ne gibi bir yol izlemem lazim? beyannameye ek yapip dekontlari yada kontrat fotokopisini mi ekleyecegiz? bir de dekontu kullanmam gerekirse illaki bankadan mi alinmis olmasi gerekli? ben kiralarimi internetten havale yaparak yatiriyorum, elimde bankadan alinmis onayli dekont yok. bilgisayar ciktisi da ayni isi gorur mu? yoksa illaki bankaya gidip o aylara ait dekontlari istememiz mi gerekecek?

tesekkurler...

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karamanci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    oncelikle uzun uzun yaptiginiz aciklamalar icin tesekkurler. fakat soyle bir sorum var, ben hem kira geliri elde ediyorum hem de kiraciyim. gercek gider yontemi ile kendi kiralarimi gider gostermek istiyorum. kiralarimi gider olarak gosterebilmem icin ne yapmam gereklidir? bankaya yatirdigim kira bedelinin dekontundan baska elimde bir de kontratim var. burada ne gibi bir yol izlemem lazim? beyannameye ek yapip dekontlari yada kontrat fotokopisini mi ekleyecegiz? bir de dekontu kullanmam gerekirse illaki bankadan mi alinmis olmasi gerekli? ben kiralarimi internetten havale yaparak yatiriyorum, elimde bankadan alinmis onayli dekont yok. bilgisayar ciktisi da ayni isi gorur mu? yoksa illaki bankaya gidip o aylara ait dekontlari istememiz mi gerekecek?

tesekkurler...
    Bankaya gidip dekontları istemeniz gerekecek.
    Ancak gerçek yöntemden götürü yönteme, götürü yöntemden gerçek yönteme geçmek için kılavuzda yazılı şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin.

İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bankaya gidip dekontları istemeniz gerekecek.
    Ancak gerçek yöntemden götürü yönteme, götürü yöntemden gerçek yönteme geçmek için kılavuzda yazılı şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin.
    peki dekontlari beyannameye ek mi yapmamiz lazim? ben evi yeni aldim ve ilk defa 2008 yilina ait beyanname verecegim. o yuzden detayli sormaktayim. ilk defa beyanname verecegim icin yontemler arasi gecis durumum yok.

tesekkurler...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: