+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    İletiler
    134
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Pozisyonları aynı Myo mezunu memurun,lise mezunu amirin emri altında çalıştırılması 657 sayılı dmk'na uygun mudur?

Ben kgm karayolları 17.bölge müdürlüğünde gişe memuru olarak görev yapmaktayım.Meslek Yüksekokulu mezunu olarak kurumumda intibakım yapılmış,derece ve kademem düzenlenmiştir.Ünvan Değişikliği yapamadığım için lise mezunu düzeyinde görevimi sürdürüyorum.Pozisyonlarımız (gişe memuru) aynı olan lise mezunu amir ve sorumlu memurların emri altında çalıştırılmaktayım.Lise mezunu amir ve sorumlu memurlar herhangi bir sınava tabi tutulmamışlardır.Tek gerekçe kurumun oluru ile çalışmaları.Bir yüksekokul mezunu olarak kurumumun haksız uygulaması benim öğrenim durumumu ve kişiliğimi rencide etmektedir.Ayrıca Anayasal hakkımda çiğnenmektedir.
    Devlet memurları kanununda liyakat ve kariyer ilkesi vardır.Her kurumun emrindeki memuruna eşit mesafede durması,öğrenim,dil,din,ırk vs. ayrımcılık yapmaması gerekir.Görevlendirmelerde de öğrenim durumlarının esas alınmaları gerekir.

Pozisyonları aynı Myo mezunu memurun,lise mezunu amirin emri altında çalıştırılması 657 sayılı devlet memurları kanunu' na uygun mudur?

Hukuki NET Güncel Haber

Pozisyonları aynı Myo mezunu memurun,lise mezunu amirin emri altında çalıştırılması 657 sayılı dmk'na uygun mudur? konulu yargıtay kararı ara
    Pozisyonları aynı Myo mezunu memurun,lise mezunu amirin emri altında çalıştırılması 657 sayılı dmk'na uygun mudur? konulu hukuk haber
    Konu teknik_er tarafından (26-10-2008 Saat 21:25:04 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Pozisyonları aynı Myo mezunu memurun,lise mezunu amirin emri altında çalıştırılması 657 sayılı dmk'na uygun mudur?

konunun uygunluğunu ya da aykırılığını bilmem ama
    benim başımda müdür vekili olan kişi de lise mezunu memur kadrosunda
    ve başkanlık oluruyla o görevi yapıyor.

ben ise TEF mezunu intibakım derece kademe ilerlemem yapılmış memurum
    657 falan vız geliyor bu tür uygulamalarda
    sanırım önemli olan yüksek yerlerde olan tanıdıkların.

hele hele okuduğu iki kelimelik bir cümleyi bile anlamaktan aciz personel müdürlüğü yetkili ve çalışanları başımızda olduğu sürece de bu tür uygulamalar devam eder gider.

ama bir yerde dur denilmeli.
    kanun, tüzük, yönetmelik... neyse o uygulanmalı
    inşallah o günleri de göreceğiz diye umut ediyorum.

İletiler
    134
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Pozisyonları aynı Myo mezunu memurun,lise mezunu amirin emri altında çalıştırılması 657 sayılı dmk'na uygun mudur?

ALINTI
    http://www.tyhskonya.com/haber_detay.asp?haberID=27

T.C.
    DANIŞTAY
    Birinci Daire

Esas No : 2008/164
    Karar No : 2008/250

KARAR

Hakkında Soruşturma İzni İstenenler :
    1-Esat Ergüler - Aydın İli, Nazilli Belediyesi Başkanı
    2- Mehmet Imreoğlu - •• Yazı İşleri Müdürü

İtiraz Edilen Karar : Hakkında soruşturma izni istenenler İçin kısmen soruşturma izni verilmesine, kısmen soruşturma izni verilmemesine ilişkin İçişleri Bakanının 29.11.2007 günlü, Tef.Ku.Bşk. 2007/248 sayılı kararı

Karara İtiraz Edenler: Hakkında soruşturma izni verilen Esat Ergüler, şikayetçi İbrahim öncü ve Nazilli Cumhuriyet Savcısı Kenan Kaçar

Soruşturulacak Eylemler :
    Esat Ergüler ve Mehmet Imreoğlu'nun

1-Nazilli Belediyesinde görevli personelden Zabıta Memuru Şeref özben, Zabıta Başkomiseri A. Bahri İzan, Çevre Koruma Müdür Vekili Mehmet Imreoğlu, Teknisyen Esin öden, Şef Fatih Demir , Teknisyen Osman Çakan, Teknisyen ismail Selçuki , Yardımcı Hizmetli Figen Erdem ve Hülya Içöz'ün şartları taşımadıkları halde görevde yükselme sınavına girmeden üst görevlere atamalarını yapmak suretiyle görevi kötüye kullanmak,

Esat Ergüler'in
    2-Nazilli Belediyesine ait Zafer Mahallesi, 107. sokakta bulunan 265 numaralı dükkanı ihalesiz olarak Erdoğan Eker'e kiraya vermek suretiyle görevi kötüye kullanmak,

Eylem Tarihi: 2007 Yılı
    İçişleri Bakanlığının 8.2.2008 günlü, 1779 sayılı yazısı ile gönderilen dosya, Içişlen Bakanının 29.11.2007 günlü, Tef.Ku.Bşk. 2007/248 sayılı kısmen soruşturma izni verilmesine, kısmen soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararı ve bu karara yapılan itirazlar. Tetkik Hakimi Bekir Ozçelik'in açıklamalar, dinlendikten sonra, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca incelendi;

Gereği Görüşülüp
    Dosyanın incelenmesinden, 1 inci maddede isnat edilen eylemle ilgili olarak, Nazilli Belediyesinde görev yapan Zab.ta Memuru Şeref Özben'in öğrenim durumunun lise mezunu olmasına rağmen Nazilli Belediyesine İtfaiye Müdürü olarak, Zabıta Başkomiseri A.Bahri Izan'ın öğrenim durumunun lise mezunu olmasına rağmen Nazilli Belediyesine Zabıta Müdürü olarak, Çevre Koruma Müdür Vekili Mehmet Imrenoğlu'nun ticaret lisesi mezunu olmasına rağmen Nazilli Belediyesine Yazı İşleri Müdürü olarak, iki yıllık yüksek okul mezunu Teknisyen Esin Öden'in Nazilli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü olarak, Gelir Müdürlüğünde Şef olarak görevli Fatih Demir'in öğrenim durumunun lise mezunu olmasına rağmen Gelir Müdürü olarak, lise mezunu Osman Çakan'ın ise teknik hizmetler sınıfında teknisyen kadrosunda iken genel idari hizmetler kadrosuna Şef olarak, lise mezunu İsmail Selçuki'nin teknik hizmetler sınıfında teknisyen kadrosunda iken genel idari hizmetler kadrosuna Şef olarak, Açık Öğretim Fakültesi ön lisans mezunu Figen Erdem'in yardımcı hizmetler sınıfında hizmetli kadrosunda iken genel idare hizmetleri sınıfına Memur olarak, lise mezunu Hülya Içöz'ün yardımcı hizmetler sınıfında hizmetli kadrosunda iken genel idare hizmetleri sınıfında Memur olarak atandıkları, ancak yapılan bu atamaların Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmeliğin 5, 6 ve 8 inci maddelerine aykırı olduğu, ayrıca İl özel İdareleri, Belediyeler ve İl özel İdareleri ve Belediyelerin Kurdukları Birlik, Müessese ve İşletmeler ile Bunlara Bağlı Döner Sermayeli Kuruluşlardaki Memurların Görevde Yükselme Esaslarına Dair Yönetmelik hükümlerine uyulmaksızın yapıldığı, ancak ön inceleme aşamasında hukuka aykırı olduğu belirlenen bu atamaların 6.11.2007 günlü işlemler ile geri alındığı belirtilerek ilgililer hakkında soruşturma izni verilmemiş ise de, konu hakkında ön incelemeye başlanmasından sonra atama işlemlerinin geri alındığı, hukuka aykırı gerçekleştirilen atama işlemlerinin geri alınması ile hukuka aykırı işlem yapmaktan doğan sorumluluğun ortadan kaldırılamayacağı, bu nedenle birinci maddeden ilgililere isnat edilen eylemin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından, itirazların kabulüyle İçişleri Bakanının 29.11.2007 günlü, Tef.Ku.Bşk. 2007/248 sayılı kararının birinci maddeden soruşturma izni verilmemesine ilişkin kısmının kaldırılmasına,

2 nci maddede isnat edilen eylemle ilgili olarak, yapılan ön inceleme kapsamında alınan tanık ifadelerinden; Nazilli Belediyesine ait Zafer Mahallesi, 107. sokakta bulunan 265 numaralı işyerinin Belediye Fen İşleri Müdürlüğünce depo olarak kullanılmakta iken Ergüler'in talimatı ile boşaltıldığı ve 2886 sayılı Kanun'a aykırı olarak Erdoğan Eker adlı şadsın kullanımına bırakıldığı ve bu işlemin Esat Ergüler'in talimatı doğrultusunda gerçekleştirdiğini sabit olduğu ayrıca hukuka aykırı olarak yapılan eylemin sonradan ihaleye çıkıldığı ve Erdoğan Eker hakkında işgaliye harcı tahakkuk ettirilmek suretiyle hukuka aykırı işlem yapmaktan doğan sorumluluğun ortadan kaldırılamayacağı bu nedenle ilgiliye isnat edilen eylemin, hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından, yetkili merciin 29.11.2007 günlü, Tef.Ku.Bşk. 2007/248 sayılı kararının soruşturma izni verilmesine ilişkin ikinci maddesine yapılan itirazın reddine,

Dosyanın karar ile birlikte Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığına, kararın birer örneğinin İçişleri Bakanlığı ile itiraz edenlere gönderilmesine 27.2.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Başkan Üye Üye Üye
    Yılmaz Çimen Hüseyin H. Karakullukçu Osman Alpak Abdullah Dörtlemez
    Üye
    Ülkü Erbük

Nerede
    eskişehır, Turkey.
    İletiler
    336
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Pozisyonları aynı Myo mezunu memurun,lise mezunu amirin emri altında çalıştırılması 657 sayılı dmk'na uygun mudur?

Selamlar tekni_er.Sanırım idare hukukunda bayağı deneyimlisiniz.Bende Bir belediyede 13 yıllık 4. derecede başkatip iken bu kadronun kaldırılmasıyla yine 4. derecede bulunan yazı işleri müdürlüğü kadrosuna sınava girmeden atandım.Ben Kamu yönetimi lisans mezunuyum.Bütün şartlar tutuyor.İdare bir yıl sonra atamamı iptal ettiği için idare mahkemesine dava açtım.Daha öncedende beni başka bir kadroya görevlendirdiği için dava açmıştım.İdare savunmasında israrla görevde yükselme sınavına girmediğimi savunmasına ragmen idare mahkemesi önce yürütmeyi durdurmuş daha sonrada işlemi iptal etmiştir.Sizede gönderdiğim gibi dava dilekçesine bir çok danıştay kararı ekleyerek dava açtım.Davayı kazanma şansım danıştay kararlarına bakarak %70 de gibi.Siz bu konuda neler dersiniz.Yorumlarınızı bekliyorum.Saygılarla....

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu danıştay kararında belediye bu görevlileri sanırım asil olarak atamış görünüyor.Zaten sınavsız atamaları görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur.Ancak eğer bu görevlileri Vekil olarak atadıysa bu suç oluşurmu? Kaldıki işçilerden bile memurun başına amir yapıyorlar bırak lise mezununu sonuçta memur.Son 8-10 yıldır AKP artık 657 nin heryanını deldi.kurumlar sözleşmeli personeli bile müdür vekili yapıyo.Şirket personeli bile memurun işini yapıyor.Nasıl içişleri bakanlığına şikayet edicen dilekçeye isim imza adres nasıl yazıcan başını belaya sokarlar eminim yeni bir 657 yapsalar bunu aratırlar.

Nerede
    eskişehır, Turkey.
    İletiler
    336
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı opege99 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu danıştay kararında belediye bu görevlileri sanırım asil olarak atamış görünüyor.Zaten sınavsız atamaları görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur.Ancak eğer bu görevlileri Vekil olarak atadıysa bu suç oluşurmu? Kaldıki işçilerden bile memurun başına amir yapıyorlar bırak lise mezununu sonuçta memur.Son 8-10 yıldır AKP artık 657 nin heryanını deldi.kurumlar sözleşmeli personeli bile müdür vekili yapıyo.Şirket personeli bile memurun işini yapıyor.Nasıl içişleri bakanlığına şikayet edicen dilekçeye isim imza adres nasıl yazıcan başını belaya sokarlar eminim yeni bir 657 yapsalar bunu aratırlar.
    Sayın opage söylediğiniz çok doğrudur.Benim bulunduğum kurumda bile böylesi var.Adam ortaokul terk müdürlüğe vekaleten bakıyor.Maaşı 1800 TL.Ben ise iki üniversite bitirmişim,13 yıldır bu görevi yapıyorum kadro derecem 3/2 atandığım müdürlük kadrosu 4. derece bir kadro buna rağmen kurum amiri benim atamamı iptal ediyor.Görevde yükselme sınavına girmden atandığım doğrudur.Ama bütün şartlar tutuyor.Birde benim kadrom norm kadroya uyum sağlamak için kaldırılmış.Bir çok hukukcu şimdi ikilem içinde.Kanunlara yönetmelikler yön tayin edemez alanlarını daraltamazlar diyen çok.Danıştay dava daireleride bu konuda çelişkili kararlar veriyor.Ben idari mahkemeye dava açtım sonucunu bekliyeceğim.Umarım sonuç bir çok kişiye emsal karar olur.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nazilli belediyesi memurlar

lise mezunu baskatip sef olabilir mi

sigortasiz lisans mezunu calistirmak

memurun dercesini altında çalıştırılması yasagı ile ilgili danıştay kararı

lisans mezunu karayolarinda memur olurmu

lise mezunu amir olurmu

lise mezunu ogg amiri olurmu

işçiden memura amir olurmu

ortaokul mezunu guvenlik amiri olabilir mi

amirin yetkisi ile lise mezunu sef olabilirmi

porodiksiyon amiri ne mezunu

kgm gise memuru

karayollari gise memuru nasil olunur

www.memurlar.ortaogretim

on lisans mezunu guvenlik amiri olur mu

myo mezunları memur olurmu

lise mezunu memurlarin pozisyonları ne olur

https:www.hukuki.netshowthread.php46930-Pozisyonlari-ayni-Myo-mezunu-memurun-lise-mezunu-amirin-emri-altinda-calistirilmasi-657-sayili-dmk-na-uygun-mudur

Forum