Merhaba.

Forumda arama yapıp, 20'yi aşkın başlık okumama rağmen durumu açıklayan bir başlık bulamadım. Bu nedenle yeni bir başlık açıyorum.

Bugün (24.10.2008) maddi hasarlı bir trafik kazasına karıştım. Ben yeşil ışık yanınca geçmeme rağmen, karşı taraf da yeşilde geçtiğini iddia ediyor. Olayı gören lehime şahitlerim olmasına ve polis tutanak tutarken yanımızda benim lehime şahitlik yapmalarına karşın polis tutanağa şahitleri yazmadı ve her iki tarafın da yeşilde geçtiğini iddia ettiğini tutanağa geçti. Pazartesi günü çıkacak sonuçta her iki tarafın da yeşilde geçtiğini iddia ettiği için kusur tespiti yapılamayacağını söyledi. İstersem mahkemeye başvurabileceğimi, şahitlerin mahkemede dinleneceğini söyledi.

Bu gibi durumlarda olay yerindeki şahitlerin şahitliklerinin tutanağa hiçbir katkısı yok mudur? Her yeşil ışıkta geçip de kırmızıda geçenin çarptığı araç sürücüsü kırmızıda geçen tarafla aynı kefeye mi konulur? Muhakkak dava yoluna mı gidilmelidir?

Ankara-etimesgut'da ikamet ediyorum. En yakın adliye Sincan Adliyesi. Şu durumda kaza raporunu alıp hangi mahkemeye, nasıl müracaat etmem gerekir? Avukat yardımı gerekir mi? Aracımda tahmini 150 ytl lik hasar var. Dava açarsam ne kadar masrafım olur? Astarı yüzünden pahalıya mı gelir? Dava masrafını davayı kazanmam halinde karşı taraftan alabilir miyim?

Ayrıca her ne kadar benim olay yerindeki esnaftan, semt sakinlerinden şahitlerim olsa da mahkemeye karşı taraf yalancı şahit getirirse sonuç ne olur?

İlginenen herkese teşekkür ederim.