Ortağı ve müdürü olduğum şirketin alacağı mal bedeli karşılığında imalatçı firmaya 1997 yılında verdiğim çeklerden 2 adedi imalatçı taahhüt ettiği malı göndermediği için ödenemedi.Ancak çekleri kırdırmış oldukları için geri de alamadım. Sonuçda 24.01.2000 tarihinde mahkeme bana 10 ay hapis cezası verdi ve bu cezayı erteledi.

Daha sonra yine ortağı ve müdürü olduğum bir başka şirketin yine alacağı mal bedeli karşılığında vadeli 56 Milyar tutarında bir çek vermiştim. Verdiğim çekin tarihi 15.01.2004. Ancak ben Aralık 2003 de şirket ortaklığı ve müdürlüğünden ayrıldım. Şirketin yeni sahipleri bu çeki gününde ödeyememişler. Bunun üzerine alacaklı kısa bir süre sonra şirketin bir başka bankadaki hesabına icra yolu ile el koyarak 56 Milyar tuarındaki parayı tahsil ediyor. Aradan 3 yıl geçtikten sonra bu çekle ilgili takibata uğradığımı ve mahkemenin bana 56 milyar a.p. cezası verdiğini öğrendim. Bunun üzerine imzamın bulunduenüz çıkmadığu çekin icra yolu ile diğer bir bankadan tahsil edilmiş olduğunu belirterek temyiz ettim.

C. Başsavcılığı Ekim 2007 de Yargıtaya cezanın onanması yönünde görüş bildirmiş. Sonuç henüz çıkmadı.

Öğrenmek istediğim hükmün erelenmesi diye bir uygulama varmış. Bundan yararlanabilme imkanım olacakmı? yoksa eski karar nedeniyle ayrıca bir sıkıntı mı yaşamak zorunda kalacağım.

Anlayabildiğim kadarıyla ana parayı tahsil etmişler. Ancak bu paradan avukalık ücreti ve icra kesintisi yapılması nedeniyle çek hala karşı tarafın elinde. Benim durumun ne olur? yardımlarınızı bekliyorum.