+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı 5620 saylılı mevsimlik işçiler 1 yılda kaç ay çalışır?

  merhaba hukukçu arkadaşlarım ve değerli üyeler;

  5620 sayılı kanun a göre artık mevsimlik işçi sadece 1 mali yılda 5 ay 29 gün süre işçi çalıştırılabilir?bu konu hakında benim öğrenmek istediyim bir kaç durum vardır

  1-1 mali yıl ın zamanı nedir nasıl başlar?

  2-1 mali yılda mevsimlik işçi bur kurumda başladıgında 5 ay 29 gün sonra çıkış giriş yapılırsa işine devam edebilirmi?

  3-bir kurumun başka işlerinde mevsimlik işçi çalıştırılır ve bu 5 ay 29 gün süre aşılırsa bişey olurmu?

  4-herhangi bir kurumda bir mevsimlik işçi 5 ay 29 günden fazla çalıştırılmışsa,ve bunda herhangi bir kanunsuzluk varsa işçinin mi başı yanar yoksa o kurum başkanınmı?

  bunları cevaplandıracak bir hukukçu veyahut kamu yetkilisi üye varsa çok sevinirim saygılarımı sunarım  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  5620 saylılı mevsimlik işçiler 1 yılda kaç ay çalışır? konulu yargıtay kararı ara
  5620 saylılı mevsimlik işçiler 1 yılda kaç ay çalışır? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 5620 saylılı mevsimlik işçiler 1 yılda kaç ay çalışır?

  5620 Sayılı Kanun’dan Sonra Mahalli İdarelerde Geçici İşçi, Sürekli İşçi ve Sözleşmeli Personel İstihdamı Esasları

  Halil MEMİŞ
  İçişleri Bakanlığı Başkontrolörü
  Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri

  Not: Aşşağdaki bilgiler Halil Memiş Hocamızın ,Personel Mevzuatı » 5620 Sayılı Kanun?dan Sonra Mahalli İdarelerde Geçici İşçi, Sürekli İşçi ve Sözleşmeli Personel İstihdamı Esasları Konulu Makalesinden alıntı alınmıştır.


  İş Kanununda yer alan bu hükmün manası şudur: İşverenleri bir konuda uyarmaktadır. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin fesih halinde hakları ile belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin fesih halinde hakları arasında farklılıklar vardır. Kanun bu hükmüyle, esasında doğrudan üst üste zincirleme sözleşme yapılmasını engellememekte, bu yapılırsa sözleşmelerin niteliğinin değişeceğini ve ortada belirli süreli iş sözleşmesinin kalmayacağını ortaya koymaktadır. Kısacası, işçi ve işverenlere bunun sonuçlarını önceden bildirmektedir. Hatta böylelikle, işçilerin hakları korunmakta, işverenin iş sözleşmesinin belirli süreli olduğunu ileri sürmesinin önüne geçilmek istenmiştir.
  Burada şu akla gelebilir: Bir belediye, bir yılda 6 aydan az çalıştırdığı geçici işçiyi, bir sonraki yıl tekrar işe alabilecek midir? Buna olumlu cevap vermek mümkündür. Doğrusu da odur. Yani alabilecektir. Peki, farklı pozisyonlarda, farklı işçilerin bir mali yılda 6 aydan az süreyle çalıştırılabilmesi mümkün müdür? Mümkündür. Peki o zaman; bir geçici işçiyi işten çıkarmadan, 6 aydan az süreli pozisyonlara dayalı olarak yapılacak iş sözleşmeleri ile çalıştırmak, hem kurumların, hem de çalışanların lehine değil midir?
  Kanunlar aynı zamanda, işçi işveren barışını, toplumsal refah ve mutluluğu sağlamak durumunda değil midir? Bir mali yılda 6 aydan az çalıştırıldıktan sonra, yılın diğer 6 ayında işsizliğe terk edilen işçilerle, işsizler ordusu yaratmakla toplumsal huzura ve barışa hizmet edilebilir mi?
  Bunun yanında, yeterli vizesi olduğu halde yıl içerisinde sürekli işçi çıkarıp işçi almak durumunda kalacak olan kurumlar rahat çalışabilirler mi? 6 ay dolmadan çıkarılacağını bilen işçilerden verim elde etmek mümkün müdür?
  Bu açıklamalardan sonra vardığımız sonuç şudur: Tebliğde yer alan bir geçici işçinin bir mali yılda en fazla 5 ay 29 gün çalıştırılacağı yönündeki düzenlemeye katılmamız ve bu düzenlemeyi doğru bulmamız mümkün değildir.
  Kanaatimize göre, uygulamalar öngörülürken hem kurumların ihtiyaçları, hem de hedef kitleyi mağdur etmemek için gerekli tedbirleri içeren tarzda yapılması gerekmektedir.
  Nihayetinde, Kanunen norm kadro Yönetmeliğinin 24. maddesindeki kıstaslara göre vize alınacağı belirtildiğine göre, Yönetmelikle öngörülen limit aşılmamak kaydıyla Kanundaki ifadeyi işçilerin çalışma süreleri olarak algılamamak gerekmektedir.
  Bizce, Kanunun ruhuna uygun olarak burada önemli olan alınan vizenin süresi olmalıdır. Yoksa işçinin çalışma süresi değil. Zira herhangi bir işçiyi veya geçici işçilerin tamamını; Norm Kadro Yönetmeliğinin 24. maddesine uygun olarak 6 aydan az süreli olarak alınacak (değişik işler için: iklime ve mevsime göre farklılık gösteren işler) geçici iş pozisyonu vizelerine dayalı olarak, geçici işçi pozisyonu vize miktarını aşmamak kaydıyla, yılda 6 aydan fazla süre ile de çalıştırabilmek mümkündür. Diğer bir ifade ile, işçilerin 6 aydan az süreli birkaç iş pozisyonunda, yılda 6 aydan fazla çalıştırılabilmesinin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.
  Kanunun kısıtladığı husus, bir iş pozisyonu vize süresinin 6 ay veya daha fazla olmamasıdır. Yoksa bir işçinin farklı geçici iş pozisyonlarına dayalı olarak 6 aydan fazla çalışmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. 5620 sayılı yasa ve geçici işçiler
  Yazan: sezgin74 Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 04-02-2009, 15:09:43
 2. Hemşireler haftada kaç saat çalışır?
  Yazan: sercins Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 02-11-2008, 19:43:42
 3. 5620 sayılı kanunla çalışan mevsimlik işçi alacakları
  Yazan: emre.antakya Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 27-09-2008, 08:41:00
 4. Taşeron işçiler ve kadrolu işçiler
  Yazan: alpenerji Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 03-11-2006, 20:05:27
 5. Türkiye'deki bütün mevsimlik işçiler soruyor
  Yazan: bbb Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 29-10-2004, 09:10:31

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mevsimlik orman işçilerinin çalışma süresinin uzatılması

http:www.hukuki.netshowthread.php45482-5620-saylili-mevsimlik-isciler-1-yilda-kac-ay-calisir

mevsimlik işçilerin çalışma süreleri uzatılacak mı

belediyelerde mevsimlik işçi çalıştırılması

mevsimlik işçilerin çalışma süreleri

ogm deccalisan mevsimlikciscilerin sure uzamasi

kapanan belediyelerde çalışan mevsimlik işçilere kadro çalışması varmı

belediye mevsimlik işçilere kadro varmı 2014

mevsimlik iscilerin calisma sureleri uzatilacak mi

mevsimlik orman işçileri süre uzatma

2015 kamuda mevsimlik 5620

mevsimlik işçi çalışma süresi

5620 sayılı kanun nedir

kapanan belediyelerdeki 5 29 gün çalışan mevsimlik işçi ne olaçakişkur kaç ay çalıştırıyor5 ay29 calisana.kafurovarml5620 sayılı yasada mevsimlik işçiye kadro varmımevsimlik işçi kaç ay çalışır5ay29gün çalışan yangın işçilerinesüre uzatımı veya kadroçalışmasvarmımevsimlik işçi çalıştırma şartları5 ay 29 günlük çalışan mevsimlik orman işcilerine kadro ve süre uzatması varmıgeçici işciler kaş ay çalışırmevsimlik işçilere süre uzatımı5 ay 2 gun calisan mevsimlik iscilere kadro5 ay 29 gün çalışan belediye işçilerine kadro var mı 2014
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.