Merhabalar,

Bugün basından boşanan hanımlar ve KEY ile ilgili bir haber okudum.

3320 sayılı Memur ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılmasına İlişkin Kanun'un uygulama yönetmeliğini hatırlatan Bakan Şimşek, "Yönetmeliğe göre eşlerin durumunda yardımdan yararlanma şartlarını etkileyecek bir değişiklik olduğu takdirde, eşler durumlarını en geç 15 gün içinde yazılı olarak ilgili Kurum, İşveren veya Sosyal Güvenlik kuruluşlarına bildirmek zorundadır denilmektedir. Bu bağlamda, eşlerinden ayrılmış kişiler zamanında bildirim yaparak, adlarına konut edindirme yardımı yatırılması hususunu kurumlarına bildirmiş iseler, bu kişiler hak sahibi olarak konut edindirme yardımı alma hakkı elde etmiş olacaklardır" dedi.

"Yardıma müstehak eşlerin ayrılması durumunda, ayrıldıkları tarihten itibaren 15 gün içerisinde gerekli bildirimleri yapmaları halinde, kurumları tarafından tekrar adlarına konut edindirme yardımının yatırılması gerektiği ifade edilmiştir.'' denilmektedir.

Eşinden ayrılmıs calısan biri olarak pek cok hanım gibi haber beni de ilgilendirmektedir.

Ben 2007 yılının mayıs ayında esimden boşanmış olmama ragmen, dosya halen yargıtayda temyiz aşamasında ve karar onaylanmamıs bulunmaktadır. Esim gecen ay her calısan aile reisi gibi benim de hakkım bulunan KEY ödemesinin tamamını alarak (yaklasık 1.450 YTL civarında) cebine indirmiş ve sefasını sürmektedir. Bense iki çocugumla onların sosyal ve egitim ihtiyaclarını karsılayabilmek için mücaadele etmekteyim.

Yardımlarını esirgemeyen sitenin sevgili uzmanlarına bu baglamda sormak istediğim; acaba bu durumda ben hakkımı alabilir miyim ya da alabilmek için hangi yolu izlemeliyim? Saygılar ve cevap için şimdiden teşekkürler...