+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 18´e kadar toplam 18 ileti bulundu.

Konu: Hisse devri

Hisse devri Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Hisse devri

Birde davayı kaybedeceğiniz kesin gibi konuştunuz. Merak etmeyin genelde vergi davalarını mükellefler kazanır. Vergi inceleme raporunu görmeden bir şey söylemek çok zor ama sanırım kazanırsınız.

Hukuki NET Güncel Haber

Hisse devri konulu yargıtay kararı ara
    Hisse devri konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Hisse devri

merhabalar bede bir soru sormak istiyorum. eşim bir şirket çalışanı idi limited şirket sermayesi yok zannediyorsam 2 yıl önce şirket ortakları ayrıldı biri borçlarıda devr alarak şirketi yeniden kurmak istedi yanlız en az iki ortak gerekiyomuş galiba eşimi %1 hissedar gösterdi usulen eşim şirket muhasebesinde sorumlu kişiydi (eşimin herhangi bir ücret ödeyip ortaklığı söz konusu değil dediğim gibi usulen) şimdi şirket kapanmak üzere daha kapanışı gösterilmedi şirketin hem şahıslara hem bankalara hemde vergi ssk vs. borçları bulunmakta. bu durumda biz bu durumdan nasıl etkileniriz kocası olarak bende etkilenirmiyim. biz hissemizi şirket sahibine devr edebiliyormuyuz o zaman tek olucak ortak falan olmucak olurmu bilmem devr edemesek nasıl bir hukuki süreç takip etmemiz lazım önerebileceğiniz bir yol varmı lütfen yardımcı olun bizim olamayan borçların sıkntısını çekiyoruz ne yapıcağız bilmiyorum

Nerede
    antalya
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Hisse devri

Yüzde elliyle ortak olduğum şirket adına ortağımla gidip kredi çektik, daha sonra aktif ve pasifiyle şirketi devrettik, noterden kefilliğimi kaldırın diye yazı çektim ama şirketin borcu ödenmeden kefilliğimi kaldıramıyacağımı söyleyen bi yazı geldi, ben ayrıldıktan bir yıl sonra şirket battı, beni bankadan aradılar ve çektiğimiz krediyi ödemem durumunda benden sonra yeni ortağı ile çektiği kredilerde sorumluluğumun olmuyacağını söylediler, bende 28675.00 lira olan bedeli ödedim ve aradan iki ay geçti, şu an ise ben devrettikten sonra yeni ortağıyla gene şirket adına çektiği ve ödemediği krediye sen kefilsin ödeyecelsin diyo banka, benim bu kefillikten ölmeden kurtulma şansım yokmu, ben bu parayı ödemek zorundamıyım

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kefalet sözleşmesinde kimin ismi ve imzası varsa kefil odur. Şirketinizi devrettikten sonra yeni şirket ortağı tarafından çekilen kredinin kefili nasıl siz oluyorsunuzki? Kredi sözleşmesinde adınız imzanız var mı? Bankaya şirketin son ticaret sicil durumunu gösterir bir belge ibraz edin, ticaret sicil gazetesi gibi... Artı zaten isminiz ve imzanız yok ise kefillikten söz edilemez.

Nerede
    antalya
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kefalet sözleşmesinde kimin ismi ve imzası varsa kefil odur. Şirketinizi devrettikten sonra yeni şirket ortağı tarafından çekilen kredinin kefili nasıl siz oluyorsunuzki? Kredi sözleşmesinde adınız imzanız var mı? Bankaya şirketin son ticaret sicil durumunu gösterir bir belge ibraz edin, ticaret sicil gazetesi gibi... Artı zaten isminiz ve imzanız yok ise kefillikten söz edilemez.
    ben ihtarı noterden çektiğimde şirketin borcu vardı banada banka cvp attı kefilliğini kaldıramaSın diye ama o zaman bahsi geçen krediyi ödedim, şimdi banka avukatı bu benim imzam olmayan kredileri ödememi istiyo devirden önceki sözleşmeşerdeki imzama dayanarak ama ben bu ihbarnameyi çektiğimde eski kefilliğimi kaldırmasa bile yeni verdiği krediye beni nasıl sorumlu tutar, verdiği kredi sözleşmesinde yeni ortakların imzası var ama bana dayanağı ayrılmadan önce attığım imza, bende diyorumkiben sana ihbarı çektiğimde şirketten ayrılmıştım ama şirketin borcu vardı kaldırmadım kefilliğimi tamam ama yeni verdiğin krediye beni nası kefil edersin, bahsi geçen şirketten ayrıldığımda bulunan krediyi 1 yıl ödedi sonra ödemedi kalanıda ben ödedim yeni ortağıyla çektiği kredilere nası beni kefil eder benim ödeme durumum yok bunu ve benim riskimle verdiklerini söylüyo avukat, ne yapabilirim icra yollıcam diyo, şube seninle alakası olması mümkün deil diyo abukatta icraya verdi beni , ne yapmalıyım, izlemem gereken yol nedir. Bn ihbarı çektiğimde bulunan borçtan feragat etmem borç olduğu için ama yeni kredilerde yeni ortağıyla çektiklerinde kefilliğim devammı eder, ben o ihbarnameyi nie çekiyorum, daha fazlasını ödeyemem yada bu insanlar niyeti bozdu gibi şeylerden çekerim, verdiği her krediye çağırmış yeni ortağıyla atmışlar imzayı çekmişler napayım bi yol gösterin piskolojim bozuldu bu banka yüzünden, 28675 ödedim haklılar ben ayrıldığımda bu paraya kefildim ödedim şimdide 52000 lira istiyolar

- - - Updated - - -

Biraz daha net yazayım 1 buçuk yıl önce ayrıldım ve ihbarı çektim, cvp geldi borcun var kefilliğin kalkmaz die, bir ay önce şube çağırdı bu şirketin 80000 borcu var, bu arada 52000 daha para çekti yeni ortağıyla ama senin kefil olduğundan kalan tutar 28675 tl, ödersen takibe düşmezsin gerisi seninle alakalı deil dedi, bende bu tutarı şubeye kefil tarafından ödenmiştir diye yazdırarak ödedim, şimdi şube hala senle alakası olmamalı avukatın işgüzarlığı diyo ama bizim yapcak bileyimiz yok avukatla konuş diyo, avukat hanımsa inceledim senide risk olarak görerek verilmiş kredi ödeyeceksin diyo.

Nerede
    antalya
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sener07 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben ihtarı noterden çektiğimde şirketin borcu vardı banada banka cvp attı kefilliğini kaldıramaSın diye ama o zaman bahsi geçen krediyi ödedim, şimdi banka avukatı bu benim imzam olmayan kredileri ödememi istiyo devirden önceki sözleşmeşerdeki imzama dayanarak ama ben bu ihbarnameyi çektiğimde eski kefilliğimi kaldırmasa bile yeni verdiği krediye beni nasıl sorumlu tutar, verdiği kredi sözleşmesinde yeni ortakların imzası var ama bana dayanağı ayrılmadan önce attığım imza, bende diyorumkiben sana ihbarı çektiğimde şirketten ayrılmıştım ama şirketin borcu vardı kaldırmadım kefilliğimi tamam ama yeni verdiğin krediye beni nası kefil edersin, bahsi geçen şirketten ayrıldığımda bulunan krediyi 1 yıl ödedi sonra ödemedi kalanıda ben ödedim yeni ortağıyla çektiği kredilere nası beni kefil eder benim ödeme durumum yok bunu ve benim riskimle verdiklerini söylüyo avukat, ne yapabilirim icra yollıcam diyo, şube seninle alakası olması mümkün deil diyo abukatta icraya verdi beni , ne yapmalıyım, izlemem gereken yol nedir. Bn ihbarı çektiğimde bulunan borçtan feragat etmem borç olduğu için ama yeni kredilerde yeni ortağıyla çektiklerinde kefilliğim devammı eder, ben o ihbarnameyi nie çekiyorum, daha fazlasını ödeyemem yada bu insanlar niyeti bozdu gibi şeylerden çekerim, verdiği her krediye çağırmış yeni ortağıyla atmışlar imzayı çekmişler napayım bi yol gösterin piskolojim bozuldu bu banka yüzünden, 28675 ödedim haklılar ben ayrıldığımda bu paraya kefildim ödedim şimdide 52000 lira istiyolar

- - - Updated - - -

Biraz daha net yazayım 1 buçuk yıl önce ayrıldım ve ihbarı çektim, cvp geldi borcun var kefilliğin kalkmaz die, bir ay önce şube çağırdı bu şirketin 80000 borcu var, bu arada 52000 daha para çekti yeni ortağıyla ama senin kefil olduğundan kalan tutar 28675 tl, ödersen takibe düşmezsin gerisi seninle alakalı deil dedi, bende bu tutarı şubeye kefil tarafından ödenmiştir diye yazdırarak ödedim, şimdi şube hala senle alakası olmamalı avukatın işgüzarlığı diyo ama bizim yapcak bileyimiz yok avukatla konuş diyo, avukat hanımsa inceledim senide risk olarak görerek verilmiş kredi ödeyeceksin diyo.
    Ve 45 gün önce bi ihtar daha çektim 28675 i ödediğimde bu kişi ve şirkete kefilliğim yoktur diye, bu ihtara cvp yazmadı banka, ihtara cevap süresi teslim almalarından sonra kaç gündür, cevap vermezlerse kabul etmişler sayılmazmı, ihtar çekmenin amacı bu deilmidir

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İhtarnameye sessiz kalınması kabul anlamına gelmez. Sizin kefil olduğunuzu iddia ettikleri kredi sözleşmesi üzerinde sizin isminiz ve imzanız yok ise kefil olduğunuzu iddia edemezler. Hele ki şirket ortaklığından çıktıktan sonra tesis edilen bir kredi işleminde yeni tarihli imza sirküleri ve şirket ana sözleşmesi üzerinden bu işlemler yapılmalı, madem sizin bir ilginiz kalmamış, bu belgeler üzerinde sizin isminiz cisminiz geçmediği halde sırf eski kredilerde kefil gösterildiğiniz için zincirleme şirket unvanına ait tüm kredi sözleşmelerinde yine kefil olarak sorumlu olacağınız anlayışı hangi maddeye istinaden sabit görülmüş avukat tarafından burası ilginç gerçekten...

Siz kendi ortaklığınız zamanından kalan kefalet borcunu öderken illaki dekont almışsınızdır. Ben hakkınızda açılan icra takibine tebligat size ulaştıktan sonraki 7 gün içerisinde (ödeme emri/ihbarname üzerinde başka bir gün sayısı da yazabilir, kontrol edin) dekontu delil olarak göstererek kendi zamanınıza ait borcunuzu kapattığınızı, devirden sonra alınan krediyle alakanız olmadığını, yeni tesis edilen sözleşmelerde imzanız bulunmadığını, şirkette artık temsil ve ilzam yetkinizin olmadığını ileri sürerek itiraz davası açmanızı öneririm.

Nerede
    antalya
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İhtarnameye sessiz kalınması kabul anlamına gelmez. Sizin kefil olduğunuzu iddia ettikleri kredi sözleşmesi üzerinde sizin isminiz ve imzanız yok ise kefil olduğunuzu iddia edemezler. Hele ki şirket ortaklığından çıktıktan sonra tesis edilen bir kredi işleminde yeni tarihli imza sirküleri ve şirket ana sözleşmesi üzerinden bu işlemler yapılmalı, madem sizin bir ilginiz kalmamış, bu belgeler üzerinde sizin isminiz cisminiz geçmediği halde sırf eski kredilerde kefil gösterildiğiniz için zincirleme şirket unvanına ait tüm kredi sözleşmelerinde yine kefil olarak sorumlu olacağınız anlayışı hangi maddeye istinaden sabit görülmüş avukat tarafından burası ilginç gerçekten...

Siz kendi ortaklığınız zamanından kalan kefalet borcunu öderken illaki dekont almışsınızdır. Ben hakkınızda açılan icra takibine tebligat size ulaştıktan sonraki 7 gün içerisinde (ödeme emri/ihbarname üzerinde başka bir gün sayısı da yazabilir, kontrol edin) dekontu delil olarak göstererek kendi zamanınıza ait borcunuzu kapattığınızı, devirden sonra alınan krediyle alakanız olmadığını, yeni tesis edilen sözleşmelerde imzanız bulunmadığını, şirkette artık temsil ve ilzam yetkinizin olmadığını ileri sürerek itiraz davası açmanızı öneririm.
    teşekkürler ilgi ve alakanıza, içimi rahatlattınız, bende böyle düşünüyorum ama banka avukatı korkuttu beni, söylediğiniz şekilde bi yazı yazdırarak karşı taraf avukatına noterden ihtar çektim, umarım daha fazla üzmezler beni piskolojim mafoldu, heşeki karşı tarafın avukatın bana söyledikleri için bile dava açmayıda düşünüyorum, teşekkür ederim

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: