+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Tehdit ve hakaret davasının karara bağlanması

Tehdit ve hakaret davasının karara bağlanması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    96
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tehdit ve hakaret davasının karara bağlanması

bir yakınımın sürekli tehdit ve hareket içirekli mektuplar yazması üzerine savcılığa başvuruda bulunmuştum açılan dava cuma günü sonuçlanacak,

bugün gittiğim duruşmada hakim bana ne yapalım hapis yerse işler daha karışırmı dedi, bende gerçekten karşı tarafın hapis yemesi durumunda işlerin dahada karışacağını düşünüyorum ,
    dava hapisle sonuçlanırsa karşı taraf cezasını itiraz edip paraya çevirebilirmi,

Hukuki NET Güncel Haber

Tehdit ve hakaret davasının karara bağlanması konulu yargıtay kararı ara
    Tehdit ve hakaret davasının karara bağlanması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    96
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tehdit ve hakaret davasının karara bağlanması,

fikirlerinize ihtiyacım var,

İletiler
    160
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tehdit ve hakaret davasının karara bağlanması

Hakimle konuşun, hapis cezasını mümkünse para cezasına çevirip ertelesin.

İletiler
    234
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Karşı taraf hiçbirşeyi hiçbirşeye çeviremez. Ancak Hakim çevirir. O da nezaket ve güzel bir düşünce açısıyla size sormuş. İtirazın sonucunu ise dosya içeriğini görmeden (hatta belki de görse bile) kimse söyleyemez.

Açıkcası ne sormak istediğinizi anlayamadım.
    Konu earioz tarafından (18-09-2008 Saat 10:02:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sadsem rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bir yakınımın sürekli tehdit ve hareket içirekli mektuplar yazması üzerine savcılığa başvuruda bulunmuştum açılan dava cuma günü sonuçlanacak,

bugün gittiğim duruşmada hakim bana ne yapalım hapis yerse işler daha karışırmı dedi, bende gerçekten karşı tarafın hapis yemesi durumunda işlerin dahada karışacağını düşünüyorum ,
    dava hapisle sonuçlanırsa karşı taraf cezasını itiraz edip paraya çevirebilirmi,

Mahkemelerin verdiği kararlar temyiz edilir,Yargıtay inceledikten sonra Mahkeme kararını onar veya bozar,Bu mahkemenin verdiği karar daha belli olmamış,Hakim size nezaketen sormuş cok güzelde davranmış,yani ben hapis veya para cezasıda olsa versem,aranız bunlarla dahamı kötü olur yoksa birşey olmazmı demek istemiş,Yani hakimde aranızdaki bu kırgınlığın husumete dönüşmemesini istemiş gibi.

Sizin sorularınıca cevap vermek fala bakmak gibi olur.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    96
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler ,
    yeterince açıklayıcı gelmemiş olabilir sorum ama fala bakmak sözüyle bağdaşır bir kapalılığınında olduğunu düşünmüyorum,

yani ben, hakim hapis cezası verirse,diyelim 1 yıl hapis cezası verdi karşı taraf bu kararı temyiz ettirip para cezasına dönüştürebilirmi ? sorusunu yöneltmek istemiştim ,
    (bu noktada şu bilgi eksikliğiminde olduğunu söylemeliyim ne kadar sürelik cezalar para cezasına çarptırılır)
    çok teşekkürler,

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler ,
    yeterince açıklayıcı gelmemiş olabilir sorum ama fala bakmak sözüyle bağdaşır bir kapalılığınında olduğunu düşünmüyorum,

yani ben, hakim hapis cezası verirse,diyelim 1 yıl hapis cezası verdi karşı taraf bu kararı temyiz ettirip para cezasına dönüştürebilirmi ? sorusunu yöneltmek istemiştim ,
    (bu noktada şu bilgi eksikliğiminde olduğunu söylemeliyim ne kadar sürelik cezalar para cezasına çarptırılır)
    çok teşekkürler,

KISA SÜRELİ HAPİS CEZASINA SEÇENEK YAPTIRIMLAR

Madde 50 - (1) Kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre;

a) Adlî para cezasına,

b) Mağdurun veya kamunun uğradığı zararın aynen iade, suçtan önceki hâle getirme veya tazmin suretiyle, tamamen giderilmesine,

c) En az iki yıl süreyle, bir meslek veya sanat edinmeyi sağlamak amacıyla, gerektiğinde barınma imkânı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etmeye,

d) Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya,

e) Sağladığı hak ve yetkiler kötüye kullanılmak suretiyle veya gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranılarak suç işlenmiş olması durumunda; mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, ilgili ehliyet ve ruhsat belgelerinin geri alınmasına, belli bir meslek ve sanatı yapmaktan yasaklanmaya,

f) Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle ve gönüllü olmak koşuluyla kamuya yararlı bir işte çalıştırılmaya, çevrilebilir.

(2) Suç tanımında hapis cezası ile adlî para cezasının seçenek olarak öngörüldüğü hâllerde, hapis cezasına hükmedilmişse; bu ceza artık adlî para cezasına çevrilmez.

(3) Daha önce hapis cezasına mahkûm edilmemiş olmak koşuluyla, mahkûm olunan otuz gün ve daha az süreli hapis cezası ile fiili işlediği tarihte onsekiz yaşını doldurmamış veya altmışbeş yaşını bitirmiş bulunanların mahkûm edildiği bir yıl veya daha az süreli hapis cezası, birinci fıkrada yazılı seçenek yaptırımlardan birine çevrilir.

(4) Taksirli suçlardan dolayı hükmolunan hapis cezası uzun süreli de olsa; bu ceza, diğer koşulların varlığı hâlinde, birinci fıkranın (a) bendine göre adlî para cezasına çevrilebilir. Ancak, bu hüküm, bilinçli taksir hâlinde uygulanmaz.

(5) Uygulamada asıl mahkûmiyet, bu madde hükümlerine göre çevrilen adlî para cezası veya tedbirdir.

(6) Hüküm kesinleştikten sonra Cumhuriyet savcılığınca yapılan tebligata rağmen otuz gün içinde seçenek yaptırımın gereklerinin yerine getirilmesine başlanmaması veya başlanıp da devam edilmemesi hâlinde, hükmü veren mahkeme kısa süreli hapis cezasının tamamen veya kısmen infazına karar verir ve bu karar derhâl infaz edilir. Bu durumda, beşinci fıkra hükmü uygulanmaz.

(7) Hükmedilen seçenek tedbirin hükümlünün elinde olmayan nedenlerle yerine getirilememesi durumunda, hükmü veren mahkemece tedbir değiştirilir.

HAPİS CEZASININ ERTELENMESİ

Madde 51 - (1) İşlediği suçtan dolayı iki yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm edilen kişinin cezası ertelenebilir. Bu sürenin üst sınırı, fiili işlediği sırada onsekiz yaşını doldurmamış veya altmışbeş yaşını bitirmiş olan kişiler bakımından üç yıldır. Ancak, erteleme kararının verilebilmesi için kişinin;

a) Daha önce kasıtlı bir suçtan dolayı üç aydan fazla hapis cezasına mahkûm edilmemiş olması,

b) Suçu işledikten sonra yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık dolayısıyla tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkemede bir kanaatin oluşması, gerekir.

(2) Cezanın ertelenmesi, mağdurun veya kamunun uğradığı zararın aynen iade, suçtan önceki hâle getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi koşuluna bağlı tutulabilir. Bu durumda, koşul gerçekleşinceye kadar cezanın infaz kurumunda çektirilmesine devam edilir. Koşulun yerine getirilmesi hâlinde, hâkim kararıyla hükümlü infaz kurumundan derhâl salıverilir.

(3) Cezası ertelenen hükümlü hakkında, bir yıldan az, üç yıldan fazla olmamak üzere, bir denetim süresi belirlenir. Bu sürenin alt sınırı, mahkûm olunan ceza süresinden az olamaz.

(4) Denetim süresi içinde;

a) Bir meslek veya sanat sahibi olmayan hükümlünün, bu amaçla bir eğitim programına devam etmesine,

b) Bir meslek veya sanat sahibi hükümlünün, bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında çalıştırılmasına,

c) Onsekiz yaşından küçük olan hükümlülerin, bir meslek veya sanat edinmelerini sağlamak amacıyla, gerektiğinde barınma imkânı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etmesine,

Mahkemece karar verilebilir.

(5) Mahkeme, denetim süresi içinde hükümlüye rehberlik edecek bir uzman kişiyi görevlendirebilir. Bu kişi, kötü alışkanlıklardan kurtulmasını ve sorumluluk bilinciyle iyi bir hayat sürmesini temin hususunda hükümlüye öğütte bulunur; eğitim gördüğü kurum yetkilileri veya nezdinde çalıştığı kişilerle görüşerek, istişarelerde bulunur; hükümlünün davranışları, sosyal uyumu ve sorumluluk bilincindeki gelişme hakkında üçer aylık sürelerle rapor düzenleyerek hâkime verir.

(6) Mahkeme, hükümlünün kişiliğini ve sosyal durumunu göz önünde bulundurarak, denetim süresinin herhangi bir yükümlülük belirlemeden veya uzman kişi görevlendirmeden geçirilmesine de karar verebilir.

(7) Hükümlünün denetim süresi içinde kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hâkimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi hâlinde; ertelenen cezanın kısmen veya tamamen infaz kurumunda çektirilmesine karar verilir.

(8) Denetim süresi yükümlülüklere uygun veya iyi hâlli olarak geçirildiği takdirde, ceza infaz edilmiş sayılır.

ADLÎ PARA CEZASI

Madde 52 - (1) Adlî para cezası, beş günden az ve kanunda aksine hüküm bulunmayan hâllerde yediyüzotuz günden fazla olmamak üzere belirlenen tam gün sayısının, bir gün karşılığı olarak takdir edilen miktar ile çarpılması suretiyle hesaplanan meblağın hükümlü tarafından Devlet Hazinesine ödenmesinden ibarettir.

(2) En az yirmi ve en fazla yüz Türk Lirası olan bir gün karşılığı adlî para cezasının miktarı, kişinin ekonomik ve diğer şahsî hâlleri göz önünde bulundurularak takdir edilir.

(3) Kararda, adlî para cezasının belirlenmesinde esas alınan tam gün sayısı ile bir gün karşılığı olarak takdir edilen miktar ayrı ayrı gösterilir.

(4) Hâkim, ekonomik ve şahsî hâllerini göz önünde bulundurarak, kişiye adlî para cezasını ödemesi için hükmün kesinleşme tarihinden itibaren bir yıldan fazla olmamak üzere mehil verebileceği gibi, bu cezanın belirli taksitler hâlinde ödenmesine de karar verebilir. Taksit süresi iki yılı geçemez ve taksit miktarı dörtten az olamaz. Kararda, taksitlerden birinin zamanında ödenmemesi hâlinde geri kalan kısmın tamamının tahsil edileceği ve ödenmeyen adlî para cezasının hapse çevrileceği belirtilir.

İKİNCİ BÖLÜM:GÜVENLİK TEDBİRLERİ

BELLİ HAKLARI KULLANMAKTAN YOKSUN BIRAKILMA

Madde 53 - (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan,

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.

(2) Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanamaz.

(3) Mahkûm olduğu hapis cezası ertelenen veya koşullu salıverilen hükümlünün kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanmaz. Mahkûm olduğu hapis cezası ertelenen hükümlü hakkında birinci fıkranın (e) bendinde söz konusu edilen hak yoksunluğunun uygulanmamasına karar verilebilir.

(4) Kısa süreli hapis cezası ertelenmiş veya fiili işlediği sırada onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında birinci fıkra hükmü uygulanmaz.

(5) Birinci fıkrada sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde, ayrıca, cezanın infazından sonra işlemek üzere, hükmolunan cezanın yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Bu hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla sadece adlî para cezasına mahkûmiyet hâlinde, hükümde belirtilen gün sayısının yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Hükmün kesinleşmesiyle icraya konan yasaklama ile ilgili süre, adlî para cezasının tamamen infazından itibaren işlemeye başlar.

(6) Belli bir meslek veya sanatın ya da trafik düzeninin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla işlenen taksirli suçtan mahkûmiyet hâlinde, üç aydan az ve üç yıldan fazla olmamak üzere, bu meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına karar verilebilir. Yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar

Nerede
    Bursa
    İletiler
    49
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esmerman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mahkemelerin verdiği kararlar temyiz edilir,Yargıtay inceledikten sonra Mahkeme kararını onar veya bozar,Bu mahkemenin verdiği karar daha belli olmamış,Hakim size nezaketen sormuş cok güzelde davranmış,yani ben hapis veya para cezasıda olsa versem,aranız bunlarla dahamı kötü olur yoksa birşey olmazmı demek istemiş,Yani hakimde aranızdaki bu kırgınlığın husumete dönüşmemesini istemiş gibi.

Sizin sorularınıca cevap vermek fala bakmak gibi olur.

Hakimin ne ceza vereyim diye sorması nezaket mi sizce? Dosyaya bakar delilleri inceler, KENDİ yetkisini ve takdirini kullanır hükmünü verir. Aksi durumda adaletten söz edilemez, madem öyle mahkemeye ne gerek var adam kendisi versin cezasını....

İletiler
    234
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Prizma rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hakimin ne ceza vereyim diye sorması nezaket mi sizce? Dosyaya bakar delilleri inceler, KENDİ yetkisini ve takdirini kullanır hükmünü verir. Aksi durumda adaletten söz edilemez, madem öyle mahkemeye ne gerek var adam kendisi versin cezasını....
    Bence nezaket ve evet kesinlikle "Adil" karşı tarafın husumetinin artarak kamusal barış için nifak tohumları atılacağına iki akraba arasında olan bir hakart davasında davacıya "karşı tarafın daha hafif bir ceza ile cezalandırılmasının lehine mi aleyhine mi" olacağını soran hakim hem nazik hem de âkil bir tarz sergilemiştir.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Böyle bir cümleyi hiç bir hakim size asla söylemez, söyleyemez. Söylemişse o hakim değildir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tehdit mahkeme kararları

hakaret emsal karar

http:www.hukuki.netshowthread.php44822-Tehdit-ve-hakaret-davasinin-karara-baglanmasi

hakaret davasina hangi mahkeme bakar

hakaret davalarina hangi mahkeme bakar

hakaret tehdit hangi mahkeme bakar

tehdit davasinda hakim kararina itiraz

tehdite hangi mahkeme bakar

tehdit ve hakarette yargitay b

hakaret davası emsal karar

hakaret ve tehdit davasina hangi mahkeme bakar

Tehdit davasına hangi mahkeme bakar

tehdid davasi karar ornegi

10 yıl hapis cezası alan cezayı paraya dönüştùrebilirmi

tehdit davasindan vazgececem mahkemede ne soylemeliyimtehdit ve hakaretten mahkeme kararitehdid mahkeme kararlariTehtit davasina hangi mahkeme bakiyorhakaret hangi mahkemehakaret davasinda emsal kararhakaret davasinda emsal kararlarhakaret tehdit mahkeme karar ornegihakaret tehdite hangi mahkeme bakartehdit ve hakaret emsal karartehdit hakaret kararli
Forum