+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Vicdanları Sızlatıyor

Arkadaşlar Bir yüksek mahkemenin çelişkili kararından söz etmek istiyorum buradaki hukukçu veya hukuk sever arkadaşlara....Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kendi emsal kararlarıyla çelişen bir sonuca varıyor İstanbul Askerlik Dairesinden 2006 yılında görevden atılan bir memurun yargılama sürecinde. Davayı reddediyor.
    Olayın başlanıgıcını ve detayını anlatmam; zannederim size olayın vahametini açıklamaya yetecektir. Milli Savunma Bakanlığının etkin birimlerinde rutbeli ve köşe başlarını tutmuş bu memur kardeşimizin hasımları, memurun bir mahkemelik olayını bahane edip önce yüksek disiplin kurulu kararıyla görevinden attırıyorlar, sonra anılan kardeşimiz, delil yetersizliğinden ve zaman aşımından değil bihakkın beraat etmesine, çıkan 5525 sayılı af yasasına(AYİM'den resmi yazı geliyor yasa kapsamına giriyorsunuz diye), 5728 sayılı yasaya rağmen Askeri Yüksek İdare Mahkemesindeki hukukçu olmayan üyelerini yönlendirerek davayı reddettiriyorlar. Memuriyeti kötüye kullanmaktan askeri mahkemeye verilen kardeşimiz, Askeri mahkemenin yıllarca yaptığı ve evrensel hukuk normlarına dayalı kılı kırk yaran bir yargılamadan sonra çok az bir ceza (Yüz kızartıcı suç değil, Memuriyeti kötüye kullanmak,5 ay, 480 ytl) alıyor ve iyi halinden, bu suçu birdaha işlemeyeceği kanaati ve emekliliği gelen bu kardeşimizin göreve başlaması gerektiğini ima ederek cezası erteleniyor. Yani arkadaşımızın görevden atılmasını Askeri mahkeme engelliyor. Askeri Yüksed İdare Mahkemesinde iptal davası devam eden kardeşimizin bu aklanma kararı Ayime gönderiliyor. Bu arada 5525 sayılı yasa çıkıyor ve AYİM'den kardeşimize yasadan yararlandığına dair imzalı tebligat geliyor. Ardından 5728 sayılı yasa çıkıyor ve arkadaşa isnat edilen ve görevden atılmasına kılıf uydurulan esnek yasa maddesi tümüyle kaldırılıyor...ŞİMDİ SIKI DURUN:
    Bu üç neden ortada iken ve AYİM geçmişte aynı durumdaki açılan davaları, davalı hasım daire aleyhine bozup, memuru göreve iade ederken, emsal kararlarını hiçe sayıp, MSB de etkin olan hasımların baskısı sonucu DAVAYI REDDEDİYOR. Hukukçu olmayan üyelerin oylarıyla tabi... Burada bir şey sevindirici..AYİM Başkanı hukukçu kardeşimiz lehte oy kullanıyor ve yukarıda yazılanları aynen gerekçe olarak kaydediyor. Karar düzeltme talebinde bulunuldu fakat ne tür bir cevap geleceği bilinmediğinden, Avrupa İnsan Hakları mahkemesine müracaat için hazırlandık ben ve benim gibi üç beş avukat arkadaş takip ediyoruz.
    Bir yüksek mahkeme düşünün ki yasaları ve hukuku tanımıyor ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden döneceğini bile bile, sadece günübirlik kararlar verebiliyor. Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyor, teşekkür ediyoruz. Av.Tolga Yaman

Hukuki NET Güncel Haber

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Vicdanları Sızlatıyor konulu yargıtay kararı ara
    Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Vicdanları Sızlatıyor konulu hukuk haber
    Konu Tolgaa77 tarafından (09-09-2008 Saat 12:46:39 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Vicdanları Sızlatıyor

Ne var bunda yadırganacak? Gayet normal değilmi? Hem Askeri Yüksek İdare mahkemesinin hukuksal bir dayanağı yok, dünya adalet normlarına uymuyor diyorsunuz hem serzenişte bulunuyorsunuz.....İnsansız adalet olmaz
    Adaletsiz insan olur mu?
    Olur, olmaz olur mu!
    Ama, olmaz olsun
    ÖZDEMİR ASAF
    Konu che38 tarafından (09-09-2008 Saat 19:24:15 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginç bi durum konuya vakıf arkadaş varmı? bu konu ile ilgili bir dava almak üzereyimde şimdiden tşk.ederim

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok sızlar daha vicdanlar. Öyle olaylar oluyor ki Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde, öyle tezgahlar hazırlanıyorki? Maaşını davalı ve hasım daireden alan bir yüksek mahkeme nasıl adil kararlar verebilirki? Çok yazık.....

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Askeri konulara vakıf hukukçu arkadaşların bilgilerini bekler, saygılar sunarım

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Vicdanları Sızlatıyor

Arkadaşlar benimde bu konu hakkında birkaç sözüm var:
    Hakkımda açılan yüz kızartıcı bir suçtan dolayı TSK dan disiplinsizlik nedeniyle ilişiğim kesildi.Tabi iddianame bilirkişi raporu esas alınarak hazırlanmış.İddianamenin ilk hazırlandığı hali ile ben bile suçlu olduğuma inanacaktım neredeyse.Fakat bilirkişi heyatinin 2008 yılında yayımlanan bir yönetmekliği esas alması gerekirken 1998 yılında yayınlanan yönetmeliği esas aldığı ortaya çıktı ve bilirkişi raporunu ilk duruşmada değiştirdi her şey lehime döndü.Ama Askeri Mahkeme bir türlü karara varamadı ve en sonunda ilişiğimin kesildiğini gerekçe göstererek sen sivilsin artık sivil mahkemenin konusu diyerek görevsizlik kararı verdi.Bu kararın üzerine AYİM e açmış olduğumuz göreve iade davasını da ''Suçun işlendiği ihtimali var'' gerekçesiyle kaybettik.İtiraz ettik ancak sanırım olumlu yanıt gelmez.Hukukçu olmayan üyelerin bulunduğu ve tüm üyelerinin benim ilişiğimi kesen Kuvvet Komutanının astı olduğu ve olumlu siciline ihtiyaçları olduğu için beni yaktılar.(Bu arada AYİM nin daha önce verdiği kararlarda aynen şu ifade yer almaktadır ''Bir personelin disiplinsizlik nedeniyle ilişiğinin kesilmesi için yaptığı disiplinsizliklerden dolayı uyarılması cezalandırılması bunlara rağmen ıslah olmuyor ise ilişiğinin kesilmesi gerekir.Son rütbesinde almış olduğu siciller ve cezalar dikkate alınır'' diyor.Benim hiç cezam yok,uyarım yok son rütbemedeki sicilim 90-100 arası ve benim ilişiğimin kesilmesi için imza atan amirlerimden daha 3-5 ay öncesine kadar alınmış takdirlerim var.) Ne yani komutan emir verecek bunu atın diye onlarda yok komutanım atmayalım mı diyecekti.Ayrıca şunu da söylemeliyim benim avulatım emekli bir askeri hakim.Bana söylediği söz aynen şu ''Maalesef üzülerek söylüyorum ve bir hukukçu olarak utanıyorum ama AYİM nde görev yapan kişiler komutanlarından ne emir alırsa onu yapıyor,çünkü terfi etmek için komutanın olumlu görüşüne ihtiyaçları var.'' Sayın Genel Kurmay Başkanı,adı ülkeyi bölmek,parçalamak,terör örgütü üyesi olmak gibi suçlamalara karışanlar için ''Mahkemelerce hakkında hüküm kesilmemiş kimseler kanunen suçsuzdur'' diyerek onları savunuyor.Bu şahışlar hala TSK personeli ve maaş alıyorlar.Benimde hakkımda bir hüküm kesilmedi bende kanunen suçlu değilim ama ilişiğim kesildi.Buna ne diyecekler çok merak ediyorum.Elbet bu dünyanın bir de ahireti var asıl hesaplaşma orada olacak saygılar.
    Konu cymimbeen tarafından (18-03-2010 Saat 11:58:07 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle herkese selam ,bende AYİM.nin mağduruyum.basında benim durumum gündeme getirildi. Size anlatayım lütfen bana bunu bir bilen açıklarsa sevinirim ne yazık ki avukatım açıklamakta zorlanıyor (yeni avukat) ;2009 yılında geçirdiğim trafik kazası sonucu sağ omzum kırıldı acil sevkli olarak GATA Haydarpaşa hastanesine sevk edildim yapılan tetkiklerde sağ humerus parçalı uç kırığı tansı ile ortopedi servisine yatırıldım ve şikayetçi oldum,tam 23 gün sonra koluma müdehale edildi sonuçta ameliyat f.tedavi.vb. tedavilerden sonra malulen sağ kolumdaki kalıcı hafif hasar yüzünden emekli edildim.şikayetimi askeri hiyerarşide sıralı komutanlara yapmama rağmen suçlu olmadıklarına dair bana yazı ile bildirdiler ve silah ruhsatımı bemi muayene bile etme gereği görmeden iptal ettiler,itiraz ettim,solak olduğumu beyan ettim yapılan 2.muayenede taşıyabilir dediler,3 muayenedede solak olduğum ispatlandı.A.Y.İ.M.3.Dairesi ne karar verdi söyleyeyim.DAVANIN REDDİNE karar verdi.tam 2 yıl sonra.duruşmada dahil GATA Hastanelerinin tüm bünyesinde sözlü olarak şikayetçi olamam rağmen hiç bir hukuki işlem yapılmadı.ve aynı hastaneye sevk edildim.sivil bir hakem hastane talep etmeme rağmen oralı bile olmadılar.Bende Konuyu basına taşıdım.Şimdi avukatım aynı mahkemeye itiraz edecek.Bu nasıl Hukuktur anlamış değilim ?
    1-Mahkeme heyetinde beni temsil edecek 1.astsubay-uzman jandarma.yok.hepsi subay
    2-Ben gün itibari ile emekli bir sivil olarak hakkımı aramak için sivil yargı varken askeri bir suç işlemediğim halde hangi hakla askeri mahkemede yargılanmaktayım.?
    3-AYİM.de görülen davalarda neden sivil Hastaneler hakem hastane olarak kabul edilmemektedir.sivil doktorlarımızın diplomaları geçersiz mi?
    4-2011 yılında Dünyada böyle eşi benzeri olmayan bir Askeri yargılama daha var mı?(Mahkeme heyetinde hiç ast rütbeli yok)
    sözün özü ben 2011 yılında elimdeki sübut deliller ışığında AYİM.ne belge ve bilgi sunmama rağmen RED EDİLDİM.hukuk insan yararına varsa Adalet bunun neresinde ?
    Saygılarımla.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle herkese selam ,bende AYİM.nin mağduruyum.basında benim durumum gündeme getirildi. Size anlatayım lütfen bana bunu bir bilen açıklarsa sevinirim ne yazık ki avukatım açıklamakta zorlanıyor (yeni avukat) ;2009 yılında geçirdiğim trafik kazası sonucu sağ omzum kırıldı acil sevkli olarak GATA Haydarpaşa hastanesine sevk edildim yapılan tetkiklerde sağ humerus parçalı uç kırığı tansı ile ortopedi servisine yatırıldım ve şikayetçi oldum,tam 23 gün sonra koluma müdehale edildi sonuçta ameliyat f.tedavi.vb. tedavilerden sonra malulen sağ kolumdaki kalıcı hafif hasar yüzünden emekli edildim.şikayetimi askeri hiyerarşide sıralı komutanlara yapmama rağmen suçlu olmadıklarına dair bana yazı ile bildirdiler ve silah ruhsatımı bemi muayene bile etme gereği görmeden iptal ettiler,itiraz ettim,solak olduğumu beyan ettim yapılan 2.muayenede taşıyabilir dediler,3 muayenedede solak olduğum ispatlandı.A.Y.İ.M.3.Dairesi ne karar verdi söyleyeyim.DAVANIN REDDİNE karar verdi.tam 2 yıl sonra.duruşmada dahil GATA Hastanelerinin tüm bünyesinde sözlü olarak şikayetçi olamam rağmen hiç bir hukuki işlem yapılmadı.ve aynı hastaneye sevk edildim.sivil bir hakem hastane talep etmeme rağmen oralı bile olmadılar.Bende Konuyu basına taşıdım.Şimdi avukatım aynı mahkemeye itiraz edecek.Bu nasıl Hukuktur anlamış değilim ?
    1-Mahkeme heyetinde beni temsil edecek 1.astsubay-uzman jandarma.yok.hepsi subay
    2-Ben gün itibari ile emekli bir sivil olarak hakkımı aramak için sivil yargı varken askeri bir suç işlemediğim halde hangi hakla askeri mahkemede yargılanmaktayım.?
    3-AYİM.de görülen davalarda neden sivil Hastaneler hakem hastane olarak kabul edilmemektedir.sivil doktorlarımızın diplomaları geçersiz mi?
    4-2011 yılında Dünyada böyle eşi benzeri olmayan bir Askeri yargılama daha var mı?(Mahkeme heyetinde hiç ast rütbeli yok)
    sözün özü ben 2011 yılında elimdeki sübut deliller ışığında AYİM.ne belge ve bilgi sunmama rağmen RED EDİLDİM.hukuk insan yararına varsa Adalet bunun neresinde ?
    Saygılarımla.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: