İyi Çalışmalar,
Bir önceki iş yerinden başarısızlık sebebiyle, yazılı savunmam alınmadan ve yazılı hiçbir belge verilmeden şifahi olarak çıkarıldım. Yasal sürede işe iade davası açtım. Eski işverenimin çalıştığım sürede maaşımı düşük göstererek SSK primlerimi eksik yatırdığını farkettim. SGK'na yazılı olarak başvurarak, gerçek maaşımı ispatlayan yazılı kanıtları belirterek eksik yatan primlerle ilgili bir araştırma yapılmasını istedim. SGK'ya verdiğim dilekçeyi de İşe İade davamda delil olarak sunarak bu araştırmanın sonucunun gerçek maaşımın tespiti açısından delil kabul edilmesini istedim. SGK araştırma talebimi (yazılı olarak ) red ederek, ancak bu konuda, 506. yasanın 79. maddesinin 10. fıkrasına istinaden, bir mahkeme ilamı olduğu takdirde SGK'ya müracaat etmem gerektiğini bildirdi. Ben SGK'nun araştırmasını mahkemede delil olarak göstermek isterken, SGK ise mahkeme sonucuna göre hareket edeceklerini ifade etti.

Türkiye'de SGK'nun, çalışanın özlük haklarına tecavüz eden işvereni tespit etmesi ve cezalandırması için illa bir mahkeme ilamı olmak zorunda mı?

SGK bu konuda araştırma yapmaya hukuki olarak zorlanabilir mi?

Bu konularda sonuç alamadığım takdirde bir üst merci kimdir, ve nasıl bir hiyerarşik yol izlenmelidir?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.