+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 44 ileti bulundu.

Konu: Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli Boşanma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çekişmeli Boşanma

Alıntı oktay01 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhabalar. ben 9 yıl önce bir evlilik yaptım ve 8 yaşında bir çocuk babasıyım. severek ve isteyerek yapmış olduğum evlilik zaman içerisinde bir kabusa dönüştü çünkü evlilik öncesi ve sonrası ailesinin bizleri son derece kötü etkilemesi, eşimin zaman zaman onlardan yana olması hayatı bana zehir etmesi,her önüne gelenin aklına uyup bana saçma sapan tavırlar alması,uyusam suç yatsam suç kalksam suç kısacası benim yaşamam bile onun için bir suç unsuru oldu ve hayat benim için tam manasıyla zindana döndü.bu zaman içerisinde defalarca ayrılma kararı aldım ancak çocuk için bu süreyi biraz uzattım ancak gördümki çocuğum bu rezalet evlilikten daha kötü etkileniyor çünkü hergün tartışma hergün hakaret vs. neticede evliliğimin 6. yılında evimi ayırdım boşanma davası açmaya karar verdim ve bunu eşime söyledim ancak beni süründürme tehditleri karşısında (sanki onca yıl süründürdüğü yetmedi) beklemeyi tercih ettim. bu süre zarfında bir bayanla tanıştım ve kendisiyle evlenme kararı aldım boşanmak için tekrar eşimle konuştum dürüst bir şekilde yeniden düzgün bir hayat kurmaya karar verdiğimi açıkladım dostça yaklaştım ancak bütün bunlara rağmen benden boşanmayacağını dava açtığım takdirde beni süründüreceğini hatta bir bayanla tanışıp evlenme kararı aldığıma çok sevindiğini bu sayede tazminat davasınada hak kazandığını söylerek beni çileden çıkarmış bulunmakta. şimdi sizlere soruyorum bitmiş bu evliliği ben resmi olarak nasıl sonlandırabilirim,suçum günahım yokken yıllarca bunca eziyete katlandım ve tabiri caizse hayat bana yıllarca zehir zindan oldu. ben en az zararla nasıl kurtulabilirim,neler yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim.
    Eşiniz doğruyu söylemiş.
    Eşler evli oldukları süre içinde birbirlerine sadakatli olmak zorundalar.
    Eşinize şiddetli geçimsizlik ile boşanma davası açar ve eşinizde sizin başka bir bayanla olduğunuzu mahkemeye söyleyip diğer delillerle ispat ederse hem mahkemede kusurlu olur hem de oldukça hatırlı bir tazminat ödersiniz. Tabi ekonomik durumunuza göre. Ama yine de ciddi bir rakam olur.

Siz hayatınızda biri olduğunu söylediğiniz için eşiniz sizi takip ettirebilir ve resim elde edip bunu mahkemeye sunabilir. Cep telefonunuzun son 6 ay ya da 1 yıllık dökümlerini mahkemeden isteyebilir. Sizin bu kadın ile olduğunuzu gören eşinizin bazı yakınları ya da tanıdıkları mahkemede tanıklık edebilirler.

Hukuki NET Güncel Haber

Çekişmeli Boşanma konulu yargıtay kararı ara
    Çekişmeli Boşanma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çekişmeli boşanma

Alıntı thezenzen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    arkadaşlar benim sorunum eşim evi terk etti,herhangi bir dava süreci başlamadı ama eşim telefonda tazminat davası açacağını söylüyor.Bu konuda hakkı olabilir mi?Ben Asgari ücretli bir çalışanım herhangi malım da yok ben bu durumdayken benden ne alabilir ki?Dahası bir sürü de borcum var.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
    Eşinize Terk sebebi ile boşanma davası açabilirsiniz ama bunun bazı koşulları var.

IV. Terk

Madde 164.- Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

Eşiniz ne kadar zaman önce terk etti?
    Konu denizblk tarafından (10-04-2009 Saat 18:53:52 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

daha yeni terketti bir hafta oldu ama daha önceden aile bireylerinin tesiriyle
    iki üç sefer de yapmıştı.Artık karşılıklı saygı ve sevginin kalmaması dolayısıyle
    evlilik işkence halini aldı.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

daha yeni terketti bir hafta oldu ama daha önceden aile bireylerinin tesiriyle
    iki üç sefer de yapmıştı.Artık karşılıklı saygı ve sevginin kalmaması dolayısıyle
    evlilik işkence halini aldı.
    Size tavsiyem şu an boşanma davası açmayın.
    Çünkü öncelikli olarak sizin bu konuda şahite ihtiyacınız var.
    Mahkemede şahit çok önemlidir.
    Eşiniz evi terk edip gitmiş diyorsunuz.
    Eşiniz mahkemede ben terk etmedim beni evden kovdu diyebilir.Bu iddiasını da şahitlerle ispat yoluna gitmeye kalkabilir.
    Sizin onu kovmanızı sebep göstererek tazminat almaya kalkabilir. Tabi kendisini kovmuşsanız birşey diyemem.
    Yazdığınız pek birşey yok.
    Bu sebeple öncelikle aileniz ve yakın arkadaşlarınız eşinize gidip ya da arayıp dönmesi yönünde nasihatler etsinler.
    Eğer dönmezse de hakim kanalı ile eşinize eve dönmesi için ihtar çekersiniz. Ama bunun süresi var. Şimdi tam net hatırlamıyorum. Sitedeki bilgileri kontrol etmem lazım.

Ama size tavsiyem bir avukatla terk sebebi ile boşanma davası açma konusunu görüşmek. Çünkü terk sebebi ile kendiniz dava açamazsınız.Çok teferruatı var. Birini eksik yapsanız bu açıdan dava açamazsınız.

Bir avukata acilen bu konuyu danışmalısınız.Ve yaşadığınız herşeyi avukatınıza anlatın.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

MEDENİ KANUNDAKİ TERK NEDENİNE DAYALI BOŞANMA MADDESİ:

Madde 164.- Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır. Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır.Ancak boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

- Terk mutlak boşanma nedenidir.
    - Eşlerden birisi geçerli bir sebep olmaksızın evini terkeder ve 6 ay süre ile ayrılır ve evine dönmez ise diğer eş terk nedenine dayanarak boşanma davası açabilir. Bu süreyi İHTAR ÖNCESİ ve İHTAR SONRASI süreler olarak ikiye ayırmak gerekir.
    - Terk için geçerli neden ilelebet devam edemez ,makul bir süreden sonra haklı neden kalkar.
    - Evi terk eden eş evlilik birliğini devam ettirmeme kastı altında evi terk etmelidir.
    O halde Eş bu kast altında evi terk eder ise DİĞER EŞ NE YAPMALI ?
    Diğer Eş Eğer samimi olarak evliliğin devamını istiyor ise hemen ihtar çekmek sureti ile işe başlamalı.
    Pe ki ihtar nedir ve nasıl çekilir? Şekil şartı ve süre aranır mı ? Evet aranır:

İ H T A R:

* Önemli:İhtar samimi bir arzunun ürünü olmalıdır. Boşanma aracı olarak kullanılmamalıdır. Aksi ispat edildiği takdirde örneğin ihtardan sonra davet eden eşin “eve döndüğün takdirde seni öldürürüm.” gibi tehdidin varlığı ispat edilirse bu ihtar geçersizdir.(Hakimlik Mesleği burada önem arzetmektedir )

İHTAR NEDİR?
    --İhtar nihai bir karar değildir. Bu nedenle başlı başına temyiz edilemez. Kesindir.
    --Değişik iş defterine kaydı yapılmalıdır.
    --İhtarda harç alınmaz.
    --Duruşma yapılmaz.
    --İhtar vekile yapılamaz.
    --Eş yurt dışına gitmiş ise yine ihtar istenilen şartlar içerisinde yurt dışına gönderilmelidir.
    --Davacı olan yani ihtar çeken Eş yurt dışında ve terk eden eş Türkiye ye gelmiş ise Davacının Yurt dışında daimi işçi olduğu ve kendi ve terk eden eşin ikametinin orada bulunduğunu belgelerle ispat eder ise ihtar kararı verilmelidir.
    GÖREV:Aile Mahkemeleri bulunulan yerde yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi
    YETKİ: Her yerden çekilebilir. Çünkü ihtar bir dava değildir.
    İHTARDA NELER BULUNMALIDIR ?

- İhtarda eşin davet edildiği evin açık adresi mutlaka gösterilmelidir.İ.BK.
    - Eşin hangi süre içerisinde eve döneceği mutlaka gösterilmelidir.
    - 2 aylık süre içerisinde eve dönülmemesi halinde hakkında boşanma davası açılacağı mutlaka yazılmalıdır.
    - Evi terkeden eşin eve dönerken yapacağı,yol ve yeme-içme vb. masrafların miktarı ihtarda gösterilmelidir.
    Önemli bir husus: Yol gideri konutta ödemeli olarak gönderilmelidir.

HAKİM İHTAR TALEBİ ÜZERİNE NE YAPMALIDIR?

- Hakim hiç bir inceleme yapmadan evrak üzerinde yukarıda ki bütün şartları araştırıp ihtara karar vermelidir.
    - Önemli:İhtardan önce yada ihtar süresi içerisinde terkeden eş tarafından açılmış bir tedbir nafakası davası ihtar süresi içerisinde kabul edilmiş ise ihtar geçersiz olur.

İHTARDA SÜRE NEZAMAN İŞLEMEYE BAŞLAR?
    Kural olarak süre ihtarın eşe tebliğ edildiği günden itibaren başlar. Ancak eğer yol parası ihtardan daha sonra eşe ulaşmış yada bu paranın alınmasından imtina edilmiş ise artık bu tarih esas alınmalıdır.
    - İhtar tebligat kanununa uygun yapılmalıdır.

SÜRE NE KADARDIR?

T e r k T a r i h i İ h t a r T a r i h i D a v a T a r i h i

|__________________________|_______________|

Dört ay ( İhtar için beklenecek süre) İki ay (Dava açmak için beklenecek süre)

A-İhtar öncesi dört aylık süre: Terk tarihinden itibaren en az dört ay geçtikten sonra ihtar çekilmelidir. Bu süre dolmadan çekilen ihtar geçersizdir. Bu süre ise beklemek için geçerli olan en az süredir. Hakim re’sen bu süreyi araştırmalıdır.
    - Sürenin belirlenmesine esas olmak üzere için fiili ayrılığın belirlenmesinde tanık dinlenmelidir.
    - Fiili ayrılık kesintisiz sürmelidir. Kısa süreli de olsa bir araya gelindiği saptanırsa ihtar geçersizdir.
    - Her bakımdan Bağımsız Konutun sağlanması gerekir. Bağımsız konuttan ne anlaşılmalıdır?

a) Sosyal ve ekonomik açıdan oturulabilecek özellikte bir ev olmalıdır. (tuvalet,banyo,mutfak vb. olmalı , gerekirse keşif yapılmalıdır.)

b) Konutun iyi niyet esaslarına göre seçilmesi gerekir. Yani konutu hazırlayan eş kendi çalıştığı iş yerinin bulunduğu yerde (şehir) konutu hazırlamalıdır. Ayrı ayrı şehirlerde ise kocanın iyi niyetinden söz edilemez. Çünkü evlilikte asıl olan eşlerin birlikte yaşamalarıdır.

c) Davet edilen evde anne-baba,kardeş davet eden eşle birlikte kalmamalıdır. Birlikte kalıyor iseler bağımsız konuttan söz edilemez. Kocanın önceki eşinden olan çocuğu reşit ve aynı evde kalıyor ise yine bağımsızlıktan söz edilemez. Ancak çocuk reşit değil ve babanın bakma sorumluluğu ve zorunluluğu (yasal olarak) var ise bu durum konutun bağımsız olmasını etkilemez. Uygulamada anne-baba aynı apartmanda ancak ayrı dairelerde oturuyor ancak yemeği düzenli olarak birlikte yiyor ve sadece yatmadan yatmaya kendi evlerine gidiyor iseler bu konut bu şartlar halinde bağımsız değildir. İhtarın geçerli olması için bu şekilde ki aile içi uygulamadan vazgeçildiği açıkça belirtilmelidir. Ancak bu durumun ihtardan sonra varlığını ve devam ettiğini ispat terk eden eşe düşer.

- Terk eden eş yasal süre içerisinde eve geldiğini ve evin bağımsız olmadığını yada kapının kapalı olduğunu iddia ediyor ise bunu ispat etmelidir.

B) İhtar sonrası iki aylık süre: Davet eden eş ihtarda açıkça belirttiği 2 aylık süre dolduktan sonra davasını açmalıdır. Bu süre en az olan süredir. Davacının bu süre dolduktan sonra istediği bir tarihte dava açma hakkı doğar. - İhtardan sonra söz konusu olan bu ihtarda bir eksiklik olduğu anlaşılır ise ikinci ihtarın gönderilmesi için belirlenen sürenin beklenilmesi gerekir.
    - Terk eden eş bu iki aylık süre içerisinde haklı bir nedeni yada mazereti olduğunu ispat edemez ve bu süre dolduktan sonra örneğin 65 gün sonra konuta dönerse davacının dava açma hakkını ortadan kaldırmaz.
    - Terke dayalı boşanma davası her iki eşe de tanınmıştır. Karı da bu nedene dayalı olarak ihtar gönderip dava açabilir.
    - Davada ,herkes genel kural gereği iddiasını ispat etmek zorundadır.
    - Davalı eve dönmemekte haklı olduğunu ispat etmelidir.
    Konu denizblk tarafından (10-04-2009 Saat 20:34:55 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

eşimin evden gitmesi veya gitmemesi konusunda bir görüş ve söz sarfetmedim ama bu onun bunu inkar etmeyeceği anlamına gelmez.Zaten gitmesinde en etkili rol annesine ve kardeşlerine ait.Annesinin de daha önce boşanmış olması itibarıyle temeli olmayan hukiki bilgisiyle kızına akıl vermesi söz konusu.Onun bu desteğiyle olay tamamen parasal boyuta kaydı.Eşim tazminat talep edeceğini ve benden olmasa bile ailemden bu alabilmek için dava açacağını söylüyor.Bu olabilir mi?Ben asgari ücretli bi çalışanım,benden olmasa bile bu tazminatı ailemden alabilir mi?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

eşimin evden gitmesi veya gitmemesi konusunda bir görüş ve söz sarfetmedim ama bu onun bunu inkar etmeyeceği anlamına gelmez.Zaten gitmesinde en etkili rol annesine ve kardeşlerine ait.Annesinin de daha önce boşanmış olması itibarıyle temeli olmayan hukiki bilgisiyle kızına akıl vermesi söz konusu.Onun bu desteğiyle olay tamamen parasal boyuta kaydı.Eşim tazminat talep edeceğini ve benden olmasa bile ailemden bu alabilmek için dava açacağını söylüyor.Bu olabilir mi?Ben asgari ücretli bi çalışanım,benden olmasa bile bu tazminatı ailemden alabilir mi?
    Eşinizin annesi de daha önce boşanmış olması Medeni kanun hakkında bilgi sahibi olduğu anlamına gelmez takdir edersiniz ki.
    Size sadece gözdağı vermeye çalışıp,birşeyler kopartmak derdinde olabilirler.

Eşiniz sizden olmasa bile ailenizden tazminat alacağını mı söyledi?
    Türk Medeni Kanunda buna dair bir madde yok.

Ailenizden tazminat alması için eşinizin aileniz tarafından kendisine hakaret ya da küfür edildiği gerekçesi ile dava açma hakkı olabilir diye fikir yürütüyorum. Tabi aileniz böyle birşey dememişse hiçbir şey yapamazlar.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

tam aksine annesinin ailem hakkında asılsız iftiraları var.Kusura bakmazsanız birde boşanma durumunda bizim biri kız biri oğlan iki çocuğumuz var.Kız 9,oğlan 7 yaşında,bu çocukların velayeti nasıl olur.Eşim annesinin şimdiki evli olduğu adama ait evde kalıyor.Tekstilde çalışıyor.Çocuklarım bu yaşlarına gelinceye kadar benim ailem tarafından bakıldı.Çok bağlılar yani.Ayrıca okul durumlarıda var.Ben ise asgari ücretle ailemle beraber üst katta ayrı dairede yaşıyorum karar ne olur sizce teşekkürler.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çocuklar konusunda hakim ne karar verir bilemeyiz. Çünkü davanızın nasıl bir seyir izleyeceğini bilmiyoruz.
    Hakim her zaman çocukların menfaatini gözönüne alarak kararlarını verir.

Çocukların velayetini alırsınız diye size bir ümit veremem. Kimse veremez bu sitede.

Nerede
    antalya
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çekişmeli Boşanma

Merhabalar,
    Benim de eşim bundan 4 gün önce aile birliğinin temelden sarsılması ve evlilik birliğinin bozulması sebebiyle boşanma davası açmış. Yaklaşık birbuçuk yıl önce evlenmiştik ve evliliğimizin 4. ayında babam kalpkrizi gecirdi ve benim de onun yanına gitmem gerekti. Normalde gidip gelecektim ancak tahliller, kontroller, başka doktorlara görunme derken uzadı 2 ay oldu.Sınav için Türkiyeye geldim annemin yanına sınav ilim orada oldugu için eşimin oldugu ile gidemedim, ardından tekrar babamın yanına gittim kalpten ameliyat oldu. Yanına 1 ay kaldıktan sonra Türkiyeye gelerek doktor araştırmasına girdim çünkü kanser teşhisi konmuştu bir de üzerine ve bu ameliyatın Türkiyede yapılmasını istiyorduk. Bu esnada eşim bana ne maddi ne de manevi destekte bulundu. Baban ne zaman iyileşicek ne zaman ameliyata girecek ne zaman geleceksin,baban farkında değilmi evliliğimizi bitirecek , (halbuki babam herseferinde gitmemi istedi ve hastalandıgı için çok üzgündü , ama ben babamı bırakamadım sadece ona kilitlenmiştim.) bana adres ver eşyalarını gönderiyorum , yok boşanma davası açıyorum, yok gelme artık şeklinde bu raddeye kadar geldik. Tabi ben bu arada 3 kez ayrı ayrı tarihlerde babamın maddi imkanlarıyla evimize geldim. Ancak her seferinde kavga ettik, ve babamın sağlığına kavuşması bizim planladıgımız gibi öyle 2 -3 ay içinde olmadı. 2 ameliyat gecirdi toplam 5 ay içerisinde ve ona bakacak kimse olmadıgı için ben onu hiç yanlız bırakmadım.(annem babam ayrılar 15 senedir -boşanmış.) Yani ne olursa olsun 1 babam için 1000 tane koca umrumda olmaz. Bende tamam boşanalım madem istemiyosun beni istemeyeni ben hiç istemem dedim. Ancak benden aldıgın paraları ve düğün takılarını vereceksin dediğimde karı-koca arasında borç olmaz dedi Bende bu şartlarda boşanırım dedim aksi taktirde boşanmam benden aldıklarını ver yeter dedim, beni işimden ayırdıgın için doğan zararımı istemiyorum dedim.Evlenmeden önce bulundugum ilden çok iyi olan işimden onunla evlenecegim için ayrıldım , sen buraya gel ben sana iş bulurum maaşımdan veririm vs lafları hep havada kaldı. Kısacası tek bir yorum yaptım iyi günde dost kötü günde düşman, kara ortak- zarara ortak değil Artık şaşırdım kaldım , en iyi arkadaşı avukat o açmış davayı.
    Birkaç gün sonra gidip kendime ait olan evden eşyalarımı alacagım başka carem kalmadı.Hayatıma devam etmeliyim. Bu arada hala babamın tedavisi ile ilgileniyorum ameliyat sonrası tedavi gerektirecek birtakım olumsuz gelişmeler oldu da.
    Şimdi ne yapacağımı hukuk , adalet, mahkeme karşısında ne yapacağımı bilemez durumdayım. Avukat tutaka gücüm zaten yok danışmaya bile gücüm yok. Acaba onun bulunduğu ildeki barodan ücretsiz avukat talebimi ne kadar sürede olumlu veya olumsuz yanıtlarlar. Buna benzer tecrübeleri olan degerli avukatlar ,değerli forum üyeleri varsa acaba bana yardımcı olabilirlermi?
    Hepinize şimdiden teşekkür ederim
    İyi akşamlar diliyorum

+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

boşanma davasında şahit gelmezse

bosanma davasinda sahitler gelmezse ne olur

boşanma davasında şahitler gelmezse

Boşanma davasında şahit gelmezse ne olur

cekismeli bosanma nekadar surer

bosanmada sahitler gelmezse

çekişmeli boşanma davasi kaç sene surer

bosanma davasi sahit gelmezsecekismeli bosanma davasinda nafaka davasini acan taraf durusmaya gelmezse dava sonucu ne olur site:www.hukuki.netçekişmeli boşanma davası kaç celse sürerçekişmeli boşanma ne kadar sürerçekişmeli boşanma kaç yıl sürerboşanma kaç celse sürercekısmelı bosanma kac yıl surerbosanma davasi acildiktan sonra taraflar gitmezseçekişmeli davada şahitler dinlendi daha ne kadar sürer boşanma boşanma davası son celse www.hukuki.netboşanma davasında şahitlerin önemi www.hukuki.netboşanma davamda şahitler dinlendi www.hukuki.nethakaret davasinda sanik gelmessecekismeli bosanma sahitler dinlendi bundan sonra ne olacakbosanmada hakim nasilkarar verirçekişmeli boşanma davası hukuki net www.hukuki.netboşanma davalarında gösterilen şahit gelmezse ne olurcekismeli bosanma
Forum