+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: İdari Mahkeme Hakkında - üniversite

İdari Mahkeme Hakkında - üniversite Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry İdari Mahkeme Hakkında - üniversite

Merhaba, benim bi sorum olucakti konu ile ilgili arkadaslar beni aydinlatirsa sevinirim. Ben M.Kemal Üniversitesi Ziraat Fak. son sınıf öğrencisiyim. Bölümümün bütün derslerini vermis olmama rağmen öğrenci isleri bürosuna gittiğimde bir öğrencinin mezun olabilmesi icin 174 kredilik ders almis ve basarili olmus olmasi gerektigi benim ise 173 kredilik ders aldigim bu nedenle mezuniyet belgemi alamayacağım soylendi. İlgili yerlere dilekçe verdim ve okul bana bu bir krediyi tamamlamam icin yari yil daha devam etmem yonunde karar cikardi. Fakat ben bi yari yil daha devam etmemin bana hem maddi hemde manevi zarar verecegini soyledim. bi sonuc cikmadi biraz arastirdim, sanirim idari mahkeme bu konulara bakiyormus. Nasil basvurulur ? ne kadar ücret gerekir.? mahkeme ne kadar sürer bilmiyorum. ? ayrica idari mahkemeye versem benim icin bi sıkıntı olur mu ? sonucu beni magdur edebilir mi ? bu konularda bana yardimci olabilicek arkadaslar varsa yanıtlarini bekliyorum. Tşk ettim.. Ayrica bilgi vermem gerekirse ders kaydi esnasinda 2kredi olarak gorunen bitirme calismasi isimli ders, transkripte kredisiz ve muaf gorunmektedir .. eğer bitirme calismasi kredi olarak gorunce 174 krediyi tamamlayip mezun olma durum var. ?

Hukuki NET Güncel Haber

İdari Mahkeme Hakkında - üniversite konulu yargıtay kararı ara
    İdari Mahkeme Hakkında - üniversite konulu hukuk haber
    Konu cyberworldd tarafından (04-08-2008 Saat 16:45:16 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İdari Mahkeme Hakkında ! üniversite

Alıntı cyberworldd rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba, benim bi sorum olucakti konu ile ilgili arkadaslar beni aydinlatirsa sevinirim. Ben M.Kemal Üniversitesi Ziraat Fak. son sınıf öğrencisiyim. Bölümümün bütün derslerini vermis olmama rağmen öğrenci isleri bürosuna gittiğimde bir öğrencinin mezun olabilmesi icin 174 kredilik ders almis ve basarili olmus olmasi gerektigi benim ise 173 kredilik ders aldigim bu nedenle mezuniyet belgemi alamayacağım soylendi. İlgili yerlere dilekçe verdim ve okul bana bu bir krediyi tamamlamam icin yari yil daha devam etmem yonunde karar cikardi. Fakat ben bi yari yil daha devam etmemin bana hem maddi hemde manevi zarar verecegini soyledim. bi sonuc cikmadi biraz arastirdim, sanirim idari mahkeme bu konulara bakiyormus. Nasil basvurulur ? ne kadar ücret gerekir.? mahkeme ne kadar sürer bilmiyorum. ? ayrica idari mahkemeye versem benim icin bi sıkıntı olur mu ? sonucu beni magdur edebilir mi ? bu konularda bana yardimci olabilicek arkadaslar varsa yanıtlarini bekliyorum. Tşk ettim.. Ayrica bilgi vermem gerekirse ders kaydi esnasinda 2kredi olarak gorunen bitirme calismasi isimli ders, transkripte kredisiz ve muaf gorunmektedir .. eğer bitirme calismasi kredi olarak gorunce 174 krediyi tamamlayip mezun olma durum var. ?
    İdare mahkemesine başvurmadan önce %100 haklı olduğunuzu tespit etmeniz gerekir. Aksi halde boşuna mahkeme dilekçesi vermiş ve masraf ödemiş olursunuz. Yani siz öğrenci işlerinize müracaat ettiğinizde size 174 kredi almanız gerektiği ancak sizin 173 kredi aldığınız söylenmiş. Üstelik okul idaresine dilekçe vermişsiniz ve dilekçenize 1 kredi daha almanız gerektiği cevabı verilmiş. Demekki kredileriniz yeniden hesaplanmış. Şimdi bütün mesele 2 kredi olarak görünen bitirme çalışması. Siz bunun ders kayıtları sırasında 2 kredilik bir ders olduğunu iddia ediyorsunuz ancak transkriptinizde söz konusu ders kredisiz ve muaf olarak görünüyor. Şimdi bu dersin 2 kredilik bir ders olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Eğer bu dersin 2 kredilik bir ders olduğunu ancak transkripte kredisiz olduğunu kanıtlayabilecekseniz mahkemeyi kazanırsınız. Bunun için söz konusu dersin 2 kredilik bir ders olup olmadığını mutlaka tespit etmeniz gerekli. Eğer bu dersin kredisiz ve muaf bir ders olduğunu tespit ederseniz boşuna mahkeme ile uğraşmayın derim. Ayrıca bu dersin ders kayıtları sırasındaki kılavuza kredisiz olduğu halde sehven 2 kredilik bir ders olarak yazılmış olması da kanımca size pek yardımcı olmaz. Eğer söz konusu dersin 2 kredilik bir ders olduğunu tespit ederseniz ve bunun transkiptinize işlenmediğini kanıtlayabilirseniz Hatay İdare Mahkemesine dava dilekçesi verebilirsiniz ve bu dilekçede mutlaka yürütmeyi durdurma talep ediniz. Umarım kısa sürede yürütmeyi durdurma alabilirsiniz. Bu durumda yarım dönem daha ders alma zorunda kalmazsınız. Ancak okul idaresinin size verdiği cevabın üzerindeki tarihe dikkat ediniz zira söz konusu tarihten en geç 60 gün sonrasına kadar idari dava dilekçesi vermeniz gerekiyor. Eğer süreyi kaçırmamışsanız ve 2 kredilik olduğu halde söz konusu dersin transkripte kredisiz olarak işlendiğini ispatlayabilecekseniz vakit kaybetmeyin derim. İdare Mahkemesinde yürütmeyi durdurma talepli bir dilekçe için tahminen 100 YTL kadar bir masrafınız olur.Eğer haklıysanız kimse sizi mağdur edemez.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: İdari Mahkeme Hakkında ! üniversite

Okulun ders kayıt sistemi internet uzerinden şu şekilde yapilmakta. 40 saatlik ders seçebiliyorsunuz yani bir yarı yılda en fazla 40 saatlik ders kaydı yapabiliyorsunuz. 2 saatlik teorik dersin kredisi 2, 2 saatlik uygulamanin kredisi 1 olarak hesaplaniyor. bitirme calismasi isimli dersi alabilmeniz icin 2 saatlik yer ayirmaniz gerekiyor. simdi ders kaydı yaparken 2 saatlik ders olarak gorunen bitirme calismasi, transkripte muaf gorunuyor bu bana bi hak dogurmaz mi. sonucta eger kredisiz olsa 40 saatlik ders+bitirme calismasi dersini alarak yarı yılı tamamlayabilirim. ama oyle olmuyor 38 saatlik ders+bitirme calismasi dersini almak zorundasiniz.. zaten kredisiz olsa bu acigi baska bi ders alarak tamamlamis ve suan bi sorun yasamiyor olacaktim .. ?

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Okulun ders kayıt sistemi internet uzerinden şu şekilde yapilmakta. 40 saatlik ders seçebiliyorsunuz yani bir yarı yılda en fazla 40 saatlik ders kaydı yapabiliyorsunuz. 2 saatlik teorik dersin kredisi 2, 2 saatlik uygulamanin kredisi 1 olarak hesaplaniyor. bitirme calismasi isimli dersi alabilmeniz icin 2 saatlik yer ayirmaniz gerekiyor. simdi ders kaydı yaparken 2 saatlik ders olarak gorunen bitirme calismasi, transkripte muaf gorunuyor bu bana bi hak dogurmaz mi. sonucta eger kredisiz olsa 40 saatlik ders+bitirme calismasi dersini alarak yarı yılı tamamlayabilirim. ama oyle olmuyor 38 saatlik ders+bitirme calismasi dersini almak zorundasiniz.. zaten kredisiz olsa bu acigi baska bi ders alarak tamamlamis ve suan bi sorun yasamiyor olacaktim .. ?
    Eğer 2 saatlik bitirme çalışmasının 1 krediye tekabül ettiğinden eminseniz okul idaresine bahsettiğiniz hususları belirten bir dilekçe yazarak size verilen transkriptin yanlış olduğunu iddia ediniz ve yeniden transkript talebinde bulununuz. Ancak anladığım kadarıyla siz bu itirazda bulunmuşsunuz ve size verilen cevapta bitirme çalışması dersinin kredisiz olduğu belirtilmiş. Yanılıyor muyum? Bitirme çalışması gibi bazı derslerin bazen mezun olmak için kredisizde olsa mutlaka alınması gerekir. Bu konu sizin Üniversitenizin Yönetmeliğinde yazılı olması gerekir. Anlaşılan siz 38 saatlik ders ve 2 saatlik bitirme çalışması almak zorunda kaldınız ve eğer 40 saatlik ders alsaydınız sanırım Yönetmeliğe göre krediniz tamam olsa bile saatlik bitirme çalışması almanız zorunlu olduğundan mezun olmanız için gene yarım dönem kaybedecektiniz. Yönetmeliğinizi de iyi inceleyin ve ona göre hareket edin derim. Bu konuyu bence iyi araştırınız.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: İdari Mahkeme Hakkında ! üniversite

Alıntı Selimcan2001 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eğer 2 saatlik bitirme çalışmasının 1 krediye tekabül ettiğinden eminseniz okul idaresine bahsettiğiniz hususları belirten bir dilekçe yazarak size verilen transkriptin yanlış olduğunu iddia ediniz ve yeniden transkript talebinde bulununuz. Ancak anladığım kadarıyla siz bu itirazda bulunmuşsunuz ve size verilen cevapta bitirme çalışması dersinin kredisiz olduğu belirtilmiş. Yanılıyor muyum? Bitirme çalışması gibi bazı derslerin bazen mezun olmak için kredisizde olsa mutlaka alınması gerekir. Bu konu sizin Üniversitenizin Yönetmeliğinde yazılı olması gerekir. Anlaşılan siz 38 saatlik ders ve 2 saatlik bitirme çalışması almak zorunda kaldınız ve eğer 40 saatlik ders alsaydınız sanırım Yönetmeliğe göre krediniz tamam olsa bile saatlik bitirme çalışması almanız zorunlu olduğundan mezun olmanız için gene yarım dönem kaybedecektiniz. Yönetmeliğinizi de iyi inceleyin ve ona göre hareket edin derim. Bu konuyu bence iyi araştırınız.
    iyice inceledikten sonra mahkemeye basvurmayi dusunuyorum. peki mahkeme ne kadar sürer ? (1 ay - 3 ay, daha fazla ) .. 100 ytl demistiniz masraf olarak ama benim kendi duyumlarim (ne kadar dogrudur bilmiyorum) 1000 ytl falan tutar seklindeydi . ? biraz bu konuda bilgilendirirmisin beni.. simdiden tsk ederim ..

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyice inceledikten sonra mahkemeye basvurmayi dusunuyorum. peki mahkeme ne kadar sürer ? (1 ay - 3 ay, daha fazla ) .. 100 ytl demistiniz masraf olarak ama benim kendi duyumlarim (ne kadar dogrudur bilmiyorum) 1000 ytl falan tutar seklindeydi . ? biraz bu konuda bilgilendirirmisin beni.. simdiden tsk ederim ..
    Avukat tutarsanız elbette avukatlık ücreti ayrı bir konu. Ancak 2577 sayılı kanuna uygun olarak yazılı bir dilekçeyle kendinizin doğrudan İdare Mahkemesine müracaatınız olursa yürütmeyi durdurma talebiniz olsa bile mahkeme masrafı 100 YTL'den fazla olmaz. Mahkemeye müracaatta bulunmaya karar verirseniz mutlaka Yürütmeyi Durdurma talebinde bulununuz. Yürütmeyi durdurma talebiniz olursa öncelikle yürütmeyi durdurma talebiniz görüşülür. Kabul edilir veya reddedilir. Kabul edilirse yanlış olduğu iddiasında bulunacağınız işlemin yürütmesi durdurulur. Reddedilirse bu kez Bölge İdare Mahkemesine bir hafta içinde itiraz hakkınız vardır. İtirazınız Bölge İdare Mahkemesince kabul edileren Yürütmeyi Durdurma kararı verilebilir veya söz konusu mahkemece de reddedilir. Ancak yürütmeyi durdurma talebinizin kabulü davanızın esastan kabul edileceği manasına gelmez. Yine yürütmeyi durdurma talebinizin reddi de davanızı esastan da kaybedeceğiniz manasını taşımaz. Yürütmeyi durdurma talebinizin 1-3 ay içinde görüşülerek karara bağlanabilir. Esastan karar ise birazda Mahkemenin iş yoğunluğuna bağlıdır. Yine de davanızın esastan da 1 yıl kadar sürede sonuçlandırılabileceği kanatindeyim. Tabi bundan sonra bir de Danıştay da temyiz süreci olabilir. Yani siz kazanırsanız davalı idare temyizde bulunabilir. Yada siz kaybederseniz Danıştay'a siz temyizde bulunabilirsiniz. Temyiz sürecinden sonra da Karar Düzeltme talebi de olabilir. Dolayısıyla temyiz süreci de yürütmeyi durdurma talepli olsa bile 1 yıl kadar sürebilir diyorum.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: İdari Mahkeme Hakkında - üniversite

1 yıl cok uzun bir sure yani yarı yıl okula devam etmem daha mantikli duruyor o halde..

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İdari Mahkeme Hakkında - üniversite

1 yıl cok uzun bir sure yani yarı yıl okula devam etmem daha mantikli duruyor o halde..
    Eğer haklıysanız dava açabilir ve dava süresince de okulunuza gider, gerekli krediyi alır ve okulunuzu bitirebilirsiniz. Ben zaten sizin okul idaresinin kararı doğrultusunda gerekli kredinizi alarak mezun olmanızı tavsiye ediyorum. Mantıklı olanı budur. Eğer dava açar ve Mahkemece haklı bulunursanız. Mezun oldukta sonra da okul idaresine tazminat davası açarak uğradığınız maddi ve manevi zararların tazmini talebinde bulunabilirsiniz. Dava sizin aleyhinize sonuçlanırsa da zaten mezun olmuş olursunuz. Dediğim gibi kesin olarak haklıysanız uğraşınız.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İdari Mahkeme Hakkında - üniversite

Merhabalar :
    ben gazi üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim dogru yaptığıma emin olduğum yüksek beklediğim sınavdan düşük aldım arkadaşım kağıdını görmek istedi ve hoca gösterdi o soruya sıfır vermesinin sebebi f1 m g f1 in arasına nokta koymadığı içinmiş bende aynı şekilde mağdurum fakat hoca ne dersinde kendisi nokta koyuyor nede kitabında nokta koyuyor kendisinin de yapmadığı bir şeyi istiyor itiraz davası açsam sizce kazanabilirmiyim kaybedersem yaklaşık bana ne kadara mal olur avukatda tutsam şimdiden teşşekkür ederimmm en kısa sürede yanıtlarsanız sevinirimm

Nerede
    antalya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İdari Mahkeme Hakkında - üniversite

merhaba..
    bütünleme sınavında arkadaşım bana kendisinin yerine sınava girmem için ısrar etti bende tamam dedim sonra sınav salonuna gittim imza listesi dolaşmaya başladı arkadaşın yerine imzayı attım sonra sınav kagıdını bile görmeden pişman olup sınavdan çıktım sonrada hocalardan biri bu durumu anladı tutanak tuttu sadece bir imza attım diye 6 ay uzaklaştırma verdiler pişmanlıgımı göz önünde bile bulundurmadılar bu durumu idari mahkemeye dava açıp kararın hafiflemesini istemeyi düşünüyorum haklı bulunurmuyum çok zor durumdayım yanıtlamanızı istiyorum

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

üniversiteyi mahkemeye nasıl verilir

üniversite mahkeme

universite kararları idari yargı

üniversite muafiyet vermezler bölge idareye itiraz dilekçesi ornegi

univetsitede idari mahkeme

idari mahkemede davaya cikiliyor mu

ÜNİVERSİTE İDARİ DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEKLERİ

idari mahkeme üniversite

universite muafiyet emsal karar www.hukuki.net

ünivetsite muafiyet dersleri ile ilgili davalar