+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Reşit olmayanla ilişki

Reşit olmayanla ilişki Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Reşit olmayanla ilişki

Selam arkadaşlar ben hukuk fakültesinde okuyan bir gencim. Bir arkadaşımın başına ciddi bi durum gelmiş benden yardım istedi ama ben daha 2. sınıfa geçtim. Olayı kısaca sizlere anlatıyorum. Bu arada arama yaptım ama benzer bi dosyaya ulaşamadım. Cevap verirseniz çok iyi olacak.
    22 yaşındaki arkadaşımın 17 yaşında bir kız arkadaşı var. Birbirlerinden ayrı şehirlerde yaşıyorlar ve birbirlerini çok az gördüler. Ve aralarında kesinlikle bi cinsel ilişki geçmemiş. Kız genital bölgedeki bi rahatsızlığından dolayı geçen ay doktora gitmiş. Doktor kızın bakire olmadığını söyleyip polisleri aramış. Çocuk bürosundan gelip kızın ifadesini almışlar ve onu zorlayarak bir isim almaya çalışmışlar. 'Babandan ve senden başka kimse bilmicek o kişinin de sadece ifadesi alınıp bırakılcak' diyerek kızı zorlamışlar. Ve kız da arkadaşımın ismini vermiş. Onun yanına gittiğim bir gün ilişkiye girdik diyerek ifade vermiş. Sonra kızın babasına haber verilmiş, ve babası da arkadaşımdan şikayetci olmuş. Bu olaylar olurken arkadaşımın hiç birşeyden haberi yok ve ailesiyle birlikte yurt dışında. Kız arkadaşıyla da normal bi şekilde konuşuyor.
    Aradan bir kaç gün geçtikten sonra kız bu olayın bir suç olduğunu arkadaşımın ceza alacağını öğrenmiş. Ve kendi kendine avukata gidip ifadesini değiştireceğini, verdiği ifadenin doğru olmadığını söylemiş. Olayın aslının öyle olmadığını 2 sene önce tvde uygun olmayan şeyler izlerken onlara özenip kendi kendine yaptığını söylemiş. Avukat bunu babasına anlatmasını ve babasıyla birlikte gelmesini söylemiş. Bu sürec devam ederken arkadaşım hakkında arama emri çıkartılmış. Kız bu olayları arkadaşıma hiç anlatmamış ta ki cuma günü babasıyla birlikte tekrar adliyeye gidip olayın gerçek yüzünü öğrenene kadar. Ordakiler şikayetin geri çekilemeyeceğini yakalama emrinin çıktığını ve arkadaşım ülkeye girer girmez bu çirkin iftira yüzünden ailesinin gözü önünde yakalanacağını söylemişler. Arkadaşımın şu anda canı çok sıkkın ve ülkeye gelemiyor ailesi hafta içi dönüyor ama o bi yalan söyleyip bi süre daha kalacağını söyledi. Kız ve babası pazartesi günü müracaat savcısına gidip ifadeyi değiştirmek istediğini söylücek. Sanırım bu durumda son kararı savcı verecek.
    Şimdi bu durumda ifade değiştirilerse arkadaşım ülkeye girdiğinde başına herhangi bi problem gelir mi? Şikayet geri alınsa bile savcı kamu davası açabilir mi?
    Aralarında 5 yaştan az olduğu (aralarında tam 4.5 yaş var) için şikayet edilmesi gerekiyor sanırım. Babası şikayeti geri alacağı için ifade değişmese bile geldiği zaman tutuklanır mı ?
    Arkadaşım kızı seviyor ve kendi kendine yaptığına inanmıyor akraba çevresinden kuşkulanıyor, bu durumda yapabileceği bişey var mı?
    Son olarak bu olay herhangi bi şekilde siciline işlenir mi?

Hukuki NET Güncel Haber

Reşit olmayanla ilişki konulu yargıtay kararı ara
    Reşit olmayanla ilişki konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Reşit olmayanla ilişki

DİĞER HUKUK SİTESİNDE DE AYNI YAZI VE SORULAR YER ALMAKTA İSE DE, BEN YİNE DE AYNI CEVABI YAZIYORUM...

REŞİT OLMAYANLA CİNSEL İLİŞKİ

Arkadaş, geçen ay genital bölgede bir rahatsızlık nedeni ile tedavi olan 17 yaşında ki bir kızın bakire olmadığını doktor tespit edip polisi çağırdığını belirtmişsin.
    1-Geçen ay yani haziran 2008 tarihinde, reşit olmayanlar ile cinsel ilişki suçunu düzenleyen TCK nın 104.maddesine göre bu suç takibi şikayete bağlı bir suç niteliğindedir. Sizin yazdığınız 5 yaş fark konusu ise, 2005 yılında hukuk âleminden silinmiştir. Keşke değişen mevzuata daha duyarlı olsanız….
    Türk Ceza Kanununun "REŞİT OLMAYANLA CİNSEL İLİŞKİ" ilişki başlıklı 104.maddesinin 2.fıkrası 2005 yılında Anayasa mahkemesinin kararı ile iptal edilmiştir.
    İptal gerekçesi "Ceza hukukunda yasa önünde eşitlik ilkesinin uygulanması da kuşkusuz, aynı suçu işleyen tüm suçluların kimi özellikleri gözardı edilerek her yönden aynı kurallara bağlı tutulmalarını gerektirmemektedir. Mağdurun veya failin durumlarındaki farklılıklar bunlara değişik kurallar uygulanması sonucunu doğurabilir. Ancak, suçun takip şekli veya failin cezalandırılmasında esas alınan özellikleri, kuralla korunmak istenen hukuki yarar bakımından sonuca etkili değilse, bu durumda faillerin farklı durumda oldukları kabul edilerek aralarında ayrım yapılması eşitlik ilkesine aykırılık oluşturur." şeklindedir.
    2-Dolayısı ile Haziran 2008 tarihi itibari ile TCK nın 104/1.maddesi yürürlüktedir ve bu suçta takibi şikayete bağlı bir suçtur. Madde metninde "Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmü yer almaktadır.
    Dolası ile 15 yaşını bitirmiş ancak 18 yaşından küçük bir kişi ile erkek veya kız olsun önemli değil, cinsel ilişki rıza ile bile olsa suçtur ama bu suç takibi şikâyete bağlı bir suçtur.
    CMK nın 90/1-3.maddesinde “Soruşturma ve kovuşturması şikâyete bağlı olmakla birlikte, çocuklara, beden veya akıl hastalığı, malûllük veya güçsüzlükleri nedeniyle kendilerini idareden aciz bulunanlara karşı işlenen suçüstü hallerinde kişinin yakalanması şikâyete bağlı değildir.” Hükmü yer almaktadır. Madde metnine dikkat edildiğinde SUÇÜSTÜ hali öngörülmüştür. Yani polis suçüstü hali hariç bir çocuğa karşı şikâyete bağlı suç işlendiğini öğrense dahi yakalama yetkisi bile doğmuyor.
    3-savcılık aşaması yani soruşturma bitmiş olsaydı, CMK 158/6.maddesinde de “Yürütülen soruşturma sonucunda kovuşturma evresine geçildikten sonra suçun şikâyete bağlı olduğunun anlaşılması halinde; mağdur açıkça şikâyetten vazgeçmediği takdirde, yargılamaya devam olunur.” Hükmü yer aldığından, dava devam edebilirdi.

4-Soruşturma aşaması devam ettiğinden, uzlaşma veya kovuşturmaya gerek olmadığına ilişkin karar çıkabilir. Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlarda, CMk253/1-a.maddesi uyarınca uzlaşma yapılabileceği belirtilmiştir. CMk 172.maddede kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın hangi hallerde verilebileceği belirtilmiştir.

5-Eğer, arkadaşın doğruyu söylüyor ise, uzlaşma olmasa, kovuşturmaya gerek olmadığına dair karar verilmeyip dava açılsa bile, CMK nın 217.maddesi uyarınca DELİLLERİ TAKDİR YETKİSİ” başlıklı 217.maddesinde yer alan “Hâkim, kararını ancak duruşmaya getirilmiş ve huzurunda tartışılmış delillere dayandırabilir. Bu deliller hâkimin vicdanî kanaatiyle serbestçe takdir edilir.
    Yüklenen suç, hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş her türlü delille ispat edilebilir.” Hükmü uyarınca, mağdur mahkemeye geldiğinde, duruşmada vereceği ifade ve duruşmada ortaya çıkacak durumlar göz önüne alındığında, sorun çözülebilecek gibi gözüküyor.

6-Şimdi bu durumda ifade değiştirilirse arkadaşım ülkeye girdiğinde başına herhangi bir problem gelir mi? Diye sormuşsunuz…..
    Yakalama emri olduğu sürece, arkadaşınız aranır ve yakalanması halinde adli makamlara çıkarılır. İfadelerin değişmesi yeterli değil, bu değişiklik sonrasında arama kararının da kaldırılması gerekiyor.

7-Aralarında 5 yaştan az olduğu (aralarında tam 4.5 yaş var) için şikayet edilmesi gerekiyor sanırım. Babası şikayeti geri alacağı için ifade değişmese bile geldiği zaman tutuklanır mı ? Diye sormuşsunuz…..
    2005 te 5 yaş farkı ayrımı iptal edildi. Dolayısı ile önemi yok. Arkadaşınız hakkında tutuklama kararı mı, yoksa zorla getirme kararı mı var? Bunlar farklı hususlar..ve farklı makamlarca verilen kararlar…

8-Arkadaşım kızı seviyor ve kendi kendine yaptığına inanmıyor akraba çevresinden kuşkulanıyor, bu durumda yapabileceği bir şey var mı? Diye sormuşsunuz…..
    Bu soru sanırım hukuki değil, dolayısı tartışma yeri de hukuk siteleri olmasa gerek…

9-Son olarak bu olay herhangi bir şekilde siciline işlenir mi? Diye sormuşsunuz…..
    Ceza alması halinde siciline işlenir. Ancak mahkum olmadığı süre adli siciline bir kayıt düşülmez. 5352 sayılı adli sicil kanunu incelendiğinde de “kesinleşmiş ceza ve güvenlik tedbirlerine ilişkin mahkûmiyet bilgilerin” kaydedileceği açıkça anlaşılacaktır.

10-Arkadaşınız, böyle tavsiye ve bilgilerden hareket etmesin, bir avukat tutup savcılık ve mahkemeye onunla birlikte gitsin…

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler önder bey.
    Ben zaten ona 104. maddeden dolayı yargılanabileceğini söylemiştim. 2. fıkranın da iptal olduğunu biliyorum ama bunun 1. fıkraya olan etkisini düşünemedim sanırım.
    Bu arada kız ve babası savcılığa gitmişler bugün, dosyanın halen gelmediğini bu durumda savcıdan geçmediğini ve arama emri çıkarılmadığını söylemişler. (daha önce söylenenler avukatın teorileriymiş) Arkadaşım hafta içi ülkeye geri dönüş yapacak, umarım bi aksilik çıkmaz.
    Ama dosyanın gidişatını engellemek için herhangi bi işlem yapmamışlar. Ki ben ısrarla şikayetlerini geri çekmelerini söylemiştim. Sanırım dosya gelmeden bi işlem yapamıyorlarmış? Peki dosya gelip de savcıdan geçerse çok geç olmaz mı bu defa?
    Bu arada olayın gerçekle ilgisi olmadığı için delil gibi bi durum söz konusu değil. Ama arkadaşım cidden gergin ve sinirli, mahkemeye çıkmak istemiyor aksine iftira davası açmak istiyor. O da benim gibi öğrenci olduğu için sicile işlenmesinden ve ailesinin haberdar olmasından korkuyor. Bu durumda aktarabileceğiniz başka bilgiler olursa bizim için çok yararlı olur.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bu kadar uzun uzun cevap yazmış sayın üye.
    kısaca babası ilgili savcılığa bir dilekçe vererek şikayetten vazgeçecek. yakalama emri çıkarılmış olsa bile bu zaten şikayete bağlı suç olduğu için ortadan kaldırılır.olay böylece kapanır.böyle olursa arkadaşının avukat tutması gerekmez.
    ancak şikayetinden vazgeçmezse farklı olur. o zaman gümrükten girer girmez kendisini bir avukat karşılarsa iyi olur.tutuklanma olasılığı bile var.
    Sanırım dosya gelmeden bi işlem yapamıyorlarmış? demişsin. hayır. şikayetten vazgeçtiğine dair dilekçeyi her zaman verir.

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hamadov rumuzlu sayın üye,
    Uzun ve yasal gerekçeleri barından açıklama sizi neden rahatsız etti bilmiyorum. Ve anlamakta güçlük çekiyorum. zira sizin anlatımlarınızdan bir sonuç çıkarmak da zor. zira açıklamanızda suçun ne olduğu bile tespit etmemişsiniz. Cocuğun cinsel istismarı mı, reşit olmayan ile cinsel ilişki, cinsel saldırı vs....sizin düşündüğünüzü karşınızda ki kişi siz söylemezseniz sürece bilemez....

1-Kısaca babası ilgili savcılığa bir dilekçe vererek şikayetten vazgeçecek. demişsiniz...
    Bu ne demek...Babası ile kızın birlikte savcılığa gidip birlikte dilekçe vermelerini zorunlu kılan yasal gerekçe nedir? Yoksa bu sizin koyduğunuz bir kural mı?..karşıda ki kişi bunu nasıl anlayacak?....verdiniz bilginin kişisel ve dayanaksız olup olmadığını nasıl test edecek?...ona bu test imkanını vermenin ne sakıncası var?...

2-TCK nın "ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARI" başlıklı 103/1-b.maddesinde yer alan "Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar, anlaşılır." hükmünden hareket ile davanın çocukların cinsel istismarı şeklinde devam ihtimali söz konusu olduğunda, ne olacak...O zamanda sizin tabiriniz ile şikayetten vaz geçmek yeterli ve avukata gerek yok mu... olacak....

2-Ancak şikayetinden vazgeçmezse farklı olur. o zaman gümrükten girer girmez kendisini bir avukat karşılarsa iyi olur.Tutuklanma olasılığı bile var.
    Gümrükte avukat karşılaması neden gerekli...Karakola gittiğinde oraya avukat gelse ne gibi bir kayıp olabilir. Zira avukatın havalimanına kadar gitmesinin ne gibi faydaları olabilir...

Özetle, anlaşılır olmak adına benim detay ve yasal gerekçelere açıklamada yer verip kişisel yorumdan kaçınmam, karşıda ki kişiye daha sağlıklı ve tutarlı bilgi vermemin ne sakıncası var...
    Konu önder71 tarafından (05-08-2008 Saat 12:16:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın önder 71 rumuzlu üye ;baştan söyleyeyim TCK104 1 maddesine binaen yazılmıştır.Müphem unsurlar ihtivası iddianız bir hayli fantastiktir.
    Cevabınızı okudum bağışlayın rica ederim gülmek istemiyorum bugün.BİLDİĞİNİZ GİBİ HALKIMIZ BACAK ARASI SORUNLARA BİR HAYLİ MERAKLI.Lakin meramım bu değil.Sadece cevabınızı bir hayli teferruatlı ve gerekli olmayan cümlelerle dolu olarak bulduğumdan belki..burası temel hukuk bilgilerinin verildiği bir site.Artistik patinaj sahası değil. Ki zaten cümlelerinizde böyle bir durum sözkonu değil. Açıklamalarınızı fazla buldum olay basit ve açık.Şöyleki ;
    1-Savcılığa yazılı bir dilekçe yahut sözlü beyanla şikayetinden vazgeçtiğini bildirir.Yahut şikayetini geri alır.bununda farkları var. Fakat mevzu bu değil .Muhtemelen soruşturmanın yürütüldüğü mahaldeki savcılığa gitmesi gerek. Ki şayet başka bir kentin hudutları içinde yaşıyorsa bulunduğu yerdeki cumhuriyet savcılığına giderse bunu yapabilir.
    BABASI VE KIZI SAVCILIĞA BİRLİKLTE GİDECEK diye bir cümle kurmadım. aşağıda bir daha oku.Kısacası konu bu şekilde kapanır demek istedim lakin. yasal dayanak ise şu soruşturması ve kovuşturması şikayete bağlı olan suçlarda müşteki şikayetinden vazgeçerse soruşturma ve kovurma yapılmaz. Yapılıyor ise düşmeye karar verilir. Lakin derhal beraat kararı verilebilecek durumlarda düşme verilemez.
    2-TCK nın "ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARI" başlıklı 103/1-b.maddesinde yer alan "Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar, anlaşılır ise DEMİŞSİNİZ. BU DURUM ŞİKAYETE BAĞLI OLMADIĞI İÇİN DURUM DEĞİŞİR. BÖYLE OLURSA ÇOCUK YÜKSEK BİR İHTİMALLE TÜRKİYEYE GİRER GİRMEZ YAKALANIR VE KODESE KONULUR TABİRİ CAİZ İSE.Tabi yinede olayı bilmek gerek.ihtimallere biaen yani.Lakin bu olasılığı düşünmedim . Çünkü iki genç arkadaşlar.TCK 104 1 E GÖRE YAZDIM.
    3- Şekle bağlı kalma bu kadar. Seni bir avukat karşılarsa iyi olur demek avukatın gümrüğe gitmesi veyahut havaalanına gelmesi anlamınmda değil.Karşıdaki kişinin bu şekilde anladığını sanmıyorum. Anlıyorsa kendisinin sorunu.Bu çok açık zaten.Ancak bacak arası mevzularda kaldı aklınız heralde.mevzu bu maşallah avukat kesilmişsiniz.TANRILAR nazardan saklasın.

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Ancak bacak arası mevzularda kaldı aklınız heralde.mevzu bu" şeklinde şık olmayan çok bayağı bir yakıştırmada bulunmuşsunuz.
    Bu husuta bu forma cevap yazma anlamında, ikimiz arasında ki farkı gerçekten anlayamadım.
    Sizin iki satır yazdığınız yazıyı yazarken de, aklınızdan nelerin geçtiğini bu ikinci yazınız ile ancak anlayabildim.
    Ha mevzuyu hatırlatayım....mevzu bacak arası konular değil, bir takım ceza kanunu madddelerinin ne anlama geldiği ve bir birlerinden farkının anlaşılmaya çalışılmasıdır. Bu bacak arası hususlarını tartışan bolca başka siteler zaten vardır.
    Haa, bu arada benim şu uzun yazıyı eleştirmeniz nedeni ile yazdığım ikinci yazı sizi incittiyse, kusura bakmayın....cehalet işte...ama ben halen benim yazdığım hususlarda ne kusur ve hukuki hatalar var halen anlamadım. Sanırım cahil olduğum içinde anlamam mümkün değil....
    Ha bu arada toplumun bacak arası konulara çok meraklı olduğunu belirtmişsiniz. Bu tesbitiniz konusunda bir anket falan mı var...veya bu hususta ki merak ile diğer konularda ki merak arasında bir hiyararşi mi var?
    Neyse karşılık gülüşmeleri bırakıp, araştırmaya, okuyup fantastik bile olsa düşünce ürünlerini oluşturmaya çalışmak sanırım, sizin büyük harflerle belirtiniz hususu tartışmaktan daha daha yapıcı ve mantıklı olacaktır.
    Kendinize iyi bakın....
    Konu önder71 tarafından (05-08-2008 Saat 14:09:07 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı arkadaşlar benimde başımda 16 lık var lütfen

arkadaşlar benimde başımda 16 lık var lütfen

arkadaşlar benide 2006 yılında yani ozaman 16 yaşındaydı bitane bayan arkadaşım telefonuna cevap vermedim diye bulanıma girmiş ve karakola gidip benimle kendi isteğiğle benim yanıma gelip ters ilişkiye girdiğini ve ablasınında arkadaşımla kaldığını idda edip şikayetci olmuş ben ilk ifademde öle bişey olmadığını beyan ettim arkadaşımda aynı cevabı verdi savcılık kızın ablasınında ifadesini istedi ve kızın ablası ifade bile vermedi kızda daha sonradan gidip telefonuna cevap verdedi diye bulanıma girdim ve böle bi ifade verdim öle bişey yoktur kimseden şikayetcide değilim demiş doktor raporlarıda temiz fakat dava ağır ceza mahkemesine taşınmış bu durumda ne olur bilginize ihtiyacım var evliyim ve birbucuk yaşında bide cocuğum var ve cok kötü bulanımdayım bu olaydan ötürü sonuç ne olur bazıları bu mahkemede tutuklanabileceğimide idda etti yardımcı olursanız sevinirim

İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: arkadaşlar benimde başımda 16 lık var lütfen

Alıntı liderx1x rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    arkadaşlar benimde başımda 16 lık var lütfen

arkadaşlar benide 2006 yılında yani ozaman 16 yaşındaydı bitane bayan arkadaşım telefonuna cevap vermedim diye bulanıma girmiş ve karakola gidip benimle kendi isteğiğle benim yanıma gelip ters ilişkiye girdiğini ve ablasınında arkadaşımla kaldığını idda edip şikayetci olmuş ben ilk ifademde öle bişey olmadığını beyan ettim arkadaşımda aynı cevabı verdi savcılık kızın ablasınında ifadesini istedi ve kızın ablası ifade bile vermedi kızda daha sonradan gidip telefonuna cevap verdedi diye bulanıma girdim ve böle bi ifade verdim öle bişey yoktur kimseden şikayetcide değilim demiş doktor raporlarıda temiz fakat dava ağır ceza mahkemesine taşınmış bu durumda ne olur bilginize ihtiyacım var evliyim ve birbucuk yaşında bide cocuğum var ve cok kötü bulanımdayım bu olaydan ötürü sonuç ne olur bazıları bu mahkemede tutuklanabileceğimide idda etti yardımcı olursanız sevinirim

Of hocam gerçekten şu 16 yaş sendromu çok kötü geçmiş olsun.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

resit olmayan ile arkadan iliski cezasi

Forum