+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir, Bostanlı, Turkey.
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Mesai saati dışında yapılan eğitmlerin ücretlendirilmesi.

16-17 Haziran da 9 üretim personeline eğitim vereceğiz, iki gün toplam 16 saat sürecek bu eğitim için personelin ücretlendirmesini nasıl yapmam gerekir? Teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Mesai saati dışında yapılan eğitmlerin ücretlendirilmesi. konulu yargıtay kararı ara
    Mesai saati dışında yapılan eğitmlerin ücretlendirilmesi. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Mesai saati dışında yapılan eğitmlerin ücretlendirilmesi.

Eğitim mesai saatleri dışında ise, fazla çalışma olarak değerlendirilip varsa TİS hükümleri ile artırılmış fazla çalışma ücreti, yoksa İş Kanunu uyarınca % 50 zamlı ücret ödemeniz gerekir.

Selamlar,

Nerede
    İzmir, Bostanlı, Turkey.
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyla ilgili bir yasal dayanak gösterebilir misiniz?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanunla (İş Kanunu 77. madde) iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini işverenin vermesi zorunlu hale getirilmiş ve bu maddeye bağlı çıkarılan Yönetmelik ile bu konuda verilen eğitimler "çalışma süresinden sayılır" hükmü getirilmiş olduğuna göre sanırım sorunuzun yanıtı verilmiş olur.

Selamlar,

Nerede
    İzmir, Bostanlı, Turkey.
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Harun bey, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. 09.12.2003 tarih 25311 sayılı resmi gazetede yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'nin 12. maddesi d bendinde dediğiniz ibare aynen yer alıyor. Görmek istediğim de buydu.
    Saygılar;

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. jan,

Belirttiğiniz Yönetmelik yanında bu konuda daha spesifik Yönetmelik aşağıdadır. Bu Yönetmelik hükmü gereğince işverenin sözkonusu eğitimleri vermesi zorunlu olduğu gibi, işçilerin de bu eğitimlere katılması zorunludur. Eğitimler için (normal çalışma zamanları dışında) fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekmekle birlikte, işçiler açısından bu eğitimlere katılım fazla çalışma hükümlerinde olduğu gibi muvaffakate bağlı değil, zorunludur.

Selamlar,

07.04.2004 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 25426

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam ve Dayanak
    Amaç
    Madde 1 Bu Yönetmelik, işverenlerce, işyerlerinde çalışanlara verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin usul ve esaslarını düzenler.
    Kapsam
    Madde 2 Bu Yönetmelik, 10/6/2003 tarihli ve 25134 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanan, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında bulunan işyerlerini kapsar.
    Bu Yönetmelikte yer alan hükümler, işyerindeki çıraklara ve stajyerlere de uygulanır.
    Dayanak
    Madde 3 Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 77 nci maddesine dayanılarak düzenlenmiştir.
    İKİNCİ BÖLÜM
    Genel Hükümler
    İşverenin Yükümlülükleri
    Madde 4 İşverenler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının tesis edilmesi için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler. Bu amaçla, işverenler, çalışanları, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ve bunlarla ilgili alınması gerekli tedbirler konusunda işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarını hazırlamak, eğitimlerin düzenlenmesini, çalışanların bu programlara katılmasını sağlamak ve verilecek eğitim için uygun yer, araç ve gereç temin etmekle yükümlüdürler.
    Asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, alt işverene ait çalışanların eğitimlerinden, asıl işveren, alt işverenle birlikte sorumludur.
    Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, geçici iş ilişkisi ile çalışanlara gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
    İşverenler, çalışanlarına, iş sözleşmesinin türüne bakılmaksızın gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
    Çalışanın Yükümlülükleri
    Madde 5 Çalışanlar sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının tesisi için işyerinde düzenlenecek olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine katılmak ve bu konudaki talimat ve prosedürlere uymakla yükümlüdürler.
    Eğitimin Maliyeti ve Eğitimde Geçen Süreler
    Madde 6 Verilen eğitimler, çalışanlara herhangi bir mali yük getirmeyecek şekilde düzenlenir ve eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır.
    Özellik Arz Eden İşçilerin Eğitimi
    Madde 7 İşyerindeki kadınların, gençlerin, çocukların, özürlü, eski hükümlü, terör mağduru ve göçmen işçilerin eğitimine özel önem verilir.
    Sağlık ve güvenlik ile ilgili özel görevi bulunan çalışanlar ve temsilcileri özel olarak eğitilir.
    Sağlık ve güvenlik açısından özel önlem alınmasını gerektiren alanlarda çalışanlara özel eğitim verilir.
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitim Programlarının Planlanması ve Düzenlenmesi
    Eğitimin Amacı
    Madde 8 Eğitimin amacı, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortamı temin etmek, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmak, çalışanları yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ile bu risklere karşı alınması gerekli tedbirleri öğretmek ve iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturarak uygun davranış kazandırmaktır.
    Eğitim Programlarının Belirlenmesi
    Madde 9 Eğitim programları, bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen eğitimin amacına uygun hazırlanır. Eğitim programlarının hazırlanmasında işçilerin veya sağlık ve güvenlik işçi temsilcisinin katılımları sağlanarak görüşleri alınır.
    Genel eğitim planına uygun olarak yıl içinde düzenlenecek eğitim faaliyetlerini gösterir bir Yıllık Eğitim Programı hazırlanır.
    Yıllık Eğitim Programı, yıl içinde eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için düzenlenen genel bir çizelgedir. Bu çizelgede, verilecek eğitimlerin hedefi, konusu, süresi, amacı, tarihi, eğitim vereceklerin adı, soyadı, unvanı, eğitime katılanların sayısı hakkında bilgiler yer alır.
    Eğitim Programlarının Düzenlenmesi
    Madde 10 İşverenler, çalışanların yaptığı veya yapacağı işle ilgili bilgisinin olmaması, eksik olması ya da mevcut bilgisinin yetersiz kalması gibi hususları dikkate alarak işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanlarının değişmesi halinde ve yeni teknoloji uygulamalarında, çalışanların aşağıda belirtilen eğitim programlarından geçmelerini sağlayacaktır.
    a) Yeni eğitim; çalışanların işe başlamalarında ve yeni şartlara kolaylıkla uyum sağlamaları için yeni bilgiler vermek üzere düzenlenen programlardır.
    b) İlave eğitim; çalışanların iş güvenliği ve mesleki bilgilerinin eksikliklerini gidermek ve meslekteki niteliklerini geliştirmek için ilave bilgiler vermek üzere düzenlenen programlardır.
    c) İleri eğitim; çalışanların iş güvenliği ve mesleki düzeylerini yükseltmek ve meslekte eskimişliği gidermek için düzenlenen programlardır.
    Eğitim, değişen ve yeni ortaya çıkan risklere uygun olarak yenilenir ve gerektiğinde periyodik olarak tekrarlanır.
    Eğitim Programının Konuları
    Madde 11 Çalışanlara verilecek eğitim, işyerinin faaliyet alanına göre aşağıdaki ve benzeri konulardan seçilir;
    a) Genel iş sağlığı ve güvenliği kuralları,
    b) İş kazaları ve meslek hastalıkların sebepleri ve işyerindeki riskler,
    c) Kaza, yaralanma ve hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    d) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    e) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    f) Yasal mevzuat ile ilgili bilgiler,
    g) İşyerinde güvenli ortam ve sistemleri kurma,
    h) Kişisel koruyucu alet kullanımı,
    i) Ekranlı ekipmanlarla çalışma,
    j) Uyarı işaretleri,
    k) Kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerle ortaya çıkan riskler,
    l) Temizlik ve düzen,
    m) Yangın olayı ve yangından korunma,
    n) Termal konfor şartları,
    o) Ergonomi,
    p) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    r) İlk yardım, kurtarma.
    Eğitime Katılacakların Seçimi
    Madde 12 İşyerinde çalışan her bir işçinin görevini en iyi bir biçimde yerine getirebilmesi için sahip olması gereken bilgi, beceri, davranış ve tutumlarının ayrı ayrı ve ölçülebilir bir biçimde ortaya konması esastır. Bireysel seviye analizi yapılarak işçinin eğitim öncesi seviyesi ve alması gereken eğitimler tespit edilir.
    Eğitim Programının İçeriği
    Madde 13 Eğitimin verimli olması için, eğitime katılacakların ihtiyacı olan konuların seçilmesine özen gösterilir. Eğitim teorik ve pratik olarak uygulanır.
    Eğitimin Dili
    Madde 14 Eğitim, çalışanların kolayca anlayabileceği şekilde olmalıdır.
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.
    Ölçme ve Değerlendirme
    Madde 16 Verilen eğitimin sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek yeni eğitime ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.
    Belgelendirme
    Madde 17 İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
    BEŞİNCİ BÖLÜM
    Yürürlük ve Yürütme
    Yürürlük
    Madde 18 Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    Madde 19 Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
    Konu Harun Gür tarafından (10-06-2007 Saat 22:05:21 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Mesai saati dışında yapılan eğitmlerin ücretlendirilmesi.

Bilgilerimde de yazdığım gibi LC Waikiki bünyesinde çalışıyorum ve bize iş ile ilgili eğitimler atanıyor. Ve bu eğitimleri bize mesai saati dışında yapılması için zorluyorlar ve ücret verilmiyor yani mesaiden sayılmıyor fakat ben yapmadığım için benden yazılı savunma istediler. Ben iş kanunlarını okudum fakat ilgili maddeye göremedim sanırım. Bu konu 2007 yılına ait olduğu için güncel bilgi istiyorum ve savunma vereceğim için biraz acil bana yardımcı olur musunuz? Kanun değişti mi? Haklarım nelerdir? LC Waikiki'nin bunu yapmaya yasal hakkı var mı?

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Mesai saati dışında yapılan eğitmlerin ücretlendirilmesi.

Aynı kanunu bende bugün okudum. İş veren Çalışana İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimini Uzaktan eğitim şeklinde slaytlar olarak tamamlanma yüzdeli bir modelle verecekmiş. Bende çalışma saatleri işlenecek mi dedi maddeyi gösterdim. Çalışma saatinden sayılmıyor uzaktan eğitim dedileri. Bahsettiğiniz madde yüz yüze eğitimleri kapsar dediler böyle bir ayrım kanunda göremedim. Bu durumda yasal hak nedir?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mesai saatleri dışında eğitim

mesai disi egitim

mesai saatleri dışında hizmet içi eğitim

isveren mesai saatleri disinda egitim verebilirmi

http:www.hukuki.netshowthread.php23828-Mesai-saati-disinda-yapilan-egitmlerin-ucretlendirilmesi

mesai saatinde verilen sirket ici egitim

egitim is saatleri disinda olursa measai mi oluyor

isyeri toplantilari mesai saati disinda olurmu

iş saglıgı ve guvenligi is saatindemi yapilir

is sagkigi ve guvrnligi semineri mesai ikurmu

mesai saatleri disindaki egitim ve seminerler ucretlendirilir mi

iş güvenlik dersleri mesai saati dışındamı verilir

isyerindeki egitime katilma zorunluluguisveren mesaiden sonra egitim verebilirmiisciye mesai saatleri disinda ilk yardim egitimi almasi zorunlumuisci mesai disinda egitimlere katilmasiis eytimi calisma saatleriis yeri egitime katilan isci fazla mesai alir mimesai disinda egitimis guvenligi egitimi mesai saatindeis veren isciye mesai saatleri disinda zorunlu egitim verirmi2015 yili is kanununda egitimler mesaiden sayilirmiis egitimi mesayi saatindemi oluris veren egitimi mesai mimesai disi isyeri egitimi
Forum