+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Mesai ve tatil izinlerinin parasının ödenmesi,Maaşlara zam yapılmaması,İşci üzerinde piskolojik baskı,Sağlık şartları

Öncelikle İyi çalışmalar Dilerim.Günlük çalışma koşullarımda boşluk oldukça Hukuki.Net girip kendimce bilgi ediniyorum.Hep yasal süreçlerle dolu konular.Bir gün benimde size bir konu için mail yazacağım aklıma gelmezdi. Niye diye sorarsanız çünkü işimi çok seve seve yapıyorum ve iş yerini kendi iş yerimmiş gibi görüyor öyle çalışıyorum.

Ama 7 ay önce geçirdiğim bir iş kazası sonucu işe geriye başlamam bütün düşüncelerim ve hayallerim altüst etti, Öz veriyle çalıştığım şirket beni bir köşeye atmış gibi davrandı. Buda bende psikolojik olarak etkiledi ve şirkette olan güvenimi çok kötü sarstı.

Sizlerden belli konularda bana yardımcı olabilmeniz acısından. Size böyle bir bölüm yazmayı düşündüm. Çünkü Beni koruyacak gerçek bir dostlara ihtiyacım var.

26.12.2007 Tarihinde iş güvenliği acısında üretim müdürünü çok uyarsam da önlemler almıyordu. Bizleri de zoraki çalıştırıyordu. Son zamanlarda şirketin işçi çalıştırma politikası da kötü yöne doğru gidiyordu. “Çalışmayacaksan Kapı orda diyorlardı”. Bir anda iş bırakmakta olmazdı. Sonuç olarak 3,5 metre yüksekten çatının kırılması sonucu düştüm. Kontroller sonucu omur iliğimde L1’de Kırılma olduğu cıktı.2 ay rapor ve korse verili di. Devlet hastanesinde sadece tomografi varı dı. Ama EMR gerekliydi. Bunu yaptırmak İçin Tıp Fakültesine Başvurduk ( Devlet Hastanesinden 1 gün sonra ). Burada işlerin hız olması için Doç Dr. Randevu aldık. Fakülte döner sermayesi özel randevulara 110 YTL alıyormuş. Bunun 10 YTL sini SSK 100 YTL Biz ödedik. Sonuç olarak Doç Dr. Kontrol Oldum. EMR Çekimini 1 Yıl öteye Attılar ama gece çekimlerini para ödenirse hemen çekiliyormuş. Bizde Bu parayı ödedik ve aynı akşam EMR Çekildi. EMR Çekimlerini aldıktan sonra Doç Dr. Yine cıktık Acil olarak ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve 1500 YTL Bıçak parası istedi. Bunu üzerine ailemle başka bir doktora baktık. O da aynı fakültede Prof Dr. Ama doktora ulaşmak fakülteden zordu bizde özel muayenesi den kendisine ulaştık. Özel olduğundan 150 YTL randevu parası ödedik. Daha Sonra 33 gün sonra tekrar kontrole gittik o zamanda bizden 100 YTL aldı ayrıca özel bir hastaneden hemen bel röntgeni istedi. Bunlar hep özel ödemeler oldu. Can sağlığı beklemeye gelmez dedik acil birde belden olunca siz düşünün halimi ve daha 5 aylık yeni evliyim eşimin durumunu hiç söylemek bile istemiyorum.

Bu yaptığım özel harcamaların hepsinin faturalarını aldım. Bunu şirketime ilettim ödeme zorunda değillerdi yasal olarak ama mağduriyetim ortadaydı. Bunların hemen yapılması gerekliydi. Tabi bu paraları ödemediler ayrıca İşe başladığım zaman İdare Müdürü ve Genel müdürümü bana karşı tavırsız davranışları en önemlisiydi İdari müdürün eşimin yanında beni düşürücü konuşması hem eşimin yanında hem de o cevrede bulunan iş arkadaşlarımın yanında sakat kalmışım gibi görerek koşması beni yürekten yıktı.

Bu kaza sonucu hem eşimin hem de benim psikolojimiz çok zarar gördü. Kazadan bana kalan ve daha henüz ne olduğunu bile değerlendiremediğimiz belimin durumu ve yaşadığım olayların getirdiği stres anlatmam size. Özel olarak yaptığım faturalı veya faturasız harcamalarımı hiçbir destek anlamında ödemediler ödemelerim geç ve cezalı ödedim. İş görmezlik paramı almak için SSK’da yaptığım işlemler için şirketten ayrıldığım o günü izinli gösterdiler. Aslında İdare müdürün yapması gereken SSK işlemlerini ben yapmıştım haksız yerde burada beni mağdur etiler.

Prof Dr. 2ay sonra kontrole yine çağırdı tabi Nisan 2008 başında gidecem muayene tabi yine 150 YTL ve başka bir ilde bulunmam ve yol paraları benden çıkacak. Zaten ekonomik olarak sıkıntıdayım iş kazası sonucu birde bu kontrol ücretleri beni iyice sıkıntıya sokacak. Ama yaptırmakta da mecburum canım söz konusu. Şirket bu durumla ilgili hiçbir şey söylemiyor. Zaten diğer ödemeleri yapmadığı gibi bu konuda da konuşmuyor. Keşke o çatıya çıkmasaydım diyorum ama artık geç. ( İşe Başladıktan sonra Ocak 2008 Maaş Bodruma Meslek İş yerine Teknik Çalışan Yazmışlar Kazadan hemen sonraki maaş bordoma ama önceden Teknik Kısım Sorumlusu Yazıyordu. Neden Değiştirmiş Ola biliriler. ) Mesleğimiz dışı işlere zorluyorlar artık. Ama yapmıyorum. Kazadan sonra kendi üstüme düşen işi yapıyorum. Baştan beride doğru olan buydu ama gelecek dedik çalışmak zorundaydık yeni evliydim ve borçlarım vardı. Sorumlu olduğum bir eşim ve evim vardı. İş arkadaşlarıma ve işime sorumluluğum vardı. Zaten kazadan öncesine kadar şirketin ( Lojistik alımlarına, Araçla başka ile gidip malzemelerin toplanım gelmesiyle, Kendi işim dışında bir sürü işe zoraki yaptırmayla devam eden süreç )

Bunun dışına İşime bağlı olmam ve işimi seve seve yapmam benimde gözlerimi kendi yasal haklarımı aramadan da kör etmişti. Ama artık bunları yasal süreç içinde almak istiyorum.

Bunları size maddeler halinde ilet ecem.

26.05.2004 tarihinde işe başladım. Elektrik İşlerine bakacaktım. Ama iş gücüm yüksek olduğundan sorumlu olarak verilen kendi işimin dışına başka işleri de yapınca başarımdan dolayı Teknik Kısım Şefi Yaptılar. Ama 2 Hafta Sonra alt elemanın olmadığından Teknik kısım sorumluluğuna getirirdiler. Bu verdikleri görev yetiklerini kendilerince bana yazısız olarak yaptılar. Yazsız olarak geri aldılar. En son Teknik Kısım sorumlusu olarak görev cetvelimi belirlediler ama bununla ilgili bir yasal yazı vermediler. Zamanla yaptığım mesai ücretini istediğimde firmanın üretim işleri içinde olmadığımdan mesai hak edemediğimi teknik kısım olduğumdan mesai vermeyeceklerini söylediler. Daha sonra zamanla işler çoğalınca kendi doğrultularında mesai vermeye başladılar. Gün geçtikçe Lojistik işlere yönlendirdiler iş gücü olarak daha güç harcamaya başladım bunun karşılığını da vermediler ve bu işle ligli gecen mesai dışı yaptığım zamanın mesaisini de vermediler.

Son olarak ta iş kazasını geçirmediğim 2 hafta öncesi toplantı yaptılar ve mesailerimizi tamamen kaldırdıklarını söylediler. Sebep Şirkette Şef ve Sorumlu Kıdeminde olmamızdan kaynaklanıyormuş. Ama aldığımız maaş ve fazladan çalıştırdıkları zamanın maaşımızla hiçbir oranı yoktu. Maaşımıza zam yapılıp ve buna bağlı kalarak mesai ödemeye bilirlerdi. Bu olay sessizlikle kapatıldı.

2008 Yılı Maaşlarımıza zaman yapılmadı. Şirket Tasarruf tedbirleri içindeymiş bu yüzden diyorlar. Gecen sene 2007 yıllı maaşlara zam yapıldı. Kendi istekleri doğrultularında ama sigorta primlerimizi 2006 yıllı maaşı üzerinden yatırdılar.
    Şu anda aynı şekilde yatırıyor.
    Ama 2007 yıllı sözleşmelerimizde bize maaşlarımıza yapılan zammı farkını 2007 Temmuz ayında toplu olarak ödeyeceklerini,2007 Temmuz ayından sonra zamlı maaşları alacağımızı yazılı olarak söylediler. Söyledikleri gibi İlk 6 aylık maaş farklarımızın parasını ödediler maaşımızda zamlı olarak vermeye başladılar. Ama Bankaya eski maaş ücreti verdikleri zamlı maaşın farkında ön muhasebenden elden ödemeye başladılar.
    Ve ayrıca 2008 Ocak ayı itibariyle zamlı maaşlarla beraber sigorta primlerimiz inde o dereceden yatacağını söylemişlerdi. Ama 2008 Ocak aynında ne zam yaptılar nede sigortalarımızı normal seviyesinden yatırdılar. Ayrıca Maaşlarımızı Garanti bankasından çekiyorduk. Ocak 2008 Ayından İtibaren Maaş extralarında da değişikliği fark ettik. Önceden MAAŞ ÖDEMESİ Diye yazarken Şimdi PARA ÖDEMESİ Yazıyor.

2006 Vergi iadelerini de bize çok geç ödediler. Bir arkadaşımızın işten ayrılması ve iş yerini mahkemeye vermesi sonucu ortaya çıkmaması için ödemeleri hemen yaptılar. Ve geçmiş döneme ait ödeme yapılmış gibi imza topladılar.

2007 son altı aylık ( Yıllık İzin, Tatil ve bayram ) izinlerimizin mesai ödenekleri daha hiçbir çalışana ödenmediler.04.07.2008 Tarihinde ödediler tam 7 ay sonra ama paraları vermeden ihbarname imzalatıyorlar sanki Ocak 2008 başında alıyormuş gibi. İhbarnamede çok farklı konularda yazdığından ben imzalamadım. Parayı da ödemediler bana imzalamadığım için. Benim 20 gün izin param var. Bekliyorum.

İş yerine evimizden gelip giderken servis aracımız eski ve güvensiz. Araç sigortalı değil. Şoför zaten SCR belgeli değil şirkette de çalışan bir arkadaşımız servisi kullanıyor. O da zoraki sürüyor çünkü patron şoför almıyor.

Son zamanlarda Yemeyeci ( Günlük Paraya Çalışan Vasıfız İşçi )adında elemanlar alınarak kadrodaki işçiyi yıpratma politikasıyla işten ayrılmasına sebep vererek bu yemyeci olarak çalışan sigortasızız insanları işe alıyorlar. Hem İş hem de işçi kalitesinin düşmesine neden veriyorlar. Bu da üretimin bozulmasına neden oluyor.

Yemek ve İçme Suyu Açık Hijensiz tanklarla getiriliyor. Damacana su alınmıyor, çok pahalı diye. Burası sağlık bakımından önemli bir üretim tesisi ve yaşam koşulları bu anlamca Yasal mı?

Şirketin işçi çalıştırma politikasını zaman geçtikçe daha iyi anlıyorum. Eski çalışanlar üzerinde çok büyük iş baskısı yaptırılarak işten çıkması için uğraşıyorlar. Çoğu zaman psikolojik baskı yaprakta insanları iş huzursuzluğuna meydan veriyorlar.

Toplantılarda genel müdür olsun idari müdür olsun işleteme müdürü olsun işçisinin haklarını savunmak yerine daha da mağdur duruma düşmesi için kişisel baskı yaparak huzursuz ediyorlar. Bir gün kendi başlarına böyle bir durumun gelebileceğini düşünmeden hareket ediyorlar.

4 yıllımı canım gibi belleyip bu şirket için izin demeden, yorulmadan, hasta iken bile çalıştım. Gece demedim, Ailem demedim, işler iyi olsun diye hep çalıştım. Neden şimdi böyle oldu. Şirketin hep menfaatlerini kolladım zarar görmemesi için çalıştım “bumu ödülüm olacak”. Maaşıma doru düzgün zam vermediler sustum, mesaim ödenmedi sustum, kendi işimden daha çok iş yaptım sustum, Biri bu durumlara cevap vermeli bence yasalar önünde. Yıllarımızı veriyoruz tüm özverimizle çalışıyoruz. Buna bağlı olarak hayat kurmaya çalışıyoruz. Kime ne kadar güveneceğiz.

Belki içinde bulunduğum durumu anlata bildiğim kadar özetledim. Benim yapmam gerekli olan yasal süreçte nedir.

Özet olarak iş kazasından sonra bugüne kadar yaptığım her şeyin boş olduğunu anladım. Özel sektör “Düşene acımazlar derdilerdi inanmazdım”.

- Maaşıma bu yıl zam yapılmadı. Yasal mı?
    - Sigortam 2006 maaşımın maaş bordosu üzerinden yatırıyorlar 1,5 yıldır. Yasal mı?
    - 2007 Son 6 aylık İzin param İhbarnameli olduğundan Almadım.
    - Şirketin personel servisi aracı ne kadar güvenli.
    - İçmekte ve yemekte kullanılan su kötü şart ve sonuçla getiriliyor.
    - Siğortalı İçilerin yanında sigortasız işci çalıştırılıyor. Yasal mı?
    - Bunların dışında da birçok arkadaşımızın haksız yere mağdur edilmeleri.

Durumlar böyle belli başlı arkadaşlarımızla bu konularda bir şeyler yapılmasını istiyoruz. Çünkü mağduriyetimiz artık iyice rezilliğe dönmeye başladı. Hem psikolojimiz hem de çalışma ortamındaki dostlular bozulmaya çalışan herkes kendi yolunu çizerek başka iş aramaya başladılar. Bu kadar sorun ve daha size yazmadığım o kadar çok mağdur duruma düşürülmüş arkadaş var ki ama çalışmak zorunda ayrılırsa kıdem Tanzimat ücretini alamamaktan korkuyor bu yüzden çalışıyor.

Şimdiden teşekkür ederim. Sizler den den bana gerçekten bir dost gibi beni anlamanızı tabi ki haklı ve haksızın kimler olduğunu belirlemenizi istiyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Mesai ve tatil izinlerinin parasının ödenmesi,Maaşlara zam yapılmaması,İşci üzerinde piskolojik baskı,Sağlık şartları konulu yargıtay kararı ara
    Mesai ve tatil izinlerinin parasının ödenmesi,Maaşlara zam yapılmaması,İşci üzerinde piskolojik baskı,Sağlık şartları konulu hukuk haber
    Konu szkilic tarafından (05-07-2008 Saat 16:28:55 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation İş Kazası Sonucu Yaşadıklarım.Kimse yaşamasın

Bu Olaylar benim Yaşadıklarım Aynı durumda olan varmı...

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation İş Kazasında Sonra Denetleme yapılırmı

Gecirdiğim İş Kazası sonucu iş yeri denetlenmedi.Kaza yeri ve olayla ilgli.İş veren iş kazamı bildirmedimi.

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question İş Kazası sonucu Özel Doktor Giderleri..

İş kazsı sonucu Özel Muayane ve Filimlerin parasını şirket ödemedi.Hepsi Faturalı oldugu halde.Ödemek zorundalarımı.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İş Kazası sonucu Özel Doktor Giderleri..

Alıntı szkilic rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İş kazsı sonucu Özel Muayane ve Filimlerin parasını şirket ödemedi.Hepsi Faturalı oldugu halde.Ödemek zorundalarımı.
    Bir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışansınız.Özel muayene ve filmlerinizin bedelini şirketiniz ödemek zorunda değil.

İşgöremezlik ödeneği aldığınızı belirtmişsiniz,o dönemdeki belgelerde rahatsızlığınızın sebebinin iş kazası olup olmadığı belirtilmiştir,elinizdeki evrakları inceleyin.

İş sözleşmenizde zam konusunda bir madde yok ise,işverenin zam yapma zorunluluğu yoktur.Bununla beraber aynı konumdaki diğer çalışanlara zam yapılıp size yapılmadı ise bu eşitlik ilkesine aykırılık teşkil eder.

İçme suyunun ne kadar sağlıklı olduğu konusunda bir hukuk sitesinde cevap aramak yerine ,numune alıp bir sağlık kuruluşunda tahlil yaptırmanız daha yerinde olacaktır.Gelecek rapor sonucuna göre bölge çalışma müdürlüğü ve ilgili sağlık kuruluşlarına şikayette bulunabilirsiniz.

Şirketin personel servis aracının ne derece güvenli olduğu konusundaki sorunuza cevap bulabileceğiniz yer şirketinizin ilgili bölümüdür. Güvenli bulmuyorsanız kullanmaktan kaçınabilir,ilgili birimlere şikayette bulunabilirsiniz.

Aldığınız maaştan daha düşük SGk primi ödenmesi yasal değildir.Durumu ispatlayabileceğiniz belgelerle birlikte Bölge çalışma müdürlüğü ve Sosyal güvenlik kurumu'na şikayette bulunabilirsiniz.
    Bu sebep ve diğer ispatlayabildiğiniz fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi haklı nedenle fesih hakkını kazandırır.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Mesai ve tatil izinlerinin parasının ödenmesi,Maaşlara zam yapılmaması,İşci üzerinde piskolojik baskı,Sağlık şartlar

Alıntı szkilic rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    - Maaşıma bu yıl zam yapılmadı. Yasal mı?
    - Sigortam 2006 maaşımın maaş bordosu üzerinden yatırıyorlar 1,5 yıldır. Yasal mı?
    - 2007 Son 6 aylık İzin param İhbarnameli olduğundan Almadım.
    - Şirketin personel servisi aracı ne kadar güvenli.
    - İçmekte ve yemekte kullanılan su kötü şart ve sonuçla getiriliyor.
    - Siğortalı İçilerin yanında sigortasız işci çalıştırılıyor. Yasal mı?
    - Bunların dışında da birçok arkadaşımızın haksız yere mağdur edilmeleri.

Şimdiden teşekkür ederim. Sizler den den bana gerçekten bir dost gibi beni anlamanızı tabi ki haklı ve haksızın kimler olduğunu belirlemenizi istiyorum.
    Yaşadığın sıkıntılar gerçekten bazen hepimizin yaşadığı sıkıntılar.Öncelikle geçirmiş olduğun kaza için geçmiş olsun diyorum.

İş yerinde ve iş yaparken geçirdiğin bütün kazalar İŞ KAZASI olarak geçer.Her ne olursa olsun bu tip kazaların kanuni prosedürleri vardır ve bunlara firma uymak zorundadır.Senin bütün sağlık problemlerinle bizzat firma yetkililerinin ilgilenmesi gerekir.SSK'dan işlerini halledemeyip,özel muayenehanelerde yapman bu zamanda aslında çok normal.Normal olmayan tek şey,iş yerinin iyi niyetli olup olmadığıdır.Seni gerçekten önemsemiş olsalardı,SSK'nın bürokrasisine seni asla takmazlardı.Fakat gördüğüm kadarıyla firma yetkilileri bu konuda pek istekli değillermiş.

Bu konuyu istediğin gibi mahkemeye taşıyabilirsin.Kanuni yollardan hakkını alabilirsin.İş kazası olduğunu şahitlerinle ispat edebilirsen,firma çok ciddi maddi ve manevi tazminat öder.

Diğer problemlerin hakkında da suç duyurusunda,ya da ihbarda bulunabilirsin..

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İş Kazası ihbar süresi

Yukarda yazdığım konulara teşkili olarak.Şuana kadar başıma gelen bu olaylar ve yaşadığım baskısal tüm sorunları sizlerele paylaştım..

Sosyal güvenlik kuruluna şikayette bulunmadım.

Ama artık tüm haklarımı almak istiyorum.

Ama Ben iş kazasını 26/12/2007 tarihinde gecirdim 2 ay iş görmezlik raporu verilidi. 24/02/2008 tarihinde işe başladım ve bu zamana kadar da tüm zor kullanmalarına karşı işten ayrılmam için baskılarına göz gererek calıştım. Geciridiğim iş kazanın üzerinden 7 ay geciyor. Bu tür davaların yasamızda gecerlilik süreci ne kadardır..
    Konu szkilic tarafından (11-07-2008 Saat 20:04:57 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile İçme suyunda başarı

Analiz için su alıyuorum analiz yaptıracam dedim.

Aldığımı duydular ve ertesi günü damacana sualar gelemeye başaldı.Acık su gelmiyor atık.

Bunu başardım..

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: