+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

11/05/2008 tarihinde Gold Bilgisayar Bahçelievler şubesinden Toshiba marka bilgisayar satın aldım. Fakat ürünün arızalı olması sebebiyle 27/05/2008 tarihinde teknik servise götürdüm. Herhangi bir arızası olmadığını belirten bir rapor ile 04/06/2008 tarihinde geri gönderdiler. Ardından05/06/2008 tarihinde aynı arızadan ötürü tekrar servise götürdüm ve yine aynı cevap ile 13/06/2008 tarihinde geri gönderildi. 16/06/2008 tarihinde aynı arıza ve değişim talebiyle tekrar servise götürdüm. Ürünün değiştirilebileceğine dair bir rapor ile bilgisayarı iade edildi ve değişimin Gold Bilgisayar'dan yapılacağı belirtildi. 26/06/2008 tarihi itibariyle ürün Gold Bilgisayar'a teslim edildi ve karşılığında değişim talep ettiğimi belirten bir makbuz verildi. Ürünün birebir değişimini talep ettim ve bu işlemin 15 gün içerisinde olacağı belirtilmiş olmasına rağmen henüz bir gelişme yok ve müşteri hizmetleriyle görüştüğümde bu işlemin tüketici kanununa göre 15 ila 30 gün içerisinde gerçekleşeceği söylendi. Durum -pek kısa olmasa da- özetle bu şekilde. Buna istinaden cevap aradığım sorular şunlardır;

1. Tüketici kanununu defalarca okumama karşın değişim için 15-30 gün gibi bir zaman diliminden bahsedilmediğini görüyorum. Bu durumda firma yanlış bilgi mi vermektedir? Çünkü dayanaklarını sorduğumda tüketici koruma kanunu diyorlar...

2. Daha önce ürünün birebir değişimini talep etmiş olmama karşın şu aşamada ücret iadesi isteme hakkım varmıdır? Firma, prosedürleri gereği ücret iadesi yapmadıkları konusunda ısrar etmektedir.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkürler... Saygılar.

Uğur ÖZALP

Hukuki NET Güncel Haber

Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme konulu yargıtay kararı ara
    Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

mkocagul Misafir

Tanımlı Re: Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

Firma iyi niyetli davaranmıyor bana kalırsa. 15 ila 30 günlük süre garanti ve tamir yönetmeliğinde bulunur.
    Garanti ve Tamir Süresi

Madde 6 — Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıl ve/veya ilişik listedeki ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.

Garanti süresinin başka bir ölçü birimi ile belirlenmiş olması halinde, malın üzerinde bu ölçü biriminin tespitine yönelik bir düzeneğin bulunması veya yapısının bu değerin tespitine uygun olması gerekir. Aksi halde garanti süresinin 2 yıl olduğu kabul edilir.

Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda, malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı- üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlar.

Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı–üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Ama bu yönetmelikten göreceğiniz gibi tamir süresinin 15 günü geçmesi halinde size kullanmanız için benzer özelliklere ship ürün verilir. Kaldı ki sizin konunuz tamir bile değildir.
    Bence yazılı bir uyarı faksı çekiniz. Ancak seçimlik haklarınızdan değişimi talep ettiğiniziçin şimdi dönüp bedel istemeniz sorun yaratabilir. Firmayı zorlamak için değişimin derhal yapılmasını aksi takdirde ürünün bedel iadesini talep deceğinizi yazılı olarak belirtin.

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Wink Re: Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

Alıntı uzayo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    11/05/2008 tarihinde Gold Bilgisayar Bahçelievler şubesinden Toshiba marka bilgisayar satın aldım. Fakat ürünün arızalı olması sebebiyle 27/05/2008 tarihinde teknik servise götürdüm. Herhangi bir arızası olmadığını belirten bir rapor ile 04/06/2008 tarihinde geri gönderdiler. Ardından05/06/2008 tarihinde aynı arızadan ötürü tekrar servise götürdüm ve yine aynı cevap ile 13/06/2008 tarihinde geri gönderildi. 16/06/2008 tarihinde aynı arıza ve değişim talebiyle tekrar servise götürdüm. Ürünün değiştirilebileceğine dair bir rapor ile bilgisayarı iade edildi ve değişimin Gold Bilgisayar'dan yapılacağı belirtildi. 26/06/2008 tarihi itibariyle ürün Gold Bilgisayar'a teslim edildi ve karşılığında değişim talep ettiğimi belirten bir makbuz verildi. Ürünün birebir değişimini talep ettim ve bu işlemin 15 gün içerisinde olacağı belirtilmiş olmasına rağmen henüz bir gelişme yok ve müşteri hizmetleriyle görüştüğümde bu işlemin tüketici kanununa göre 15 ila 30 gün içerisinde gerçekleşeceği söylendi. Durum -pek kısa olmasa da- özetle bu şekilde. Buna istinaden cevap aradığım sorular şunlardır;

1. Tüketici kanununu defalarca okumama karşın değişim için 15-30 gün gibi bir zaman diliminden bahsedilmediğini görüyorum. Bu durumda firma yanlış bilgi mi vermektedir? Çünkü dayanaklarını sorduğumda tüketici koruma kanunu diyorlar...

2. Daha önce ürünün birebir değişimini talep etmiş olmama karşın şu aşamada ücret iadesi isteme hakkım varmıdır? Firma, prosedürleri gereği ücret iadesi yapmadıkları konusunda ısrar etmektedir.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkürler... Saygılar.

Uğur ÖZALP
    4077 Sayılı Kanuna göre siz, satın aldığınız bir malın ayıplı çıkması üzerine seçimlik hakkınızı kullanıp firmaya ürünün yenisiyle değişim talebinde bulunduğunuza göre bunu sağlamaları lazım. Bu konuda 15-30 günlük süreler yok kanunda. Neden yok derseniz çünkü sizin aldığınız ürün yeni bir ürün. Fatura tarihi itibariyle 30 günlük süre içinde ayıplı çıktığına göre iade edebilirsiniz veya değişimini talep edebilirsiniz. Üstelik servisten rapor bile almışsınız. Talebinizi yazılı olarak mı bildirdiniz firmaya? Bir de şu var tabiki; Eğer siz ürün değişiminden yanaysanız, hazır yetkili firmasının da onayı varken biraz daha bekleyin derim ben. Normalde ayıplı olan bir ürün için tüketicinin talebi derhal yerine getirilmelidir. Yanlız özellikle ithalata dayalı teknoloji ürünleri satan firmalarda bu konuda süreç biraz uzayabiliyor. Bu nedenle siz şimdi tüketici mahkemesine gidip dava açsanız, davanız 3 aydan aşağı sonuçlanmaz! Sonunda kesin kazanırsınız belki ama dediğim gibi madem firma değişime itiraz etmiyor ve size yeni ürün verileceğine onay vermiş, raporunuz da var, o halde makul bir süre daha bekleyebilirsiniz. Yok ben 1 gün daha beklemem diyorsanız yine bekleyeceksiniz nasılsa, siz bilirsiniz...Ama ben olsam dediğim gibi yapardım!

Nerede
    istanbul
    İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ürün iade / değişim işlemlerini 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanun hükümlerine göre yapılmaktadır. İlgili yasada ürün ayıplıysa fatura tarihi itibari ile ilk 30 gün içinde veya 1 yıl içinde aynı arızadan ikiden fazla, farklı arızadan dörtten fazla ve garanti süresince altıdan fazla farklı arıza oluşursa müşterimizin seçimlik hakkı oluşabilmektedir.
    Ürünün tüketici tarafından satıcı firma olarak tarafımıza veya yetkili firmaya ayıplı olduğu ihbar edildikten sonra arızanın mahiyeti, hangi arıza türüne girdiği, kullanım hatası v.b. olup olmadığının tespitini yapacak olan ürünün yetkili teknik servisidir. 4077 Sayılı kanunda satış sonrası hizmetlerde imalatçı,ithalatçı,satıcı firmaların sorumlulukları ve garanti belgesi uygulama esasları belirtilmiştir.

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YÖNETİM:
    Konu ile ilgisi bulunmayan iletiniz silinmiştir.Lütfen kişisel tartışmalara girmekten kaçının!

Nerede
    istanbul
    İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YÖNETİM:
    Konu ile ilgisi bulunmayan iletiniz silinmiştir.Lütfen kişisel tartışmalara girmekten kaçının!
    Yazım kurallarına uyun!

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hksvr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Talebinizi yazılı olarak mı bildirdiniz firmaya?
    Talebimi bir dilekçe vesaire şeklinde bildirmedim. Yalnızca servisten aldığım "değiştirilebilir x arızası var" yazılı rapor ile Gold bilgisayara gittim ve değişim talep ettiğimi söyledim. Karşılığında da bilgisayarı teslim alırken muhakkak kendilerine vermem gerekeceği belirtilen "Müşteri 26/06/2008 tarihinde ürünün birebir değişimini talep etmiştir" yazılı bir rapor verildi. Firma yetkilisi tarafından ve tarafımdan imzalandı.

Aslında haklısınız, dava açsam daha fazla bekleyeceğim belki de... Umarım çok beklemek zorunda kalmam, firmanın belirtmiş olduğu 30 gün -ki yasal dayanağı olmadığını söylüyorsunuz- dolduğunda derhal hukuki işlemlere başlayacağım.

Çok teşekkür ediyorum ilgilenip cevap verdiğiniz için...

Nerede
    ankara, kazan, Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benzer bir sıkıntıda benim var.

31.10.2006 tarihinde aldığım ayakta dik pozisyonlandırma cihazım 2 defa akü hatası verdi.Firmaya garanti kapsamında başvurduğumda,akü garanti kapsamında değildir diye yanıt verdi.Zorlamalarımla ilk arızada aküyü yenisiyle değiştirdi,değişime geldiklerinde firmanın teknik servisi "bu araçta elektrik kaçağı var,malesef bulamıyoruz" diyerek araçtaki sorunuda itiraf ettiler.2.akü arızasında firma garanti kapsamında değil diyerek talebimi yanıtsız bıraktı.
    İlçemizdeki Tüketici Hakem Heyetine Başvuruda bulundum.Aracın bedeli 23.990.00 ytl olduğu için kararlarının bağlayıcı olmadığını ama mahkemede lehime olacağını söylediler ve "Akünün tamirinin yapılmasını,mümknü değilse misliyle değiştirilmesini" diyerek karar verdiler.Firma itiraz etmedi.Noterden firmaya aracımdaki teknik arıza sebebiyle aracımın misliyle değiştirilmesini içeren ihtarname çektirdim,onada yanıt vermediler.
    Şimdi Tüketici Mahkemesine başvuracağım,fakat para iadesi mi istemeliyim yoksa ürünün yenisiyle değişimimi karar veremedim.Aracı yenisiyle değiştirseler,benzer hatada medikal firma yine yardımcı olmayacak.Benim için akülü sandalye olmazsa olmaz,bir günlük arıza bile tüm hayatımı etkiliyor.
    Tüketici Mahkemesine hangi taleple dava açmalıyım?
    Manevi tazminat hakkımda olur mu?

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karakaya21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benzer bir sıkıntıda benim var.

31.10.2006 tarihinde aldığım ayakta dik pozisyonlandırma cihazım 2 defa akü hatası verdi.Firmaya garanti kapsamında başvurduğumda,akü garanti kapsamında değildir diye yanıt verdi.Zorlamalarımla ilk arızada aküyü yenisiyle değiştirdi,değişime geldiklerinde firmanın teknik servisi "bu araçta elektrik kaçağı var,malesef bulamıyoruz" diyerek araçtaki sorunuda itiraf ettiler.2.akü arızasında firma garanti kapsamında değil diyerek talebimi yanıtsız bıraktı.
    İlçemizdeki Tüketici Hakem Heyetine Başvuruda bulundum.Aracın bedeli 23.990.00 ytl olduğu için kararlarının bağlayıcı olmadığını ama mahkemede lehime olacağını söylediler ve "Akünün tamirinin yapılmasını,mümknü değilse misliyle değiştirilmesini" diyerek karar verdiler.Firma itiraz etmedi.Noterden firmaya aracımdaki teknik arıza sebebiyle aracımın misliyle değiştirilmesini içeren ihtarname çektirdim,onada yanıt vermediler.
    Şimdi Tüketici Mahkemesine başvuracağım,fakat para iadesi mi istemeliyim yoksa ürünün yenisiyle değişimimi karar veremedim.Aracı yenisiyle değiştirseler,benzer hatada medikal firma yine yardımcı olmayacak.Benim için akülü sandalye olmazsa olmaz,bir günlük arıza bile tüm hayatımı etkiliyor.
    Tüketici Mahkemesine hangi taleple dava açmalıyım?
    Manevi tazminat hakkımda olur mu?
    Öncelikle sizin için bu kadar hayati önem taşıyan bir araçla ilgili yaşadığınız sorundan dolayı geçmiş olsun diyelim. Tüketici mahkemesinde dava açabilir, bedel iadesi veya yenisiyle değişim talebinde tabiki bulunabilirsiniz. Ancak para iadesi sizin için çok bir anlam ifade etmeyecek anladığım kadarıyla. Neticede bu araca ihtiyacınız var. Yenisiyle değişim talebinde bulunabilirsiniz. Yada direk para iadesi isteyip, aracı başka bir medikalden tedarik etme şansınız da olabilir düşüncesindeyim. Tüketici mahkemesinde açacağınız davada tazminat talebinde de bulunabilirsiniz. Ancak maalesef ülkemizde tazminat sadece sözde topluma mal olmuş çok ünlü kişilerin magazinsel bir gövde gösterisinden başka birşey değil bence. Uygulamada tatmin edici sonuçlara pek rastlamak mümkün değil. Ama siz yinede talebinizi iletin. Ayrıca bu konuda mutlaka bir avukattan da profesyonel yardım alınız. Tekrar geçmiş olsun.

Saygılar...

Nerede
    ankara, kazan, Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Medikal firmayı Tüketici Mahkemesine dava ettim.
    1-Aracın bedelinin yasal faiziyle beraber iadesini,
    2-Mahkeme masraflarının firmaya yüklenmesini,
    3-5.000 tl manevi tazminat talep ettim.

Taleplerim arasında olmamasına ragmen hakim : Aracın sıfırıyla değiştirilmesi kararını verdi.

Gerekçeli kararı henüz görmedim hakim 2 ve 3. taleplerim hakkında bir şey söylemedi. Sizlerden şu sorularımın yanıtını rica ediyorum.

1-Hakim talep etmediğim halde bu kararı verebilir mi?
    2-Davayı kazandığım halde yani haklılığım,mağduriyetim kesinleştiği halde mahkeme masrafları benim üzerime bırakılır mı?
    3-Manevi tazminat hakkım olmaz mı?

Lütfen yardımcı olun.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

arızalı ürün değişim süresi

http:www.hukuki.netshowthread.php41658-urun-degisimi-isteme-ardindan-ucret-iadesi-talep-etme

hatali urunde para iadesi

arizali urun degisim suresi

para iadesi yasal süresi

arızalı ürün iadesi tüketici hakları

ürün değişiminde yasal süre

derimod para iadesi

hatalı ürün değişim süresi

bir ürünü iade etme süresi

defacto garanti süresi

ürün değişimi yerine para iadesi

arızalı ürün para iadesi

tüketici hakları hatalı ürün

ücret iadesi yasal süresi

ürün değişiminde para iadesiürünü iade etme hakkıürün iade şartlarıtüketici hakları arızalı ürün değişimiürün ücret iadesiürün değişim talebiücret iadesituketici haklari ucret iadesitüketici hakları arızalı ürün iadesidefacto değişim süresi
Forum