+ Konuyu Yanıtla
17 / 170 Sayfa İlkİlk ... 78910111213141516171819202122232425262737475767778797107117127137147157167 ... SonSon
161 den 170´e kadar toplam 1693 ileti bulundu.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik şubeleri arayamayacak(mış)?

Alıntı onur1974 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben oncelikle sizin durumunuzun neoldugunu sormak isterim (bakaya veyahut yoklama kacagi ) . Pasaportunuzu aldinizmi ? Turkiyeden nezaman doneceksiniz ? Eger ki sorunsuz cikarsaniz bizleri haberdar edermisiz ?
    Moskovada calistiginizi soylemissiniz Moskovaya geldiginizde bu konu uzerine sizinle bulusabilirmiyiz bende Moskovada calisiyorum ve durumum sizinki ile hemen hemen ayni sizinle gorustukten sonra ikna olursam bende turkiyeye giris yapabilirim.
    Sizden cevap bekliyorum .
    Onur :arkadasım ben 2006 yılında pasaportumu kaybetmıstım ve o yuzden askerlık tecılımı yaptıramadım o tarıhten berı de erteledemedıgım askerlıgımden dolayı bakaya durumuna dustum .turkıyede kı adresıme defalarca polıs tarafından cagrı kagıdı ve eve benı aramaga gelmıslerdı yanı anlıyacagın turkıyede askerlıkten dolayı aranıyordum.pasaport basvurusu yapmıstım ve pasaportumu sorunsuz aldım vıze ıcın ıst.rus konsolosluguna pasaportumu verdım vızemı beklıyorum alınca moskovaya ucacagım cıkısta sorun olup olmadıgını o zaman anlarım ama tahmınım hıcbır sorunla karsılasmıyacagımdır bır sorun olsaydı coktan bıryerden cıkardı.
    ha aklına yatmayan bırsey olursa moskovaya gelınce gorusuruz.bana tel veyahut msn adresını bana ulastırman yeterlı gelınce haberlesırız.

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı voyagerstar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sizin durumunuz tam olarak neydi?yani bakaya,yoklama kaçağı yada asker firarisi mi?
    muayene olmadım 2006-kasımda askere alınmam gerekiordu yoklama kaçağıyım sanırım

Amaç kaçmak değil ama hayat şartları bize ister istemez böyle durumlara sürüklüyo keşke askerlik konusunda devletimiz daha duyarlı olsa profesyonel orduya gecilmeli vicdanired hakkı tanınmalı

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı emceken rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    arkadaşlar,
    ben yarın gidip işe giriş için istenen temiz kağıdı alsam sorun çıkar mı acaba? sorundan kastım ben bakaya durumundayım. olurda eğer hala daha gbt değişmemişse beni alıkoylarlar mı? eğe böyle bir tehlike yoksa ben hemen yarın gidip başvuru yapabilirim temiz kağıdı için. sanırım gbt durumu en iyi bu şekilde anlaşılır. birkaç ay önce bir polis tanıdıktan istemiştim gbt ten bakmasını, eğer aranıyorsan hakkında işlem yapmam lazım yoksa ben ceza alırım demişti. e şubedende aranıp aranmadığımıza dair bilgi alamadığımıza göre geriye sadece adliye kalıyor.

ne dersiniz eğer sorun çıkmaz derseniz yarın gidip temiz kağıdı alıcam. bu arada sitenin avukat üyelerinden de destek rica ediyoruz bu hukuki konular hakkında...
    alırsın orda bu tip şeyler çıkmıyor ben zamanında asker kaçaydım gidip alıyordum ok

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar, bu genelgeden sonra, yoklama kaçağı durumuna düşmemiz halinde hala iş yerine "işten çıkarın" kağıdı geliyor mu askeriyeden?

Eğer geliyorsa, bu belgenin gelmesi ne kadar sürer?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sanırım bu genelge de kaynadı arada. Yetkili bir ağızdan bir çift kelime duysaydık iyi olacaktı.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum nasıl kullanıldığına dair çok fazla bir bilgim yok hatam olursa şimdiden affola.Benim bir sorunum var kuzenim 5 aylık asker ve biraz psikolojik sorunları var askeri hastaneye sevk edildi bir hafta kaldıktan sonra sağlam raporuyla çıktı,birliğine teslim olması gerekirken evine geldi ve ailesi hiç bir şekilde askere gitmeye ikna edemiyor mecburen karakola haber verdiler merkez komutanlığına başvurdılar gelip alsınlar diye ama kendi gidip teslim olması gerek diyorlar yaklaşık 12 gündür evinde bu nasıl iş anlamadım ne yapmalıyız nereye bildirmeliyiz ne zaman yakalanırsa askere geri alırlar ben daha sıkı önlemlerin olduğunu düşünmüştüm bildirilmesine rağmen ilgilenilmemesine çok şaşırdım bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C. Anayasası ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nda tanımı bulunmayan “yakalama”, Jandarma Teşkilâtı Görev ve Yetkileri Yönetmeliğinin 30’uncu maddesinde; “yakalanacak kimsenin hareket serbestisinin jandarma tarafından kaldırılması” şeklinde tarif edilmiş olup, buna göre yakalama; kanunun verdiği yetkiye dayanarak kamu güvenliği ve kamu düzeninin korunması veya kişinin vücudu ve hayatına yönelik var olan bir tehlikenin giderilmesi için ya da kanunda gösterilen hâller ile sınırlı olmak kaydıyla muhafaza altına alınması gereken ya da suç işlediği yönünde hakkındaki kuvvetli iz, eser, emare ve delil bulunan kişinin, ceza yargılamasının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla hâkim tarafından verilmiş bir tutuklama kararı olmaksızın özgürlüğünün geçici olarak kısıtlanması ve fiilen denetim altına alınmasını ifade etmektedir.
    Diğer taraftan; Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği’nin 5’inci maddesinin (d) bendi uyarınca kolluk görevlileri, haklarında yetkili mercilerce verilmiş yakalama emri, yakalama kararı veya tutuklama kararı bulunanları veya kanunla istenilen bir mükellefiyeti yerine getirmedikleri için yakalanması gerekenleri, yakalama yetkisine sahiptir. Şüphesiz yakalama ile birlikte gözaltı süreci de başlamış olmaktadır. Zira kişi, bu durumda özgürlüğünden mahrum kalmış ve fiilen kısıtlanarak denetim altına alınmış olmaktadır.
    Kural olarak “yakalama emirleri”, çağrı üzerine gelmeyen veya çağrı yapılamayan şüpheli ya da sanık, yakalanmış iken kolluk görevlisinin elinden kaçan şüpheli veya sanık ya da tutukevi veya ceza infaz kurumundan kaçan tutuklu veya hükümlü ayrıca, kovuşturma evresinde kaçak sanık hakkında da düzenlenebilir ve emrin içeriğinde aranan kişinin kim olduğu, eşkali ve kendisine yüklenen suç ile ele geçirildiğinde nereye gönderileceği belirtilir. Mahkeme veya hâkimliklerce verilen yakalama emirlerinin, kolluk birimlerince ülke genelinde yerine getirilmeye çalışılacağı açıktır.
    Bu itibarla;
    Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri ile yapılan açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde;
    1- Saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya geç iltihak bakayası olan kişilerin, soruşturma veya kovuşturma mercilerince verilmiş bir karar olmaksızın askerlik şubesi başkanlıklarının idarî nitelikli talepleri doğrultusunda ülke çapında aranamayacakları gibi yakalanıp gözaltına alınmalarının da mümkün olmadığı,
    2- Suç duyurusunda bulunulmasını müteakip haklarında adlî soruşturma başlatılan saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya geç iltihak bakayası olan kişilerin, çağrı üzerine gelmemesi veya kendilerine hiç çağrı yapılamaması hâlinde, soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından haklarında yakalama emri düzenlenebileceği,
    3- Yürütülen adlî soruşturma veya yapılan yargılama sonunda, ilgili Cumhuriyet başsavcılığınca “kovuşturmaya yer olmadığı” ya da mahkemece “beraat” kararı verilmesi ve bu kararın kesinleşmesiyle kişilerin işlediği iddia olunan suçlar sübut bulmamış olacağından, söz konusu şüpheli veya sanıkların hiçbir şekilde yakalanamayacağı ve gözaltına alınamayacağı,
    4- Yapılan yargılama sonunda sanıkların, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 63’üncü maddesi gereğince hapis veya hapis cezasından dönüştürülen adlî para cezasıyla cezalandırılmalarına karar verilmesi ve bu kararların kesinleşmesinden sonraki durumun cezaların infazıyla ilgili bir husus olduğu, infaz sonrasında dahi kişilerin askerlik şubelerine götürülebileceğine dair ilgili mevzuatta açık bir hüküm bulunmadığı,
    5- Askerlik şubesi başkanlıkları, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 164 ve 165'inci maddeleri anlamında bir "adlî kolluk" olmadıklarından, şüphelilerin yukarıda anılan suçlar bakımından ifadelerinin Cumhuriyet başsavcılıkları ya da görevli ve yetkili kolluk birimlerince alınabileceği hususu ile Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 160'ıncı maddesinin birinci fıkrası hükmü birlikte değerlendirilerek, şüphelilerin usulüne uygun ifadesi alınmamış olsa bile askerlik şubesi başkanlıkları tarafından gönderilen suç duyurusu evrakının bu eksiklik nedeniyle iade edilmeyerek soruşturma işlemlerine derhal başlanması gerektiği,
    6- Yargıtay 5. Ceza Dairesinin 01/04/2008 tarihli ve 2008/3142 esas, 2008/3056 sayılı kararı ile yoklama kaçağı ve celp bakayası suçlarında yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yerin bağlı olduğu askerlik şubesinin bulunduğu yer mahkemesinin; sevk bakayası, diğer bir deyişle geç iltihak suretiyle bakaya suçunda ise yükümlülerin sevk edildikleri kıtanın bulunduğu yer mahkemesinin yetkili olduğunun hükme bağlanması karşısında, Cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülen soruşturmalarda yetki hususunun anılan Daire kararı doğrultusunda değerlendirilebileceği,
    7- Cumhuriyet başsavcılıklarınca, bakaya suçundan şüpheli yedek subay aday adaylarına ait suç duyurusu evrakının her celp dönemi için ayrı ayrı düzenlenmesi yerine iki veya üç celp dönemi birleştirilerek, tüm yükümlüler bakımından ise suç duyurusu evrakının ilgililerin terhisini müteakiben gönderilmesi yönünde askerlik şubesi başkanlıklarından yapılan taleplerin, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 160 ve devamı maddelerinde yer alan suçların derhal soruşturulması ilkesine aykırılık teşkil edebileceği,
    8- Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 237 ve 260'ıncı maddeleri gereğince, yukarıda anılan suçlar bakımından Cumhuriyet başsavcılıkları ve mahkemelerce verilen kararlara karşı askerlik şubesi başkanlıkları tarafından itiraz edilemeyeceği düşünülmekle birlikte, adlî merciler tarafından verilen kararların bir suretinin bilgi mahiyetinde olmak üzere askerlik şubesi başkanlıklarına gönderilmesinin uygun olacağı,
    9- Bakaya kalmış şahısların sağlık raporlarıyla birlikte doğrudan Cumhuriyet başsavcılıklarına müracaatları hâlinde, askerlik şubelerinden ilgiliye ait bilgi, belge veya dosyası getirtilmek suretiyle hukukî durumunun değerlendirilmesi ve evrakın buna göre sonuçlandırılması,
    10- Bakaya kalmış şahısların almış oldukları sağlık raporlarını askerlik şubesi başkanlıklarına ibraz etmeleri ve bu kurum tarafından suç duyurusunda bulunulması üzerine, söz konusu raporun ilgili sağlık kuruluşunca verilip verilmediğinin araştırılması gereken durumlarda bu hususun Cumhuriyet başsavcılıklarınca yerine getirilmesi, evrakın hiç bir şekilde askerlik şubesi başkanlıklarına iade edilmemesi,
    Konularında bilgi edinilmesini, keyfiyetin merkezdeki Cumhuriyet savcıları ile yargı çevrenizdeki Cumhuriyet başsavcılıklarına ve bilgileri bakımından mahkemelere de duyurulmasını rica ederim.

İletiler
    122
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hala bu genelge nedir, ne değildir, arada kaynadı gitti, işlemiyo vs. diyenler var. ne yapmaları gerekiyor daha bu adamların ?
    genelge çıktı, işliyor ve sorun çıkarmıyor ne polis ne jandarma vs.

bu arada yukarıdaki mesajıda okumakda yarar var, en azından maddelerini.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

slm 51 yaşındayım 1978 yılında gecırdıgım bacak damarı bay passı nedenıyle 8 ay hastanede yattım hastanedeyken askerlık kagıdım geldı ve ankaraya bırlıgıme teslım olmam ıstenıyordu bende taburcu olduktan sonra raporumla bırlıkte askerlık şubeme gıttım ve heyete soktular ve banada bir hafta sonra gel elverişsizlik aporunu al dedıler bende sağlık yuzunden gıdemımştım bır hafta once evıme jandarma geldı ve yoklama kacağı oldumu bıldırdıler ertesı gun şimdi oturdugum ıldekı askerlık subesıne gıttım ve benı bacagımdakı problemı teshıs etmek ıcın askerı hastaneye sevk ettıler 3 askerı hastane gezdıkten sonra ıst gata mr ultrason vs hıcbır tetkık yapmadan elverışlı raporu verdı ama devlet hastanesınde (bu arada bacagımda sorun devam edıyor ) her 6 aydabır kontrole gıdıyorum orada problemlı bır bacağım olduguna daır raporlarım var şimdi bu durumda ben ne yapmalayım ayrıca boyum 1 80 kılom 115 kronık bronşıtım var sol el ışaret parmagım yok ve hipermetropum bunların hıcbır kontrolu yapılmadı sadece bacağım ıcın elverışlılık verdıler bu dıger rahatsızlıklarıma bakılmayacak mı kafayı yıyorum ben 1978 senesınde raporu almaya gıtmedıgımden erteleme vermışler ve buyıllar zarfında yurtdışına cıktım emeklı oldum evlendım hıcbır problem yoktu burdakı askerlık şubesınden aldıgım bılgıye gore gerıye donuk ınceleme varmış ve kendı askerlık subem savcılıga suc duyurusunda bulunmuş lutfen bana acıl yardım edın kımı mahkeme ac dıyor herkes bırşey soyluyor acıl yardım ltf

İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhabalar 2000 yılında mezun oldum ; bu tarihten beri herhangi bir yazı ulaşmadı subeyede gidip sormadık ve şu an yokama kacağı durumuna düşüldü. Şimdi bu durumun GBT de görünmediğini söylüyorsunuz . Bu fırsattan yararlanıp ehliyet almak istiyorum. Umarım Bir sorun cıkmaz ..

Endişelerimiz
    *Savcılıktan temiz kağıdı alırken sorun olur mu ?
    *Ehliyeti emniyetten teslim alırken sorun olur mu ?

Çünkü sürücü kursunda çalışan bir arkadaş burada bu tür yoklama kaçakları veya bakayaların çok sık yakalandığını söylemişti.

Arkadaşlar lütfen bu yazımı es geçmeyin önce ilginize sonra bilginize ihtiyacım var...

+ Konuyu Yanıtla
17 / 170 Sayfa İlkİlk ... 78910111213141516171819202122232425262737475767778797107117127137147157167 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker kacagi yakalaninca ne olur

bakaya kalan devlet memuru

asker kaçağı ihbar

yoklama kaçağı sigortalı çalışabilir mi

zorla askere alma 2016asker kacagi ihyurtiçi yolculuklarında askerlik problemihttp:www.hukuki.netshowthread.php41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-mispage5515 gun icinde askerlik subesine gitmezsem ne oluraskerlik muayenesi gelenler sigortali iste calisabilirmiyoklama kaçağı yakalanırsa ne oluryoklama kaçağı yakalanırsayoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mibilet alirken tc yoklama kacagiasker kaçağı nasıl ihbar edilirdevlet memuru bakaya kalırsaasker kaçağı ihbarı ödülübakaya ehliyet alabilirmiasker kaçağı yakalanırsa ne olurbakaya kalirsam ne olurbakaya ehliyetbakaya kalanlar ehliyet alabilirmiasker kaçağını ihbar edene ödülbirliğime teslim olmazsam ne olurbakaya yurtiçi uçak
Forum