+ Konuyu Yanıtla
13 / 170 Sayfa İlkİlk ... 3456789101112131415161718192021222333435363738393103113123133143153163 ... SonSon
121 den 130´e kadar toplam 1693 ileti bulundu.
    İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik şubeleri arayamayacak(mış)?

Alıntı alphasici rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaslar cok merak ettıgım bısey var bu genelgeden asker kacakları
    Yanı fırar durumunda olanlarda yararlanabılıyor mu yoksa sadece yoklama kacagı Ve bakayalarmı yararlanıyor yanı bız asker kacakları yararlanamıyormuyuz...
    Bırde dıger tum konulara bakıyorum bır cok kısı ozellıkle takıp edıp konular
    Hakkında bıldıklerını aktarıyor fakat bu konuyu ne kımse arastırıyor ne de
    Yanıtlıyor neden acaba sadece bız ılgılı olanlar bıseyler yapmaya calısıyor!!!
    katılıyorum,hukukçu ve hukuksever arkadaşlardan da bu konuda kati bilgiler hakkında yardım bekliyoruz...

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik şubeleri arayamayacak(mış)?

Asker kaçaklarının bu genelge ile bir ilgisi yok. Yoklama kaçakları ve bakayaları ilgilendiriyor bu genelge. Asker kaçaklarının ise zaten askere alınma işlemi gerçekleşmiş. Ayrıca bu genelgenin asker kaçaklarını da kapsadığını bir an olsun düşenecek olursanız; ne kadar çok asker kaçağı olacağını aklım hafzalım almıyor doğrusu. Şu tarihten öncekileri ya da bu tarihten sonrakileri kapsar diye bir ibare yok ki genelgede. Eğer asker kaçaklarını da kapsasa ki yok öyle birşey, o zaman olayın vahametini hep beraber oturur izleriz.

Genelge uygulanıyor olabilir ancak hak kullanımı diye bir olay söz konusu. Daha önceden de söylediğim gibi AB'ye uyum çerçevesinde de ne kanunlar çıktı Türkiye'de ama peşinden gitmezseniz kimse hiçbir şeyi uygulamaz. Bu çerçevede farzedelim yakalandınız ve genelgeden bashetmediniz. Askerlik şubesinde kendinizi 3 ayı opsiyonlu 12 aylığına yeşil-kahverengi renklere bağlayan imzayı da attınız. )) Eh bundan sonrası için söylenecek iki kelime kalıyor. Geçmiş olsun. Vel hasıl kelam hakkınızı kullanın yeri geldiğinde. Hak doğdu çünkü. Tabi durup dururken alemlerde de sekmeyin . Şansınızı zorlamanın manası yok diye düşünüyorum. Biraz daha sabredin. Bu ülkede birşeyler çok hızlı değişecek. Artık bedelli mi olur başka birşey mi bilemem ama dediğim gibi değişim hızlı olacak.

Ayrıca Sarrp arkadaşın dediği doğru. Bir çıktı alın genelgeden ve bir süre bu genelgeyi yanınızdan ayırmayın. Zaten herşey düşünüldüğü gibi ilerlerse bir süre sonra elinize bir celp gelir ve gidip savcılığa ifadenizi verir; mazeretlerinizi bildirirsiniz.

Ayrıca genelgeyi oraya buraya çekip anlam yüklemeye gerek yok. Bakın, açık biçimde suçlu bile bulunsanız askerlik şubenize teslim edecekler diye birşey yok genelgede. Tabi bu mahkeme sonrası alınacak bir karar. Savcı mazeretinizi uygun bulup mahkemeye hiç sevketmeyebilir veya hakim suçsuz görebilir. Ve askerlik şubelerinin alınan kararlara itiraz hakkı dahi yok. Sadece ve sadece askerlik şubelerine bilgi amaçlı yazı gönderilecek deniyor genelgede.

Askerlik yapamaz raporunu bile savcılık vasıtası ile alabilirsiniz eğer genelge tam manası ile yürütülürse. Ya daha ne olsun. Önemli olan sağlam bilgi. Yürütülüyor mu? Sarrp arkadaşım der ki evet genelge uygulamada. Bakalım göreceğiz. Ben de bir yerden bu doğrultuda bir bilgi aldım ancak birkaç yerden daha bilgi bekliyorum. Sadece bir süre daha dikkat edin. Saygılar.

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ya arkadaslar kafama takildi simdi ben 83 dogumluyum yurtdisinda oldugum icin uc yil tecir ettirmistim ama tecirimin bitmesine birgun kala turkiyeden tekrar cikdim baska ulkeye ben muyanede olmadim ben simdi ne oluyorum acaba bakaya ve yoklama kacami yoksa asker kacami :rolleyes:

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sinantufenk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ya arkadaslar kafama takildi simdi ben 83 dogumluyum yurtdisinda oldugum icin uc yil tecir ettirmistim ama tecirimin bitmesine birgun kala turkiyeden tekrar cikdim baska ulkeye ben muyanede olmadim ben simdi ne oluyorum acaba bakaya ve yoklama kacami yoksa asker kacami :rolleyes:
    asker kacagisiniz,konsolosluk aracaligiyla yeterli mazaretlerle tekrar askerlik TECILI basvurusunda bulunmaniz gerek..

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yani ben o genelgeye girmiyormuyum ? eger ben o genelgeye girmessem neden yoklama kacaklarinida kapsiyo bende yoklama kacayim muyane gormedim
    :rolleyes:

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Re: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik şubeleri arayamayacak(mış)?

Arkadaşlar Herkese Selam,

yeni üye olduğum için forumdaki tüm yazdıklarınızı okudum. ve benimde tecrübe dayanarak size bir bilgi aktarmak istiyorum.

Evet tüm GBT sisteminden askerlik durumları çıkarıldı. Yani yoklama kaçağı ve bakayalar sistemden çıkarıldı. Ama bu GBT nize eklenmeyecek anlamına gelmiyor.
    TCkimlik numaranıza baktırabilirsiniz. Ben daha yeni Kimliğimi yenilettim, pasaport çıkarttım hiç bir sorun olmadı. Hatta Askerlik yapmadığım için pasaportumda Askerlik durumu kısmı --- işaretli. Bu ne anlama geliyor olurda yurtdışına çıkmak isterseniz emniyetin sizi 23 saat 59 dk tutma hakkı var o arada yakalayıp savcılıktan kağıdınızı çıkarıp askeriyeye teslim ettiklerini biliyorum. Arkadaşımın başına geldi. Yani aslında çok fazla birşey değişmedi. Bu genelge sadece GBT sisteminde çok fazla yoğunluk yarattığı için çıkarılmış bir genelge.. Anlayacağınız avrupa insan hakları falan hikaye..

Kısaca sı bu dönemde bedelli askerlikte çıkmayacağına göre paşa paşa askerlik yapmak ve biran önce önümüze bakmak en güzeli...

Bu arada sadece bir şey var o da şu ..
    Askerlik şubesine gidilir. Her şubenin belli bir kotası var o kotayı doldurduktan sonra sizi hemen almazlar silah altına .. yani size en az 3 en çok 10 ay süreli askerlik çağrısında bulunurlar, DK (devre kaybı) dahi olsanız. O süre zarfında yurtdışına çıkabilir ve sigortalı bir iş bulup askerliğinizi 3 yıl erteleyebilirsiniz.
    ama tabi bu bir risk çünkü kotanın dolup dolmadığı bilgisine herhangi bir askerlik şubesinden bilgi alamazsınız. Tamamen şans..

Benim paylaşacaklarım bu kadar. Herkese Allah kolaylık versin...

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sinantufenk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    yani ben o genelgeye girmiyormuyum ? eger ben o genelgeye girmessem neden yoklama kacaklarinida kapsiyo bende yoklama kacayim muyane gormedim
    :rolleyes:
    asker kaçağı terimi zaten halk arasında kullnılan genel bir terimdir. askerlik döneminde yoklama yaptırmayanlara yoklama kaçağı, yoklamasını yaptırıpta sevk tarihi almayanlara bakaya, sevk tarihi alıpta sevk tarihinde gitmeyenlere geç iltihak süretiyle bakaya denir. yine sevk tarihinde askere gidip asker olduktan sonra firar edenlere asker firarisi veya asker kaçağı denir. ama halk arasında askere gitmeyen herkese asker kaçağı dendiği için terimlere fazla takılmamak gerekiyo. senin durumuna gelince sen tecil ettirip tecilin bittiği tarihten itibaren bakaya durumundasın.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ppalbo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar Herkese Selam,

yeni üye olduğum için forumdaki tüm yazdıklarınızı okudum. ve benimde tecrübe dayanarak size bir bilgi aktarmak istiyorum.

Evet tüm GBT sisteminden askerlik durumları çıkarıldı. Yani yoklama kaçağı ve bakayalar sistemden çıkarıldı. Ama bu GBT nize eklenmeyecek anlamına gelmiyor.
    TCkimlik numaranıza baktırabilirsiniz. Ben daha yeni Kimliğimi yenilettim, pasaport çıkarttım hiç bir sorun olmadı. Hatta Askerlik yapmadığım için pasaportumda Askerlik durumu kısmı --- işaretli. Bu ne anlama geliyor olurda yurtdışına çıkmak isterseniz emniyetin sizi 23 saat 59 dk tutma hakkı var o arada yakalayıp savcılıktan kağıdınızı çıkarıp askeriyeye teslim ettiklerini biliyorum. Arkadaşımın başına geldi. Yani aslında çok fazla birşey değişmedi. Bu genelge sadece GBT sisteminde çok fazla yoğunluk yarattığı için çıkarılmış bir genelge.. Anlayacağınız avrupa insan hakları falan hikaye..

Kısaca sı bu dönemde bedelli askerlikte çıkmayacağına göre paşa paşa askerlik yapmak ve biran önce önümüze bakmak en güzeli...

Bu arada sadece bir şey var o da şu ..
    Askerlik şubesine gidilir. Her şubenin belli bir kotası var o kotayı doldurduktan sonra sizi hemen almazlar silah altına .. yani size en az 3 en çok 10 ay süreli askerlik çağrısında bulunurlar, DK (devre kaybı) dahi olsanız. O süre zarfında yurtdışına çıkabilir ve sigortalı bir iş bulup askerliğinizi 3 yıl erteleyebilirsiniz.
    ama tabi bu bir risk çünkü kotanın dolup dolmadığı bilgisine herhangi bir askerlik şubesinden bilgi alamazsınız. Tamamen şans..

Benim paylaşacaklarım bu kadar. Herkese Allah kolaylık versin...

Ben şimdi anlayamadım. Madem GBT'den çıktı bakayalar ve yoklama kaçakları neden GBT'ye tekrar işlenmeyecek diye birşey yok dedin? Ayrıca madem bir arkadaşının başına geldi ve neden senin başına gelmedi? Pasaport çıkartmışsın. Pasaportu, belediye otobüsüne binmek için çıkarmadın herhalde. Pasaport çıkarmak başlı başına yurtdışına çıkmaya niyet etmektir.

Çok samimi bir soru soracağım ama sen de aynı samimiyetle cevap ver lütfen. Genelgeyi okudun mu? Okuduysan eğer savcı emri olmadan yakalanma emri çıkamaz. Bunu da bilirdin.

Diğer yandan verdiğin bilgiler için kendim ve tüm arkadaşların adına teşekkür ederim. Arkadaşın ne kadarlık asker? Hayırlı teskereler dile bizler için de. Saygılar. Hoşçakal.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaşlar merhaba ben sıteye bugün uye oldum gunlerdır takıp edıyorum kımseden net bılgı alamıyoruz.. ben 2007 ocak ayı ıtıbarı ıle bakaya durumdayım.. bu durum ınsanı cok streslı kılıyor.. 2 senedır bu sıkıntı ıle yasıyorum. bundan 6-7 ay once eve polıs gelmıs ve benı sormus tabı bende babamı gonderdım ve askerlıl,kle ılgıglı oldugunu solemıs memur polıs gelene kadar gbt bırsey cıkmıyordu. polıs ve jandarma artık sormaya baslayınca ıyıyce stres yaptım ve gbt ye gırmedım ama bu sabah uyuykulu bır sekılde işe gıderken polıs cevırdı ve kımlılıgımı aldı .. ve coookkkk sukur gbt temız cıktı. bugune kadarda ben yakınımda hıc sahıt olmadım gbt den bakayaların alındıgını gormedım... yasadıgım olayı paylastım sızlerle şimdi bi kaç sorum olacak

- esım alman vatandası ve almanyaya gıtmek ıstıyorum orada oturum alıp tecıl ettırmek ıstıyorum yurtdısına cıkarken farklı bır gbt yok degılmı yanı sabah bakılanla havaalanındakı aynımı ???

- bı arkadasım da bakaya durumda o suan almanya ya gıdıp gelıyor oturum almak ıcın (benım gıbı ama ben daha gıtmedım ) onda bır sorun cıkmıyor. bazıları dıyokı kımınde cıkar kımınde cıkmaz bu durum boylemı kı ??? arkadaslar sımdıden cook tesekkur ederımm bılgılendırdıgınız ıcın...

İletiler
    122
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı havbil rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    arkadaşlar merhaba ben sıteye bugün uye oldum gunlerdır takıp edıyorum kımseden net bılgı alamıyoruz.. ben 2007 ocak ayı ıtıbarı ıle bakaya durumdayım.. bu durum ınsanı cok streslı kılıyor.. 2 senedır bu sıkıntı ıle yasıyorum. bundan 6-7 ay once eve polıs gelmıs ve benı sormus tabı bende babamı gonderdım ve askerlıl,kle ılgıglı oldugunu solemıs memur polıs gelene kadar gbt bırsey cıkmıyordu. polıs ve jandarma artık sormaya baslayınca ıyıyce stres yaptım ve gbt ye gırmedım ama bu sabah uyuykulu bır sekılde işe gıderken polıs cevırdı ve kımlılıgımı aldı .. ve coookkkk sukur gbt temız cıktı. bugune kadarda ben yakınımda hıc sahıt olmadım gbt den bakayaların alındıgını gormedım... yasadıgım olayı paylastım sızlerle şimdi bi kaç sorum olacak

- esım alman vatandası ve almanyaya gıtmek ıstıyorum orada oturum alıp tecıl ettırmek ıstıyorum yurtdısına cıkarken farklı bır gbt yok degılmı yanı sabah bakılanla havaalanındakı aynımı ???

- bı arkadasım da bakaya durumda o suan almanya ya gıdıp gelıyor oturum almak ıcın (benım gıbı ama ben daha gıtmedım ) onda bır sorun cıkmıyor. bazıları dıyokı kımınde cıkar kımınde cıkmaz bu durum boylemı kı ??? arkadaslar sımdıden cook tesekkur ederımm bılgılendırdıgınız ıcın...
    ilk sorunun cevabo HAYIR, ayrı bir gbt yok, çıkıştada sorun olmaz.
    kiminde çıkar kiminde çıkmaz diye bir şey olabilir mi? mantıklı mı sizce? gbt zaten heryerde aynı, eğer askerlik sorunları olanlar gbt den düşürüldüyse herkesinki düşer, arada nıumune bırakmazlar.

+ Konuyu Yanıtla
13 / 170 Sayfa İlkİlk ... 3456789101112131415161718192021222333435363738393103113123133143153163 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker kacagi yakalaninca ne olur

bakaya kalan devlet memuru

asker kaçağı ihbar

yoklama kaçağı sigortalı çalışabilir mi

zorla askere alma 2016asker kacagi ihyurtiçi yolculuklarında askerlik problemihttp:www.hukuki.netshowthread.php41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-mispage5515 gun icinde askerlik subesine gitmezsem ne oluraskerlik muayenesi gelenler sigortali iste calisabilirmiyoklama kaçağı yakalanırsa ne oluryoklama kaçağı yakalanırsayoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mibilet alirken tc yoklama kacagiasker kaçağı nasıl ihbar edilirdevlet memuru bakaya kalırsaasker kaçağı ihbarı ödülübakaya ehliyet alabilirmiasker kaçağı yakalanırsa ne olurbakaya kalirsam ne olurbakaya ehliyetbakaya kalanlar ehliyet alabilirmiasker kaçağını ihbar edene ödülbirliğime teslim olmazsam ne olurbakaya yurtiçi uçak
Forum