Anket Sonuçlarını Göster: Özel üniversitelerde hukuk

Oylayanlar
153. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • EVET DOĞRU BULUYORUM

56 36,60%
  • HAYIR DOĞRU BULMUYORUM

91 59,48%
  • ÇEKİMSERİM

6 3,92%
Kilitli Konu
9 / 18 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718 SonSon
81 den 90´e kadar toplam 176 ileti bulundu.

Konu: Özel üniversitelerde hukuk

Özel üniversitelerde hukuk Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kimsenin kimseyi aşağılamasını doğru bulmuyorum bu bir devlet sorunudur, devlet kendi okullarına ödenek sağlayamıyor ancak son çıkan yasa ile özel okulda okuyanlara yardım yapıyor.Böylece ileriye dönük olarak devlet, sosyal - liberal terazisini bozarak liberalliği öne çıkarıyor.Halktan doğru düzgün vergi toplamaktan aciz olan devletin yaptığı bir kıyımdan başkası değildir bu.Kimsenin özel okuyanları aşağılamasını doğru bulmuyorum, ayrıca özel okuyanların da devlet üniversitesinde okuyanları aşağılamasını kınıyorum.Ben özel üniversitelere tamamen karşıyım.Özel üniversitelerin açılması sonucu zengin kesimin evlatları rahat rahat (her meslekte olmasa da) meslek sahibi oluyor, böylece çark daha da kapitalistleşiyor ve rezil bir duruma geliyor.Fakir insanların hayat standartlarını arttırması engelleniyor, zorlaşıyor.Bununla beraber özelde okuyanların da kesinlikle suçlanması yanlış.Bu onların da sorunu değil herkes kendisine tanınan olanaklardan yararlanma hakkına sahip.
    Aynı dengesizliği sağlıkta ve diğer kesimlerde de görüyoruz.Bence Türkiye henüz sosyal devlet olmaktan uzaklaşacak bir yapıya sahip değil.Bu zamanda böyle işler yapılınca da ortaya bu sorunlar çıkıyor.
    Biraz geniş bir çerçevede ele aldım ama mazur görün )
    Alakanız için şimdiden teşekkürler.Yorumlarınızı bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Özel üniversitelerde hukuk konulu yargıtay kararı ara
    Özel üniversitelerde hukuk konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Azerbaijan.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hukuk ve Tıp bölümleri diğer bölümlerden farklı ve olmalı da.Çünkü bu bölümler gerçekten de ayrı öneme sahipler.Devletin en önemli görevlerinden ikisi için beyin yetiştiriyorlar.
    Arkadaşlar ben Çankaya üniversitesinde burslu olarak okumaktayım.Öss sisteminin (başta aobp olmak üzere) canı cehenneme.Ama,2 arkadaşımın dedikleri gibi,dünya ne kadar 'EŞİT ve ADİL' ki?(Sosyal adalet) ve Matematik de hukuk için ne kadar önemli ki?(:S bu görüşe katılamayacağım,Yaşar Karayalçın /pratik hukukta metod kitabı:'...İyi hukukçular da zaten iyi matematik ve mantık bilenlerden oluşur.')
    Bana kalırsa vakıf üniversitelerinde de hukuk ve hatta tıp da olabilmeli ama bunlar sıkı sıkıya denetlenmeli.Vakıf üniversiteleri, ki halk arasında bunlara ÖZEL üniversite denmesinin bir nedeni:whistle: olmalı,para kaygısıyla olmadık uygulamalara gidebiliyor.Mesela bizim okulda şu an 1.sınıfları oldukça zor bir öğretim yılı bekliyor.Ama nedendir bilinmez,geçen seneden daha zor olacağı konusunda çoğu öğrenci hemfikir.(örneğin Türkiye'deki hukuk fakültelerinin 1.sınıflarında Hukuk metodolojisi dersini sadece bizim fakülte görmekte ve objektif olarak bunun not düşürmek amacıyla yapıldığı da besbelli)Bunun sebebi de öğrencilerin yüksek not ortalaması yaparak burssuz okuyanların yatay geçiş yapmalarını ve %50 indirimli okumalarını önlemek.
    Seçme anektodlar:
    1-Vakıf üniversitemizde,hem de hukuk fakültesinde,bırakın kafeleri (ki onlar da kapalı mekan sınıfına girer) fakülte bozması binamızın koridorlarında dahi sigara içiliyor.Kötü huylu beni çok olan biri olarak buna dayanamıyorum.HUKUKÇU! hocalarıma bu HUKUKSUZLUĞU! söylemekten utanıyorum vallahi billahi,'çıbanın başı'olmak da! hiç istemiyorum.(Belki hukuçu da olmak istemiyorumdur)
    2-Yüce amaçları gerçekleştirmek amacıyla çalışan saygıdeğer vakıf üniversitemizde tabldot yemek fiyatları 7.0ytl!HUKUKÇU hocalarıma bu HUKUKSUZLUĞU söylemekten yine utanıyorum.
    3-Okulumuzdaki,genelde paralı ve 'etiket'amacıyla okuyan bir avuç çakal(siyasetle alakaları da yok aslında) aşağılık komplekslerini 'siyaset' yapmaya çalışarak gidermeye çalışıyor ama onu da yapamıyorlar ki Baskı kurmak illaha ki silah zoruyla da olmaz.Okul seçimlerinde de bu serseri takımı,mafya vari çalışarak amaçlarına ulaşmış bulunuyor.Bu HUKUKSUZLUĞU da HUKUKÇU hocalarıma söylemekten utanıyorum.Sanki bunları bilmeleri benim söylememe bağlıymış gibi,onlar benim bilgilerime izlenimlere muhtaç da değiller ki.Ne kadar APTAL bir insanım ben.
    4-Para amacıyla değil de yüce amaçlarla çalışmakta olan-istisnalar olmakla birlikte-bazı hocalarımıza dersle ilgili soru sorduğumuzda baştan savma cevap vererek öğrenmek isteyenleri başlarından def etmeleri de ayrı bir konu.
    Son olarak bir şey daha söylemek istiyorum:
    'Her şeyin yeterli bir nedeni vardır.'Leibniz

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

özel üniversiteye giden öğrencinin ya puanı düşüktür, mecbur kalmıştır. 2. alternatif ise burslu ya da puanı bir çok devlet üniversitesinin hukuk fakültelerini kazanmaya yeten (gsü dışında, bir tek o) ama daha iyi bir eğitim alabileceğini düşünen öğrenciler.. 400 kişiyle değilde 100 kişiyle okumak isteyen öğrencilerdir bunlar. adam akıllı sınıflarda amfilerde lab.larda ders görmek isteyen, adam akıllı yabancı dil öğrenmek isteyen öğrencilerdir. ne zaman kafasına bir soru takılsa istediği hocanın ki dekan bile olsa kapısını tıklatıp içeri girip sorusunu sormak isteyen öğrenclerdir bunlar... bu daha gider böyle..

abuk sabuk yalan yanlış bilgilerle yorum yapmak yanlış sevgili büyüklerim ve arkadaşlarım. yok parayla diploma almak, sınavlarda hocaların çok kolay sorması vs..
    ha bir de tıp ve hukuk özel ünide olmamalı diye bir tez var. sadece "ilginç" demek istiyorum buna.
    dileyen özel üniversitelerin hukuk fakültelerinin akademik kadrolarına bakabilir. başkent, bilkent, çankaya.. bizleri aşağılayan bazı devlet üniversiteliler kusura bakmayın bu bir gerçek "maalesef" ama özel üniversiteler eğitim ve öğretim kalitesiyle sizlerin üniversitelerini geçti. tabi liseden bozduk üni oldu özel üniversitelerini saymıyorum ben de.
    şimdi farkettim sürekli özel yazmışım vakıf yazacağıma. afedersiniz.

Nerede
    ankara, emek, Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

herkes ne çok yorum yapıyor! benim asıl merak ettiğim bu tartışmanın bizi nereye götüreceği... vakıf üniversitelerde yıllardır mühendislik var diğer bölümler var da şimdi hukuk açıldı diye mi sorun oluyor? bırakınız isteyen istediğini yapsın istediğini düşünsün! evet, devlet üniversitelerindeki biçok deneyimli ve alanında söz sahibi hocamızın vakıf üniversitelerine kaydığı bir gerçektir.eğitim kalitesinin de hocalarla birlikte gittiği anlamına geliyorsa bu devletin ayıbıdır! burada devlete çok iş düşmektedir devlet bu tip konularda daha ciddi davranmalıdır... eğer devlet hocalara gereken ilgiliyi göstermezse bizim gibi maddi olanakları kısıtlı ve yüksek puan almış öğrenciler bu cezaya hak etmekdikleri halde maruz kalacaktır!bence tartışmayı bu boyutuyla ele almaya başlamalı ve dikkatleri bu yöne çekmeliyiz...

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Eğitim kalitesinin vakıf üniversitelerine kaydığına inanmıyorum. Zamanında ünlü olan hocalar ki zaten bunların çoğu Ankara Hukuk ve İstanbul Hukuk kökenlidir, vakıf üniversitelerine geçmektedir doğru. Ama şu var, Çankaya'da da Başkent'te de derse girdiğim için biliyorum, 70 yaşın üzerindeki hocalarla ders işlemek benim için işkenceydi. Ünlü olabilir, bilgili olabilir ama bu bilgiyi anlatamadıktan sonra o bilgi hiç bir şeydir. Daha genç ve çağı yakalayan hocaların hukukçulara daha yararlı olacağı düşüncesindeyim. Vakıf üniversiteleri kötü demiyorum, binaları çok güzel, bahçeleri var, güzel sınıflar... Ama ne olur kampüse girdikten sonra konuşulanlara bakın, burslu öğrencilere de yazık diyorum. İçimden gelerek ve açık sözlü olarak yazdım, kusura bakmayın.

Nerede
    adana, seyhan, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ya Arkadaşlar Lütfen..
    İçinde bulunduğumuz adalet sisteminde elbirliği ile çözmemiz gereken bir sürü sorunlar mevcut iken, özel üniversitelerde hukuk diye tartışmak kusura bakmayın büyük AYIP..Bizler daha kendi içimizde yok siz iyi eğtim aldınız,yok sizler paralı diploma aldınız diye kısır döngü tartışmalar yaparsak, ilerde bizden sonraki nesillerin arasına nifak tohumları ekmiş olacağız farkında değilmisiniz..??
    ARKADAŞLAR LÜTFEN...
    Tartışmak bizim aldığımız eğitimin bir parçası ve olmalıda ama lütfen daha aklı başında konularda olsun..Vakıf üniversitesi mezunuyla Devlet üniversitesi mezunu arsında hiçbir fark yoktur..olmamaılıdır da.. Hepimiz gelecekte daha Güçlü bir Türkiye için elbirliği içerisinde çalışacak Hukukçularız.. Bunu biz bozmayalım..Kimseyede Bozdurmayalım.. Hepinize Sevgiler..

Nerede
    ankara, emek, Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

bence devlet üniversitesi ile vakıf üniversitesini bir tutmak çok yanlış çünkü bi kere öğrenci profili çok farklı! herkes belli bi puan alıyor ona göre yerleşiyor üniversiteye kimse şimdi benim puanım yüksekti de ben devlet üniversitesi yazmadım demesin :D neyse daha önce de belirttiğim gibi bu konuları tartışmak bize bişey kazandırmayacak başka şeyleri düşünün başka şeyleri[8D]

Nerede
    Bursa, Osmangazi, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Kimse bir sınavda aldığı puana göre değerlendirilmemelidir. Kimsenin zekası bir sınava göre belirlenemez. Türkiye'de öğrenciler resmen haksız yere yarıştırılıyor. Kendi seçimlerini yapması engelleniyor. Eğer herkesin gelir seviyesi özel üniversitelerin ücretlerini kaldırabilecek seviyede olsa idi ozaman herkes özel üniversitelere kayıt olurdu. Çünkü özel üniversitelerdeki eğitimin daha iyi ve kaliteli olduğu kanısındayım. Özellikle dil öğrenimi açısından.

Nerede
    Azerbaijan.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. Emrah arkadaşım,iyi gözlem yapmışsın vallahi beynine sağlık.Ama sana bir konuda katılamayacağım.O da şu:Özel okul hocalarını yaşlı diye genellemişsin(ki bunda da kısmen haklılık payın var) halbuki özel okulun tek bir avantajı var o da PARA ve adamlar o kadar çok para TOPLUYOR Kİ(OKUL ÜCRETLERİ DIŞINDA;KANTİN FİYATLARI,FOTOKOPİ FİYATLARI,YEMEK FİYATLARI...) istedikleri her hocayı getirebilirler;ister yaşlı ister genç.YANİ DEĞERLİ VE SAYGIDEĞER ARKADAŞIM,PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALIYOR ve hocaların kalitesi konusunda özel okullarla rekabet edebileceğini sanmıyorum devlet okullarının ama senin de belirttiğin gibi
    ' ...Ama ne olur kampüse girdikten sonra konuşulanlara bakın...'
    devlet okullarındaki Hukuk fakültesi havasını ve öğrencilerin azmini -rekabetini vakıf üniversiteleri parayla sağlayamıyor.Hocalarımız sizden gerçekten de iyi ama sizin öğrenci ruhunuz bundan daha da önemli emin ol.
    Mesela ben de şunu ekliyim,Ben de Ankara hukuka derse girmeye çalışıyorum arada ve okula girerken bahçede öğrenciler kitaplarını açmış ve severek bir şeyler okuyor ya da kantinde bir grup öğrenci gerçek hukukçu gibi seviyeli ve bilgili bir şekilde tartışıyor...Bunları parayla satın alamazsın...
    Sn öyküm ,'herkes ne çok yorum yapıyor!' yorumu bir yorum olsa da,sanki diğer yorumları aşağılayıcı bir yorum gibi geldi bana...Bırakınız 'ağzı olan'konuşsun 'beyni olan' eleştirsin, düzeltsin.
    Sn. Demirefendi,'özel üniversitelerde hukuk diye tartışmak kusura bakmayın büyük AYIP' demişsiniz ama tartışılanlar hakarete varmadığı sürece neden ayıp olsun ki?[?]bir de aklı başında konular seçin demişsiniz ama 'aklı başında' ile neyi kastediyorsunuz ki?bana kalırsa bu konu da son derece 'aklı başında'[?]en şu an bir vakıf üniversitesinde burslu olarak okumaktayım ve bazı sorunlarım var bunları dile getirmek ve diğer arkadaşlarımın fikirlerinden yararlanmak(yani tartışmak) neden acayip oluyor anlamadım gitti[?]
    Yapılan bu tartışmaların(devlet X vakıf üniversiteleri karşılaştırması çerçevesinde yapılanlar) ilerde Hukuk okumak isteyip de fakülte konusunda kararsız kalanlara bir hayli yardımcı olacağını düşünüyorum.
    Son olarak bir söz:
    'Düşüncelerine katılmıyor olabilirim ama onları ifade edebilmen için elimden geleni yapacağım.'

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

öykümm, öss de aldığım puanla gsü, ankara ve gazi dışında bütün devlet üniversitelerine girebiliyordum..
    vakıf üniversitelerine karşı bi düşmanlık var bazı insanlarda nedenini bir türlü anlayamadığım. onlardan adam olmaz, para pul işleri güçleri vs.. bir insanın maddi imkanları ve böyle bir hakkı varsa neden kullanmasın?
    bir de vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin hepsi zengin, afedersiniz b.k gibi parası olan öğrenciler değil, banka kredileriyle okuyan, evini arabasını satıp okuyan bir sürü öğrenci var.. ha yokmu işi güç marka kıyafetler, araba olan insanlar, hayatı makyaj yapmaktan ibaret olan kızlar ve bunların peşinde bütün gün erekte koşan erkekler.. tabiki var.. ama buzdağının görünen kısmı sizin gördükleriniz.. görmek istedikleriniz de diyebiliriz buna bir kısmınız için..

sonuçta ne olursa olsun, vakıf üniversiteleri var, bunların kapatılması ya da el koyulması ya da bir takım "dahilerin" düşündüğü gibi tıp ya da hukuk eğitiminin buralarda verilmemesi gibi bir şey mümkün değil.. bence gelecekte bunun ne olacağıdır önemli olan, tartışılması gereken.. vakıf üniversiteleri maddi imkanları sınırsız diyebileceğimiz üniversiteler... parayı verende düdüğü çalıyor yukarıda denildiği gibi..

bir de bu ülkenin mühendisede, doktorada, hukukçuyada, öğretmenede yani bütün meslek dallarından insanlara ihtiyacı var.. hukuk ya da tıp okumak kimseyi diğer insanlardan üstün kılmıyor..

düzenli adam akıllı bir şeyler yazmak isterdim ama vaktim yok fazla, herkese başarılar diliyorum sınavlarda.

Kilitli Konu
9 / 18 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

universtelerdki is imkanlari

Forum