Anket Sonuçlarını Göster: Özel üniversitelerde hukuk

Oylayanlar
153. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • EVET DOĞRU BULUYORUM

56 36,60%
  • HAYIR DOĞRU BULMUYORUM

91 59,48%
  • ÇEKİMSERİM

6 3,92%
Kilitli Konu
15 / 18 Sayfa İlkİlk ... 56789101112131415161718 SonSon
141 den 150´e kadar toplam 176 ileti bulundu.

Konu: Özel üniversitelerde hukuk

Özel üniversitelerde hukuk Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ist, Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Diğer bir nokta olarak sunu da belirtmek isterim.İstanbul Üniversitesi İdare Hukuku kürsüsünden Dr.Kahraman Berk'in ifadesi ile diğer vakıf üniversitelerini bilemeyiz ama Kadir Has Üniv'de kar elde etme gibi bir amaç yoktur ve üniversiteden kurucu vakfa değil kurucu vakıftan üniversiteye para akıtılmaktadır dolayısıyla kar yoktur ayrıca Kadir Has Üniv. devletten ödenek de almamaktadır.Hocanın diğer bir ifadesi ile her bir öğrencinin devlete olan yükü 3.200 YTL'dir,devlet üniversitelerinde okuyan öğrenciler bu paya çok küçük meblağlarda katılmakta kalan kısmı vakıf üniv'deki öğrenciler vasıtası ile devletin vergi gelirinde pay teşkil ederek sistem işlemektedir.

Hukuki NET Güncel Haber

Özel üniversitelerde hukuk konulu yargıtay kararı ara
    Özel üniversitelerde hukuk konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Meslektaşlarımın ve müstakbel meslektaşlarımın özel üniversitelere karşı muhakeme yetisinden uzaklaşıp yaptıkları eleştirileri okuyunca hayret ettim.
    "özel üniversitelerdeki eğitimi doğru buluyor musunuz?"

1- Talihsiz bir soru olarak nitelendiriyorum.Şöyleki özel üni.lerdeki öğretim görevlileri devlet üni.lerinde kariyer yapmış prof.lardır.Yani uzaydan gelmiyorlar.Eğitim aynı eğitim.Öyleyse neyi tartışma konusu ediyorsunuz.Eğitim prof.lara ve onların öğretim kalitelerine göre değerlendirilir. Üniversiteye göre değil, hele özel veya devlet olduğuna göre hiç değil.

2- "Biz emek harcadık onlar parayla hazıra konuyorlar" diye yakınanlar ne yazıkki öss mantığından hala kurtulamamışlar.Size tek tek soruyorum.Öyleyse seneler önce öss de iyi bir yer kazanabilmek için bilmem kaç milyar verip (özel )dershaneye neden gittin?Özel hocaların saatine bilmem kaç milyonu neden verdin?Neden? Devlet okulu neyine yetmedi?Senin sahip olduğun maddi imkanlara sahip olamayan dershaneye gidemeyen veya özel hocalar tutamayan arkadaşın yerinde sırf paran olduğu için sen varsın? Sadece düşün...Özel üni.lerdeki paralı ama emeksiz gençler sana göre hukuk okumayı haketmiyor da sen bulunduğun yeri ne kadar hakediyorsun?

3-Hukuk okuma imkanına ancak babalarının paralarıyla -onların istekleri doğrultusunda-sahip olup caka satan dolayısıyla bulunduğu yerde sırıtanlarla ise sorununuz;onlar zaten hayatlarında bizlerden hep daha çok imkana sahip olacaklar.Şimdiden babalarının onlara bırakmak için kurdukları şirketleri fabrikaları var bile.Böylelerine karşı insani duygularla eleştirinin dozunu fazlaca kaçırıp genelliyor,kurunun yanında yaşı da yakıyorsunuz.İnsan duygulu bir varlıktır ama us dışı bir duygusallık bizim meslekte bir çok hata getirir size.

4-Ben dershane veya özel hoca görmeden öss de özel bir üniversitede burslu okuma hakkı kazanmıştım.Bu forumda benim gibi burslu arkadaşlara 'yazık' diyenlerden tutunda 70lik prof.ların derse girdiğini kolay ders geçtiğimizi iddia edenlere kadar size şunu diyebilirim hariçten gazel okumak kolaydır.ben o zengin! çocukların arasında okudum hergün onlarca şeye şahit oldum ama sizin kadar sinirlenmedim onlara.Çünkü insan imkanlarını kullanıp kendine imkanlar yaratır.Onlar sadece imkanlarını kullanıyorlar.

Nerede
    izmir, Türkiye.
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

2- "Biz emek harcadık onlar parayla hazıra konuyorlar" diye yakınanlar ne yazıkki öss mantığından hala kurtulamamışlar.Size tek tek soruyorum.Öyleyse seneler önce öss de iyi bir yer kazanabilmek için bilmem kaç milyar verip (özel )dershaneye neden gittin?Özel hocaların saatine bilmem kaç milyonu neden verdin?Neden? Devlet okulu neyine yetmedi?Senin sahip olduğun maddi imkanlara sahip olamayan dershaneye gidemeyen veya özel hocalar tutamayan arkadaşın yerinde sırf paran olduğu için sen varsın? Sadece düşün...Özel üni.lerdeki paralı ama emeksiz gençler sana göre hukuk okumayı haketmiyor da sen bulunduğun yeri ne kadar hakediyorsun?
    Bu bölümü tamamen üstüme alınıyorum çünkü benim düşüncelerime karşıt olarak yazıldığı açık sanırım:
    Bahsettiğin durumun yanında o amaca özgülenebilmek için o kadar şeyin yanında çalışmak da gerekiyor ama yani özel üniversitelerde olduğu gibi "öss'de iyi bir yer edinebilmek için" sadece para yeterli değil.Benim derdim de tam burada başlıyor. Özel üniversitelerde verilen hukuk eğitimin niteliği,yeterliliği hiç mi hiç umrumda değil.Umrumda olan şey buradaki açık fırsat eşitsizliği,umarım anlatabilmişimdir derdimi,bu sefer gayet yumuşak oldu...

3-Hukuk okuma imkanına ancak babalarının paralarıyla -onların istekleri doğrultusunda-sahip olup caka satan dolayısıyla bulunduğu yerde sırıtanlarla ise sorununuz;onlar zaten hayatlarında bizlerden hep daha çok imkana sahip olacaklar.Şimdiden babalarının onlara bırakmak için kurdukları şirketleri fabrikaları var bile.Böylelerine karşı insani duygularla eleştirinin dozunu fazlaca kaçırıp genelliyor,kurunun yanında yaşı da yakıyorsunuz.İnsan duygulu bir varlıktır ama us dışı bir duygusallık bizim meslekte bir çok hata getirir size.
    Buradaki düşüncelerine tamamiyle katılıyorum,objektif olmayı beceremedim henüz kendi açımdan konuşursam...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

bu eleştiriyi yapan hatta hakarete varan sözler sarfeden devlet üniversitesi mezunu ya da okuyan arkadaşlar,yarın sizlerinde yakınınz akrabanız kadeşleriniz bu üniversitelerde okuyabilir.Madem o kadar duyarlısınız özel üniversi öğrencilerine o kadar sözler sarfediyorsunuz ne araştırma yaptınız,özel üniversite ile devlet üniversitesinde okuyan hangi hakim,savcı,avukat ların başarısını araştırdı nız hangilerin görevini daha özverili layıkıyla yaptıgını hangisinin daha bilgili oldugunu araştırdınız,hangilerinin görevini daha özverili dürüst samimi yaptığını araştırdınız.Özel üniversite mezunlarının haketmediğini düşündüğünüz mesleği piyasada yapan bir sürü katip arzuhalci ya da bunlar gibi kişilere hanginiz özel üniversite mezunlarına gösterdiniz tepkiyi gösterdi.Bir insanın mesleğe yakışıp yakışmadığını sizler beliryemezsiniz. meslekten çıkarılankaç avukat,hakim ,savcı özel üniversite mezunu.Kimin hangi işi yapabilegi kişinin karekteri çalışma azmi ve biçimiyle ilgidir.Hukuk fakültesine giren öğrencilerden kaç tanesi bu mesleği is:Dteği için gerçekten yapmayı düşündüğü iş bu diye girdi.Devlet üniversitesinden mezun olup kaç kişi hakimlik savcılık sınavına girmedi,olmazsa avukatlık yaparım dedi.İnsanın hayalindeki mesleği yapması için özel bi üniversite de okuması bu kadar mı zor olmalı bunun için sert eleştirilere mi maruz kalmalı napsın o kadar okuduktan sonra yapmasın mı bu mesleği devlet üniversitesinde okuyanların hepsi hakediyo özel üniversi de okuyanlar haketmiyo mu bu mesleği yapmayı.Acaba ülke ve meslek sorunlarıyla ilgili konularda da bu kadar ateşli olabiliyo mu ardaşlar

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    93
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

arkadaşlar,
    bence olay sadece özel üniversite-devlet üniversitesi ayrımı değil. olay Türkiye'de eğitim gibi bir kurumun bile bir sürü eşitsizliklerle dolu olması bunun sonucu olarak da aynı seviyede iki insanın maddi durumlarındaki farklılıklar nedeniyle farklı eğitim imkanlarına sahip olmasıdır. evet bu bir eşitsizlikltir. ancak bu sadece üniversite için geçerli değildir. ben hukuku bir devlet üniversitesinde okudum. ancak o ana kadar birçok özel ders aldım ve lise son sınıfta dersaneye gittim. bunun yanında da benimle aynı imkanlara sahip olmadığı için özel ders alamayan ya da dersaneye gidemeyen bir çok arkadaşımı gördüm. peki suç kimde? suç özel okullarda okuyanlarda mı yoksa suç lise sonda okutulan konuları dahi sınav konuları arasına dahi sokmayıp bizi okuldaki dersleri boşverip dersaneye gitmek zorunda bırakanlar ve özel üniversiteleri açanlarda mı? Sare'nin imkanları kullanmak sözüne kesinlikle katılıyorum. çünkü şu bir gerçek ki; eğitimin iş hayatı için bu kadar önemli olduğu bir ülkede özel üniversite denilen bir kurum varsa üniversite sınavında başarılı olamayan arkadaşların özel üniversitede okumak için var olan imkanlarını kullanması gayet doğaldır. eminim karşıyım diyenlerin çoğu eğer sınavda başarısız olsalardı özel okulda okuyabilmek için imkanlarını zorlamaya çalışacaklardı. bu yüzden böyle bir eğitim sisteminde bu imkanları kullananları suçlamak bence yanlış. ayrıca bir takım genellemelerle burslu okuyabilecek kadar puan almış arkadaşları da rencide etmek daha da yanlış.
    tüm bu fikirlerimin yanında bu konunun daha fazla tartışılmaması gerektiği kanaatindeyim. çünkü burada her forum öğretici niteliktedir. zaman zaman fikir çatışmaları yaşasak bile bunlar bizi iddiamızı desteklemek için araştırmaya ve ÖĞRENMEYE iter. ancak ben bu forumda kişilerin birbirini rencide etmesinden başka bir sonuç göremedim maalesef.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Özel okulda okumak tartışmasına bence son verin . Neden derseniz dışı sizi içi biz özel okul mezunlarını yakar. İkinci sınıf olmaktan kurtulmak cok zordur. Ama bilginiz meydana cıktıkça saygıyı artık haketmeye başlarsınız.
    Herkes bilir ki bu okullarda okumak için gerekli olan tum nıtelıkler mevcuttur sizde. Bunları sayalım;
    1-Zeka seviyesi düşük olacak
    2-Tembel olacaksınız
    3-Sınav kazanamayacak kadar aptal olmanız lazım
    4-Varlıklı bir ailenin hiç bir işe yaramayan cocugu olacaksınız.
    5-Sorumsuz olacaksınız

Sonra tüm buuuu özellikleri topladıktan sonra haddinizi aşıp hukuk eğitimi almak ısteyeceksiniz. Derken, Birgun mezunda olacaksınız ki muhtemelen genel gecer görüş para yedirmişsinizdir bir yerlere . Zira özel okullarda bulunanan alışveriş merkezınde diploma satılmaktadır.
    Ve işte o an ruhsatı aldınız. Varlıklı aile cocugusunuz ya herkes size dava icra dosyalrını verir. Çünkü yaşadığınız yerde hiç tecrubeli ve bilgili avukat yoktur da sizi beklerler büyük avukat geldi. Hadi buna verelim işlerimizi diye. Kazancınız süperdirr. Topluluk sigortanızı baro aidatlarınızı vergılerı gunu gününe ödersiniz.. La dolce vitaaa.........

Derken uyandım uykumdan.. Arkadaşlar bende ozel okul mezunuyum ama yukarıda anlattıgım rüyayı hiç yaşamadım. Bu kadar önyargı gereksiz.
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bence asıl sorun özel üniversiteler değil. asıl sorun öss sınavıdır. bende özel üniversite mezunuyum ancak bir çok arkadaşımda tıpkı diğer devlet üniversitesinden mezun olanlar gibi öss sınavına çalıştılar ama lisede yapılan yanlış tercihin kurbanı oldular bir çok arkadaşım tıp fakültesini kazanacak kadar puan almışlardı. Ancak lisede yanlış tercih yapıp fen matematık bölümündeydiler dolayısıyla hukuk fakültesine girer iken puanlar düştü ve ancak özel okulların puanları yetti ya da yine kırsal kesimlerdeki hukuk fakültesine puanı yeter iken sırf ailesinin yanında kalabilmek adına özel üniversite yazdılar. bizim okulda okuyan bir arkadaşımız mesela ankara üniversitesine ortalamayı tutturduğu için geçiş yaptı. bir de hakimlik sınavını kazanan birçok arkadaşımı da biliyorum.yoksa kimseye parayla hukuk diploması vermiyorlar. Bizde tıpkı diğer bütün üniversitelerin hukuk bölümünde olduğu gibi çok çalıştık ve yapamayanların çoğu okul yıllarında bıraktılar çoğu mezun olamadı bir kısmı da mezun olduktan sonra başka meslek gruplarına kaydılar. bu tüm üniversitelerin hukuk bölümünden mezun olanlar için geçerlidir. Ben neden bu konuya bu kadar takılındığını anlamış değilim. Herkes kendi bilgi birikimiyle var olacaktır yada yok olacaktır.

Nerede
    istanbul, sarıyer, Turkey.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ben ne hukuk eğitimi aldım ne de bu konuda yorum yapabilecek hayat tecrübesine sahibim ancak şunu sölemek istiyorum bu konuyu hukuk kapsamında düşünmek doğru değildir her konuda para insanlara öncelik sağlamaktadır ayrıca hukuk fakültesinde eğitim almaya hak kazanmış insanlardan dershaneye gidenler de vardır kendi imkanlarıyla kazanmış olanlarda bu da haksızlık değil midir?haksızlık her yerde sadece özel hukuk fakültesiyle devlet hukuk fakülteleri arasında değil...
    teşekkür ederimm umarım yanlış düşünmüyorumdur....

Nerede
    izmir, Türkiye.
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Doğru düşünüyorsunuz ama konumuz itibariyle bu haksızlığın bir değeri yok.(Dünyadaki diğer bütün haksızlıklar gibi)

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

gayet saçma bir üstünlük sağlama çabası.Herşey öncelikle kişinin kendisinde başlar.Bunun yanında özel üniversiteler başlangıçta tecrübesizlikten dolayı bazı eğitimle alakalı konularda hatalı veya eksik tutum sergilemiş olabilirler.Şu anda bence bu geçiş dönemi özel üniversiteler yönünden iyi kötü atlatılmıştır.Ben devlet üniversitesi mezunuyum.İki ayrı fakültede okudum ve bunların birisi doğuda diğeri batıda.Gördüğüm şey iki üniversite arasında hemen hemen hiçbir fark yok.Kaldıki bu özel üniversiteler ile devlet üniversitelerindede böyledir.

Kilitli Konu
15 / 18 Sayfa İlkİlk ... 56789101112131415161718 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

universtelerdki is imkanlari

Forum