Sayın Üyeler,

Benim boşanma davam yeni bitti. Gerekçeli kararı bekliyorum.
Fakat mahkeme son duruşmada verilen tedbir ve yoksulluık nafakası ile maddi tazminat var.

Eşim ve avukatı ile yapmış olduğum görüşmelerde henuz borcu icraya koymadıklarını gerekçeli kararı beklediklerini benim itiraz edip etmeyeceğimi soruyorlar ve anlaşma için benden 16000 YTL ver bu iş bitsin diyorlar. Ben mevcudu ödeyemezken bunu nasıl öderim o başka bir konu. Bu arada değişik bir nokta varki eşim şu an benim şağlık karnemden faydalanmakta ama benim bağkur borcumdan dolayı kullanamakata ve babası ağır hasta ve tıbben yapılacak bir şey olmadığı için hastaneden eve gönderdiler. Yani vefat edeceğini günü bekliyorlar. Ben itirazda bulunursam babadan gelen sağlık yardımını ve vefat durumunda maaş alamayacğı beyan etmekte ve benden itiraz etmememi aynı zamanda da 16000 YTL ödememi istiyorlar.

Şimdi benim burada asıl sorunum şu. Toplamda birikmiş 4900 YTL lik bir nafaka borcu ile 2500 YTL lik bir tazminat kararı var. Yartgıtay itirazında bulunacağım için tazminat ertelenecek.

Benim içinde bulunduğum durum bu birikmiş nafakayı ödememe imkan tanımıyor. Mevcut bir iş yerim var, bu iş yerimi elden çıkarmaya elde ettiğim gelir ile borcu ödemeye çalışıyorum. Fakat iş yerimi elden çıkarınca elde ettiğim gelir nafaka borcunu kapatırmı tam emin değilim. Birikmiş bağkur borcu iş yerinin kapanmasından dolayı oluşan vergi vs borçlar derken tam bir çıkmaza gireceğim.

Şu an ve evliliğimizin son döneminde de ailemin evinde yaşadık. Mevcut ev eşyalarımızın hepsini eşim aldı ve sattılar. Bana kalan sadece bir yatak ve yatak bazası.

İşin özü bundan sonra beni nelerin beklediğini merak ediyorum.

Aİleimin evine icra gelmemesi için ayrı bir eve çıkıp kirada kalmaya başlıyacağım. Bu ise başka bir masraf.

Birikmiş nafaka borcunu icraya konması durumunda ve bana kanunun vermiş olduğu 4 taksit ile ödemeye başladığımda ödemelerimin aksaması durumunda hapis kararı çıkar mı? Bazı insanlar 1000 YTL altına hapis karaı çıkmadığını belirtmekte, yargıtay itirazın varsa gene hapis kararı çıkmaz ama haciz yolu acık diyorlar.

Nafaka için kendilerinden yaklaşık bir haftadır bir hesap numarası istiyorum ama bana bir hesap numarası vermiyorlar. Bende bu gün PTT ile yaşadığı şehrin şubesine ve mahkeme vermiş olduğu adrese ihbarlı olarak adına nafaka bedeli olarak 350 YTL para yatırdım.

İmkanlarım nispetinde geriye kalanları yatırmaya çalışyorum. Elbet belki karşı taraf için ilk yatırdığım rakam belli beklenenin yanında çok az kalabilir ama sonuç olarak bu borcuda bir şeklide kapatmak gerektiği için bir yerden de başlamak gerek.

Ama birikmiş borç için zaman ihtiyacı varki orası tam bir karanlık nokta.

Şimdi ben böyle bir durumda bana banka hesap numarasını kanunen nasıl talep edilir. Sulh hukuk mahkemesinden tevdi mahal tespiti davası acılması talep etmem gerekirmiş ama nasıl yapılır bilmiyorum.

Ayrıca bu borc icraya intikarl ettiğinde yaklaşık olarak %10 avukatlık masrafı icra dosya bedeli ve işleyen faiz olarak elbet bir artış gösterecektir. Sonra icraya taksitlendirme için müracaat edeceğim. bu taksitlendirme için bana uygulanacak olan faiz nedir, icraya yatacak olan bedel üzerinde kesilen harc bedeli bana mı ait yoksa parayı çekene mi ait.

Yukarıda ki konularda bilgileri olan üyelerden bilgi paylaşımı yapmak istiyorum. Şimdiden gösterdiğiniz ilgiye ve yardımlarınıza teşekkür edrim.